icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین قیمت بالا ،مانع بزرگ گسترش خودروهای الکتریکی

قیمت بالا ،مانع بزرگ گسترش خودروهای الکتریکی

comments 0 1398/8/22

در حال حاضر از بزرگترین خودروسازان جهان نظیر فولکس واگن تا مرسدس بنز و همچنین بسیار از شرکت های استارت آپی کوچک روی به تولید خودروهای الکتریکی آورده اند اما هنوز آمار فروش این خودرو در برابر خودروهای درون سوز بسیار اندک و ناچیز است.مطمئنا این مهم تا زمانی که خودروسازان موفق به کاهش قیمت خودروهای الکتریکی نشوند ادامه خواهد داشت.

طبق جدیدترین مطالعات که 43 بازار مختلف در سراسر جهان را شامل می‌شود، در نیمهٔ نخست سال جاری میانگین قیمت یک خودروی الکتریکی 81 درصد بیشتر از خودروهای درون‌سوزی معمولی بوده است. این مشکل همراه با زیرساخت‌های محدود شارژ، نشان می‌دهد که چرا خریداران به خودروهای الکتریکی روی خوش نشان نمی‌دهند.

در اروپا که بعد از چین دومین بازار بزرگ خودروهای الکتریکی محسوب می‌شود، میانگین قیمت خودروها در نیمهٔ نخست سال 2019 برابر با 34,091 دلار بوده است. برای مقایسه، ارزان‌ترین خودروی الکتریکی موجود در این بازار رنو Zoe است که به‌طور میانگین 35,036 دلار قیمت دارد درحالی‌که قیمت تسلا مدل سه برابر با 67,440 دلار است و قیمت جگوار I-Pace هم از 100 هزار دلار فراتر می‌رود. هرچند این قیمت‌ها بدون احتساب‌های مشوق‌هایی هستند که در هر کشور متفاوت است اما کل سهم الکتریکی‌ها از بازار تنها 1.9 درصد بوده که هنوز بسیار کوچک است.

اوضاع بازار آمریکای شمالی هم کاملاً مشابه اروپا است. میانگین قیمت خودروهای فروخته شده در این منطقه با 35,614 دلار کمی بالاتر از اروپا است که با توجه به محبوبیت خودروهای گران‌قیمتی مثل پیکاپ‌ها که با متوسط قیمت 43,650 دلار 18 درصد از بازار خودروی آمریکای شمالی را در اختیار دارند قابل توجیه است. در این منطقه ارزان‌ترین خودروی الکتریکی نیسان لیف است که قیمت آن از 32,506 دلار آغاز می‌شود درحالی‌که پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی این بازار یعنی تسلا مدل سه 47,467 دلار قیمت دارد (بازهم بدون احتساب هرگونه مشوق دولتی)؛ بنابراین میانگین قیمت خودروهای الکتریکی در آمریکای شمالی 21 درصد بیشتر از میانگین قیمتی تمام خودروهای فروخته شده است و حتی از میانگین قیمت پیکاپ‌ها هم بیشتر است. عدم تمایل آمریکایی‌ها به خودروهای کوچک را هم که به‌عنوان یک عامل مهم به این شرایط اضافه کنیم، کاملاً علت فروش پایین خودروهای الکتریکی در آمریکای شمالی مشخص می‌شود.

اما اگر تنها یک استثناء در این میان وجود داشته باشد آن چین است. دولت چین از خودروهای الکتریکی حمایت زیادی می‌کند و تلاش سختی در زمینهٔ الکتریکی‌سازی دارد. علاوه بر این، سطح استانداردهای ایمنی در این کشور نسبت به ایالات‌متحده و اروپا پایین‌تر است که این موجب کاهش هزینه و قیمت خودروهای الکتریکی می‌شود. این موضوع در قیمت خودروهای الکتریکی در چین منعکس شده است زیرا درحالی‌که میانگین قیمتی خودروهای فروخته‌شده در این کشور 26,715 دلار است، می‌توان خودروی الکتریکی شهری چری EQ1 را با قیمت 20,260 دلار یا کراس‌اوور ساب‌کامپکت بی‌وای‌دی Yuan را با پرداخت تنها 15,279 دلار خریداری کرد؛ بنابراین ازآنجایی‌که چین بزرگ‌ترین بازار خودرو در دنیا و ازجمله خودروهای الکتریکی است، می‌تواند در شرایط الکتریکی‌ها تغییر ایجاد کند.

بنابراین به‌استثنای چین، آیا خودروهای الکتریکی هنوز برای رسیدن به محبوبیت در بازار راهی طولانی را در پیش دارند؟ بستگی به عملکرد خودروسازان دارد. هم‌اکنون خودروسازان بزرگ در حال سرمایه‌گذاری در این بخش هستند که یک نمونهٔ خوب آن فولکس‌واگن ID.3 با قیمت پایهٔ 33 هزار دلار است که پایین‌تر از میانگین قیمتی بازار قرار می‌گیرد. علاوه بر این، در آینده هزینه‌های تولید و باطری کاهش خواهد یافت و درنتیجه الکتریکی‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهند شد؛ بنابراین هرچند خودروهای الکتریکی هم‌اکنون بازار کوچکی دارند اما آن‌ها قطعاً در حال آمدن هستند و فقط زمان نیاز است تا خودروسازان یاد بگیرند چگونه باید قیمت آن‌ها را به خودروهای درون‌سوز نزدیک کنند.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/8/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط