icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین سیستم اتوهلد چیست و چگونه کار می کند

سیستم اتوهلد چیست و چگونه کار می کند

comments 0 1397/8/14

خودروهای امروزی به بسیار از سیستم های پیشرفته کمک راننده مجهز شده اند تا نهایت آسایش و البته امنیت را برای راننده به ارمغان بیاورند. یکی از این سیستم ها ،اتوهلد (AUTO HOLD)نام دارد و در ترافیک های طولانی حسابی به کمک راننده می آید.اتوهلد در گذشته فقط در خودروهای لاکچری و لوکس نظیر بنز و بی ام و دیده می شد اما به لطف پیشرفت کره ای ها و چینی ها این سیستم بسیار کارآمد در دسترس همگان قرار گرفته است بطوریکه امروزه در خودروهای نه چندان گرانقیمت چینی هم مشاهده می گردد.قابل ذکر ما ایرانی ها در هنگام خرید خودرو به تعداد زیاد اپشن ها دقت زیادی می کنیم  اما به واقع بسیاری از این آپشن های ناکارمد هستند اما سیستم اتوهلد یکی از تجیهزاتی است که در شهرهای بزرگ و کوچک که از ترافیک برخوردار هستند ،بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت وباعث رفاه حال راننده خواهد شد.قابل ذکر است سیستم اتوهلد در خودروهای مجهز به جعبه دنده اتوماتیک مشاهده می گردد.

نحوه عملکردن اتوهلد چگونه است

نحوه عملکردن اتوهلد چگونه است

همانطور که اشاره شده سیستم اتوهلد در ترافیک و مسیر هایی که نیاز به توقف و حرکت پی در پی است بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.در حقیقت زمانی که خودرو در ترافیک قرار می گیرد راننده نیاز است که به کرات ترمز را بفشارد و سپس اهرم دنده را خلاص نماید و به منظور حرکت دوباره باید اهرم دنده را در حالت حرکت قرار دهد وسپس پدال گاز را بفشارد. این چرخه تا زمانی که از ترافیک خلاص نشوید ادامه خواهد داشت و باعث خستگی زیاد عضلات پا و دست خواهد شد و از نظر روانی هم بسیار آزار دهنده است.اینجاست که اتوهلد (AUTO HOLD)نقش موثری خواهد داشت. عملکرد این سیستم به گونه است که پس گیر کردن در ترافیک راننده توسط کلیدی که در اطراف اهرم دنده (معمولا روی این کلید حرف A حک شده است ) قرار دارد آن را فعال می نماید .این سیستم زمانی که راننده پدال ترمز را می فشارد و خودرو به ایست کامل می رسد بطور اتوماتیک توسط ترمز دستی خودرو را ثابت نگه می دارد و دیگر لازم نیست که راننده پدال ترمز را پایین نگه دارد .سپس به محض نیاز به حرکت دوباره ،راننده فقط لازم است که پدال گاز را بفشارد چرا که سیستم اتوهلد بطور اتوماتیک ترمز دستی را رها می کند و خودرو به حرکت در خواهد امد. قابل ذکر است که در هنگام توقف لازم نیست اهرم دنده را از حالت حرکت یا همان D با حالت خلاص یا همان N تغییر داد.در نتیجه بسیاری از فعالیت های راننده در ترافیک نظیر فشردن دائم پدال ترمز و تغییر اهرم دنده کاسته خواهد شد.کارایی این سیستم زمانی که خودرو در سراشیبی قرار دارد بیشتر نمود دارد چرا که در حالت بدون این سیستم ،زمانی که راننده اهرم دنده را در حالت درایو قرار می دهد و ترمز را رها می کند خودرو اندکی عقب می رود اما این سیستم باعث خواهد شد که خودرو هیچ حرکت روبه عقب نداشته باشد. نحوه عملکرد این سیستم در سراشیبی ها  مانند زمانی است که در خودروهای دنده ای راننده برای جلوگیری از عقب رفتن،ترمز دستی را می کشد و سپس بعد از گاز دادن ترمز دستی را رها می کند.اما اتوهلد این کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهد.

در نهایت باید یادآور شویم اگر پس از باز شدن مسیر و عدم توقف در بازهای زمانی کوتاه ،راننده فراموش کند این سیستم را خاموش کند ،اتوهلد بصورت اتوماتیک خاموش خواهد شد.

مزایا سیستم اتوهلد

مزایا سیستم اتوهلد

اولین مزیت این سیستم ،راحتی بیش از حد راننده است چرا که باعث می گردد راننده فقط به فکر فشردن پدال گاز باشد.اما سیستم اتوهلد مزایایی دیگری هم دارد.در خودروهایی اتوماتیکی که این سیستم را ندارد اهرم دنده به دفعات جابجا خواهد شد و در جعبه دنده های اتوماتیک تغییر زیاد اهرم دنده از حالت D به حالت N باعث استهلاک زیاد جبعه دنده خواهد شد. در نتیجه این سیستم باعث خواهد شد که عمر جعبه دنده زیاد گردید.

در پایان تاکید می کنیم که تمامی سیستم های کمک راننده موجود در جهان نیاز به مراقبت راننده دارد ،به عبارتی راننده در تمامی طول استفاده از این سیستم های باید حواسش تمام و کمال جمع باشد چرا که این سیستم های الکترونیکی گاها دچار ایراد می گردند و وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهند. از همین رو زمانی که از اتوهلد استفاده می کنید پس از ایست کامل، پای خود را به آرامی از روی پدال ترمز بردارید و مطمئن گردید که اتوهلد خودرو را ثابت کرده باشد چرا که بعضا گزارش شده اتوهلد بدرستی عمل نکرده است.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/8/14
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط