icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین معایب بسترن B30-چرا نباید بسترن B30 بخریم

معایب بسترن B30-چرا نباید بسترن B30 بخریم

comments 2 1397/2/28

محصولات فاو برای اولین بار با سدان  نه چندان خوش ظاهر B50 وارد بازار ایران شد . اما مشخصات نه چندان قوی و نحوه طراحی قدیمی این خودرو، بهمن خودر را بر آن نمود که سریعا به سراغ نسخه فیس لیفت این خودرو که حالا پسوند F را به یدک می کشید برود. ظاهر جذاب بسترن B50F  در آن زمان که هنوز محصولات رنگارنگ چینی به بازار ایران راه نیافته بود سریعا مورد توجه مردم قرار گرفت. اما خیلی زود مشکلات فنی این خودور نمایان شد و صدای مالکان این خودرو بدلیل عیوب زیاد و عدم ارائه خدمات فروش مناسب از سوی گروه بهمن بلند شد. از همین رو گروه بهمن خط تولید این خودرو در ایران را تعطیل کرد و سدان کوچکتر و جذاب بسترن B30 جایگزین آن نمود. این شرکت می دانست که بسترن B30  هم بدلیل ظاهر مدرن خود به سرعت مورد توجه مشتریان ایران قرار خواهد گرفت.اما این خودرو جذاب چینی دارای مشکلات عدیده است که در زیر بدنه خوش آب رنگ آن پنهان شده است. در این مقاله قصد داریم که به معایب این خودرو بپردازیم که خریداران احتمالی این خودرو با چشمانی باز به استقبال این خودرو بروند.

پیشرانه ضعیف

این روزها محصولات چنین و بعضا محصولات داخلی نظیر سمند به سیستم پرخوران یا همان توربو مجهز شده اند تا علاوه بر افزایش قدرت ،مصرف بنزین هم کاهش یابد . اما این محصول به ظاهر بروز بسترن از موتور سنتی 1.6 لیتری بهره می برد که فقط توانایی تولید 106 اسب بخار را دارد. مشخصا این مقدار قدرت خروجی برای بسترن B30  کافی به نظر نمی رسد چرا که برای مثال چری آریزو 5 توربو با موتور 1.5 لیتری و وزن کمتر از 116 اسب بخار قدرت خروجی بهره می برد. همچنین ام وی ام 315  و برلیانس H220 با موتور 1.5 لیتری خود قدرتی برابر با بسترن B30 تولید می کنند. در نتیجه مشخص است این پیشرانه قدیمی که متعلق به نسل های پیشین محصولات فولکس واگن بوده علاوه بر مصرف بیشتر از قدرت کمتری نیز برخودار است و برای این سدان نسبتا بزرگ کاملا ناکارمد خواهد بود.

 

 

پلت فرم قدیمی

پلت فرم قدیمی

همانطور که مطلع هستید کمپانی فاو برای بیشتر محصولات خود از پلت فرم های تاریخ گذشته کمپانی های دیگر استفاده می کند. برای مثال بسترن B50F بر روی پلت فرم مزدا توسعه داده شده است. بسترن B30 هم از این قاعده مستثنی نبوده و پلت فرم این خودرو از نسل قبلی فولکس واگن "بورا"با نام PQ32 به عاریت گرفته شده است. قابل ذکر است که فولکس واگن از شرکای قدیمی کمپانی فاو می باشد.خوب مشخص است به هیچ وجه نمی توان یک خودرو را با ظاهری مدرن اما با پلت فرم قدیمی ،بروز کرد. چرا که تکنولوژی و طراحی پلت فرم های امروز به کلی تغییر کرده اما بسترن B30 در سالهای گذشته گیر کرده است.

طراحی کابین قدیمی

طراحی کابین قدیمی

ظاهرا فاو هر چه در چنته داشته است در نمای ظاهری این خودرو خرج کرده است چرا که با ورود به کابین بسترن B30 بطور کل مایوس خواهید شد. این در حالی است که خودروسازان بروز چینی بخوبی درک کرده اند که طراحی کابین بدلیل بیشترین وجه تماس خودرو با راننده بسیار مهم است اما دقیقا همین نقطه است که شاید بسترن قافیه را به رقبای دیگر خود نظیر آریزو 5 واگذار کند چرا که با ورود به کابین بسترن B30 احساس می کنید که به یکی از محصولات دهه 90 ژاپنی وارد شده اید. طراحی ساده جلو داشبورد ،فرمان سه پره قدیمی ادوات فیزیکی نازیبای تهویه هوا و تخت بودن داشبورد عومل موثر در این مهم می باشند. اگر نگاهی دقیق تر به رقبای بسترن B30 نظیر جک جی 5 ، آریزو 5 و غیره بیاندازیم به این نقیصه بیشتر پی خواهیم برد.

 

 

متریال داخلی بی کیفیت

متریال داخلی بی کیفیت

چینی ها از دیر باز به استفاده از متریال بی کیفیت و پلاستیک خشک در کابین محصولات خود مشهور بوده اند . اما در سالهای اخیر برخی از محصولات هم رده بسترن B30 از کابین ها با کیفیت تر بهره می برند. اما بسترن B30 در استفاده از متریال با کیفیت خصاصت بیش از حدی نشان داده است بطوریکه پلاستیک سخت و خشک به مراتب در جای جای کابین به چشم می خورد.

سیستم تعلیق خشک

سیستم تعلیق خشک

وقتی که برای اولین بار در بسترن B30 بنشیند و چرخی با این خودرو بزنید به سرعت به سیستم تلیق خشک بسترن B30 پی خواهید برد چرا که بدلیل استفاده از مک فرسون مستقل با میل موج گیر در جلو  و سیستم تعلیق عقب میل پیچشی نیمه مستقل با میل موج گیر تمامی پستی و بلندی جاده به کابین و نهایتا به سرنشنیان منتقل می گردد.

 

 

جعبه دنده آیسین ژاپن اما خنگ

جعبه دنده آیسین ژاپن اما خنگ

گروه بهمن در هنگام عرضه بسترن B50F تبلیغات گسترده را بر روی جعبه دنده اتوماتیک این خودرو براه انداخت که اتفاقا ساخت شرکت آیسین ژاپن بود. اما پس از استفاده طولانی مدت توسط مشتریان ،دقیقا یکی از نقاط ضعف های بسترن B50F همین جعبه دنده آیسین بود که بدلایل مختلفی از جمله تاخیر در تعویض دنده ،خرابی زود رس ،عدم ارائه خدمات مناسب گروه بهمن بر روی این جعبه؛ صدای مالکان خودرو را درآورد.

در حال حاضر هم بسترن B30 از جعبه دنده آیسین ژاپن بهره می برد که بدلیل عدم کارکرد طولانی مدت مشخص نیست که چه بلایی قرار است بر سر ماالکان این خودرو بیاورد اما مواردی که تاکنون گزارش شده است تاخیر در تعویض دنده و به اصطلاخ خنگی جعبه دنده است. همچنین جعبه دنده این خودرو بدلیل اینکه برای شرایط شهری طراحی شده است تمایل زیادی به ماندن در دنده سنگین ندارد از همین رو در شهری مانند تهران که دارای سراشیبی ها فراوانی هست راننده را دچار مشکل می کند.

شتاب ضعیف

استفاده بسترن B30 از این پیشرانه ناتوان و پرمصرف باعث گردیده است که شتاب خودرو بسیار آزار دهنده باشد بطوریکه نباید با این خودرو به فکر سبقت های ناگهانی باشد.علاوه بر ضعف موتور، جعبه دنده اتوماتیک نامناسب این خودرو هم دلیل دیگر بر این مهم می باشد.این در حالی است که رقبای فعلی بسترن B30 در بازار ایران به مراتب از شتاب بهتری برخوردار هستند.

 

 

 

کلام پایانی

کلام پایانی

در پایان باید ذکر کرد که فاو بعنوان بزرگترین خودروساز دولتی چین بعد از سالها خودروسازی نتوانسته است به یک زبان واحد برای محصولات خود برسد و در تمامی این سالها سعی کرده است با استفاده از پلت فرم ها و پیشرانه قدیمی محصولات تاریخ گذشته برند های نظیر مزدا و فولکس واگن راه میان بر را طی نماید .این در حالی است که برندهای معتبر چینی بسیاری هستند که دریافته اند مشتریان امروزی بسیار هوشمند و نکته بین شده اند و به سادگی نمی توان تنها با ظاهری زیبا محصولات اما بی کیفیت خود بفروش مناسبی دست یابند.گروه بهمن هم که زمانی کار با خودروسازان معتبر نظیر مزدا  را در سابقه خود می بیند نباید فقط به منظور فروش بیشتر به سراغ محصولاتی سبک و بی اصالت برود.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 2 1397/2/28
بسترن

بسترن

خودرو B30

 • طراحی و زیبایی5
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین6
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید5

امتیاز کل

4

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی بسترن , B30 , مدل 1396

امتیاز کاربران به :خودرو بسترن , B30 , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  8
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  8
 • امکانات و قابلیت ها
  8
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  8

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

سهراب 1397/6/10 | 09:43:35

با عرض سلام. من خودم چند ماهی است این ماشین رو دارم . ماشین کاملا نرم بی سر و صدا و جادار است. رانندگی باهاش خیلی راحته و خسته کننده نیست. چون دنده اتومات است احساس میکنید یه مقدار شتابش در سربالایی پایینه البته قابلیت دنده دستی هم داره و میتونید از اون استفاده کنید.

محمد 1397/2/23 | 22:21:30

والا من چیزه زیادی در مورد این ماشین نمیدونم فقط در حد همین که چار ستاره کیفی داره شنیده بودم چند وقت پیش با این ماشین یه دور کوتاه زدم که اتفاقا برای مدیر نمایندگی بود که دوست پدرمه بنظرم ظاهر ماشین خوب بود ولی اتاق ماشین واقعا حالمو بهم زد اینقدر که ساده و خشکو قدیمی بود همینطور مانیتور که خیلی بی کیفیتو کند بود تمام پستی بلندی های جادرو هم که کاملا حس میکردم و اصلا سیستم تعلیقه خوبی نداره بنظرم یکبار دیگه هم صندلی عقب این ماشین نشسته بودم که واقعا افتضاح بود و اصلا احساس راحتی نمیکردی ولی به نظرم در کل دندرو به موقع نرم عوض میکرد و ظاهر جذابی هم داره این دوتا نکته مثبتشه ولی من اگر بودم این ماشینو انتخاب نمیکردم

مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی بسترن , B30 , مدل 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده فاو
کشور تولید کننده چین
نام و مدل خودرو بسترن B30
نمایندگی فروش در ایران گروه بهمن

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان
کلاس اتومبیل D segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4625*1790*1500
فاصله دو محور 2630
وزن 1230
تعداد فضای سرنشینان 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 205/60 R16
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 205/60 R16

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1598
نوع موتور بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی
محل قرار گیری موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک 50
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 109
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 155

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک
تعداد دنده (جلو) 6
محور محرک دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو سیستم مستقل مک فرسون
تعلیق عقب
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب هیدرولیکی
نوع سیستم فرمان برقی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 6.7
استاندارد آلایندگی 5
استاندارد ایمنی 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 2
سیستم های پایداری و کمک راننده ABS , EBD
سیستم های امنیتی و حفاظتی دزدگیر هوشمند
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل دستی
سیستم صوتی و تصویری
سیستمهای مولتی مدیا
سیستم صندلیهای جلو
سیستم صندلیهای عقب دارای 2 عدد پشت سری
سیستم آیینه ها جانبی برقی ، همرنگ بدنه ، دارای راهنما ، تاشونده خودکار
سیستم شیشه ها بالابر شیشه های جلو و عقب برقی ، دارای سامانه پاور ویندو ، شیشه سولار ضد اشعه ماوراء بنفش
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو
سیستم روشنایی عقب چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز
سنسورهای پیش فعال سیستم سنسور دنده عقب
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 3 سال یا 100 هزار کیلو متر
قیمت روز

بسترن , B30

آخرین بروز رسانی: 1397/11/1

قیمت نمایندگی

124,300,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1397/11/1

قیمت قیمت بازار

121,000,000 تومان

مطالب مرتبط