icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین قویترین پیشرانه 4 سیلندر جهان توسط AMG رونمایی شد

قویترین پیشرانه 4 سیلندر جهان توسط AMG رونمایی شد

comments 0 1398/3/18

بحث تولید قویترین پیشرانه های دنیا داغتر از همیشه دنبال می گردد چرا که AMG مرسدس بنز روز گذشته از قویترین پیشرانه 4 سیلندرتولید انبوه دنیا رونمایی کرد. این موتور 2.0 لیتری که با کد M139 معرفی شده است قدرتی برابر با 415 اسب بخار را تولید می کند که عددی باور نکردنی است.موتور یاد شده که در نسخه S خود اینچنین قدرتی تولید می کند در محصولات سری 45 تولید می گردد و قرار است جایگزین پیشرانه فعلی خودروهایی نظیر A45، CLA45 و GLA45  گردد.

با وجود ظرفیت بالای پیشرانه‌ی فعلی A45 با قدرتی بین ۳۵۵ تا ۳۷۶ اسب‌بخار، مدیر بخش توسعه موتوری AMG عقیده‌ دارد که ملزومات آلایندگی، نیاز به قدرت بیشتر، وزن کمتر و جانمایی بهتر در نسل جدید خودروهای کامپکت مرسدس بنز، یک بازنگری کلی در پیشرانه‌ی ۴ سیلندر را می‌طلبید. البته ظاهر خیلی بیشتر از یک بازنگری ساده در پیشرانه های فعلی صورت گرفته است چرا که رالف ایلنبرگر می گوید چند پیچ و مهره از پیشرانه قبلی در موتور جدید استفاده شده است.پیشرانه فوق در نسخه استاندارد 382 اسب بخار قدرت تولید می کند و نسخه S آن قدرتی برابر با 415 اسب بخار را در اختیار راننده قرار خواهد داد. گشتاور موتور هم در این دو مدل به ۴۷۸ و ۴۹۸ نیوتن‌متر می‌رسد.

البته AMG به غیر از قدرت زیاد بدنبال تجربه رانندگی با پیشرانه جدید از طریق بروزرسانی سیستم انتقال گشتاور نیز بوده است. در حالیکه پیشرانه‌ی سابق M133 همچون پیشرانه‌های دیزلی، دامنه‌ی گشتاور وسیع‌تری را در‌بر می‌گرفت، پیشرانه‌ی جدید گشتاور ناگهانی بیشتری را دراختیار راننده قرار می‌دهد. هدف تولید یک پیشرانه‌ی با گشتاور بالا بود که بتواند تا دورهای بالاتر کار کند. برخلاف پیشرانه‌ی قبلی که گشتاور را در نزدیکی ۲۰۰۰ دور بر دقیقه تولید می‌کرد، پیشرانه‌ی M139 بیشینه مقدار گشتاور را در ۵۲۰۰ دور بر دقیقه تولید می‌کند.

البته افزایش سرعت خودرو در بین دورهای 1000 تا 2000 نیز بخوبی انجام می شود اما بیشترین نیروی تولیدی از دور 3000 درو بر دقیقه فراهم می گردد. به‌گفته‌ی ایلنبرگر، پیشرانه‌ی جدید قدرت اسپرت‌تری را عرضه می‌کند. فشار احتراق پیشرانه‌ی جدید همانند موتورهای دیزلی به ۱۶۰ بار رسیده است و بلوک موتور برای تحمل این فشار، تقویت‌شده است.

در کنار تمامی موارد جداره سیلندر نیز برای تحمل فشاری بالا کاملا تقویت شده است.ایلنبرگ در این خصوص می گوید بلوک آلومینیومی به اندازه پیشرانه های دیزلی تحمل بالایی دارد.AMG اعلام کرده است با توجه به فرایند تولید به سبک "هر انسان یک پیشرانه"می تواند در 24 ساعت کاری 140 عدد از این پیشرانه قدرتمند را تولید نماید. قابل ذکر است موتور ذکر شده برای نخستین بار در A45 مورد استفاده قرار خواهد گرفت و سپس بر روی محصولاتی دیگر نظیر CLA 45 و GLA 45 نصب خواهد شد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/3/18
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط