icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین دتوماسو در گودوود با PV72 احیا شد

دتوماسو در گودوود با PV72 احیا شد

comments 0 1398/4/15

وقتی صحبت از سوپر اسپرت اصیل ایتالیایی میشود به سختی می توان از کنار دتوماسو گذشت ،چرا که این خودروساز در طول حیات کوتاه مدت خود سوپر اسپرت جذابی  را معرفی کرده بود. اما سالهای غیبت این خودرو ساز منجر به فراموشی نام این برند ایتالیایی شده بود. اما مطابق با وعده داده شده دتوماسو همزمان با 60 سالگیش در فستیوال گودوود و با رونمایی از سوپر اسپرتی با نام P72 مجددا به دنیا خودرو باز گذشته است. به گفتهٔ دتوماسو، این سوپراسپرت جدید به‌عنوان یک خودروی کلاسیک مدرن طراحی شده است.

این ابر خودروی جدید دتوماسو با الهام گرفتن از P70 یکی از محصولات کلاسیک این کمپانی شکل گرفته شده است.  این خودرو پروژه‌ای مشترک بین مؤسس دتوماسو یعنی الجاندرو دتوماسو و کارول شلبی در اوایل دههٔ 60 بود که البته به دلیل بروز تنش میان این دو نفر، پروژه متوقف شد اما الجاندرو که تمایلی به پایان پروژه نداشت با شرکت گیا همکاری کرد تا P70 را تکمیل کند. بدین ترتیب این خودرو نهایتاً Sport 5000 نام گرفته و در نمایشگاه تورین سال 1965 رونمایی شد اما هیچ‌گاه به تولید نرسید و در حد یک پروتوتایپ باقی ماند.

 

 

 

حال بعد گذشت سالها دوباره می توانیم P70 افسانه ای را در این محصول جدید دتوماسو ببینیم. در طراحی ظاهری این خودرو منحنی های فراوانی  به چشم می خورد که ظاهری دلنواز را ایجاد کرده است. اما همه زیبایی این خودرو به ظاهر باز نمی گردد چرا که با ورود به کابین P72 با نمایی کلاسیک اما مدرن و بسیار خاطره انگیز روبرو خواهید شد. با طرح الماس مانند براق روی همه‌چیز از نشانگرهای آنالوگ گرفته تا بخش میانی غربیلک فرمان و دسته‌دندهٔ گیربکس دستی، به نظر می‌رسد کابین این ماشین از جواهر ساخته شده است.

دتوماسو توسط شرکت هنگ‌کنگی ITV (Ideal Team Ventures) در سال 2014 خریداری و حالا احیا شده است یعنی همان شرکتی که شرکت آلمانی گامپرت را هم در سال 2016 خریداری کرده و آن‌را نیز با تغییر نام به شرکت آپولو احیا نمود. دتوماسو فعلاً مشخصات فنی P72 را اعلام نکرده است اما میدانیم که این خودرو روی همان شاسی مونوکوک کربنی سوپراسپرت آپولو IE ساخته شده است یعنی خودرویی که توسط شرکت ITV در سال 2017 رونمایی شد.

از آنجایی که آپولو IE از پیشرانه 6.3 لیتری و 12 سیلندر فراری  سود می برد می توان حدس زد که دتوماسو P72 هم از این موتور قدرتمند بهرهمند شود. از روی دیگر دتوماسو سابقه استفاده کردن از پیشرانه های هشت سیلندر آمرکایی را در کارنامه خود دارد و شاید P72 با قلب تپنده آمریکایی ها عرضه شود. درهرحال، ITV گفته است که P72 آمادهٔ تولید است و مشخصات آن در ماه‌های آینده اعلام خواهد شد.

بر اساس اطلاعات موجود از دتوماسو تنها 72 دستگاه و با قیمت  هر کدام 750 هزار یورو بفروش خواهد رسید که عدد بسیار گزافی برای این سوپر اسپرت گمنام است.  دتوماسو از پیش‌ازاین پذیرش سفارشات خرید P72 از سراسر دنیا را آغاز و تأیید کرده است که این خودرو در بازارهایی مثل اروپا، خاورمیانه، آسیا و آمریکای شمالی عرضه خواهد شد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/4/15
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط