icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه آریزو 5 با بسترن B30

مقایسه آریزو 5 با بسترن B30

comments 0 1397/9/24

مقیسه آریزو 5  با بسترن B30 رقابت دو سدان کوچک شهری است که این روزها خیلی طرفدار ندارد. اما هستند کسانی که سوار شدن به یک سدان شهری نرم را به کراس اور های خشک چینی ترجیح می دهند.آریزو 5 مدتهاست که توسط مدیران خودرو در بازار عرضه شده است اما بسترن B30 سال گذشته توسط گروه بهمن معرفی و از همان سال روانه بازار شد.در این مقاله قصد داریم مقایسه شانه به شانه مابین دو خودروی بسترن B30 و آریزو 5  داشته باشیم تا دریابیم که کدامیک از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

مقایسه ابعاد آریزو 5 و بسترن B30

مقایسه ابعاد این دو خودرو دارای پیچیدگی های خاص خود است.همانطور که در جدول ذیل مشخص است بسترن B30 بیشتر از 10 سانتیمتر طویلتر از چری آریزو 5 توربو است  اما در فاصله دو محوری این آریزو 5 توربو است که کمی بزرگتر از رقبب خود است. این بدان معناست که فضای داخلی این خودرو علی رغم طول کمتر کلی بدنه از بسترن B30 بزرگتر است.اما وقتی به عرض دو خودرو نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که بسترن کمی عریض تر بوده و در نتیجه فضای مناسب تری را برای نشستن 5 بزرگسال در کنار یکدیگر فراهم آورده است.همچنین بسترن B30 بدلیل طول بیشتر فضای بار بزرگتری را در اختیار مالک خودرو قرار می دهد.

بطور کلی باید گفت در این بخش بسترن B30 کمی بهتر از رقیب چینی خود عمل کرده و توانسته نیازهای خانواده های را برآورده سازد.

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

وزن

آریزو 5

4532

1814

1487

2650

1229

بسترن B30

4625

1790

1500

2630

1270

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

چری آریزو 5 که بر اساس زبان طراحی جدید چری طراحی شده است دارای ظاهری کاملا زیبا و جوان پسند می باشد بطوریکه نمی توان با دیدن این خودرو زبان به ستایش طراحی ظاهری این خودرو نپرداخت. آریزو 5 را می توان نماد پیشرفت محصولات چینی دانست که خود را از نظر طراحی به محصولات برتر جهان نزدیک کرده اند البته هنور ناپختگی هایی در ظاهر این خودرو به چشم می خورد ولی بدون شک ظاهر این خودرو می توان یکی از عوامل موفقیت این خودرو مطرح شود.

بسترن B30 محصول 2015 کمپانی فاو است که بر روی پلت فرم قدیمی فولکس بورا توسعه داده شده است اما این برند چینی به منظور ایجاد ظاهری برجسته و جذاب و همچنین جدید جلو دادن این خودرو طراحی بسترن B30 را به کمپانی ایتال دیزاین سپرده از همین رو خروجی کار خودرویی جذاب و گیرا شده است بطوریکه  در نمای کلی خودرو هارمونی و هماهنگی خاص یک خودروی بروز مشاهده می گردد. از نکات برجسته طراحی این خودرو باید به نمای جلو خودرو اشاره کرده با برخورداری از چراغهای بزرگ که بصورت ماهرانه با جلو پنجره خودرو تلفیق شده است ،نمایی جسور به این سدان چینی بخشیده است. اما در نمای عقب از طراحی محطاطانه تری استفاده شده و با نمایی ساده و بدون ویژگی خاصی روبرو هستیم.

هر دو خودروساز سعی نموده اند که با تکیه بر نمای ظاهری محصولاتی بروز و مدرن مطابق با سلیقه جوانان را ایجاد نماید که تا حدود بسیار زیادی نیز موفق شده اند. اما چری با توجه به سود جستن از طراخان بروز دنیا آریزو 5  را کاملا جذاب تر خلق نموده و از این حیث باید گفت این خودرو از نظر زیبایی شناسی در وضعیت بهتری قرار دارد.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

کابین چری آریزو 5 دقیقا مانند ظاهرش به محصولات کره ای و علی الخصوص هیوندای بسیار نزدیک است از همین رو فضای داخلی این خودرو دارای ارگونومی مناسب و طراحی چشم نوازی است که مطمئنا خریداران احتمالی را به خود جذب می کند.غربیلک فرمان مدرن که با اداوات فیزیکی کروز کنترل و تنظیم سیستم صوتی تزیین شده در کنار صفحه نمایش لمسی و طراحی شناور و قرینه جلو داشبورد از جذابیت های کابین آریزو 5 توربو برشمرده می شود

بسترن هر چقدر به طراحی ظاهری  بها داده در کابین این خودرو کم کاری نموده است چرا با ورود به کابین با نمایی ساده و تاریخ گذشته ای روبرو هستیم که به هیچ وجه زیبنده نمای ظاهری خودرو نیست. طراحی ساده جلو داشبورد ،فرمان سه پره قدیمی ادوات فیزیکی نازیبای تهویه هوا و تخت بودن داشبورد عومل موثر در این مهم می باشند.این گونه طراحی معمولا در خودروهای دهه 90 ژاپنی مورد استفاده قرار می گرفت و مشخص نیست چرا طراحان این خودرو زمان بیشتری را صرف بروز کردن کابین بسترن B30 نکرده اند.

در این بخش بدون شک آریزو 5  از کابینی جذابتر بهره می برد.

مقایسه مشخصات فنی آریزو 5 و بسترن B30

مقایسه مشخصات فنی آریزو 5 و بسترن B30
مقایسه مشخصات فنی آریزو 5 و بسترن B30

آریزو 5 در زیر پوسته جذاب خود از یک پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی با بیشنه قدرت 116 اسب بخار و حداکثر گشتاور 141 نیوتن متر بهره می برد.قدرت این موتور توسط جعبه دنده CVT تنها به چرخها جلو منتقل می گردد.قابل ذکر هیچ اطلاعاتی راجب میزان شتاب و مصرف سوخت این خودرو در وب سایت رسمی مدیران خودرو وجود ندارد.

 پیشرانه بسترن B30 همانند پلت فرمش از سری محصولات رده خارج فولکس واگن به عاریت گرفته شده که پس از عدم تولید آن توسط فولکس واگن امتیازش به کمپانی فاو فروحته و در برخی از محصولات این برند نظیر بسترن B30 مورد استفاده قرار گرفت. پیشرانه 4سیلندر. 1.6 لیتری فوق از قدرتی برابر با 106 اسب بخار و گشتاوری معادل 155 نیوتن متر بهره می برد. قدرت این موتور توسط جعبه دنده 6 سرعته ساخت آیسین ژاپن به چرخها جلو منتقل می گردد .نکته جالب در خصوص اعلام مشخصات بسترن B30 توسط گروه بهمن این است که هیچ اشاره ای به مصرف سوخت و شتاب خودرو در وب سایت این شرکت موجود نیست. این در حالی است مولفه های برای مخاطبان بسیار حائز اهمیت است و مشخص نیست چرا بهمن موتور به این موضوع نپرداخته است.البته شاید عملکرد ضعیف باعث عدم شفاف سازی شده باشد.

جدول ذیل به ما شنان می دهد که بسترن B30 علی رغم موتور حجیم تر از قدرت کمتری نسبت به رقیب خود برخوردار است . همچنین بدلیل ابعاد بزرگتر وزن این خودرو نیز نسبت به آریزو 5 حدود 40 کیلوگرم بیشتر است در نتیجه مشخصا راندمان این محصول جدید گروه بهمن اصلا وضعیت مناسبی در مقابل هموطن خود ندارد که دلیل آن به استفاده این خودرو از پیشرانه تاریخ گذشته محصولات فولکس واگن باز می گردد.

در مقابل به نظر می رسد که آریزو 5 می تواند بدون شک برنده این بخش باشد اما جعبه دنده CVT این خودرو بسیار کند و ناهماهنگ با پیشرانه عمل می کند و نمی تواند رانندگی اسپرت و هیجان انگیزی را به راننده تحویل دهد. همین مسئله باعث شد که مدیران خودرو نسخه توربوی این خودرو را به بازار عرضه نماید که از شرایط به مراتب بهتر بهره می برد.

 در نهایت باید گفت دو گزینه مورد بحث ما سدان های کاملا متوسط روبه پایینی هستند که به منظور رانندگی های بدون هیجان و شهری تدارک دیده شده اند . در نتیجه نباید فریب ظاهر خشن و جشورشان را خورد.

 

 خودرو

حجم موتور
سی سی

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

آریزو 5 توربو

1498

تنقس طبیعی

116

141

-

9

CVT

بسترن B30

1598

تنقس طبیعی

106

155

-

12

6 سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی
ایمنی

امکانات ایمنی بسترن B30 هم با توجه به کسب 5 ستاره ایمنی از CNCAP مناسب و قابل قبول می باشد.این خودرو بسته به تیپ های مختلف دارای 2،4 و6کیسه هوا بوده و از سیستم های ترمز ABS +EBD،BA و سیستم کنترل پایداری (ESP) و سیستم کنترل کشش (TCS) در تمامی رده‌های آن به طور استاندارد بهره می برد.

یکی از مواردی که به کسب 5 ستاره ایمنی از اداره استاندارد چین تاثیر گذاشته است استفاده از فولاد با استحکام بالا و همچنین ساختار 3H در بدنه خودرو می باشد.این نوع ساختار طراحی باعث جذب انرژی ناشی از ضربه وارده شده می‌شود و باعث می‌شود که باقی قسمت‌های خودرو از فرم و حالت خود خارج نشوند.

چری آریزو 5 مانند رقیب خودو طبق اطلاعات ارائه شده توسط کارخانه سازنده توانسته اند 5 ستاره ایمنی را از موسسه تست تصادف چینی موسوم به C-NCAP دریافت کنند.قابل ذکر است طرح قفسه بدنه‌ی امنیت راننده و مسافران را به‌طور 360 درجه تامین می‌کند. در بیش از 60 درصد از بدنه‌ آریزو5 فولاد فوق‌العاده محکمی بکار گرفته شده است. فولاد فوق‌العاده محکمی که به صورت حرارتی ساخته شده است، در ستون‌های A و B چپ و راست، صفحه ضدضربه داخلی درهای جلویی و غیره بکار گرفته شده‌اند.

امکانات آریزو 5 در تیپ‌های مختلف تفاوت دارد. در ارزان‌ترین نسخه (تیپ MT دنده دستی)، تنها دو کیسه‌ی هوا برای سرنشینان جلو وجود دارد، ضمن اینکه با سیستم ضد سرقت الکترونیکی (ایموبلایزر)، کمربندهای ایمنی سه نقطه‌ای پیش‌کشنده چهار صندلی، ترمز ضد قفل (ABS) و توزیع الکترونیک قدرت ترمز (EBD) ارائه می‌شود. امکانات ارزشمندی، مثل فناوری کنترل لغزش (TCS)، سیستم کمکی ترمز (BA)، فناوری حفظ پایداری و تعادل (ESP)، چهار کیسه‌های هوای پرده‌ای جانبی و سیستم کمی حفظ خودرو در شیب (HHC)، تنها در نسخه‌ی فول‌آپشن (تیپ اکسلنت) ارائه می‌شوند و نمونه‌ی دنده دستی از انها بی‌بهره خواهد بود. 

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

بسترن B30 از امکانات رفاهی نسبتا مناسبی برخوردار می باشد. پوشش چرمی صندلی ها و فرمان، فرمان برقی با دکمه‌های کنترلی ،رهیاب ماهواره ای، سیستم جلوگیری از عقب رفتن خودر ودر سربالایی ها، ESC، کروز کنترل ،آینه های تاشوی برقی ،سنسور دنده عقب ،سانروف و سیستم صوتی با 6 بلندگو امکاناتی هستند که بر روی نمونه ایرانی تایید شده است.البته موارد دیگری نظیر سسنور باد تایر ها ،ورود بدون کلید و گرمکن از دیگر امکانات بسترن B30 بر شمرده می شود.

چری آریزو  5 توربو به انواع و اقسام امکانات روز محصولات چینی از قبیل  سنسور باد لاستیک، رینگ 17 اینچی، سیستم ورود و خروج و استارت بدون کلید، سانروف، پاور پنجره، کروز کنترل، آینه‌های برقی، دوربین دنده عقب با خطوط متغیر، صفحه نمایش 7 اینچی لمسی، حالت ECO،  چراغ روز و روکش چرم صندل مجهز شده است. 

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

بسترن B30 هم همانند هموطن چینی خود با 3 سال گارانتی و خدمات پس از فروش توسط بهمن موتور عرضه می گردد اما شبکه بهمن موتور به هیچ وجه در حد و اندازه های مدیران خودرو نبوده از همین رو در صورت بروز مشکلی دسترسی به نمایندگی های این شرکت مشکل تر از رقیب خود است. 

 اما چری آریزو 5 توربو با 5 سال گارانتی عرضه شده و عملا خریداران این خودرو را تا 5 سال از هر گونه هزینه های احتمالی راحت خواهد نمود. 

کلام پایانی

کلام پایانی

چری آریزو 5 و بسترن B30 امروزه در کنار جک J4از جدی ترین گزینه های سدان پسندان بازار است.بطور کلی باید گفت که این خودرو در حد و اندازه ها خودروهای چینی ارزان قیمت ، محصولاتی خوبی هستند که در ایران توسط دو شرکت بزرگ به بازار عرضه می گردند هر چند که به هر دو شرکت فوق ایراداتی در خصوص نحوه بد خدمات پس فروش توسط متشریان وارد است .اما باید توجه داشت که نباید از این دو خودرو انتظار رانندگی جذاب و اسپرتی را داشت. در حقیقت بسترن B30 آریزو 5 مناسب خانواده هایی است که به منظور فضای بیشتر نیاز به سوار شدن به یک سدان را دارند.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/9/24
ام وی ام

ام وی ام

خودرو آریزو 5 توربو

 • طراحی و زیبایی9
 • مصرف سوخت8
 • راحتی سرنشین9
 • امکانات و قابلیت ها9
 • ارزش خرید9

امتیاز کل

8

ام وی ام

بسترن

خودرو B30

 • طراحی و زیبایی5
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین6
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید5

امتیاز کل

4

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396 و بسترن , B30 , مدل 1396

امتیاز کاربران به :خودرو ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  9
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  9
 • امکانات و قابلیت ها
  9
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و بسترن , B30 , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  8
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  8
 • امکانات و قابلیت ها
  8
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  8

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی ام وی ام , آریزو 5 توربو , مدل 1396 و بسترن , B30 , مدل 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده چری فاو
کشور تولید کننده چین چین
نام و مدل خودرو آریزو 5 توربو بسترن B30
نمایندگی فروش در ایران مدیران خودرو گروه بهمن

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان
کلاس اتومبیل D segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4625*1790*1500
فاصله دو محور 2630
وزن 1230
تعداد فضای سرنشینان 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 205/60 R16
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 205/60 R16

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1598
نوع موتور بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی
محل قرار گیری موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک 50
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 109
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 155

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک
تعداد دنده (جلو) 6
محور محرک دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو سیستم مستقل مک فرسون
تعلیق عقب
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب هیدرولیکی
نوع سیستم فرمان برقی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 6.7
استاندارد آلایندگی 5
استاندارد ایمنی 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 2
سیستم های پایداری و کمک راننده ABS , EBD
سیستم های امنیتی و حفاظتی دزدگیر هوشمند
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل دستی
سیستم صوتی و تصویری
سیستمهای مولتی مدیا
سیستم صندلیهای جلو
سیستم صندلیهای عقب دارای 2 عدد پشت سری
سیستم آیینه ها جانبی برقی ، همرنگ بدنه ، دارای راهنما ، تاشونده خودکار
سیستم شیشه ها بالابر شیشه های جلو و عقب برقی ، دارای سامانه پاور ویندو ، شیشه سولار ضد اشعه ماوراء بنفش
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو
سیستم روشنایی عقب چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز
سنسورهای پیش فعال سیستم سنسور دنده عقب
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 3 سال یا 100 هزار کیلو متر
قیمت روز

ام وی ام , آریزو 5 توربو

آخرین بروز رسانی: 1397/10/26

قیمت نمایندگی

191,900,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1397/10/26

قیمت قیمت بازار

178,000,000 تومان

مطالب مرتبط