icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه آئودی E-Tron GT و تسلا مدل S

مقایسه آئودی E-Tron GT و تسلا مدل S

comments 0 1397/9/15

در گذشته های نه چندان دور خودروهای الکتریکی محصولاتی سرد و کسل کننده بودند اما فناوری چنان با سرعت در حال پیشرفت است که امروز شاهد سوپر اسپرت های الکتریکی هستیم. آئودی در جریان نمایشگاه خودروی لس آنجلس از آئودی E-Tron GT رونمایی کرد تا هشداری برای دنیایی سوپر اسپرت باشد. البته این دنیا چندان بزرگ نیست و فقط محصولاتی نظیر تسلا مدل S، فیسکر E موشن و پورشه تایکان در آن حضور دارند. شایان ذکر است پلتفرم آئودی E-Tron GT و پورشه تایکان با یکدیگر مشترک می‌باشد. در این بین تنها تسلا مدل S می باشد که در حال تولید است و مابقی در حد خودروی مفهومی یا نزدیک به تولید باقی مانده اند.از این رو تصمیم گرفته ایم که آئودی E-Tron GT را با تسلا مدل S مقایسه کنیم.

دو خودروی مورد نظر دارای اشتراکاتی زیادی نظیر چهار درب بودن ،بهره بردن از دو پیشرانه ،چهار چرخ متحرک و البته پرفرومنس بالا هستند هر چند در این بین تفاوت هایی هم مشاهده می شود . آئودی بیشتر بر روی اسپرت بودن این خودرو تاکید کرده است در حالی که تسلا مدل S علاوه بر اسپرت بودن کاملا کابردی می باشد. برای بررسی بیشتر ما تسلا مدل S75D را انتخاب کرده ایم.

میزان پیمایش

میزان پیمایش
میزان پیمایش

برای شروع کار برد حرکتی دو خودرو را مورد مقایسه قرار می دهیم. آئودی با برخورداری از باطری های 90 کیلو وات ساعتی در سیکل WLTP دارای محدود حرکتی 400 کیلومتری می باشد. این در حالی است که تسلا ضمن مجهز شده به پکیج باطرهای 75 کیلووات ساعتی ،برد آن در سیکل EPA برابر با 416 کیلومتر است. EPA روش واقع‌بینانه‌تری در مقایسه با استانداردهای اروپایی دارد؛ بنابراین تسلا از نظر محدوده حرکتی مزیت خوبی دارد.

مدت زمان شارژ

مدت زمان شارژ

فاکتورهای مهم دیگر در محصولات الکتریکی زمان شارژ باطری خواهد بود. برای شارژ سریع DC اکثر مصرف کنندگان از ایستگاههای شارژ سریع عمومی در خارج از خانه استفاده می کنند. تسلا اطلاعاتی در این خصوص را منشتر نکرده است و تنها اشاره کرده است برد 273 کیلومتری این خودرو را تنها در نیم ساعت می توان شارژ کرد. متأسفانه این عدد هم برای مدل S P100D اعلام شده است.البته خریداران تسلا برای 6 ماه می توانند بصورت رایگان خودرو خود را شارژ نمایند.

آئودی E-Tron GT در سال 2021 به بازار خواهد آمد و شاید تا آن زمان وضعیت باطری های و ایستگاه های شارژ آن بهبود داشته باشد . در حال حاضر آئودی 80 درصد ظرفیتش در 20 دقیقه شارژ می شود اما در خصوص تکمیل شارژ زمانی اعلام نشده است. خبر خوب این است که ایستگاه های شارژ خودروهای برقی به غیر از تسلا در اروپا و آمریکا در 2 سال آینده گسترش خوبی خواهد یافت.

در خصوص شارژ خانگی دو گزینه ما شباهت های به هم دارند اما در دارای تفاوت های جالبی نیز هستند. تسلا از شارژرخانگیAC 11.5 کیلووات ساعتی بهره می برد آئودی هم دارای شارژ بی‌سیم 11 کیلووات ساعتی است که کاملاً جذاب نشان می‌دهد چراکه فقط کافی است روی پد شارژ خودرو را پارک کنید و عملیات شارژ شروع شود.

پرفرومنس

پرفرومنس
پرفرومنس

در این بخش به مهمترین قسمت مقایسه یعنی بررسی پرفورمنس می رسیم. با توجه به اطلاعت منتشر شده این آئودی E-Tron GT است که از پرفورمنس بهتری برخوردار است چرا که این سوپر سدان آلمانی از شتاب صفر تا صد کیلومتر 3.4 ثانیه بهره می برد و می تواند به حداکثر سرعت 240 کیلومتر در ساعت دست یابد. اما تسلا برای رساندن سرعت خود به صد کیلومتر در ساعت 4.2 ثانیه زمان نیاز دارد و حداکثر سرعتش 225 کیلومتر در ساعت است.قابل ذکر است آئودی ادعا کرده محصول جدیدش با افت فشار روبرو نخواهد شد. اشاره آئودی به تسلا است چرا که سدان فول سایز  پس از استفاده‌ای پرفشار با افت قدرت مواجه می‌شود تا از خودرو محافظت شود. این‌یک مزیت برای آئودی است.

 

 

هدلینگ

هدلینگ
هدلینگ

از نظر هندلینگ نمی توانیم بطور قطع نظر دهیم اما بر روی کاغذ این آئودی است که در وضعیت بهتری به سر می برد چرا که این خودرو به سیستم‌های هدایت گشتاوری و سیستم فرمان پذیری چهار چرخ مجهز شده است.قاعدتا این تجهیزات کمک شایانی به آئودی E-Tron GT در سرپیچ ها خواهد کرد.

فضای داخلی

فضای داخلی
فضای داخلی

در این بخش تسلا کاملا برتر از رقیب خود است چرا که ضمن تامین 5 صندلی برای افراد بزرگسال دارای دو صندلی سفارشی در عقب خودرو برای کودکان نیز است. همچنین در خصوص فضای بار باز هم تسلا دست بالا را در دست دارد .  اگرچه بخش بار جلوی این دو خودرو ابعاد مشابهی دارند اما مدل S درب پشتی‌ای دارد که با باز شدن فضا برای جا دادن اشیای بزرگ فراهم می‌شود.

در مقابل آئودی E-Tron GT فضای کافی و راحت را برای 4 نفر در سفر های طولانی تامین کرده است. البته فعلا نمی توان درباره این خودرو نظر داد و باید تا زمان تست واقعی صبر کرد. گرچه صندوق‌عقب سنتی این خودرو می‌تواند برای اکثر نیازها کافی باشد اما در برابر تسلا کم می‌آورد.

نتیجه

نتیجه
نتیجه

در بخش نتیجه باید گفت انتخاب خودروی برتر باید با توجه به نیاز ها و سلائق مشتریان صورت پذیرد. تسلا مدل S را باید ترکیبی از محصولات کلاسیک با فناوری روز دانست که قطعا موجب ظهور محصول کاربردی شده است.همچنین این خودرو مانند دیگر محصولا تسلا از طریق بروزرسانی نرم افزاری دائما در حال بهبود هستند. این خودرو همچنین از اتوپایلوت پیشرفته‌ای بهره‌مند است.

در مقبل تاکید آئودی E-Tron GT بر روی پرفورمنس بوده البته شاید نسخه تولید تفاوت های با این کانسپت داشته باشد.در هر حال از تولید یک سوپر سدان الکتریکی دیگر خوشحال هستیم و رقابت برای این دو قطعا مفید است و این مشتریان هستند که برنده نهایی هستند.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/9/15
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط