icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تفاوت موتور های 8 سوپاپ با 16 سوپاپ در چیست

تفاوت موتور های 8 سوپاپ با 16 سوپاپ در چیست

comments 4 1397/6/7

پیشرانه بعنون قلب تپبنده و تامین کننده نیروی محرک خودرو محسوب می گردد که از قطعات بیشمار تشکیل شده است اما شما بعنوان یک فرد عادی و غیر تخصصی شاید بیش از هر چیز در زمان خرید خودرو نام سوپاپ را زیاد شنیده باشید . این امر زمانی بیشتر نمود می باید که فروشند یا کارخانه تولید کننده خودرو بر روی تعداد بیشتر سوپاپ های بکار گرفته شده در موتور خودرو مانور تبلغیاتی می دهد بعنوان مثال در بنر های تبلغاتی خودروهای وطنی یا غیر وطنی عنوان شده که خودروی مذکور از موتور 16 سوپاپه بهره می برد . حال سئوالی که مطرح می شود این است که  تعداد بیشتر سوپاپ ها چه مزایایی دارد و چه تفاوتی بین یک موتور چهار سیلندر 8 سوپاپه با موتور 4 سیلندر  16 سوپاپه است.برای پاسخ به این سئوال بهتر از در ابتدا با سوپاپ و نحوه عملکرد آن در موتور خودرو آشنا شویم.

سوپاپ چیست و چه کارایی دارد?

سوپاپ چیست و چه کارایی دارد?

واژه سوپاپ از زبان فرانسوی Soupape وارد زبان ما شده است به در معنای فارسی می توانیم از آن به عنوان دریچه یاد کنیم. هر چند که در لغت نامه فرهنگ معین، سوپاپ اینگونه تعریف شده است "پولکی که روی دهانه دریچه‌های سر سیلندر قرار گرفته و دریچه‌ها را سد می‌کند "سوپاپ های وظیفه ورود مخلوط بنزین و هوا و خروج دود ناشی از احتراق را بر عهده دارند.

 

انواع سوپاپ

انواع سوپاپ

پیشرانه به منظور تولید نیرو نیاز به هوا و سوخت دارد که حاصل انفجار مخلوط این دو در محفظه احتراق یا همان سیلندر تبدیل به انرژی جنبشی می گردد. از این رو باید در زمان مناسب مخلوط بنزین و هوا وارد سیلندر شود که این وظیفه ای بر عهده قطعه ای با نام سوپاپ گذاشته شده است.سوپاپ قطعه قارچی شکل است که از دو قسمت پولک و ساقه تشکیل می گردد.قسمت پولکی شکل سوپاپ در دهانه سیلندر و در دریچه ورود مخلوط هوا و بنزین  تعبیه شده و جابجایی آن باعث خواهد شد که این مخلوط در زمان مناسب وارد سیلندر گردد و سپس بسته خواهد شد تا مانع تخلیه این مخلوط پیش از انفجار گردد.به سوپاپ ورودی هوا و بنزین اصطلاحا سوپاپ گاز گفته می شود.

اما نوع دومی از سوپاپ هم در پیشرانه وجود که از نظر ساختار شبیه به سوپاپ گاز است اما در وظیقه متفاوت عمل می کند . هنگامی که سیلندر به مراحله تراکم برسد  با ایجاد جرقه ای توسط شمع موتور انفجار صورت می پذیرد و نتیجه این انفجار دود خواهد بود که باید سریعا از محفظه احتراق خالی شود تا دوباره مخلوط هوا و بنزین جایگزین آن شود. از این رو نوع دوم سوپاپ که اصطلاحا سوپاپ دود نامیده می شود پدیدار می گردد.در این هنگام سوپاپ دود باز شده و با فشار پیستون که در مرحله تخلیه قرار داد دود از محفظه احتراق خارج می گردد.

جهت اطلاع کافی است بدانید سوپاپ ها توسط میل بادامک که به نحوی به میل لنگ خودرو متصل است باز و بسته می گردنند.

تفاوت موتور 8 سوپاپه و 16 سوپاپه در چیست؟

تفاوت موتور 8 سوپاپه و 16 سوپاپه در چیست؟

در گذشته نه چندان دور هر سیلندر موتور به یک سوپاپ گاز و یک سوپاپ دود مجهز بودند اما مهندسان همیشه در پی افزایش راندمان موتور در مقابل کاهش مصرف سوخت بوده اند از همین رو به این نکته پی بردند که هر چه میزان مکش هوا و بنزین سریعتر و بیشتر صورت پذیرد و همچنین تخلیه کاملی از دود انجام شود راندمان موتور افزایش خواهد یافت . در نتیجه این تفکر بود که تعداد سوپاپ ها افزایش یافت تا راه ورود و خروج بیشتر گردد.امروز در خودروهای رایج هر سیلندر موتور به 2 سوپاپ گاز و 2 سوپاپ دود مجهز شده اند لذا ودر یک پیشرانه 4 سیلندر به جای 8 سوپاپ ،16 سوپاپ بکار گرفته می شود و این تفاوت موتورهای 8 سوپاپه و 16 سوپاپه را رغم می زند.در اینگونه موتور از دو میل باداماک برای باز و بشته شدن سوپاپ ها استفاده می گردد .البته هر چه تعداد سیلندر بیشتر باشد این اعداد افزایش می باید .برای مثال موتور های 6 سیلندر امروزی به 24 سوپاپ مجهز شده اند. این نکته هم خالی از لطف نیست که موتورهای قدرتمند که در خودروهایی خاص استفاده می گردند از تعداد سوپاپ های بیشتری برای هر سیلندر بهره مند هستند که می توان به 3 سوپاپ بنزین در کنار 2 سوپاپ گاز اشاره کرد.

برچسب ها:

آموزشی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 4 1397/6/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

عارف 1398/8/7
9:23:10

اصولا ۸ سوپاپ حداکثر گشتاور در دور های پایین بوجود می آید ولی ۱۶ سوپاپ گشتاور را به دور های بالایی منتقل میکند مثلا موتور xu7 با ۸ سوپاپ ۱۵۳ نیوتن متر در دور ۳۰۰۰ و موتور ef7 با ۱۶ سوپاپ ۱۵۵ نیوتن متر در دور ۴۵۰۰ بدس می آید ( موتور ef7 بعلت کمپرس بالا توان بیشتر از xu7 ایجاد میکند اگر کمپرس موتور xu7 و همچنین تعداد سوپاپ های سرسیلندر افزایش بدیم بعلت حجم بیشتر محفظه ۱۷۹۰ سی سی توان بیشتر و البته مصر بیشتر هم اراعه میدهد) حالا گشتاور به دورهای بالایی منتقل میشود روش کار به صورت هستش که ۸ سوپاپ درسته کمتر هستن ولی بزرگتر هم هستن ولی فقط تا دور ۳۰۰۰ هوای مناسب را به سیلندر میرساند از دور بالاتر چون جریان افزایش میابد قبل از پر کردن سیلندر بعلت مکانیزم سریع موتور سوپاپ بسته میشود و موتور با سوخت غنی تر سیلندر را پر میکند ولی در ۱۶ سوپاپ چون مسیر هوا فقط از یک لوله نیست بهتر وارد میشود و در دورهای نهایی نمیتواند هوای کافی را به سیلندر برساند البته خلاصه گفتم وگرنه خودش یه مقاله میشه

صابر حاجی 1398/12/7
7:48:53

پس بنظر شما در موتور xu7 دور موتور بایستی از ۳۰۰۰ بالاتر نرود که بیشترین کارایی و کمترین مصرف سوخت را داشته باشم ؟

محمد 1398/9/6
16:41:24

با عرض سلام و خسته نباشید میخاستم از شما درخواست کنم که به ایمیل من پیامی بدهید تا من بتوانم از اطلاعات خوب شما استفاده کنم ممنون میشوم اگر به ایمیل من پیامی ارسال کنید . www.hydry793@Gmail.com

حسین 1397/10/30
15:34:35

با سلام مقاله مفید و کاربردی بود ممنون

مطالب مرتبط