icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین لقب خلاقترین خودروساز به تویوتا رسید

لقب خلاقترین خودروساز به تویوتا رسید

comments 0 1398/2/22

موسسه هریتی هر ساله خلاقترین شرکت های جهان در زمینه های مختلف را معرفی می کند که در بین خودروسازان تویوتا،فورد و هیوندای توانستند رتبه های اول تا سوم خودروسازان را به خود اختصاص دادند.

تویوتا زمانی که در ابتدای دهه 90 میلادی برای اولین بار مدل پریوس را معرفی نمود ،انقلابی در خودروسازی جهان ایجاد کرد.در حقیقت تویوتا در آن برهه زمان تصمیم گرفت که جهت توسعه نیرو محرکه جدید برای محصولات خود به سراغ فناوری های نوین برود و از همین رو مهندسان خود را تشویق نمود با استفاده از توانایی بومی و دانش های آینده نگرانه به سراغ توسعه پیشرانه جدید بروند.همین امر موجب تولید خودروهای هیبریدی گردید که برای اولین بار در مدل پریوس مورد استفاده قرار گرفت لذا امروز تویوتا پریوس نمادی برای خودروهای هیبریدی محسوب می گردد.

البته تویوتا تنها خودروسازی نبود که در ایجاد نواوری و خلاقیت زبان زد بود چرا که قبل از این برند ژاپنی ،هنری فورد موسسه خودروسازی آمریکا فوری که توانست با ایجاد نوآوری و خلاقیت های بسیار مهم صنعت خودروی جهان را دگرگون سازد.از جمله این موارد می توان به خط‌تولید متحرک و پیشرانه‌ی خورجینی هشت سیلندر و حتی خشته‌ی زغالی اشاره کرد.

 هم‌اکنون خلاقیت در سازمان، اهمیت بسیار فراوانی دارد و شرکت‌های بزرگ سعی می‌کنند هرروز ایده‌های بیشتری برای صنعت ارائه دهند؛ ایده‌هایی که گاهی در عین سادگی، مزیت‌های زیادی به‌دنبال دارند. خلاقیت در صنعت خودرو به میزان زیادی با فناوری خودران، متصل، الکتریکی و اشتراکی شناخته می‌شود؛ اما چنین تعریفی درست نیست و هر ایده جدیدی می‌تواند نوعی خلاقیت به‌حساب آید. اما سئوال این است که چکونه می توان به مقیاسی برای اندازه گیری میزان خلاقیت و نواری شرکت های مختلف دست یافت. یکی از روش‌هایی که به‌کمک آن می‌توان دانش فنی و مهارت شرکت‌ها را اندازه‌گیری کرد، تعداد اختراع‌های ثبت‌شده در مدت یک‌ سال است. مؤسسه‌ی هریتی پتنت آنالیتیکس (Harrity Patent Analytics) دقیقا چنین کاری انجام می‌دهد و تعداد ثبت اختراع شرکت‌ها را درزمینه‌ی محصولات و فرایندها و ماشین‌‌آلات بررسی می‌کند

 

در بین کمپانی های بزرگ جهان که هر ساله اختراعات و نواری های جدیدی را به ثبت می رسانند خودروسازان نیز حضوری جدی دارند. هریتی هرساله فهرستی از ۳۰۰ شرکت خلاق در زمینه‌های مختلف را منتشر می‌کند.در سال گذشته میلادی بیش از 300 هزار اختراع در آمریکا به ثبت رسید که حدود 54 درصد آن به شرکت های حاضر در لیست هریتی تعلق دارد.

تجزیه‌و‌تحلیل این شرکت نشان می‌دهد ۶۸.۵ درصد از اختراع‌های ثبت‌شده مربوط‌به فناوری‌های الکتریکی و نرم‌افزاری و مرتبط با کامپیوتر هستند و ۱۹ درصد آن‌ها را اختراعات مکانیکی تشکیل می‌دهند.در این سال تویوتا با ثبت 2554 پتنت توانست در صدر خودروسازان قرار بگیرد.همانطور که اشاره شد تویوتا در صدر خودروسازان قرار گرفت اما در لیست کلی توانست رتبه شش را به خود اختصاص دهد.شرکت های  شرکت‌های آی‌بی‌ام، سامسونگ، کانن، اینتل، آلفابت و GE بالاتر از تویوتا قرار گرفتند.

فورد نیز خودروساز بعدی است که با ثبت 2149 اختراع در رتبه دوم خودروسازان قرار گرفت و در لیست کلی به مقام پانزدهم بسنده کرد. طبق گزارش هریتی، ۷۳ درصد اختراعات فورد در دسته‌ی مکانیکی و ۲۳ درصد الکتریکی است که تفاوت کمی با تویوتا دارد. پس از فورد هم هیوندای با 1539 اختراع رتبه بیست دوم لیست کلی را به خود اختصاص داد و جنرال موتورز با ۱,۱۹۷ اختراع پس از فوجی‌فیلم در جایگاه سی‌وچهارم قرار دارد. بنابراین، ۱۰ خودروساز برتر فهرست به‌ترتیب عبارت‌اند از: تویوتا، فورد، هیوندای، جنرال موتورز، هوندا، پورشه، نیسان، بی‌ام‌و، مزدا، فیات کرایسلر و تاتا موتورز. تویوتا و فورد، تنها خودروسازانی هستند که در سال ۲۰۱۸، بیش از ۲,۰۰۰ اختراع دارند؛

ثبت اختراع فقط یکی از شاخص‌های نوآوری کلی شرکت‌ها به‌شمار می‌رود و نوآوری بدون موفقیت در بازار بی‌اهمیت خواهد بود. باوجوداین، این را در نظر داشته باشید که ارزش بازار تویوتا به حدود ۱۹۹ میلیارد دلار می‌رسد که بیشتر از جنرال موتورز (۵۴ میلیارد دلار) و فورد (۴۱.۱ میلیارد دلار) و فیات‌کرایسلر (۲۰.۷میلیارد دلار) است.

ثبت اختراع فقط یکی از شاخص‌های نوآوری کلی شرکت‌ها به‌شمار می‌رود و نوآوری بدون موفقیت در بازار بی‌اهمیت خواهد بود. باوجوداین، این را در نظر داشته باشید که ارزش بازار تویوتا به حدود ۱۹۹ میلیارد دلار می‌رسد که بیشتر از جنرال موتورز (۵۴ میلیارد دلار) و فورد (۴۱.۱ میلیارد دلار) و فیات‌کرایسلر (۲۰.۷میلیارد دلار) است.

 

برچسب ها:

تویوتاTOYOTA
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/2/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط