icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین زمان تعویض فیلتر هوا را بدانیم

زمان تعویض فیلتر هوا را بدانیم

comments 0 1397/9/17

پیشرانه های درون سوز به هوای ورودی به موتور کاملا وابسته هستند چرا که در صورت نبود و یا کمبود هوا احتراق که نقش اصلی در تامین قوای محرکه موتور را برعهده  دارد ،بدرستی انجام نمی شود .لذا هوای ورودی به موتور به مانند بنزین کاملا حیاتی و واجب است . از همین رو همانطرو که به بنزین و رساندن آن به پیشرانه اهیمت می دهیم باید به هوای ورودی و خلوص آن توجه ویژه ای نماییم.

فیلتر هوا چیست؟

همانطورکه توضیح داده شده هوای ورودی به موتور نقش تامین اکسیژن لازم برای احتراق را بر عهده دارد .به همین دلیل هر چه میزان هوای ورودی به موتور از خلوص بیشتری برخوردار باشد و از آلودگی کمتری بهره برد ،احتراق بدرستی انجام می شود . اما هوای موجود در شهرهای بزرگ معمولا مملو از آلودگی های مختلف است از همین رو فیلتری در مسیر ورودی هوا به موتور تعبیه شده که به آن فیلتر کابین گفته می شود. این فیلتر که معمولا از جنس کاغذ های خاص هستند بسته به کیفیتشان ذرات معلق در هوا با سایز مختلف را جذب می کنند و مانع ورود به پیشرانه خودرو می گردد.

در صورت کثیف شدن فیلتر هوا چه اتفاقی خواهد افتاد

در صورت کثیف شدن فیلتر هوا چه اتفاقی خواهد افتاد

 اولین تاثیر کثیف بودن فیلتر هوا ،ورود هوای ناخالص است که منجر به احتراق ناقص می گردد و در نتیجه آن احتراق مخلوط هوا و بنزین بدرستی صورت نمی گیرد و کاهش قدرت و مصرف بیشتر بنزین مرا در پی خواهد داشت . لذا تعویض به موقع این قطعه ارزان قیمت تاثیر بسزایی در افزایش قدرت ماشین و کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

اما ورود آلودگی به موتور باعث می گردد که قطعات حساس موتور مانند پیستون ،سیلندر ،یاتاقان ،سوپاپ و غیره بدلیل ایجاد اصطکاک بیشتر سریع دچار فرسایش و نهایتا خراب خواهند شد. در این روزها هم که قطعات یدکی بسیار گران شده است در صورت خرابی هر کدام از موارد فوق خرج زیادی را روی دستتان خواهد گذاشت.

فیلتر هوا را چه زمانی باید تعویض نماییم

فیلتر هوا را چه زمانی باید تعویض نماییم

عمر فیلتر هوا مانند دیگر فیلتر های خودرو به مکان زندگی شما بسیار مرتبط است. در شهرهای شلوغ و آلوده نظیر تهران و یا در جنوب کشور که با مشکل ریزگرد های روبرو هستند عمر فیلتر هوا به سرعت کاهش می باد. بطور معمول بهتر است هر 5 هزار کیلومتر فیلتر هوا را تعویض نمایید اما اگر وقت نداشتید هر زمان که برای سرویس های دوره ای موتور به تعمییرگاه مراجعه می نمایید با تعویض فیلتر روغن ،فیلتر هوا را نیز تعویض نمایید.

برچسب ها:

آموزشی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/9/17
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط