icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه برلیانس H220 و ام وی ام 315-برخورد هاچ بک های نه چندان داغ

مقایسه برلیانس H220 و ام وی ام 315-برخورد هاچ بک های نه چندان داغ

comments 0 1397/2/21

سگمنت هاچ بک ها در بازار های جهانی بخصوص اروپا در بین جوانان از محبوبیت خاصی برخودار هستند چرا که این گونه از خودرو بدلیل بدنه کوچک و قدرت مناسب معمولا از قدرت مانور بیشتری برخودار هستند و از نظر ظاهری می توانند مورد پسند قرار گیرد از این رو در بین رسانه های خارج از کشور به هاچ بک هایی با عملکرد مناسب "هاچ بک داغ" اطلاق می گردد. در بازار کشور ما هم پژو 206 تنهای گزینه سالهای اخیر است که بدلایل فوق بسیار محبوب جوانان قرار گرفته و با توجه تاریخ گذشته بودن آن هنوز هم در فروش موفق می باشد چرا که نبود هاچ یک مناسب با ظاهر جسور و قدرتی مناسب مدتهاست که در بازار ما یک ضعف عمده محسوب می گردد و عملا هیچ هاچ بک داغی در بین گزینه های خرید وجود ندارد. در این بین چینی ها بازار سعی کرده اند از این خلا بوجود آمده استفاده نمایند با ارائه هاچ بک های متنوع دل جوانان را بدست آورد تا شاید صفت"داغ" بودن نیز به آنها تعلق بگیرد.پارس خودرو به همین منظور برلیاسن H220 در سبد محصولات خود قرار داد تا بتواند سهمی از این بازار را از آن خود کند. همچنین مدیران خودروکه سالها در عرضه محصولات چینی موفق عمل کرده از ابتدا تاکنون هاچ بک ام وی ام 315 را برای این منظور فراهم آورده است.هر چند که این دوهاچ بک به هیچ وجه داغ نبوده اما در این مقاله قصد داریم به مقایسه این دو خودرو بپردازیم تا دریابیم از بین این دو گزینه نه چندان داغ کدام ارزش خرید بیشتری دارند.

مقایسه ابعاد ام وی ام 315 و برلیانس H220

هاچ بک ها معمولا خودروهای کوچک و اسپرتی هستند که از ابعاد کوچکتری نسبت به سدان ها برخودار هستند از این رو ابعاد بزرگتر و استفاده بهینه از این ابعاد می تواند نقش تعیین کننده برای خریداران داشته باشد.هر چند که معمولا خریداران این بخش از بازار ها را جوانان و یا خانواده های کم جمعیت تشکیل می دهند. با توجه به جدول ذیل مشخص است که میزان ابعاد خارجی برلیانس به جز در طول از ام وی ام 315 بیشتر است . همچنین علی رغم بیشتر بودن طول در ام وی ام 315 شاهد این هستیم که فاصله دو محور که نقش تعیین کننده ای در فضای پای سرنشنیان  را بر عهد دارد ،از رقیب خود کمتر است در نتیجه این برلیانس است که در استفاده از فضای داخلی توانسته بهتر عمل نماید.البته باید توجه کرد ام وی ام 315 طول بیشتر خودرو را در فضای صندوق بار تلافی کرده است چرا که در این بخش بهتر از برلیانس H220 عمل نموده است.

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

وزن

ام وی ام 315

4188

1686

1480

2527

1210

برلیانس H220

4170

1703

1482

2570

1184

مفایسه طراحی ظاهری ام وی ام 315 و برلیانس H220

برلیانس زمانی که به بازار جهانی از جمله ایران راه یافت بسیاری از کارشناسان وطنی به نحوه چراغهای های جلو عدم هماهنگی آن با فرم تخم مرغی این خودرو ایراد وارد نمودند اما در سال 2018 مرسدس بنز از نسخه بروز CLS جدید با فرم چراغهای و بدنه ای شبیه به همین برلیانس رونمایی کرد که در قواعد طراحی مشابه هم عمل کرده اند . اما چون برلیانس یک محصول چینی بود ایراد گرفته به آن کار آسانی بود اما زمانی که مرسدس بنز به سمت و سو این نحوه طراحی حرکت کرد تعریف و تمجید همین کارشناسان وطنی آغاز شد.

برلیانس در پیشانی خود از چراغهای با زوایایی تند و تا حدودی غیر معمول استفاده کرده که در کنار جلو پنجره منحنی گونه خود چندان زیبا به نظر نمی رسد .البته مشخص برلیانس در رده هاچ بک های اقتصادی و ارزان قیمت بازار حضور دارد و نباید انتظاری ظاهری جذاب از این خودرو داشت اما شاید این نحوه طراحی برای عده ای خاص پسند جذاب باشد.در نمای جانبی خودرو طراحان سعی کرده اند با استفاده از خطوط مستقیم و تیز تا حدود هارمونی به بدنه این خودرو باز گردانند از همین رو قرار گرفتن این خطوط در کنار آینه پایه دار اسپرت و رینگ های آلومینومی تا حدودی حس جوان پسند بودن به این خودرو تزریق شده است.

یکی از اشتباهات طراحان برلیانس H220 عدم هماهنگی چراغهای عقب خودرو با چراغ های جلو می باشد چرا که چراغهای عقب به خودی خود جذاب هستند اما بدلیل فرم منحنی بودن هیچ وجه تشابهی با چراغهای اصلی یافت نمی شود.

در مقابل ام وی ام 315 از چهره کاملا شرقی برخودار است و براحتی چینی بودن آن قابل تشخیص است.از نکات مثبت طراحی ام وی ام 315 باید به هارمونی بین قطعات بدنه این خودرو اشاره کرد بطوریکه نحوه طراحی چراغهای جلو عقب این خودرو تا حدودی از یکدیگر تبعیت می کند.در نمای جلو خودرو استفاده از چراغهایی اصلی با قاب تیره رنگ در جهت جسور کردن چهره خودرو تاثیر بسزایی داشته است. همچنین ورودی هوای بزرگ مشکی رنگ جلو خودرو دارای هاهنگی خاصی با چراغهای اصلی و جلو پنجره باریک خودرو را فراهم آورده است.اما در نمای عقب با طراحی کاملا محطاطانه ای روبرو هستیم که باعث سادگی بیش از حد گشته است.

در نهایت گفت که هیچکدام از دو خودرو نمی تواند براحتی دل جوانان را برباید و هر دو گزینه برای کسانی جذابیت ظاهری دارد که از گزینه های تاریخ گذشته وطنی خسته شده اند.

مفایسه طراحی داخلی ام وی ام 315 و برلیانس H220

مفایسه طراحی داخلی ام وی ام 315 و برلیانس H220
مفایسه طراحی داخلی ام وی ام 315 و برلیانس H220

با ورود به کابین برلیانس H220 با طراحی فانتزی به سبک محصولاتی نظیر مینی و غیر روبرو می شویم که مشخص کننده تلاش این برند چینی برای القای حس اسپرت به درون این خودرو می باشد. استفاده از اشکال دایره شکل برای خروجی های هوای طرفین داشبورد ،سیستم کنترل تهویه مطبوع ،پنل پشت فرمان و اداوات کنترل سیستم صوتی از جذابیت های ظاهری کابین برلیانس H220 محسوب می گردد . اما کیفیت واقعا پایین متریال مصرفی و خشک بودن آن به شدت آزار دهنده می باشد.

ام وی ام 315 در طراحی داخلی خود سعی نموده که به تبعیت از طراحی خارجی ، خطوط زاویه دار و تند تیز را بیشتر مورد استفاده قرار دهد ، از این رو شاهدهستیم که قاب چند ظلعی دور پنل پشت فرمان ،خروجی ها ی هوا و غیره به این تریتب شکل داده شده اند . ام وی ام هم به مانند هموطن خود از کیفیت پایین متریال داخلی رنج می برد اما یک سر و گردن از برلیانس H220 بهتر عمل کرده است .

در پایان این بخش باید گفت از منظر طراحی هر دو خودرو به گونه مناسب برای یک هاچ بک ازران قیمت شهری عمل کرده اند اما 315 تا حدودی می تواند مالک خود را از نظر کیفیت متریال داخلی راضی تر نگه دارد.

مقایسه مشخصات فنی برلیانس H220 و ام وی ام 315

مقایسه مشخصات فنی برلیانس H220 و ام وی ام 315
مقایسه مشخصات فنی برلیانس H220 و ام وی ام 315

ام وی ام 315 به منظور حرکت از یک پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی با بیشته قدرت 107 اسب بخار و حداکثر گشتاور 140 نیوتن متر بهره می برد . قدرت این موتور تنها توسط جعبه دنده 5 سرعته دستی به چرخهای جلو منتقل می گردد.مصرف سوخت این خودرو طبق اعلام رسمی سازنده آن برابر با 6.5 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده است.این میزان از قدرت خروجی برای یک چینی ارزان قیمت چندان بد نیست اما عملکرد مناسبی در  سربالایی های شدید و همچنین شتاب گیری سریع را نخواهد داشت . البته بخشی از شتاب ضعیف این خودرو به ضریب دنده پایین جعبه دنده این خودرو باز می گردد.

دیگر گزینه چینی ما هم از پیشرانه 1.5 لیتری 4 سیلندر 103 اسب بخاری بهره می برد که توانایی تولید 138 نیوتن متر گشتاور را دارد. جعبه دنده در نظر گرفته شده برای برلیانس H220 در دو مدل 5 سرعته دستی و 6 سرعته اتوماتیک AMT می باشد. نسخه دستی که وضعیت مشخص دارد اما نسخه اتوماتیک این خودرو از نوع AMT می باشد که در حقیقت همان جعبه دنده دستی با کلاچ اتوماتیک می باشد بعبارتی وظیفه تعویض دنده بر عهده راننده است اما بواسطه سیستم های محتلف عملیات کلاچ گیری و نیم کلاچ بر عهده خودرو خواهد بود از همین رو کندی و تاخیر خاصی در هنگام تعویض دنده گزارش شده است که راننده باید به قلق گیری آن عادت نماید.

در نهایت باید گفت که برلیانس بواسطه قدرت خروجی تقریبا برابر با هموطن خود و بواسطه وزن کمتر از شتاب گیری بهتری مخصوصا در نسخه دستی برخودار است و می توانند در سربالایی ها کمی بهتر عمل کند. اما در مقابل هندلینگ وفرمان پذیری ام وی ام 315 مناسب تر خواهد بود.

 

 خودرو

حجم موتور

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

برلیانس H220

1.5

تنفس طبیعی

103

138

14.5

6.5

5 سرعته دستی/6 سرعته اتوماتیکAMT

ام وی ام 315

1.5

تنفس طبیعی

107

140

14.3

6.5

5 دنده دستی

ایمنی

ایمنی
ایمنی

چری ام وی ام 315 به منظور محافظت از سرنشنیان خودرو به تجهیزات ایمنی نظیر کمر بند  3 نقطه ای ،دو عدد کیسه هوا برای سرنشینان جلو ،سیستم ترمز ABS+EBD و ترمز دیسکی برای چرخ جلو مجهز شده است.

برلیانس H220 از امکانات ایمنی شامل دو عدد کیسه هوا برای سرنشینان جلو ،سیستم ترمز ABS+EBD و سنسور دنده عقب مجهز شده است.حلا مشخص نیست این خودرو چگونه توانسته از موسسه تست تصادف چین 5 ستاره ایمنی را دریافت کند مشخص نیست.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

خودروی های چینی به داشتن آپشن ها و امکانات رفاهی زیاد مشهور هستند اما باید به یاد داشته باشیم با ارزانترین گزینه های چینی بازار روبرو هستیم .برلیانس H220 در نسخه فول و اتوماتیک خودرو به امکانات رفاهی شامل سانروف برقی، کامپیوتر سفری، رینگ های 15 اینچی آلومینیومی، سنسور دنده عقب، شیشه ها و آینه های جانبی برقی، چراغ مه شکن  مجهز گردیده است.

ام وی ام 315 به امکانات  رفاهی مانند صفحه نمایش لمسی 7 اینچ مجهز به دوربین عقب ،کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان ،سنسور دنده عقب ،رینگ آلومینومی 15 اینچ و آینه های برقی مجهز شده است.

مدت زمان گارانتی و کیفیت خدمات پس از فروش

مدت زمان گارانتی و کیفیت خدمات پس از فروش

ام وی ام 315 توسط شرکت مدیران خودرو با 3 سال گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می گردد . مالکان این خودرو می توانند بواسطه شبکه خدمات پس از فروش گسترده این شرکت در هرجای ایران به خدمات این خودرو دسترسی داشته باشند.

در مقابل برلیانس H220 هم توسط پارس خودرو با 3 سال گارانتی به بازار عرضه شده که خدمات پس از فروش این خودرو توسط نمایندگی های سایپا مورد ارائه می گردد.

کلام پایانی

کلام پایانی

برای مقایسه این دو خودرو در ابتدای باید به قیمت آنها توجه کرد . هر دوگزینه مورد بحث ما از ارزانترین گزینه های چینی بازار هستند که به منظور جلب نظر جوانان و خانواده های کم جمعیت عرضه شده اند از همین رو نباید از این دو خودرو توقع یک هاچ بک داغ با عملکرد فوق العاده را داشت. از نظر فنی،ظاهری و امکانات هر دو در یک سطح هستند و نمی توان بطور قطع برتری را به دیگری داد اما شاید با توجه به تمامی مطالب فوق ام وی ام 315 در برخی موارد سرتر رقیب خود عمل کرده و می تواند گزینه بهتری باشد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/2/21
ام وی ام

ام وی ام

خودرو 315 هاچ بک

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0

برلیانس

برلیانس

خودرو H220 اتوماتیک

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی ام وی ام , 315 هاچ بک , 1393تا 1396 و برلیانس , H220 اتوماتیک , 1394 تا 1396

امتیاز کاربران به :خودرو ام وی ام , 315 هاچ بک , 1393تا 1396

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و برلیانس , H220 اتوماتیک , 1394 تا 1396

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی ام وی ام , 315 هاچ بک , 1393تا 1396 و برلیانس , H220 اتوماتیک , 1394 تا 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده چری برلیانس
کشور تولید کننده چین چین
نام و مدل خودرو ام وی ام 315 هاچ بک برلیانس H220 اتوماتیک
نمایندگی فروش در ایران مدیران خودرو سایپا

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه هاچ بک هاچ بک
کلاس اتومبیل B segment B segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4188/1686/1480 4170/1703/1482
فاصله دو محور 2527 میلیمتر 2570 میلیمتر
وزن 1210 کیلوگرم 1184 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 185/60 R 15 185/60R15
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 185/60 R 15 185/60R15

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1497 cc 1500 cc
نوع موتور بنزین سوز بنزینی
تعداد سیلندرها 4 4
تعداد سوپاپ ها 16 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم خطی
محل قرار گیری موتور موتور جلو موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک 50 لیتر 42
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 109 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه 102 اسب بخار در 5800 دور دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 140 نیوتون متر در 4500 دور در دقیقه 138 نیوتون متر در 4000 دور دقیقه

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده جعبه دنده دستی AMT
تعداد دنده (جلو) 5 6
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
تعلیق عقب جعبه دنده دستی SEMI INDEPENDENT
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب فنر پیچشی
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرولیکی الكتريكي

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز روغنی با بوستر خلائی
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی ديسكي خنك شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب کاسه ای كاسه اي

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 170 کیلومتر بر ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 6/37
استاندارد آلایندگی یورو 5
استاندارد ایمنی
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 2 عدد ، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو كيسه هواي راننده وسرنشين
سیستم های پایداری و کمک راننده ABS_EBD EBD+ABS
سیستم های امنیتی و حفاظتی قفل مرکزی با ریموت_مجهز به سیستم هشدار دهنده و ضد سرقت ایموبلایزر قفل شدن اتوماتيك دربها در سرعت _سيستم ضد سرقت _قفل مركزي
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل دستی کنترل دستی
سیستم صوتی و تصویری مجهز به مانیتور7 اینچی لمسی_مجهز به 6 بلندگوی استریو_کنترل سیستم صوتی برروی غربیلک فرمان_مجهز به دوربین عقب و قابلیت نمایش بر روی صفحه نمایش سيستم صوتي و تصويري مجهز به 6 بلندگو ، پورتUSB ، راديو ، CD PLAYER و قابليت پخش MP3
سیستمهای مولتی مدیا اتصال تلفن همراه از طریق بلوتوث
سیستم صندلیهای جلو صندلی های چرمی با دوخت دورنگ اسپرت صندلي راننده و سرنشين جلو قابل تنظيم در 4 جهت
سیستم صندلیهای عقب صندلی های چرمی با دوخت دورنگ اسپرت صندلي عقب تاشونده
سیستم آیینه ها تنظیم برقی آیینه های جانبی آينه هاي جانبي برقي
سیستم شیشه ها شیشه بالابر برقی برای کلیه درب ها شيشه بالابرهاي برقي جلو و عقب
سیستم های سقف سانروف برقي
سیستم روشنایی جلو چراغهاي جلو هالوژن با قابليت تنظيم ارتفاع_دارای مه شکن
سیستم روشنایی عقب چراغ ترمز سوم
سنسورهای پیش فعال سنسور دنده عقب سنسور پارك دنده عقب
سیستم های کمک رانندگی كامپيوتر اطلاعات سفر
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 36 ماه یا 60000 کیلومتر 2 سال یا 40000 کیلومتر
قیمت روز

ام وی ام , 315 هاچ بک

آخرین بروز رسانی: 1397/10/24

قیمت نمایندگی

88,600,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1397/10/24

قیمت قیمت بازار

90,000,000 تومان

مطالب مرتبط