icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تاریخچه بی ام و سری 3-قسمت اول

تاریخچه بی ام و سری 3-قسمت اول

comments 0 1397/8/18

سدان های اسپرت همیشه برای قشر زیادی از جامعه جذاب بوده از این رو و در طول تاریخ سدان های اسپرت زیادی به بازار عرضه شده اند اما همگی آنها نتواستند ماندگار شوند.در این بین بی ام و سری 3 را باید موفق ترین سدان اسپرت تاریخ دانست چرا که سالهاست بدون افت توانسته همیشه در بالای جدول قرار بیگرد. این خودرو حدود 30 درصد از کل فروش کمپانی بی ام و را بر روی دوش خود دارد و از سال 1975 تاکنون حدود 12 میلیون دستگاه بفروش رفته که عدد قابل توجهی است.

نمایشگاه پاریس مکانی بود که هفتمین نسل بی ام و سری 3 به معرض ظهور رسید از این رو قصد داریم در مقاله پیش رو به بررسی تاریخچه این سدان اسپرت باواریایی ها بپردازیم.

 

 

 

شروع تاریخ

شروع تاریخ

بی ام و در ابتدای تاریخ خود با سدان دو درب بسیار جذابی که با توجه به پیشرانه خود داری چندین نام 1502 ،1602 و 1802 بود بسیار موفق عمل کرد. این خودرو که بعدها 2002 نام گرفت در حقیقت پیش زمینه ای برای تولد سری 3 بود.

بی ام و 2002

بی ام و 2002

بعد از موفقیت های خودروی دو درب ،ایده تولید 2002 توربو بهترین کانسپت بی ام و بود چرا که این خودرو توانست در دل همه اعم از خانواده  تا رانندگان حرفه ای جای باز کند.در حقیقت مدل Tii و توربو ایده تولید سدان های  اسپرت را بیش از پیش برای بی ام و منطقی نمود.بی ام و 2002 را باید اولین M واقعی محصولات این برند آلمانی دانست اما تغییر استراتژی نام گذاری بی ام و در سالهای بعد باعث گردید که 2002  کنار گذاشته شود.

نسل اول بی ام و سری 3

نسل اول بی ام و سری 3

نسل اول سری 3 حدود 40 سال پیش بصورت رسمی متولد شد . هر چند این خودرو در کارخانه با کد E21 شناخته می شد اما همه مردم سری 3 را به این کد ناشناس ترجیح دادند.

نسل اول سری 3 همانند 2002 یک سدان دو درب بود که یک تناقض بزرگ با نسل های امروزی این خودرو محسوب می گردد اما آن زمان برای ابعاد خودرو همه چیز را در نظر می گرفتند.1975 اولین سالی بود که بی ام و وارد بازار آمریکا شد . نقش این بازار برای موفقیت نسل اول سری 3 بسیار پر رنگ بود. در کل 1.36 میلیون دستگاه از نسل E21 ساخته شد که عدد قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

 

 

کابین

کابین

از نظر فنی در اولین نسل سری 3 هیچ پیشرفت قابل توجهی نسبت به دیگر محصولت بی ام و مشاهده نمی گردید اما کابین خودرو به شدت زیبا و خاص طراحی شده بود بطوریکه علاوه بر کیفیت بالا ،جلو داشبورد این خودرو زیباترین و جذابترین  کابین یک خودرو جاده ای را تا آن زمان را ایجاد کرده بود .عناطر کابین این خودرو همچنان در محصولات بی ام و قابل رویت است.

قابل ذکر است مدل های اولیه نسل اول بسیار کند و سنگین بودند اما بی ام و در ادامه با معرفی پیشرانه های 6 سیلندر 2.0 لیتری و 2.3 لیتری انژکتوری روحی تازه در این سدان اسپرت دمید.البته به غیر از پیشرانه مواردی چون دیفرانسیل لغزش محدود و جعبه دنده با نسبت‌های نزدیک از دیگر المان های فوق اسپرت این خودرو بود که حتی در خودروهای امروزه هم به سختی یافت می شود.

مدل 323i نسل اول

مدل 323i نسل اول

مدل 323i نسل اول  این خودرو قدرتی برابر با 143 اسب بخار را تولید می کرد . این نسل نیاز مبرمی به دو آپشن دیفرانسیل لغزش محدود و جعبه دنده با نسبت‌های نزدیک داشت چرا که بازوی عقب سیستم تعلیق باعث پیش فرمانی می گردید که ناشی از قدرت زیاد تولید شده توسط پیشرانه این مدل از سری 3 بود. موفقیت این مدل باعث گردید بی ام به فکر تولید نسخه های سریعتر از سری 3 بیفتد.

نسل دوم بی ام و سری 3-سال 1982

نسل دوم بی ام و سری 3-سال 1982

با توجه به استاندارد های آن روزهای بی ام ،نسل دوم سری 3 به جای کد E21 با کد E30 معرفی گردید.نسل دوم این خودرو را باید مهمترین نسل از سری 3 محسوب کرد.همچنین در حالی که نسل اول E21 تنها در نسخه دو درب تولید شد ،نسل دوم در تمامی مدل های از قبیل دو و چهار درب، تورینگ، 5 درب و کانورتیبل به معرض ظهور رسید.

مدل M3 نسل E30 – سال 1986

مدل M3 نسل E30 – سال 1986

در سال 1986 اولین موتور دیزلی بر روی نسل 3 سوار شد . همچنین این مدل اولین تولید انبوه محصولات M بی ام و محسوب می گردد. به عقیده برخی M3 بهترین محصول بی ام و در کل تاریخ است.

مدل 318iS نسل E30

مدل 318iS نسل E30

این باوارایی تصمیم گرفت برای کسانی که نمی توانند نسخه فول این خودرو را خریدارای نمایند نسخه ارزان تری را تولید نماید. هر چند 318 si از موتور ضعیف تر 1.8 لیتری بهره می برد اما دینامیک آن فوق العاده بود.همچنین این مدل بدلیل عملکرد خوبش و قیمت ارزانش به M3 فقرا مشهور شده بود.

نسل دوم سری 3 با فروش 2.3 دستگاه علاوه بر رکورد شکنی فروش آن زمان محصولات بی ام و  باعث موفقیت روز افزون این شرکت گردید.

نسل سوم بی ام و سری 3 –سال 1992

نسل سوم بی ام و سری  3 –سال 1992

در سال 1992 بود که نسل سوم بی ام و سری 3 با کد E36 جاگیزین نسل قبلی گردید.این نسل نتوانست هرگز موفقیت های نسل قبلی خود را تکرار نماید.تا آن زمان این خودرو محصول راحت و اسپرتی بود که اولیت شماره یک خانواده محسوب می گردید اما E36 با عملکرد نه چندان مطلوبش این اولیت را تغییر داد.

هر چند این نسل از دینامیک بهتری نسبت به رقیب مستقیم خود یعنی مرسدس بنز 180 و کلاس C برخوردار بود اما موفقیت های نسل قبل را نتوانست تکرار نماید.

 

کابین

کابین

البته بخش از کاهش محبوبیت این نسل به کابین جادار و متریال با کیفیت این خودرو باز می گردد که بالاتر از بلوغ آن زمان مصرف کنندگان بود.دلیل دیگر کاهش این محبوبیت به تغییر طراحی سیستم تعلیق عقب و استفاده از اکسل چند اتصالی Z بود. چرا که این تغییر ،لذت دریفت در این خودرو را کاهش داده بود.

مدل M3 نسل E36

بی ام و

این نسل از بی ام و همانند نسل قبلی از مدل M3 بهره می برد.اما همانند نسخه معمولی انتقاد های به M3 این نسل هم وارد بود چرا که دیگر خبری از پیشرانه 4 سلیندر عالی نبود و این مدل تند و تیزی خود را از دست داده بود. البته این خودرو برای اکثر افراد نه تنها بهترین سری 3 بود بلکه به عنوان بهترین سدان کوچک دنیا هم شناخته می‌شد. در کل 2.7 میلیون دستگاه از این نسل به فروش رفت.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/8/18
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط