icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین فناوری تشخیص چهره راننده ولوو در آینده نزدیک

فناوری تشخیص چهره راننده ولوو در آینده نزدیک

comments 0 1397/10/15

استفاده از دروبین خودرو امروز بسیار شایع شده است .تعبیه دوربین درون خودرو تاکنون مخصوص خبرنگارانی بود که به تهیه ویدئوی تست و بررسی خودرو می پدارزند.(ما هم نیز در بسیاری از ویدئو های مستند خودرو "یک و دو" از این روش استفاده کرده ایم).البته هزاران کاربر یوتویوب هم نباید از یاد برد که با نصب دوربین بر روی داشبورد از لحظات بسیار نایاب فیلم تهیه کرده اند. اما جدای از همه‌ی موارد، خودروساز خوش‌نام سوئدی یعنی ولوو به عنوان آپشن دوربین‌های متمرکز روی راننده را در برخی خودروهای 2019 خود عرضه می‌کند.

مجله خودرویی که این گزارش را منتشر کرده است نام این دوربین ها را دوربین جاسوس نهاده است.این گزارش عنوان نموده که این دوربین ها بصورت استاندارد عرضه نخواهند و آپشن سفارشی هستند. مدیر مرکز دیجیتال ولوو ضمن اعلام اینکه دوربین های فوق از یک سال آینده عرضه می گردند عنوان نموده که این دوربین ها میزان قند خون راننده را از طریق مردمک چشم تشخیص داده تا در صورت تشخیص مشکلی در سلامتی راننده به او اطلاع داده خواهد شد.

ولوو

در حقیقت ولوو تلاش می کند این دوربین ها را بعنوان یک آپشن ایمنی که همواره بر رفتار راننده نظارت دارد معرفی کند. این خودرو می‌تواند قدم‌هایی برای کاهش استرس راننده برداشته و ایمنی بیشتری را به ارمغان بیاورد.

ولوو

در این مقاله منتشر شده توسط مجله بریتانیایی آینده بزرگی برای این دوربین ها متصور شده است اما ولوو قبلا در برنامه با نام Drive Me در توسعه خودروهای خودران از این فناوری استفاده کرده بود.در این برنامه خودروهای خودران می تواند بصورت دائم وضعیت راننده را پالایش نمایند. بر پایه‌ی داده‌های دوربین‌ها موردی همچون حالت اضطراری یا خواب‌آلودگی، قابل تشخیص است.

ولوو

استفاده دیگر از این دوربین خا ،تشخیص چهره راننده است. بعبارت دیگر راننده پس از نشستن در پشت فرمان از سوی خودرو شناسایی می گردد و تنظیمات مختلف نظیر کد امنیتی روشن شدن خودرو،صندلی ها ،آینه ها و غیره اعمال خواهد شد.اگر مقالات پردیس خودرو دنبال کرده باشید می دانید که هویندای به تازگی سیستم اثر انگشت برای شناسایی راننده را بکار گرفته است اما ولوو نشان داد که از هنوز چندین پله جلوتر است.

اثر انگشت هیوندای

البته امکان هک این فناوریی ها وجود داشته باشد که نهایتا منجر به عواقب ناگواری خواهد شد . این هم از جمله معایب تکنولوژی‌های پیشرفته است . مشخصا اعلام شده است که این اطلاعات در هیچ جایی منتشر نخواهد شد اما واقعا می توان به آن اعتماد کرد. این یک سؤال بسیار مهم است که باید پاسخ داده شود.

در پایان هم باید تاکید که کرد این فناوری می تواند باعث بهبود ایمنی در خودرو گردد اما باید توجه داشت بسیاری از اینکه یک دوربین مدام بر آنها نظارت داشته باشد متنفر هستند.

برچسب ها:

ولوونکنولوژی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/10/15
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط