icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین در سال 2019 کدام فروش بیشتری داشته است،گیربکس دستی یا خودروهای الکتریکی

در سال 2019 کدام فروش بیشتری داشته است،گیربکس دستی یا خودروهای الکتریکی

comments 0 1398/11/25

زمانی که گیربکس های اتوماتیک به صنعت خودرو راه یافت مشخص بود که دیگر جای زیادی برای گیربکس های اتوماتیک باقی نخواهند ماند. میزان فروش خودروهای مجهز به گیربکس دستی روز به روز کمتر شده و در سال‌های پیش سهم این خودروها از فروش به زیر 2 درصد رسیده است.

اولین بار در نوامبر سال پیش بود که روند رو به افول فروش خودروهای مجهز به گیربکس دستی برجسته شد. جدیدترین داده‌ها نشان می‌دهد که خودروهای الکتریکی در بازار آمریکا توانسته‌اند خودروهای گیربکس دستی را پشت سر بگذارند به‌گونه‌ای که سهم خودروهای الکتریکی از بازار 1.6 درصد بوده درحالی‌که خودروهای گیربکس دستی تنها 1.1 درصد از کل فروش خودروهای آمریکا در سال 2019 را به خود اختصاص داده‌اند.

البته این موضوع جای تعجبی ندارد. گیربکس‌های اتوماتیک طی سال‌های اخیر بهتر و کاراتر شده‌اند و جاده‌های آمریکا نیز پرترافیک‌تر از همیشه بوده و بنابراین یافتن گیربکس دستی روزبه‌روز کار سخت‌تری می‌شود.

تسلا هم تولید خودروهای نسبتاً خوش قیمت مدل 3 را افزایش داده و شورولت نیز با بولت الکتریکی خودنمایی می‌کند. اکثر خودروسازان هم در سبد محصولات خود خودرویی الکتریکی دارند. همین موضوع نشان می‌دهد که نباید آینده‌ای برای گیربکس‌های دستی متصور بود.

اما خبر پرفروش‌تر بودن خودروهای الکتریکی نسبت به مدل‌های گیربکس دستی دو سؤال را به وجود می‌آورد: آیا محدودیتی برای افت محبوب گیربکس‌های دستی وجود دارد؟ آیا خودروهای الکتریکی هم با محدودیت در فروش روبرو خواهند بود؟ نمی‌توان با قطعیت درباره سؤال اول پاسخ داد اما انتظار معقول این است که حداقل چند خودروی انگشت‌شمار با این نوع گیربکس‌ها عرضه شوند

اما پاسخ سؤال دوم به جابجایی اهداف مربوط می‌شود. تا زمانی که زیرساخت‌های شارژ گسترش یابند و تکنولوژی باتری هم ارتقا یابد خودروهای الکتریکی به پیشروی خود ادامه خواهند داد. در واقع با وقوع چنین امری شاهد تولید خودروهای الکتریکی ارزان‌تر و با شارژ راحت‌تر و برد بیشتر خواهیم بود.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/11/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط