icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین زمان تعویض روغن موتور را بدانیم

زمان تعویض روغن موتور را بدانیم

comments 0 1397/10/1

موتور خودرو بدون روغن یعنی هیچ.مقاله را با این جمله شروع کردیم تا بدانیم هر چقدر که علم پیشرفت نموده و موتورهای مدرن شد اند اما باز هم این روغن موتور است که اجازه فعالیت را به پیشرانه می دهد چرا که موتور خودرو از قطعات بیشمار متحرکی تشکیل شده که دائما در حال حرکت و سایش بر روی یکدیگر هستند و اگر روانکاری بین آنها نباشد موتور تنها می تواند چند دقیقه کوتاه ادامه فعالیت دهد و سپس قفل خواهد کرد. با این مقدمه به اهمیت روغن در موتور خودرو اشاره کردیم تا بدانیم که این ماده ارزان قیمت(البته این روزها قیمت روغن موتور به فلک رسیده است)  را نباید نادیده گرفت .اما سئوال این است که آیا باید روغن موتور را با توجه به میزان کیلومتر کارکرد اشاره شده بر روی بسته بندی شرکت تولید کننده تعویض نمود یا خیر ؟برای این موضوع ابتدا باید با وظیفه روغن موتور و ماهیت آن در موتور خودرو آشنا شویم

روغن در موتور چه وظیفه ای برعهده دارد

همانطور که اشاره شد مهمترین وظیفه روغن روانکاری کلیه قطعات متحرک از قبیل رینگ و پیستون ها ،یاتاقان ،میل لنگ ،میل سوپاپ و غیره می باشد.اگر روغن حضور نداشته باشد اصطکاک به حدی زیاد خواهد بود که اندکی زمانی بعد تمامی قطعات ذوب خواهند شد. اما روغن موتور یک وظیفه دیگر دارد و آنهم تمیز کاری است.بعبارتی وقتی احتراق در سیلندر خودرو صورت می پذیرد دوده و مواد زائد دیگر حاصل آن خود بود که بر روی دیواره سیلندر باقی خواهد ماند. این آلودگی ها سریعا بوسیله روغن جذب شده و به کاتر فرستاده شده تا دوباره در فیلتر روغن جذب شود و روغن تمیز مجدد به موتور ارسال کرد. البته آلودگی های دیگر هم نظیر گرد و خاک و آلاینده های ریز توسط هوای ورودی به موتور به محفظه احتراق خواهد رسید که این موارد نیز توسط روغن جذب خواهند شد.

 

چرا روغن موتور خاصیت خود را از دست می دهد؟

چرا روغن موتور خاصیت خود را از دست می دهد؟

اولین دلیل اتمام عمر روغن موتور به میزان آلاینده هاست .هر چه میزان این آلودگی ها بیشتر باشد عمر روغن کاهش خواهد یافت چرا که فیلتر روغن دیگر قادر به جذب آلودگی ها نخواهد بود و روغن سیاه و کثیف خواهد شد. دومین دلیل پایان عمر عملکرد روغن به از دست داده خاصیت روان کنندکی باز می گردد. به عبارتی پس از مرور زمان روغن تحت فشار قطعات مختلف موتور خاصیت خود را از دست می دهد و نمی تواند به مانند روز مانع اصطکاک ما بین قطعات موتور شود.

اگر روغن موتور خاصیت خود را از دست بدهد چه اتفاقی خواهد افتاد

اگر روغن موتور خاصیت خود را از دست بدهد چه اتفاقی خواهد افتاد

عمر مفید موتور خودرو دقیقا با روغن موتور در ارتباط است .چرا که قطعات تا زمانی که خوب روانکاری نشوند دچار فرسایش و خرابی نخواهند شد. اما اگر روغن موتور خاصیت خود را از دست بدهد شروع فرسایش قطعات آغاز خواهد شد. همچین نبود روغن مناسب باعث بالا رفتن دمای موتور خواهد شد و به دیگر قطعات نیز آسیب خواهد زد.

 

نشانه های روغن موتور ناکارآمد چیست

نشانه های روغن موتور ناکارآمد چیست

موتور خودرو از ابتدایی ترین تا مدرن ترین آنها به یک نشان گر میزان روغن که به آن گیج روغن نیز گفته می شود مجهز شده است.برای بررسی سلامت و کافی بودن میزان روغن باید گیج مربوطه را از محل خود خارج نمایید. البته بهتر است دفعه اول که گیج را در آوردید آن را با یک دستمال تمیز نمایید و سپس درون محفظه قرار داده و دوباره خارج نمایید. دلیل این کار مشخص است چرا که وقتی موتور خودرو در حال فعالیت است امکان دارد روغن به نقاط مختلف گیج پاشیده شود و همین مورد امکان خطا را بالا خواهد بار دوم وقتی که گیج را در آورید دقت کنید سطح روغن از سطح متوسط بالاتر باشد.

سپس با نوک انگشتان روغن را مورد بررسی قرار دهید . برای این کار قطره ای از روغن را بین انگشتان دست قرار دهید و سپس انگشتان دست را باز و بسته کنید و از میزان چسبندگی و کشش روغن مطمئن شوید. به عبارتی روغن نه زیاد رقیق باشد که هیچ چسبندگی نداشته باشد و نه زیاد سفت باشد.

همچنین اهمیت ورغن ترمز چنان زیاد است یک چراغ مخصوص هشدار وضعیت روغن در پنل پشت فرمان تعبیه شده است تا در موارد ضروری به راننده هشدار دهد سطح روغن کمتر از حد مجاز است. اما توجه داشته باشید که هیچگاه نباید بگذارید که این چراغ هشدار دهنده روشن شود چرا که معمولا زمانی روشن خواهد شد که کار از کار گذشته باشد.

روغن موتور را چه زمانی باید تعویض نمایید؟

روغن موتور را چه زمانی باید تعویض نمایید؟

معمولا عمر مفید روغن موتور توسط تولید کننده بر روی بسته بندی درج می گردد اما باید توجه داشته باشید این مقدار برای شرایط ایده آل در نظر گرفته شده است. برای مثال میزان آلودگی هوا ،ذرات معلق در هوا ،آب و هوای گرم و یا خیلی سرد تاثیر بسزایی بر روی عمر مفید و روغن خواهند داشت. از همین رو بهترین حالت این است که حدود 1000 یا 2000 کیلومتر کمتر از میزان اعلام شده ،اقدام به تعویض روغن موتور خود نمایید.

برچسب ها:

آموزشی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/10/1
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط