icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین رونمایی کراس اوور هیدورژنی بی ام و i هیدورژنی NEXT در فرانکفورت 2019

رونمایی کراس اوور هیدورژنی بی ام و i هیدورژنی NEXT در فرانکفورت 2019

comments 0 1398/6/20

بسیاری متعقد هستند که آینده صنعت خودروی جهان را فناوری هیدورژنی تشیل می دهند. یکی از این شرکت ها بی ام و است که در جریان نمایشگاه خودروی فرانکفورت 2019 از کانپست i هیدورژن NEXT رونمایی کرد.

طرفداران سرسخت این شرکت احتمالاً با دیدن این خبر به یاد کانسپت H2R خواهند افتاد که دارای پیشرانه‌ای 12 سیلندر بود و 9 رکورد جهانی را در دهه‌ی میلادی قبل ثبت کرده بود. چند سال بعد شاهد عرضه‌ی مدل تولید محدود هیدروژن 7 بودیم که بر پایه‌ی سدان پرچم‌دار 760Li و با پیشرانه‌ی 12 سیلندر شکل گرفته بود.

بی ام و برای آغاز این راه در سال 2013 تصمیم گرفت با همکاری تویوتا به طور مشترک بر روی فناوری سلول سوختی کار کنند.هر دو خودروساز در سال 2015   تست دسته‌ی کوچکی از سری 5 GT هیدروژنی را آغاز نمودند. بی ام و در ادامه و در همان سال خودروی مطالعاتی i8 هیدورژنی را معرفی نمود.

سال گذشته نیز باواریایی ها برنامه خود برای توسعه این فناوری را اعلام کردند و هم اکنون در نمایشگاه فرانکفورت حاصل این تلاش در محصولی جدید با نام  i هیدروژن NEXT  رونمایی شد. این شاسی‌بلند که بر پایه‌ی جدیدترین نسل X5 شکل گرفته تقریباً طراحی مشابه با مدل استاندارد داشته اما عناصر آبی‌رنگ واضحی روی بدنه و رینگ‌های آن به چشم می‌خورند. نبود اگزوز مشهود در بخش عقب نیز مهر تأکید دیگری بر ماهیت هیدروژنی این خودرو می‌باشد و البته جای خروجی اگزوز را پانل‌های آبی‌رنگ گرفته‌اند.

بی ام و اطلاعات چندانی را درباره این کراس اوور هیدورژنی منتشر نکرده است اما ما می دانیم که  i هیدروژن NEXT در سال 2022 به یک خودروی تجاری با فناوری سلول سوختی تبدیل خواهد شد که تنها 4 دقیقه زمان سوخت گیری آن طول خواهد کشید. البته درست همانند مدل قبلی هیدروژن 7، این خودرو به تعداد بسیار محدود تولید خواهد شد. اگرچه همه‌چیز طبق برنامه پیش برود نسخه‌ی تولیدی این خودرو در سال‌های آتی وارد بازار می‌شود.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/6/20
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط