icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین خودروهای الکتریکی و سدی بنام ایستگاه شارژ

خودروهای الکتریکی و سدی بنام ایستگاه شارژ

comments 0 1397/11/29

قطعا آینده صنعت خودروی جهان با محصولات الکتریکی گره خورده و خودروسازان برنامه های گسترده ای برای عرضه اینگونه محصولات در پیش رو دارند. اما مشکلی که تاکنون رفع نشده ،وضعیت زیر ساخت های ایستگاه شارژ است.این موضع حتی در کشورهای توسعه یافته نیز کاملا قابل لمس است چرا که در هر منطقه و خیابانی تقریبا یک پمپ بنزنین وجود دارد اما برای پیدا کردن یک ایستگاه شارژ باید مدتها رانندگی کرد.

این مسئله را بلومبرگ کالبد شکافی کرده و به این نتیجه رسیده برای 5 میلیون خودروی الکتریکی موجود در خیابانها ی جهان تنها 632 هزار دستگاه شارژ وجود دارد.همچنین طبق تحقیقات انجام شده بیشتر این ایستگاه ها در مناطقی نصب شده که خودروهای الکتریکی محبوب هستند اما وقتی از این مناطق خارج گردید دیگر دسترسی به ایستگاه شارژ کاری طاقت فرساست. 

 

حتی اگر رانندگان شارژری هم پیدا کنند شاید وضعیت ایده آلی نداشته باشد. همان‌گونه که بلومبرگ می‌گوید، بیش از 60 درصد شارژرهای کنونی کند عمل می‌کنند و در هر 30 دقیقه تنها 16 کیلومتر از برد خودرو را شارژ می‌نمایند.مشخصا برای رفع این مشکل باید ایستگاه های بیشتری ساخته شود ولی از آنجایی که سهم خودروهای الکتریکی در بازار بسیار محدود است ساخت ایستگاه های جدید صرفه اقتصادی ندارد.بلومبرگ گزارش می دهد برای صرفه اقتصادی باید 8 بار در روز از این ایستگاه ها استفاده شود ولی حتی در مناطق با تمکرز بیشتر خودروهای الکتریکی برخی از ایستگاه ها تنها 5 بار مورد استفاده قرار می گیرند.

در حال حاضر خود سازندگان خودروهای الکتریکی برای حل این مشکل پیش قدم شده اند.برای مثال تسلا در حال برنامه ریزی برای گسترش ایستگاه های شارژ  خود در اروپا بوده و شرکت Electrify America هم برنامه‌هایی برای ساخت 484 جایگاه شارژ دارد که تعداد در آینده بیشتر هم خواهد شد.

این خبر می تواند برای مصرف کنندگان خودروهای الکتریکی خوب باشد اما آژانس بین الملی انرژی تخمین می زند اگر طبق وعده خودروسازان تا سال 2030 سهم خودروهای الکتریکی به 30 درصد برسد نیاز به 14 الی 30 میلیون دستگاه شارژ است که عدد تقریبا دست نیافتنی است

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/11/29
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط