icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه آریزو 5 با آریو (زوتی Z300)

مقایسه آریزو 5 با آریو (زوتی Z300)

comments 0 1397/8/14

مقایسه آریزو 5 با آریو رقابت در بخش سدان های ارزان قیمت اقتصادی برای خانواده بسیار پر اهمیت است چرا که این روزها قیمت خودرو بسیار افزایش داشته و این محصولات می تواند گزینه های در دسترس تری برای اقشار متوسط جامعه باشد. آریو مدتهاست که توسط سایپا تولید شده و در روزهای اولی با نام زوتی Z300 راهی بازار شد سپس آریو S300 نام گرفت و چندی بعد  S300 هم نام آن حذف شد. چری آریزو 5 هم سالهای زیادی است که توسط مدیران خودرو عرضه شده است. در این مقاله قصد داریم مقایسه شانه به شانه مابین این دو خودرو داشته باشیم تا دریابیم کدامیک ارزش خرید بیشتری دارند.

مقایسه ابعاد آریو و آریزو 5

همانطور که اشاره شد سدان های چینی اقتصادی بیشتر مورد توجه خانواده قرار می گیرند. از این رو میزان فضای بیشتر بزرگترین حسن یک سدان شهری است .جدول ذیل بیانگر این است که آریو  کمی طویلتر از رقیب خود است که نهایتا  به بیشتر شدن فاصله دو محوری این خودرو منجر شده است. بنابراین آریو میزان فضای داخلی بیشتر و همچنین فضای بار بزرگتری را در اختیار مالکش قرار می دهد .اما وقتی به عرض این دو خودرو نگاهی می اندازیم متوجه خواهیم شد آریزو 5 کمی عریض تر است در نتیجه در ردیف عقب فضای کافی برای نشستن 3 بزرگسال بهتر از رقیب هموطن خود است.

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

وزن

آریزو 5

4532

1814

1487

2650

1229

آریو

4565

1766

1486

2700

1275

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

چری آریزو 5 که بر اساس زبان طراحی جدید چری طراحی شده است دارای ظاهری کاملا زیبا و جوان پسند می باشد بطوریکه نمی توان با دیدن این خودرو زبان به ستایش طراحی ظاهری این خودرو نپرداخت. آریزو 5 را می توان نماد پیشرفت محصولات چینی دانست که خود را از نظر طراحی به محصولات برتر جهان نزدیک کرده اند البته هنور ناپختگی هایی در ظاهر این خودرو به چشم می خورد ولی بدون شک ظاهر این خودرو می توان یکی از عوامل موفقیت این خودرو مطرح شود.

آریو از محصولات دهه های پیش زوتی محسوب می گردد از همین رو نمی توان چهره مدرنی از این خودرو انتظار داشت. این در حالی است که محصولات روز برند معتبر زوتی بسیار جذاب و نزدیک به محصولات روز دنیا است . اما به هر حال در جلوی آریو با نمایی نسبتا ساده روبرو هستیم که چراغهای بزرگ و جلوپنجره دو ردیفه آن از نکات قابل توجه است. همچنین بر روی سپر، دو چراغ مه شکن دایره تعبیه شده که هیچ جذابیت خاصی ندارد.وقتی به نمای جانبی می رسیم به جز رینگ و لاستیک خودرو که برای این بدنه کاملا کوچک به نظر می رسد ،نکته ای دیگر وجود ندارد. طراحان زوتی برای شکل دادن به نمای عقب این سدان چینی از تویوتا کرولای نسل های گذشته الگو برداری کرده اند بطوریکه محل نصب پلاک و چراغهای دنده عقب کاملا کپی شده از تویوتا کرولا است.

بطور کلی باید گفت که آریزو 5 از طراحی مدرن و بروزی سود می برد که این را مدیون طراحان صاحب نام چری خواهد بود.اما آریو نمایی کاملا ساده و بدور از هیاهو دارد که نمی تواند در برابر آریزو 5 حرفی برای گفتن داشته باشد.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

کابین چری آریزو 5 دقیقا مانند ظاهرش به محصولات کره ای و علی الخصوص هیوندای بسیار نزدیک است از همین رو فضای داخلی این خودرو از ارگونومی مناسب و طراحی چشم نوازی برخوردار است که مطمئنا خریداران احتمالی را به خود جذب می کند.غربیلک فرمان مدرن که با اداوات فیزیکی کروز کنترل و تنظیم سیستم صوتی تزیین شده در کنار صفحه نمایش لمسی و طراحی شناور و قرینه جلو داشبورد از جذابیت های کابین آریزو 5 توربو برشمرده می شود

با ورود به کابین آریو متوجه خواهیم شد که طراحی داخلی این خودرو هم متعلق به نسل های گذشته محصولات چینی است. غربیلک فرمان قدیمی ،طراحی ساده داشبورد و ورودی های هوا در کنار ترکیب نه چندان جالب کنسول میانی همگی حکایت از این موضع دارد. اما طراخان سعی کرده اند با استفاده از متریال براق طرح چوب تا حدودی از سادگی کابین این خودرو بکاهند.البته گزینه تولید شده توسط سایپا از این آپشن محروم است.

قابل ذکر متریال مصرفی کابین آریو 5 ببسیار با کیفت تر است ودر این بخش بدون شک آریزو 5  از کابینی جذابتری بهره می برد.

مقایسه مشخصات فنی آریو با آریزو 5

مقایسه مشخصات فنی آریو با آریزو 5
مقایسه مشخصات فنی آریو با آریزو 5

آریزو 5 در زیر بدنه جذاب خود از یک پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی با بیشنه قدرت 116 اسب بخار و حداکثر گشتاور 141 نیوتن متر بهره می برد.قدرت این موتور توسط جعبه دنده CVT تنها به چرخها جلو منتقل می گردد.قابل ذکر هیچ اطلاعاتی راجب میزان شتاب و مصرف سوخت این خودرو در وب سایت رسمی مدیران خودرو وجود ندارد.

 پیشرانه به کار گرفته شده در آریو نسخه اتوماتیک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی است که می تواند 112 اسب بخار قدرت و 151 نیوتن متر گشتاور را تولید نماید. وظیفه انتقال قدرت نیز برعهده جعبه دنده نه چندان پیشرفته 4 سرعته اتوماتیک نهاده شده است.

با مقایسه اعداد و ارقام ارائه شده توسط این دو خودرو مشخص است که راندمان آریو سایپا به مراتب کمتر از آریزو 5 مدیران خودرو است چرا که آریو علی رغم استفاده از موتور پر حجم تر از میزان قدرت تولیدی کمتری برخوردار است .همچنین آریو 5 بدلیل ابعاد بزرگتر از وزن بیشتری هم بهره می برد و همین امر در کنار قدرت کمتر باعث خواهد شد که این خودرو کاملا کند و خسته کننده باشد.در مقابل آریزو 5 هم که خود به خودروی کند و کم کشش در بازار مشهور است در مقال رقیب خود کاملا پرشتاب جلو خواهد کرد.

در مقابل به نظر می رسد که آریزو 5 می تواند بدون شک برنده این بخش باشد اما جعبه دنده CVT این خودرو بسیار کند و ناهماهنگ با پیشرانه عمل می کند و نمی تواند رانندگی اسپرت و هیجان انگیزی را به راننده تحویل دهد. همین مسله باعث شد که مدیران خودرو نسخه توربوی این خودرو را به بازار عرضه نماید که از شرایط به مراتب بهتر بهره می برد.

 در نهایت باید گفت دو گزینه مورد بحث ما سدان های کاملا متوسط روبه پایینی هستند که به منظور رانندگی های بدون هیجان و شهری تدارک دیده شده اند . اما به هر حال تنکولوژی آریزو 5 در تمامی ابعاد از آریو مدرن تر است در نتیجه این خودرو کاملا سرتر از رقیب هموطن خود است.

 خودرو

حجم موتور
سی سی

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

آریزو 5 توربو

1498

تنقس طبیعی

116

141

-

9

CVT

آریو

1600

تنقس طبیعی

112

151

-

8

4 سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی
ایمنی

آریو 5 برخلاف قدیمی بودنش توانسته از موسسه تست تصادف چین 5 ستاره ایمنی را کسب نماید که می تواند تنها نکته امیدوار کننده این محصول سایپا باشد.  این خودرو، صرفا با ۲ کیسه‌ی هوای مخصوص راننده و سرنشین جلو در ایران فروخته خواهد شد. هرچند که آپشن ایمنی کنترل کشش (ESP) در آریو وجود ندارد، می‌توان از ترمز ASB و EBD بهره برد.

یکی از مواردی که به کسب 5 ستاره ایمنی از اداره استاندارد چین تاثیر گذاشته است استفاده از فولاد با استحکام بالا و همچنین ساختار 3H در بدنه خودرو می باشد.این نوع ساختار طراحی باعث جذب انرژی ناشی از ضربه وارده شده می‌شود و باعث می‌شود که باقی قسمت‌های خودرو از فرم و حالت خود خارج نشوند.

چری آریزو 5 مانند رقیب خودو طبق اطلاعات ارائه شده توسط کارخانه سازنده توانسته اند 5 ستاره ایمنی را از موسسه تست تصادف چینی موسوم به C-NCAP دریافت کنند.قابل ذکر است طرح قفسه بدنه‌ی امنیت راننده و مسافران را به‌طور 360 درجه تامین می‌کند. در بیش از 60 درصد از بدنه‌ آریزو5 فولاد فوق‌العاده محکمی بکار گرفته شده است. فولاد فوق‌العاده محکمی که به صورت حرارتی ساخته شده است، در ستون‌های A و B چپ و راست، صفحه ضدضربه داخلی درهای جلویی و غیره بکار گرفته شده‌اند.

امکانات آریزو 5 در تیپ‌های مختلف تفاوت دارد. در ارزان‌ترین نسخه (تیپ MT دنده دستی)، تنها دو کیسه‌ی هوا برای سرنشینان جلو وجود دارد، ضمن اینکه با سیستم ضد سرقت الکترونیکی (ایموبلایزر)، کمربندهای ایمنی سه نقطه‌ای پیش‌کشنده چهار صندلی، ترمز ضد قفل (ABS) و توزیع الکترونیک قدرت ترمز (EBD) ارائه می‌شود. امکانات ارزشمندی، مثل فناوری کنترل لغزش (TCS)، سیستم کمکی ترمز (BA)، فناوری حفظ پایداری و تعادل (ESP)، چهار کیسه‌های هوای پرده‌ای جانبی و سیستم کمی حفظ خودرو در شیب (HHC)، تنها در نسخه‌ی فول‌آپشن (تیپ اکسلنت) ارائه می‌شوند و نمونه‌ی دنده دستی از انها بی‌بهره خواهد بود. 

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

همان‌طور که اشاره شد، مدل‌های مجهز به جعبه‌دنده‌ی دستی و اتوماتیک، از نظر سطح آپشن‌های متفاوت هستند. حداقل امکانات آریو شامل این تجهزیات خواهد بود: رینگ‌های ۱۵ اینچ با لاستیک‌های ۱۹۵/۶۵، گیربکس دستی ۶ سرعته، فرمان هیدرولیک، ترمزهای دیسکی عقب و جلو، شیشه بالابر برقی چهار سرنشین، چراغ مه‌شکن، گرم‌کن شیشه‌ی عقب، ایموبلایزر و کلید ضد سرقت، خاموشی تاخیری چراغ‌ها پس از پارک خودرو و چراغ‌های LED در عقب.

نمونه‌ی دنده اتوماتیک آریو، دارای نمایشگر لمسی ۷ اینچ، ناوبری ماهواره‌ای به زبان فارسی، دوربین و سنسور عقب است. این خودرو، احتمالا با رینگ‌های ۱۶ لینچ و لاستیک ۲۰۵/۵۵ عرضه خواهد شد. دیگر تفاوت مهم این مدل یا نسخه‌ی دنده دستی، داشتن سانروف برقی است که برای بعضی از هم‌وطنان، جذابیت ویژه‌ای دارد.

چری آریزو  5 توربو به انواع و اقسام امکانات روز محصولات چینی از قبیل  سنسور باد لاستیک، رینگ 17 اینچی، سیستم ورود و خروج و استارت بدون کلید، سانروف، پاور پنجره، کروز کنترل، آینه‌های برقی، دوربین دنده عقب با خطوط متغیر، صفحه نمایش 7 اینچی لمسی، حالت ECO،  چراغ روز و روکش چرم صندل مجهز شده است. 

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

از آنجایی که خودروسازان وطنی علاقه ای به بالابردن مدت زمان گارانتی محصولات خود ندارد آریو یا همان زوتیZ300 با دو سل گارانتی عرضه می گردد. البته شبکه گسترده خدمات پیش از فروش سایپا یکی از نکات مثبت این خودرو محسوب می گردد.

اما چری آریزو 5 توربو با 5 سال گارانتی عرضه شده و عملا خریداران این خودرو را تا 5 سال از هر گونه هزینه های احتمالی راحت خواهد نمود. اما باید توجه کرد که نمایندگی های مدیران خودرو بعنوان نماینده محصولات چری به گستردگی سایپا نخواهد بود.

کلام پایانی

کلام پایانی

چری آریزو 5 اتوماتیک به هر حال محصولی مدرن می باشد که از حضورش در بازار تنها 2 سالی است که گذشته، در نتیجه بدون مباحث بالا هم می توان متوجه شد که این خودرو از رقیب خود آریو به مراتب گزینه ارزشمند تری است. اما برای برخی خانواده ها فضای بیشتر کابین و صندوق بار دارای اهمیت بیشتری است در نتیجه آریو برای این افراد می تواند مناسب باشد از همین رو بصورت کلی باید گفت اگر ظاهر جذاب ،کابین مدرن و مشخصات فنی بروز تر برای شما اهمیت دارد آریزو 5 گزینه مناسب شماست اما اگر خانواده پر جمعیت تری دارید و در مناطقی دور از مراکز استان زندگی می کنید آریو 5 گزینه مناسب تری است چرا که در جای جای ایران نمیاندگی ها سایپا در دسترس است.

جدول ذیل بدلیل دوری از جانب داری توسط شما کاربران عزیز تکمیل می گردد از این رو برای امیتاز دهی به این دو خودرو به قسمت نظر دهی مراجعه نمایید تا شما هم در تکمیل کردن جدول ذیل سهیم باشید.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/8/14
زوتی

زوتی

خودرو آریو 1600

 • طراحی و زیبایی9
 • مصرف سوخت10
 • راحتی سرنشین10
 • امکانات و قابلیت ها8
 • ارزش خرید9

امتیاز کل

9

ام وی ام

ام وی ام

خودرو آریزو 5 توربو

 • طراحی و زیبایی9
 • مصرف سوخت8
 • راحتی سرنشین9
 • امکانات و قابلیت ها9
 • ارزش خرید9

امتیاز کل

8

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی زوتی , آریو 1600 , مدل 1395 تا 1396 و ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396

امتیاز کاربران به :خودرو زوتی , آریو 1600 , مدل 1395 تا 1396

 • طراحی و زیبایی
  9
 • مصرف سوخت
  10
 • راحتی سرنشین
  10
 • امکانات و قابلیت ها
  8
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  9
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  9
 • امکانات و قابلیت ها
  9
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی زوتی , آریو 1600 , مدل 1395 تا 1396 و ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده زوتای چری
کشور تولید کننده چین چین
نام و مدل خودرو زوتی آریو 1600 آریزو 5 توربو
نمایندگی فروش در ایران سایپا مدیران خودرو

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان
کلاس اتومبیل D segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر
فاصله دو محور 2700 میلیمتر
وزن 1275 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 195/65 R 15
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 195/65 R 15

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1590 cc
نوع موتور بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری تزریق چند نقطه ای
ظرفیت باک 55 لیتر
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 112 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 151 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک
تعداد دنده (جلو) 4
محور محرک دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو مک فرسون
تعلیق عقب نیمه مستقل
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب هیدرولیکی
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرولیکی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز روغنی با بوستر خلائی
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 172 کیلومتر بر ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 7
استاندارد آلایندگی یورو4
استاندارد ایمنی
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) ايربگ راننده و سرنشين
سیستم های پایداری و کمک راننده ABS+ EBD
سیستم های امنیتی و حفاظتی سيستم ضد سرقت (Immobilizer)- قفل شدن اتوماتيك دربها در سرعت
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک
سیستم صوتی و تصویری سيستم صوتي مجهز به: رايو + CD Player با قابليت پخش MP3 و پورتUSB
سیستمهای مولتی مدیا كامپيوتر اطلاعات سفر
سیستم صندلیهای جلو صندلي راننده قابل تنظيم در 4جهت
سیستم صندلیهای عقب صندلي عقب تاشونده مجهز به نگهدارنده صندلي كودك ISOFIX
سیستم آیینه ها آينه هاي جانبي مجهز به چراغ راهنما
سیستم شیشه ها شيشه بالابر برقي جلو و عقب
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو چراغ مه شكن جلو-چراغهاي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع
سیستم روشنایی عقب چراغ عقب LED
سنسورهای پیش فعال
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 2 سال یا 40000 کیلومتر
قیمت روز

زوتی , آریو 1600

آخرین بروز رسانی: 1397/10/24

قیمت نمایندگی

94,125,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1397/10/24

قیمت قیمت بازار

88,500,000 تومان

مطالب مرتبط