icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین اولین تجربه رانندگی با Nio ES8 ،رقیب تسلا مسلح شد

اولین تجربه رانندگی با Nio ES8 ،رقیب تسلا مسلح شد

comments 0 1397/8/16

سال گذشته میلادی یک استارت آپ چینی که در زمینه خودرو برقی فعالیت دارد بصورت رسمی اعلام موجودیت کرد. اما علی رغم رونمایی از محصولاتش ،خیلی جدی گرفته نشد. حالا با عرضه سهام این شرکت در بازار بورس و اوراق بهادر نیویورک باعث گردید که توجهات به این شرکت جلب گردد.

این استارت آپ چینی همانطور که از نامش پیداست در زمینه تولید خودرو تجربه نداشته اما حضور در مسابقات فرمول E تجربه این شرکت را بیشتر از گذشته کرد.Nio سال گذشته با سوپر اسپرتی با نام EP9 توانست رکورد پیست نوربرگ رینگ را از آن خود کند. در ادامه این برند چینی روبه تولید خودروهای منطقی تر جهت ارائه در بازار افتاد و حاصل این تفکر کراس اور برقی 8 نفره ای با نام Nio ES8 گردید.

خودروی برقی Nio ES8

این خودرو که از نظر ابعاد اندکی از تسلا مدل X کوچکتر است در فاز اول در چین عرضه خواهد شد.ES8 در مرکز این شرکت در آلمان طراحی شده است ولی فعلا در بازار اروپا عرضه نخواهد شد اما با توجه به گستردگی این تیم در سطح جهان به نظر می رسد که خودروی فوق تا 2 سال آینده در این قاره عرضه گردد.

خودروی برقی Nio ES8

در نمای جلو ظاهر X مانند این خودرو که X-Bar نام دارد چهره هوشمند به این کراس اور بخشیده است. در نمای عقب یک جفت چراغ جذاب حضور دارد که ضربان قلب نام دارند. این خودرو علی رغم ابعادی برابر با 5022 میلی‌متری در طول و حدود 2000 میلی‌متری در عرض، از ضریب درگ ES8 برابر با 0.29 برخوردار می باشد.

خودروی برقی Nio ES8

محدوده حرکتی ES8 برابر با 357 کیلومتر اعلام شده است اما برگ برنده این خودرو باطری های قابل تعویضش خواهد بود که ظرف 3 دقیقه با یک باطری شارژ شده تعویض می شود.باطری های این کراس اوور با سیستم شارژ سریع در مدت 60 دقیقه 80 درصد شارژ خواهد شد و برای تکمیل ظرفیت آن 90 دقیقه زمان نیاز است.البته برای شارژ کامل با شارژر های خانگی حدود 10 ساعت زمان می برد. باطری های فوق جهت تعویض گرانقیت هستند از این رو مالکان خودرو می تواند از ایستگاه های در نظر گرفته شده باطری را اجاره نمایند.

خودروی برقی Nio ES8

سیستم چهار چرخ متحرک این خودرو توسط دو پیشرانه الکتریکی فراهم شده است که تا حدودی قابلیت های آفرود را برای این کراس اور برقی به ارمغان آورده است. سیستم تعلیق قابل تنظیم ES8 قابلیت غوطه ور شدن در آب را تا 400 میلیمتر فراهم می آورد.همچنین ارتقاع خودرو در هنگام سرعت های بالا کاهش خواهد یافت تا پایداری بیشتر گردد. این وضعت همچنین جهت بارگیری خودرو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خودروی برقی Nio ES8

ES8 به مانند دیگر محصولات برقی با برخورداری از قدرت و گشتاور بالا از پرفورمنس قابل توجهی بهره می برد.از آنجایی که این خودرو دارای جبعه دنده نمی باشد تنها یک کلید تعبیه شده در کنسول میانی وضعیت حرکت و یا دنده عقب را مشخص می کند .البته در کنار آن نیز کیلد دیگری به مظنور پارک در نظر گرفته شده است. یکی از نکات جالب ES8 هشدار صوتی مخصوص عابران پیاده در سرعت‌های پایین است.

خودروی برقی Nio ES8

فرمان این خودرو بسیار سبک احساس می گردد اما از بیشتر خودروهای چینی عملکرد بهتری دارد  و تا حدودی به محصولات اورپایی نزدیک است. همچینی سیستم احیا انرژی از ترمز در این خودرو قابل تنظیم نیست .قابل ذکر است برای توقف و کاهش سرعت خیلی نیاز به ترمز گیری نیست چرا که با برداشتن پا از روی پدال گاز سرعت خودرو کاهش خواهد یافت.

خودروی برقی Nio ES8

ظاهر مسئولین این شرکت از برند های آمریکایی تولید شده در چین درس فرا گرفته اند چرا که علی رغم تولید خودروهای این شرکت در کارخانه جک موتورز کیفیت ساخت این کراس اور بسیار بالاست بطوریکه پنل های بدنه کاملا با یکدیگر چفت شده اند . همچنین متریال مورد استفاده شده در کابین این خودرو بسیار با کیفیت بود و چرم ناپا در اکثر نقاط کابین به وفور دیده می شود.

خودروی برقی Nio ES8

یکی از سوپرایز های داخل کابین این خودرو نحوه باز شدن درب داشبورد است که می تواند به ایجاد فضای مناسب جلو پا کمک شایانی کند. همچنین صندلی برقی ES8 بیشتر از تسلا مدل X حرکتی روبه عقب دارد که برای ایجاد فضای پای مناسب نقش مهمی را ایفا می کند.

خودروی برقی Nio ES8

بر خلاف دیگر شاسی بلند های سه ردیفه ،فضای کامل برای سه بزرگسال در ردیف آخر وجود دارد که نشان از ابعاد مناسب این کراس اور دارد هرچند که فضای بالای سر کمی محدود است.صندلی های مورد نظر در مواقع استفاده از صندوق با  در کف خودرو خوابیده خواهند شد.

خودروی برقی Nio ES8

برخی از عملکرد های کابین نظیر ماساژور صندلی و سیستم تهویه مطبوع توسط دستورات صوتی فعال خواهند شد. همچنین این خودرو به هوش مصنوعی چینی NOMI مجهز گردیده که فعلا بیشتر برای خود چینی ها مورد استفاده است و اروپایی ها درک کاملی از ان نخواهد داشت.قابل ذکر است اولین بازخورد از این سیستم چندان جالب نبود چرا که برخی دستورات با روشی خاص قابل اجرا بودند.

خودروی برقی Nio ES8

قابل ذکر است قسمت بزرگی از نرم افزار این خودرو هنوز آماده نشده است . البته در آینده و با آماده شدن این نرم افزار ،قابلیت بارگذاری بصورت آنلاین بر روی خودرو پیش بینی شده است . عمده این نرم افزار ها به سیستم های خودران این خودرو مربوط می گردد.

خودروی برقی Nio ES8

Nio ES8 خودرویی لوکس و ارزشمند است به که محض آماده شدن قابلیت رقابت با همتایان اروپایی و آمریکایی خود را دارد.این کراس اوور چینی قابلیت پرفورمنسی فراتر از تسلا دارد اما بزرگترین مشکل آن شعاع حرکتی محدود آن است که باعث دلسردی خریداران احتمالی خواهد شد. اما سرویس‌های قابل سوئیچ باتری‌ها می‌تواند قواعد بازی را تا حدودی تغییر دهد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/8/16
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط