icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تسلا ارزشمند ترین خودروساز آمریکا شد

تسلا ارزشمند ترین خودروساز آمریکا شد

comments 0 1398/8/6

در آمریکا خودروسازان بسیار با سابقه ای نظیر جنرال موتور و فورد حضور دارند که سعی می کنند در این بزرگترین بازار بزرگ دنیا پادشاه بلامنازع باشند. اما حضور خودروساز نوظهوری نظیر تسلا عرصه را بر آن بسیار تنگ کرده است بطوریکه این الکتریکی ساز آمریکایی توانست با گذر از جنرال موتور بعنوان با ارزش ترین خودروساز این کشور شناخته شود.

در چند ماه گذشته، قیمت هر برگ سهام شرکت تسلا با سقوط از قیمت ۳۹۰ دلار در سال ۲۰۱۸ وضعیت مناسبی نداشت. باوجوداین، در مدتی نه‌چندان دور ارزش بازار سهام این خودروساز سیلیکون‌ولی توانست با پشت‌سرگذاشتن غول‌های خودروسازی آمریکا، تسلا را به ارزشمندترین خودروساز آمریکایی تبدیل کند. با وجود ریزش قیمت سهام این شرکت در ماه‌های اخیر، ارزش تسلا همچنان بیشتر از شرکت فورد باقی ماند. در هفته‌ی گذشته با انتشار گزارش عملکرد سه‌ماه‌ی سوم این شرکت، ارزش سهام تسلا ۱۷ تا ۲۰ درصد افزایش یافت. برخلاف باور وال‌استریت، گزارش سود و زیان تسلا نشان می‌دهد ایلان ماسک و شرکت او توانسته‌اند به قول‌های خود عمل کنند و حتی از انتظارات هم فراتر بروند.

 

 

 

چهارشنبه‌ی گذشته به‌محض انتشار این گزارش، قیمت هر سهم این شرکت از ۲۵۵ دلار به ۳۰۰ دلار رسید. روز پنج‌شنبه روند صعودی ارزش سهام تسلا افزایش یافت و قیمت هر سهم این شرکت به ۳۰۵ دلار رسید و درنهایت، با حفظ سطح قیمت ۳۰۰ دلاری در پایان بازار به کار خود خاتمه داد. اگرچه این قیمت در‌مقایسه‌با قیمت ۳۹۰ دلاری در بهترین روزهای تسلا تعریفی ندارد، این افزایش قیمت ارزش بازار تسلا را به ۵۳ میلیارد دلار رساند که در‌مقایسه‌با ارزش بازار ۵۱ میلیارد دلاری جنرال موتور، تسلا را دوباره به باارزش‌ترین خودروساز آمریکا تبدیل کرد.

این افزایش قیمت برای تسلا و هوادارانش پیروزی بزرگی محسوب می‌شود؛ اما باعث شد معامله‌گرانی (استقراضی) که روی کاهش ارزش سهام این خودروساز معامله کرده بودند، با ضرری ۷۰ درصدی مواجه شوند و ۱.۴ میلیارد از سود دومیلیاردی از بین برود. ماسک ۱۸ ماه پیش درباره‌ی ضرر هنگفت این معامله‌گران هشدار داده بود؛ اگرچه دیر اما طبق سنت همیشگی او، قول‌هایش بالاخره عملی شدند.

در‌حال‌حاضر، بعضی از معامله‌گران وال‌استریت درباره‌ی آینده‌ی ارزش سهام تسلا خوش‌بین‌اند و اهداف قیمتی بیشتری برای این خودروساز تعیین کرده‌اند؛ اما عده‌ای دیگر هنوز به عملی‌شدن تعهدات تسلا مشکوک‌اند و در معاملات خود و ارائه‌ی پیشنهادهای خرید سهام این شرکت محتاط عمل می‌کنند. براساس گفته‌های این افراد، تسلا باید زنجیره‌ای از این گزارش‌های امیدبخش را منتشر کند تا اعتماد عمومی به آینده‌ی درخشان این شرکت جلب شود.

برچسب ها:

تسلا
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/8/6
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط