icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه دانگ فنگ اس 30 و جیلی GC6 اکسلنت

مقایسه دانگ فنگ اس 30 و جیلی GC6 اکسلنت

comments 0 1397/10/4

مقایسه دانگ فنگ S30 و جیلی GC6  اکسلنت مقایسه ارزنترین سدان های اتوماتیک بازار ایران خواهد بود که می تواند برای خانواده های کم جمعیت از جذابیت های خاص خود برخوردار باشد.دانگ فنگ S30 به تازگی توسط ایران خودرو به سبد محصولاتش اضافه شده که از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است و اگر این قیمت ثابت بماند دیگر نمی تواند S30 را یک سدان ارزان قیمت برشمرد. در مقابل جیلی GC6 از مدتها پیش توسط خودروسازان بم عرضه شده اما اخیرا نسخه فیس لیفت این خودرو با نام جیلی GC6 اکسلنت به بازار عرضه شده است. در این مقاله قصد داریم مقایسه شانه به شانه ما بین این دو چینی داشته باشیم تا دریابیم کدامیک از ارزش بیشتری برای خرید برخوردار هستند.

مقایسه ابعاد جیلی GC6 اکسلنت و دانگ فنگ S30

هر دو این گزینه ها در سگمنت سدان های شهری کوچک حضور دارند از این رو میزان فضای داخلی می تواند از سوی خریداران احتمالی بسیار مهم تلقی گردد. جدول ذیل کاملا مشخص می نماید که دانگ فنگ S30 بدلیل طول بیشتر و فاصله دو محوری بیشتر کاملا در فضای داخلی و فضای بار بزرگتر از رقیب چینی خود است .همچنین دانگ فنگ S30 کاملا عریضر تر از جیل GC6  اکسلنت ی می باشد. اما باید توجه داشت که ابعاد بدنه بزرگتر دانگ فنگ S30 باعث وزن بیشتر نیز شده که ممکن است در بخش مشخصات فنی باعث عقب ماندن از رقیب خود شود.

خودروطول میلیمترعرض میلیمترارتفاع میلمترفاصله دو محور میلیمتروزن
دانگ فنگ S30 4526 1740 1465 2610 1240
جیلی GC6 اکسلنت 4342 1690 1460 2503 1132

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

در نمای جلوی S30 شاهد چراغهایی بزرگ و کشیده که بنا به شکل ظاهریش کاملا خشن و تهاجمی طراحی شده است . در ما بین این چراغها، جلو پنجره نسبتا بزرگ که لوگوی شرکت سازنده در میان آن خود نمایی می کند به ظاهر تهاجمی خودرو می افزاید . اما ناگهان در زیر این مجموعه چراغهای مه شکن دایره ای شکل لطیفی ،این ترکیب را تا حدودی زیر سئوال می برد. اما در کل نمایی جلوی خودرو از جذاب ترین نقاط S30 می باشد.

در نمای جانبی S30 اولین نکته ای که باعث رنجش می گردد ظاهر گوه ای شکل خودرو بوده که بیش از حد در شیب کل مجموعه به جلوی خودرو اغراق شده است. طراحان  S30  به منظور اسپرت شدن و تحقق بخشیدن به واژه کراس قطعات مشکی رنگ پلاستیکی را دور تا دور خودرو افزوده اند که در نمای جانبی کاملا مشهود خواهد بود.اما در نسخه سدان دیگر از این پلاستیک خبر نیست و این بخش از خودرو در عین سادگی جذابتر شده است. همچنین حضور قسمت صندوق بار در عقب این سدان باعث گردیده این خودرو از هارمونی خوبی برخوردار باشد که از نسخه هاچ بک بسیار شکیل تر شده است.

در عقب دانگ فنگ S30 بر خلاف نسخه هاچ بک با طراحی گیراتری روبرو هستیم چرا که چراغهای عقب از ترکیب مناسبی برخوردار است. از دیگر ویژگی های بخش عقب خودرو باید به  نوار کرمی متصل کننده دو چراغ و سپر همرنگ بدنه اشاره کرد.

در مقابل جیلی GC6 که نسل قبلی خودر از چهره ای ضعیف و خسته کننده ای برخوردار  بود با تغییر در المان های اصلی توانسته خود را در حد یک خودروی ارزان قیمت چینی مطرح سازد. طراحان این خودرو سعی کردن با استفاده از خطوط شکسته و زوایا تند در بیشتر نمای ظاهری و علی الخصوص چراغهای جلو کمی حس خشن بودن را برای این خودرو خلق نمایند. چراغهای جیلی GC6 اکسلنت همانند هموطن خود  دارای چراغهای بزرگ با زوایا تند است و همچنین جلو پنجره مشکی رنگ که می توان شبیه سازی لوگوی برند معورف ورساچه را در آن مشاهده کرد ،نمایی نسبتا جذاب را ایجاد کرده است. در نمای عقب هم شاهد چراغهایی هستیم که به منظور هماهنگی با چراغهای اصلی جلو دارای زوایای خاص خود می باشد.

در پایان این بخش باید گفت دانگ فنگ S30 از محصولات قدیمی و تاریخ گذشته این برند بزرگ چینی بوده و قاعدتا طراحی آنهم مربوط به نسل های گذشته این خودرو ساز می باشد از همین رو شاهد هستیم طراحی ظاهری این خودرو با محصولات روز چین فاصله بسیار دارد. اما جیلی GC6 که محصولات برترین خودروساز چین است محصول روز این برند محسوب گردیده و با کمی اغماض می توان گفت که الگو های طراحی مدرن را در آن قابل مشاهده کرد . از همین رو باید گفت که جیلی GC6 در نما ظاهری دست بالا را دارد هر چند که این امر سلیقه ای بوده و مشتریان خود باید تصمیم بگیرند که کدام زیبا تر است.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

با نشستن در کابین دانگ فنگ S30 متوجه خواهیم شد که  طراحان این خودرو هر چند در ظاهر خوب عمل نکرده اند، در کابین با سیلقه و هنرمندانه رفتار نموده اند . استفاده از قطعات کرمی در بخش های نظیر سر دنده ،دستگیره درب ها و غیره و همچنین استفاده از قطعات براق در قسمت میانی داشبورت ،جلوه زیبا به درون این خودروی ارزان قیمت بخشیده است. استفاده از طراحی متقارن برای داشبورد ، قرار گرفتن صفحه نمایش در قسمت میانی و دایره های تفکیک شده کیلومتر شمار و دور سنج سریعا بر دل هر بیننده ای خواهد نشست. توجه داشته باشید کلمات و جملات فوق برای یک خودروی اقتصادی استفاده شده و نباید با محصولات گرانقیمت چینی و غیر چینی مورد مقایسه قرار گیرد.

اما طراحان جیلی GC6 سعی نموده که طراحی کابین این خودرو را به محصولات روز دنیا نزدیک کنند.اولین نکته که با ورود به کابین جیلی GC6 اکسلنت توجهات را به خود جلب می کند صفحه نمایش بزرگ به همراه ولوم چرخان و دیگر اداوت فیزیکی کنترل سیستم صوتی است که بصورت مورب و در ذیل آن بکار گرفته شده است. همچنین فرمان چند پره که سبک خودروهای اسپرت روز دنیا بصورت D کات طراحی شده بر جذابیت های بصری این خودرو افزوده است.از دیگر نکات قوت کابین این خودرو باید به استفده از تریم دو رنگ اشاره کرده که باعث شده کمی حس لوکس  بودن را در این خودرو حس نماییم.

 به همان دلایل که در بخش مقایسه طراحی ظاهری اشاره کردیم ،باید گفت که کابین جیلی GC6  اکسلنت از جذابیت های بیشتری برخوردار است و گزینه برتر در این بخش است.

مقایسه مشخصات فنی جیلی GC6 اکسلنت و دانگ فنگ S30

مقایسه مشخصات فنی جیلی GC6 اکسلنت و دانگ فنگ S30
مقایسه مشخصات فنی جیلی GC6 اکسلنت و دانگ فنگ S30

پیشرانه دانگ فنگ S30 موتور نام آشنای TU5 می باشد که در بسیاری از محصولات ایران نظیر پژو پارس ،پژو 206 تیپ 5 و 6 و رانا و غیره مورد استفاده قرار گرفته است.این پیشرانه 1600 سی سی  متعلق به نسلهای قبلی صنعت خودرو ،بیشنه قدرتی برابر با 105 اسب بخار و گشتاوری برابر با 142 نیوتن بر متر تولید می کند.در قسمت انتقال قدرت دانگ فنگ به این نتیجه رسیده است که نباید واقعا از کلیه پلت فرم تاریخ گذشته استفاده نماید و به همین منظور گیربکس سنتی پژو-سیتروئن را با یک جعبه دنده چهار سرعته اتوماتیک ساخته برند معتبر ژاپنی  "آیسین" جایگزین کرده است . البته باید توجه داشت که جعبه دنده ژاپنی مورد استفاده شده هم از فناوری روز بهره نبرده و از تولید نسل های گذشته این برند معتبر ژاپنی می باشد.

مجموع عملکرد دانگ فنگ S30 با مشخصات فوق الذکر رسیدن به حداکثر سرعت 171 کیلومتر و شتاب صفر تا صد 14 ثانیه خواهد بود .مصرف سوخت 6.1 لیتری دانگ فنگ S30 از نقاط قوت این خودرو نزد مشتریان ایران برخودار خواهد بود.البته باید توجه داشت در خصوص اعلام نتایج فوق اختلافی بین مهندسان ایران و چینی وجود دارد چرا که دانگ فنگ حداکثر سرعت این خودرو را 183 کیلومتر و مصرف سوختش را 7.1 اعلام کرده که در دنیایی کنونی این اختلاف نظر امری واقعا عجیب است.

جیلی GC6 همانند رقیب خود از یک پیشرانه تنفس طبیعی بهره می برد که دارای 1.5 لیتر حجم موتور می باشد. این پیشرانه توانایی تولید 105 اسب بخار و 140 نیوتن متر گشتاور را دارد و به منظور انتقال قدرت به جعبه دنده 4 سرعته بسیار سنتی و قدیمی ساخته و پرداخته شده جاتکو ژاپن مجهز شده است.

همانطور که جدول ذیل به ما نشان می دهد در بحث خروجی عملکرد فنی ،هر دو خودرو تقریبا برابر هستند اما باید توجه داشت پیشرانه دانگ فنگ S30 پرحجم تر بوده اما قدرت خروجی آن برابر با پیشرانه کم حجم تر جیلی GC6 بوده و در گشتاور وضع بدتر است چرا از گشتاور پایین تری برخوردار است. این مهم  نشان می دهد که دوران پیشرانه مشهور TU5 گذشته و این موتور امروز دیگر دارای بازدهی و راندمان خوبی نیست.

در بحث تجربه رانندگی باید گفت که دانگ فنگ S30 بدلیل وزن زیادتر خود خودرویی بسیار کند است که برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حوصله راننده را سر می برد. همچنین این مشکل در سربالایی ها با ظرفیت تکمیل سرنشنیان بیش از پیش خود نمایی می کند. اما جیلی GC6 اکسلنت  به رغم قدرت برابر با دانگ فنگ S30 از وزن کمتری سود می برد و اندکی چالاکتر از رقیب هموطن خود است . البته این معنای سریع بودن جیلی GC6  نیست بلکه وضعیتش از دانگ فنگ بهتر است.

 

خودروحجم موتور سی سینوع موتورقدرت خروجی اسب بخارگشتاور نیوتن مترشتاب 0 تا 100 ثانیهمصرف سوخت لتیرنوع جعبه دنده
دانگ فنگ S30 1598 تنفس طبیعی 105 142 14 7 4 سرعته اتوماتیک
جیلی GC6 1498 تنفس طبیعی 105 142 12 6.7 4 سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی

دانگ فنگ S30 از موسسه ایمنی C-NCAP که مربوط به کشور چینی بوده توانسته فقط 3 ستاره ایمنی را دریافت نماید ،این در حالی است که اکثر خودرو در این تست نامعتبر براحتی 5 ستاره را دریافت می کنند.H30 کراس از دو کیسه هوا در جلو ،ترمز های مجهز به سیستم ABS و EBD و سنسور دنده عقب بهره می برد.

در اخبار و گزارشات هیچ اطلاعاتی از عملکرد ایمنی این خودرو در دست نیست و مشخصا در تصادفات نمی توان از نظر حفاظت از سر نشینان بر روی این سدان حساب کرد.  با این حال جیلی جی سی 6 اکسلنت از برخی سامانه های ایمنی بهره می برد که می توان به 2 کیسه ی هوا، 4 ترمز دیسکی، ترمزهای ضد قفل به همراه تقسیم نیرو اشاره نمود.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی
امکانات رفاهی

S30 مانند دیگر هموطنان هم رده خود به انواع و اقسام امکانات رفاهی نظیر تجهیزاتی از قبیل سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه‌های جانبی دارای راهنما و سیستم گرمایشی، شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب، روکش چرمی غربیلک فرمان، كليدهای كنترلی سيستم صوتی و بلوتوث هندزفری، صفحه نمايش لمسی ۶.۵ اينچی با قابليت پخش فايل‌های صوتی و تصويری و سيستم رهياب، جاعینک، صندلی‌های عقب تاشو، سنسور پارک، دوربین دید عقب، صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در ۶ جهت و سانروف برقی و فرمان تلسکوپی مجهز شده است. اما باید توجه داشت نبود کروز کنترل برای یک این دو  خودروی اتوماتیک ضعف بزرگی محسوب می گردد.

با توجه به قیمت و کلاس جیلی GC6 اکسلنت نمی توان امکانات رفاهی بسیار زیاد را از این سدان چینی انتظار داشت. امکانات این خودرو به سانروف، صفحه نمایشگر لمسی 8 اینچی و سنسور دنده عقب، صندلی چرمی دو رنگ و دوربین دنده عقب محدود می شود. اما متأسفانه برخی آپشن معمول هم در این خودرو یافت نمی شود که می توان به کروز کنترل، آینه های تا شو برقی یا صندلی برقی اشاره کرد.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

دانگ فنگ S30 توسط ایران خودرو با 2 سال گارانتی عرضه می گردد .شبکه خدمات فروش ایران خودرو بسیار وسیع است اما خدمات به برخی از محصولات این شرکت نظیر همین دانگ فنگ S30 فقط در تعداد محدودی از نمایندگی های ایران خودرو عرضه می گردد.

شرکت خودرو سازان بم به نسبت به برخی دیگر از خودروسازان وطنی چندان گستردگی در بحث شبکه ی خدمات پس از فروش ندارد و محدود تر از این شرکت ها می باشد. با این حال گارانتی 3 ساله یا 100000 کیلومتر برای جیلی GC6 از طرف شرکت خودرو سازان بم ارائه می گردد.

کلام پایانی

کلام پایانی

از دو خودروی نه چندان مطرح بازار نباید انتظار زیادی داشت اما جیلی GC6 اکسلنت با توجه به بروز بودنش از امکانات و مشخصات فنی بهتری بهره می برد و می توانید از چهره بروزش لذت ببرید . اما همه چیز ظاهر و مشخصات فنی نیست.وقتی بحث از فضای کابین و صندوق بار می شود که برای خانواده بسیار اهمیت دارد ،این دانگ فنگ S30 است که می تواند نیاز ها برآورده سازد.در نهایت باید گفت که با توجه به قیمت گذاری نابجای ایران خودرو جیلی GC6 گزینه کاملا بهتری است.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/10/4
جیلی

جیلی

خودرو GC6 اکسلنت

 • طراحی و زیبایی3
 • مصرف سوخت5
 • راحتی سرنشین3
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید5

امتیاز کل

4

جیلی

دانگ فنگ

خودرو S30

 • طراحی و زیبایی2
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین5
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید4

امتیاز کل

3

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی جیلی , GC6 اکسلنت , مدل 1397 و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

امتیاز کاربران به :خودرو جیلی , GC6 اکسلنت , مدل 1397

 • طراحی و زیبایی
  9
 • مصرف سوخت
  9
 • راحتی سرنشین
  8
 • امکانات و قابلیت ها
  9
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی جیلی , GC6 اکسلنت , مدل 1397 و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده جیلی دانگ فنگ
کشور تولید کننده چین چین
نام و مدل خودرو GC6 اکسلنت دانگ فنگS30
نمایندگی فروش در ایران خودرو سازان بم ایران خودرو

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سواری
کلاس اتومبیل سدان
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4526 طول - 1740 عرض - 1465 ارتفاع
فاصله دو محور 2610
وزن 1240 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1600سی سی
نوع موتور تنفس طبیعی
تعداد سیلندرها 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطس
محل قرار گیری موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتور
ظرفیت باک 51
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 105 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک
تعداد دنده (جلو) 4 سرعته
محور محرک جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق
تعلیق جلو ديسكي با سيستم خنك شونده
تعلیق عقب رمز عقب ديسكي توپر
کمک فنرهای جلو
کمک فنرهای عقب
نوع سیستم فرمان هيدروليكي

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز سيستم ترمز ضد قفل با سيستم توزيع الكترونيكي نيرو(ABS+EBD)
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 7.04 لیتر در هر صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی 4
استاندارد ایمنی 3 ستاره ایمنی C-NCAP
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) راننده و سرنشين جلو
سیستم های پایداری و کمک راننده
سیستم های امنیتی و حفاظتی
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک کنترل های سیستم صوتی بر روی فرمان
سیستمهای تهویه مطبوع اتوماتیک
سیستم صوتی و تصویری قابليت پخش فايل هاي تصويري و داراي پورت AUX ،USB و GPS، كارت SD و بلوتوث، 4عدد بلندگو و 2عدد تيوتر
سیستمهای مولتی مدیا صفحه نمايشي لمسي 6.5 اينچي
سیستم صندلیهای جلو دستی
سیستم صندلیهای عقب
سیستم آیینه ها تظنیم برقی
سیستم شیشه ها
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو
سیستم روشنایی عقب
سنسورهای پیش فعال
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 2 سال یا 40 هزار کیلومتر
قیمت روز

جیلی , GC6 اکسلنت

آخرین بروز رسانی: 1398/4/23

قیمت نمایندگی

162,000,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1398/4/23

قیمت قیمت بازار

150,000,000 تومان

مطالب مرتبط