icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین اعلام مشخصات فنی پورشه تمام الکتریکی تایکان

اعلام مشخصات فنی پورشه تمام الکتریکی تایکان

comments 0 1398/4/31

پورشه از مدتها پیش پروژه نخستین خودروی تمام الکتریکی خودرو را آغاز کرده وتصاویر جاسوسی از نسخه پرتوتایپ این خودرو که تایکان نام دارد نشان از نزدیک شدن به زمان رونمایی دارد. البته ظاهرا ژرمن ها قرار است در نمایشگاه خودروی فرانکفورت 1029 بطور رسمی این سدان الکتریکی رونمایی کنند.  اما حالا پیش از آن، به دنبال رانندگی آزمایشی روزنامه‌نگاران خودرویی با تایکان در فستیوال گودوود، نشریهٔ بریتانیایی Car Magazine مشخصات و قیمت مدل‌های مختلف این سدان الکتریکی آلمانی را منتشر کرده است.

این نشریه می گوید که تایکان در چندین نسخه مختلف با  با عملکرد، قوای محرکه و ظرفیت باطری گوناگون عرضه خواهد شد. نسخهٔ پایهٔ این سدان تمام الکتریکی به یک پکیج باطری 80 کیلووات ساعتی مجهز است و یک موتور الکتریکی 322 اسب بخاری یا 376 اسب بخاری برای آن قابل انتخاب خواهد بود که چرخ‌های عقب را به حرکت درمی‌آورد. قیمت این نسخه از کمتر از 90 هزار دلار آغاز می‌شود. مدل میانی اما کاررا 4S نام داشته و به پکیج باطری 96 کیلووات ساعتی مجهز است. برای این مدل نیز موتور 429 اسب بخاری یا 483 اسب بخاری قابل انتخاب بوده و به‌صورت استاندارد به سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز است. قیمت تایکان کاررا 4S از کمتر از 100 هزار دلار شروع می‌شود.

بالاترین تریم تایکان که در نقش یک پرچمدار ظاهر می شودتایکان توربو دارد. این روش نام گذاری را پیش از این در محصولات دیگر این برند نظر پورشه کاین توربو دیده بودیم.این نسخه فول به دو موتور الکتریکی مجهز شده که یکی بر روی محور عقب و دیگر در محور جلو انجام وظیفه می کنند. موتور جلویی 215 اسب بخار قدرت و 300 نیوتن متر گشتاور دارد درحالی‌که عقبی 402 اسب بخار قدرت و 550 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. مجموع خروجی این دو موتور بیش از 600 اسب بخار قدرت و 880 نیوتن متر گشتاور است اما نکته قابل توجه این است پیشرانه فوق می تواند به مدت 10 ثانیه 1000 نیوتن متر را به صورت اوربوست تولید نماید. پکیج باطری‌های تایکان توربو اما مثل کاررا 4S از نوع 96 کیلووات ساعتی است.

آنطور که پورشه ادعا می کند تایکان توربو به جعبه دنده دو سرعته مجهز شده و از شعاع حرکتی 515 کیلومتر برخوردار است. این نسخه ظرف 3.2 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت و در کمتر از 10 ثانیه به دویست کیلومتر بر ساعت می‌رسد. هرچند تایکان توربو کُندتر از تسلا مدل S P100D است اما پورشه می‌گوید راننده می‌تواند تا 10 ثانیه از نهایت توان خودرو استفاده کند بدون اینکه عملکرد کاهش یابد. این نسخه 2095 کیلوگرم وزن دارد و حداکثر سرعت آن به 260 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. تایکان توربو به سیستم تعلیق بادی مجهز خواهد بود و قیمت آن از 149 هزار دلار آغاز می‌شود.

سه نسخه یاد شده برای شروع کار است و پورشه اعلام کرده است در آینده نسخه توربو s را با حداکثر قدرت 724 اسب بخار عرضه خواهد نمود. همچنین قرار است بعد از این نسخه ،مدل تایکان GTS نیز عرضه گردد که از مشخصاتی نظیر وزن کمتر و محور عقب محرک برخوردار است. ؛ اما صرف‌نظر از نوع خودرو، باطری‌های تمامی نسخه‌های تایکان توسط LG تأمین می‌شوند. این باطری‌ها در نسخهٔ 96 کیلووات ساعتی 650 کیلوگرم وزن دارند. حداکثر ظرفیت شارژ این باطری‌ها نیز در ابتدا 250 کیلووات خواهد بود و امکان شارژ 350 کیلوواتی تا قبل از سال 2021 وجود نخواهد داشت. پورشه تاکنون بیش از 20 هزار پیش‌سفارش خرید برای تایکان دریافت کرده و تولید سالانه 40 هزار دستگاه از آن‌را هدف قرار داده است.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/4/31
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط