icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین لامبورگینی اورکان در مقابل مک لارن GT ،درگی نزدیک اما هیجان انگیز

لامبورگینی اورکان در مقابل مک لارن GT ،درگی نزدیک اما هیجان انگیز

comments 0 1398/11/29

هایپر کار های معمولا خودروهای اسپرت و غیر کاربردی هستند که نمی توان از آنها برای مصارف روزانه استفاده کرد.اما مک لارن این مورد را قبول ندارد و برای اثبات این موضع در ماه می سال گذشته بصورت رسمی از سوپر اسپرت کاربردی خود با نام GT  رونمایی کرد.

این گرند تورری است که جذابیت‌های مک‌لارن مثل عملکرد بی‌نظیر را با فضای بار بیشتر و امکانات بهتر ترکیب کرده است؛ اما آیا مک‌لارن GT در پرفورمنس می‌تواند حریف یک سوپراسپرت تمام‌عیار شود؟ برای دریافتن پاسخ این سؤال، درگ تایمز گرند تورر مک‌لارن را در پیست درگ در برابر لامبورگینی اوراکان قرار داده است.

پیشرانهٔ مک‌لارن GT همان نمونهٔ 4 لیتری V8 توئین توربوی 720S است اما در اینجا توربوشارژرهای آن کوچک‌تر هستند و به همین دلیل قدرت آن به 620 اسب بخار کاهش یافته است. از سوی دیگر، اوراکان از یک نیروگاه 5.2 لیتری V10 تنفس طبیعی با 610 اسب بخار قدرت استفاده می‌کند. هرچند اوراکان کمی ضعیف‌تر بوده و وزن بیشتری هم دارد اما برتری آن برخورداری از سامانهٔ چهارچرخ محرک است درحالی‌که مک‌لارن GT خودرویی دیفرانسیل عقب است که می‌تواند در کشش هنگام آغاز حرکت مشکل‌ساز باشد.

این دو سوپراسپرت در چهار مسابقهٔ درگ باهم به رقابت می‌پردازند که در اولین مسابقه لامبورگینی با زمان 10.48 ثانیه پیروز می‌شود. البته مک‌لارن هم خیلی عقب نمی‌افتد و ظرف 10.52 ثانیه مسافت 400 متر را طی می‌کند. درگ دوم هم به نفع اوراکان به پایان می‌رسد زیرا گاه خشمگین ایتالیایی‌ها با زمان چشمگیر 10.35 ثانیه، گرند تورر بریتانیایی‌ها را با اختلافی بسیار جزئی مغلوب می‌کند. مسابقهٔ سوم اما خراب می‌شود زیرا اوراکان جامپ استارت می‌کند (پیش از سبز شدن چراغ‌ها حرکت می‌کند)؛ و نهایتاً در آخرین مسابقه هم لامبورگینی با زمان 10.37 ثانیه مک‌لارن را با زمان 10.57 ثانیه مغلوب می‌کند.

 

بنابراین در این رقابت سامانهٔ چهارچرخ محرک بازهم مزیت خود را نشان می‌دهد و اوراکان با وجود قدرت کمتر و وزن بیشتر، در همهٔ درگ‌ها پیروز می‌شود. البته مک‌لارن GT در همهٔ درگ‌ها بسیار نزدیک به رقیب ایتالیایی پیش می‌رود اما نباید فراموش کرد که این درگ‌ها در پیست مخصوص با آسفالت چسبنده برگزار شده که برای خودروهای دیفرانسیل عقب مثل مک‌لارن کشش بیشتری را فراهم می‌کند؛ بنابراین شاید در مسیرهای معمولی، اختلاف این گرند تورر بریتانیایی با سوپراسپرت ایتالیایی بیشتر باشد.

 

 

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/11/29
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط