icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تهدید های رئیس جمهور فرانسه:جواب اعتماد دوباره به رنو و پژو

تهدید های رئیس جمهور فرانسه:جواب اعتماد دوباره به رنو و پژو

comments 1 1396/8/18

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که  این روزها در سفر به  کشور امارات به سر می برد بر طبل سیاست های ضد ایرانی کوبیده  و بدون وقفه در حال بیان اظهارات ضد ایرانی می باشد.این در حالی است که فرانسه از کشورهایی بوده که بر حفظ برجام تاکید کرده و پایبندی ایران به مفاد این عهدنامه را تایید کرده است اما اینبار به بهانه های دیگر از تحریم و ایستادگی  در مقابل ایران سخن می گوید.

این اتفاق در حالی افتاده است که صنعت خودروی ایران بدون درس گرفتن از تاریخ، دوباره به فرانسوی ها اعتماد کرده و پای شرکت های نیمه ورشکسته این کشور اروپایی را به بازار ایران باز کرده است.همین محبت بدون دلیل ایرانی ها باعث شده که شرکت های نظیر رنو و پژو با افزایش فروش محصولات و صد البته سودهی روبرو شده بطوریکه مسئولان رنو اعلام کرده اند به لطف برجام و باز شدن درب های بازار ایران  ،فروش رنو با افزایش 10.4 درصدی نسبت سال گذشته مواجه شده است این در حالی است که فروش رنو به ایران در شش ماه نخست سال 2017 با 100 درصد افزایش به 68 هزار دستگاه رسیده است.

وضعیت کمپانی پژو-سیتروئن ،دیگر برند فرانسوی هم  دقیقا مطابق با رنو بوده و طبق اعلام مسئولان این شرکت ،پژو-سیتروئن توانسته به رکورد سود دهی تاریخی دست یابد.اما اگر به چند سل پیش رجوع نماییم همین شرکت پژو بدلیل ضرر دهی های فراوان بارها مجبور به تعدیل نیرو گشته بود.البته تمام موفقیت این دو برند فرانسوی را نباید به حساب برجام و ورود مجدد انها به ایران گذاشت اما  قرارداد با طرف های ایرانی و ورود مجدد محصولات آنها به بازار ایران تاثیر چشم گیری بر موفقت این دو شرکت داشته است.

اما سئوال این است که چرا ما باید به فرانسوی بدون عبرت گرفتن از تاریخ دوباره اعتماد کنیم .اگر به یاد داشته باشیم پس از اعمال تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان ، رنو بلافاصله و بدون توجه به قرار دادش با طرف های ایران ،صنعت ایران را رها کرد و همین امر موجب دردسر های فراوان برای مردم ،شرکت ایران خودرو و پارس خودرو گشت بطوریکه این دو شرکت مدت ها بدلیل عدم توانایی در تحویل محصولاتی نظیر رنو مگان و تندر 90 با مشتریان درگیر بوده و در نهایت محصولات جایگزین را تحویل خریداران ایرانی نمودند. در خصوص پژو هم وضعیت به همین منوال بود چرا که پژو از ارائه قطعات موتور خودروی 206 خودداری نمود و عملا خط تولید این محصول را به تعطیلی کشاند . ایران خودرو نهیاتا مجبور شد پژو 206 را با موتوری دیگر به بدست مشتریان برساند.

حالا برجام اجرایی شده و این دو شرکت با قرار داد های محرمانه به ایران بازگشته اند و هنوز نیامده سود سرشاری را نصیب خود کرده اند اما مشخص است نباید به حضور طولانی مدت آنها دل بست چرا که با توجه به سخنان خصمانه رئیس جمهور فرانسه نمی توان امید داشت که اینبار هم فرانسوی ها به تعهدات خود پایبند باشند.مدیر عامل رنو چندی پیش در جواب سئوالی مبنی بر ماندن این شرکت در ایران در صورت تحریم های مجدد گفت : مشخص است که اگر همکاری با ایران غیرممکن شود، ما با همکاری هم برنامه ای را طراحی خواهیم کرد تا فعالیت تجاری مان در این کشور را تعلیق کنیم.

user-img

نویسنده :

گروه خبری

comments 1 1396/8/18


نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

محمدرضا 1396/8/18 | 23:10:44

اتفاقاً تنها شرکتی که ایران را درزمان تحریم رها نکرد، رنو بود و دلیل این که خودروهایش را دیر تحویل ميداد دست وپنجه نرم کردن با تحریم ها بود

مطالب مرتبط