icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین آیا تسلا مدل S رکورد پورشه تایکان را به سخره خواهد گرفت

آیا تسلا مدل S رکورد پورشه تایکان را به سخره خواهد گرفت

comments 0 1398/6/29

پورشه به تازگی از تایکان نخستین محصول تمام الکتریکی خود رونمایی کرد. ژرمن ها پیش از رونمایی این خودرو را به پیست نوربرگ رینگ بردند و توانستند رکورد قابل ملاحضه ای را در این پیست ثبت نمایند تا به نوعی قدرت خود را به رقیب خود یعنی تسلا نشان دهند.اما تسلا بیکار ننشسته و هفته جاری  دو دستگاه مدل S پروتوتایپ (یکی قرمزرنگ و یکی آبی ) همین هفته به نوربرگ‌رینگ آورده شده که به قوای محرکهٔ جدید سه موتوره بنام پلاید (Plaid) مجهز شده‌اند و ظاهراً سال آینده به بازار عرضه می‌شود.

این دومین هفته‌ای است که مدل S در نوربرگ‌رینگ در حال آزمایش است و ممکن است این نسخهٔ پیش‌تولید، رکورد تایکان را نابود کرده باشد. هرچند ثبت رسمی رکورد تسلا برای شنبهٔ آینده برنامه‌ریزی شده اما عکاسانی که از نزدیک شاهد تایم زنی‌های آزمایشی مدل S بوده‌اند ادعا می‌کنند این خودرو هم‌اکنون لپ تایم سریع‌تری نسبت به تایکان داشته است. این عکاسان تایم دور زنی مدل S را گرفته و متوجه شده‌اند که سریع‌ترین لپ تایم این سدان الکتریکی آمریکایی در نوربرگ‌رینگ حدوداً 7 دقیقه و 23 ثانیه بوده است.

این تایم زنی در شرایط آب‌وهوایی نسبتاً خنک با دمای 18 درجهٔ سانتی‌گراد زیر پوشش سنگین ابر صورت گرفته است. اگر این زمان واقعی و دقیق باشد، یعنی مدل S در نوربرگ‌رینگ تقریباً 20 ثانیه سریع‌تر از تایکان است. این اختلاف بسیار زیادی است که هرچند توسط یک پروتوتایپ به ثبت رسیده اما نباید فراموش کرد مدل S که این روزها در نوربرگ‌رینگ در حال آزمایش است فاصلهٔ زیادی با یک نمونهٔ تولیدی ندارد. البته هردوی این پروتوتایپ‌ها علاوه بر قوای محرکهٔ سه موتوره، از سیستم تعلیق متفاوت، رینگ‌های بزرگ‌تر، گلگیرهای عریض‌تر، اسپویلر عقب و ترمزهای ارتقاءیافته هم برخوردارند و لازم به گفتن نیست که وجود رول کیج نیز در این خودروها واجب است.

نکتهٔ جالب اینکه در هردو پروتوتایپ مدل S، لاستیک‌های چسبندهٔ میشلن کاپ 2R با نمونه‌های گودیر ایگل F1 سوپراسپرت RS جایگزین شده‌اند. این لاستیک‌ها که مشخصاتی شبیه به نمونه‌های پیرلی P-Zero تروفئو R دارند، فعلاً پروتوتایپ هستند و هنوز به بازار عرضه نشده‌اند. به گفتهٔ عکاسان، رانندگانی هم که در نوربرگ‌رینگ پشت تسلا نشسته‌اند افراد معمولی نیستند بلکه این کار توسط «آندریاس سیمونسن» و «کارل رایدکوئست» سوئدی و همین‌طور «توماس موتچ» انجام گرفته که هر سه رانندهٔ مسابقه هستند و حتی آخری یکی از کارشناسان نوربرگ‌رینگ است.

درهرحال فعلاً نمی‌توان به‌طور قطعی در مورد رکورد مدل S اظهارنظر کرد و باید تا زمان لپ تایم رسمی و همین‌طور انتشار اطلاعات رسمی در مورد این پروتوتایپ‌ها منتظر بمانیم. بااین‌وجود اگر این تایم واقعی باشد، 20 ثانیه اختلاف با پورشه قطعاً موفقیت بزرگی برای تسلا محسوب می‌شود به‌شرط اینکه مردم عادی بتوانند در آینده‌ای نزدیک مدل S را با چنین قوای محرکه‌ای خریداری کنند زیرا تسلا فعلاً این تایم را با خودرویی ثبت کرده که با چیزی که در نمایندگی‌های خود به فروش می‌رساند متفاوت است.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/6/29
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط