icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین زمان تعویض شمع خودرو را بدانیم

زمان تعویض شمع خودرو را بدانیم

comments 0 1397/10/4

تعویض شمع خودرو یکی از مهمترین موارد در تعمیر و نگه داری خودرو محسوب می گردد چرا که این قطعه کوچک نه چندان گران قیمت تاثیر بسزایی در عملکرد فنی خودرو و کاهش مصرف سوخت دارد.اما شمع ها جزو قطعات مصرفی برشمرده می شوند و باید در زمان مشخص تعویض گردد. البته امکان دارد شمع دچار خرابی شوند که در این صورت باید زودتر از موعد مقرر تعویض شوند. در  مقاله پیش رو بطور کامل به زمان تعویض شمع های خواهیم پرداخت اما پیش از آن بهتر است با مواردی چون وظیفه شمع ها ،عملکرد و نشانه خرابی این قطعه مهم آشنا شوید

شمع خودرو چیست و چه کارایی دارد

همانطور که می دانیم نیروی محرکه خودروهای درون سوز از اشتعال مخلوط هوا و بنزین درون محفظه سیلندر تامین می گردد. شمع خودرو وظیفه مشتعل کردن این مخلوط را توسط ایجاد جرقه بر عهده دارد. در حقیقت وقتی الکتریسته لازم توسط کوئل به شمع ها ارسال می گردد باعث خواهد شد که بین دو الکترود موجود در پایین ترین قسمت شمع جرقه ای تشکیل شود. مخلوط هوا و بنزین که به شدت متراکم شده و آماده اشتعال است با این جرقه منفجر شده و پیستون را به سمت پایین پرتاب می کند. این عمل جرقه زنی در هر ثانیه چندین بار انجام می شود و با هر بار کمی از الکترود شمع یونیزه شده و ذوب می شود . در نتیجه پس از مدت زمان مشخص شده کارایی خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض دارد.

شمع خودرو تاثیر بسزایی در عملکرد فنی و مصرف خودرو خواهد داشت چرا که مستقیما با تامین نیروی پیشرانه در ارتباط است. جرقه صحیح باعث خواهد شد که مخلوط بنزین و هوا بهترین شکل مشتعل شود و تمامی انرژی خود را آزاد کند. از این رو بیشترین قدرت موتور در اختیار خودرو قرار خواهد گرفت. همچنین اشتعال درست باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد چرا که مخلوط مورد نظر به بهترین شکل مشتعل می گردد و راننده برای دست یابی به یک سرعت معین نیازی به گاز دادن بیشتر ندارد.

چرا شمع نیاز به تعویض دارد

چرا شمع نیاز به تعویض دارد

همانطور که اشاره شده الکترود های شمع بعد از مدتی تمام شده و شمع کارایی خود را از دست می دهد.قابل ذکر در محفظه احتراق بدلیل مشتعل شدن بنزین و هوا ،دوده و موارد دیگر تولید می گردد که بر سر الکترود ها رسوب می کنند البته شمع ها طوری طراحی شده که باعث می گردد این موائد زائد تحت دمای زیاد بسوزد و رسوب نکند اما به هر حال به مرور زمان رسوب انجام شده و همین امر باعث جلوگیری از ایجاد جرفه می گردد.در نتیجه شمع های باید در زمان مشخصی باید تعویض گردد.البته موارد دیگر نظیر شکستن چینی روی شمع ها نیز باعث عدم کارکرد صحیح این قطعه می شود

نشانه خرابی شمع خودرو چیست

نشانه خرابی شمع خودرو چیست

محل نصب شمع های معمولا در دید قرار ندارند از این رو برای تشخیص خرابی و یا تشخیص زمان تعویض باید به نشانه های آن توجه کرد. اولین تاثیر یک شمع نامناسب در کاهش قدرت موتور مشهود است. بعبارتی اگر احساس کردید که خودروی شما بدون هیچ دلیل دارای قدرت مانند قبل نیست حتما شمع های شما نیاز به بازرسی دارد. دومین عامل معین کننده شمع خراب مصرف سوخت زیاد است. لذا زمانی که مصرف سوخت خودروی شما به شکل محسوسی افزایش یافت امکان دارد شمع های خودرو وظیفه خود را به شکل مناسب انجام نمیدهند.

از دیگر عوامل باید به بد استارت خوردن خودرو اشاره کرد. چرا که در ابتدا موتور سردتر است از همیشه است و مخلوط بنزین و هوا برای مشتعل شدن نیاز مبرم به یک جرقه کامل دارد از این رو وقتی شمع جرقه مناسب را ایجاد نکند موتور به سختی روشن می شود.

اگر احساس کردید که یکی از سیلندر های خودروها کلا کار نمی کند و به زبان عامیانه سه کار می کند بدانید که شمع خودرو بطور کلی خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم

شمع های مختلف موجود در بازار دارای عمر مفید متفاوتی هستند. اما به طور معمول باید هر 50 هزار کیلومتر شمع خودرو را تعویض نمود. همانطور که اشاره شد برخی شمع های دارای عمر مفید 90 هزار کیلومتر به بالا هستند.

آیا شمع های نیاز به سرویس دارند

آیا شمع های نیاز به سرویس دارند

بله شمع ها نیاز به سرویس و نگه داری دارند. همانطور که اشاره شد به مرور زمانی یکی از الکترود های سر شمع ها خودرو می گردد و فاصله آن با دیگر الکترود سر شمع افزایش می یابد. با این اتفاق دیگر جرفه تشکیل نمی شود. از همین رو باید با آچاری با نام فیلر این فاصله را مجددا تنظیم نمایید.همچنین دوده و موارد زائد رسوب کرده در سر شمع های نیاز به تمیز کاری دارد.از این رو بهتر است شمع های را در بازه ها 20 کیلومتر یکبار باز کرده و سرویس نمایید.

نحوه تعویض شمع خودرو

نحوه تعویض شمع خودرو

برای تعویض شمع خودرو در منزل می توانید به ویدئوی ذیل مراجعه فرمایید. این ویدئو که از سری مجموعه برنامه "یک و تراپی "است توسط پردیس خودرو تولید وتهیه شده است.

برچسب ها:

آموزشی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/10/4
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط