icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه دانگ فنگ S30 با تندر 90 پلاس

مقایسه دانگ فنگ S30 با تندر 90 پلاس

comments 0 1397/9/25

مقایسه تندر 90 پلاس با دانگ فنگ S30 یک رقابت درون خانوادگی در شرکت ایران خودرو است . تندر90 پلاس یکی از محصولات پرتقاضای ایران خودرو بود که مانند سلف معمولی خود هواداران بسیار داشت. اما بر هم خوردن برجام و رفتن رنو از ایران باعث شد که عملا دست مشتریان ایرانی از این خودرو کوتاه شود. ایران خود که حالا عملا در بازار سدان های اتوماتیک دیگر محصولی نداشت دانگ فنگ S30 را در نسخه اتوماتیک به تازگی به بازار عرضه کرده است. از همین رو در این مقاله مقایسه ای شانه به شانه مابین دانگ فنگ S30 و تندر 90 پلاس خواهیم داشت تا دریابیم که آیا این سدان چینی می تواند جانشین شایسته ای برای تندر90 پلاس باشد.

مقایسه ابعاد دانگ فنگ S30 و تندر 90 پلاس

سدان های شهری اتوماتیک معمولا مورد توجه افراد میانسال به بالا قرار دارد که به منظور مصارف شهری  و گاها مسافرت بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد از این رو میزان فضای داخلی و فضای بار برای اعضای خانواده اینگونه افراد بسیار حائز اهمیت است . بر اساس جدول ذیل مشخص است که دانگ فنگ S30 در طول کاملا طویلتر از رقیب فرانسوی خ,د اما نکته عجیب این است که فاصله دو محوری این خودرو کمتر از تندر 90 پلاس است. به همین دلیل قطعا فضای داخلی تندر 90 پلاس از دانگ فنگ اس 30 بیشتر است. اما طول بیشتر گزینه چینی ما باعث زیاد شدن فضای صندوق بار شده است.

در مقام مقایسه ارتفاع باید بگوییم که تقریبا هیچ سدانی در بازار به بلندای تندر 90 پلاس نیست.در نتیجه این چینی جدید بازار هم نمی تواند در ارتفاع با تندر90 پلاس مقابله نماید.

خودروطول میلیمترعرض میلیمترارتفاع میلمترفاصله دو محور میلیمتروزن
دانگ فنگ S30 4526 1740 1465 2610 1240
تندر 90 پلاس 4250 1740 1525 2630 1115

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

در نمای جلوی دانگ فنگ S30 شاهد چراغهایی بزرگ و کشیده که بنا به شکل ظاهریش کاملا خشن و تهاجمی طراحی شده است . در ما بین این چراغها، جلو پنجره نسبتا بزرگ که لوگوی شرکت سازنده در میان آن خود نمایی می کند به ظاهر تهاجمی خودرو می افزاید . اما ناگهان در زیر این مجموعه چراغهای مه شکن دایره ای شکل لطیفی ،این ترکیب را تا حدودی زیر سئوال می برد. اما در کل نمایی جلوی خودرو از جذاب ترین نقاط S30 می باشد.

در نمای جانبی S30 اولین نکته ای که باعث رنجش می گردد ظاهر گوه ای شکل خودرو بوده که بیش از حد در شیب کل مجموعه به جلوی خودرو اغراق شده است.طراحان  اچ سی کراس به منظور اسپرت شدن و تحقق بخشیدن به واژه کراس قطعات مشکی رنگ پلاستیکی را دور تا دور خودرو افزوده اند که در نمای جانبی کاملا مشهود خواهد بود.اما در نسخه سدان دیگر از این پلاستیک خبر نیست و این بخش از خودرو در عین سادگی جذابتر شده است. همچنین حضور قسمت صندوق بار در عقب این سدان باعث گردیده این خودرو از هارمونی خوبی برخوردار باشد که از نسخه هاچ بک بسیار شکیل تر شده است.

در عقب دانگ فنگ S30 بر خلاف نسخه هاچ بک با طراحی گیراتری روبرو هستیم چرا که چراغهای عقب از ترکیب مناسبی برخوردار است. از دیگر ویژگی های بخش عقب خودرو باید به  نوار کرمی متصل کننده دو چراغ و سپر همرنگ بدنه اشاره کرد

ظاهر خودرو یکی از اساسی ترین گزینه ما ایرانیها محسوب می گردد. تندر 90 از همان روز اول با ورود به بازار به انتقاد های گوناگون به خاطر طراحی ظاهری مواجه شد اما گذشت زمان وبدلایل مختلف همگان متوجه شدند که تندر 90 چیزی فراتر از ظاهر دارد .تندر 90 پلاس با هدف بهبود ظاهری و داخلی این خودرو پا به عرضه گذاشت و مهندسان رنو سعی کردند با تلطیف کردن برخی زوایه های تند ظاهر بدنه خودرو و تعویض برخی قسمت نظیر جلو پنجره ،چهرهای جذابتر را از این خودرو ارائه دهند که تا حدودی هم موفق شدند اما با نگاه اول به تندر 90 پلاس شاید خیلی موارد تغییر یافته به  چشم نیاید.از مهمترین تغییرات ظاهری تندر 90 پلاس باید به تغییر سپر جلو و عقب خودرو ،هم رنگ شدن زه های و سپر ها با بدنه ،تغییر جلو پنجره ،اضافه شدن شاسی باز کردن درب صندوق بر روی بدنه و بیشتر شدن عمق بال عقب بمنظور خودنمایی بیشتر می توان اشاره کرد.

در پایان این بخش باید گفت هر دو خودرو از محصولات تاریخ مصرف گذشته رنو و دانگ فنگ هستند و در نتیجه نباید از این دو انتظار ظاهری مدرن و جذاب داشت اما شاید دانگ فنگ اس 30 بواسطه ظاهر نسبتا جدید خود از نمای ظاهری بهتری بهره می برد.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

همانند ظاهر خودرو در کابین تندر 90 پلاس بروزرسانی هایی نیز انجام شده اما همچنان با ظاهری قدیمی و بسیار ساده روبرو هستیم. از جمله این تغییرات باید به مواردی از قبیل اضافه شدن قطعات نقره ای رنگ در داشبورد  ،تغییر رو دری ها و تغییر غربیلک فرمان اشاره کرد.البته باید گفت که کابین ال90 پلاس در عین سادگی کاملا کاربردی طراحی شده است.

با نشستن در کابین دانگ فنگ S30 متوجه خواهیم شد که طراحان این خودرو هر چند در ظاهر خوب عمل نکرده اند، در کابین با سیلقه و هنرمندانه رفتار نموده اند . استفاده از قطعات کرمی در بخش های نظیر سر دنده ،دستگیره درب ها و غیره و همچنین استفاده از قطعات براق در قسمت میانی داشبورت ،جلوه زیبا به درون این خودروی ارزان قیمت بخشیده است. استفاده از طراحی متقارن برای داشبورد ، قرار گرفتن صفحه نمایش در قسمت میانی و دایره های تفکیک شده کیلومتر شمار و دور سنج سریعا بر دل هر بیننده ای خواهد نشست. توجه داشته باشید کلمات و جملات فوق برای یک خودروی اقتصادی استفاده شده و نباید با محصولات گرانقیمت چینی و غیر چینی مورد مقایسه قرار گیرد.

در بخش مقایسه ابعاد یادآور شدیم که هیچ سدانی در مقابله با ارتفاع تندر 90 یارای رقابت را ندارد.اما این مطلب را بصورت معکوس در خصوص طراحی کابین باید بکار گرفت چرا که به واقعا تمامی سدان های قابل تولید در جهان از کابین زیباتر و جذابتر از تندر 90 بهره می برند. این مهم در خصوص دانگ فنگ S50 هم صدق می کند.

مقایسه مشخصات دانگ فنگ اس 30 و تندر 90 پلاس

مقایسه مشخصات دانگ فنگ اس 30 و تندر 90 پلاس
مقایسه مشخصات دانگ فنگ اس 30 و تندر 90 پلاس

تندر 90 پلاس تغییر فنی را نسبت به تندر90 معمولی نداشته و قدرت موتور 1.6 لیتری با بیشنه قدرت 105 اسب بخار توسط جعبه نده 5 سرعته دستی و یا 4 سرعته اتوماتیک به چرخهای جلو منتقل می شود.با توجه به اینکه رقیب تندر 90 پلاس در این مقاله از جبعه دنده اتوماتیک بهره می برد ،ما نیز به مقایسه نسخه اتوماتیک تندر 90 پلاس بسنده می کنیم.

قابل ذکر است در بخش تجربه رانندگی تندر 90 پلاس با توجه به وزن کمتر از شتاب بیشتری سود می برد .همچنین هندلینگ این فرانسوی –رومانیایی از هم کارخانه ای خود بهتر ارزیابی شده است.

پیشرانه دانگ فنگ S30 موتور نام آشنای TU5 می باشد که در بسیاری از محصولات ایران نظیر پژو پارس ،پژو 206 تیپ 5 و 6 و رانا و غیره مورد استفاده قرار گرفته است.این پیشرانه 1600 سی سی  متعلق به نسلهای قبلی صنعت خودرو ،بیشنه قدرتی برابر با 105 اسب بخار و گشتاوری برابر با 142 نیوتن بر متر تولید می کند.در قسمت انتقال قدرت دانگ فنگ به این نتیجه رسیده است که نباید واقعا از کلیه پلت فرم تاریخ گذشته استفاده نماید و به همین منظور گیربکس سنتی پژو-سیتروئن را با یک جعبه دنده چهار سرعته اتوماتیک ساخته برند معتبر ژاپنی  "آیسین" جایگزین کرده است . البته باید توجه داشت که جعبه دنده ژاپنی مورد استفاده شده هم از فناوری روز بهره نبرده و از تولید نسل های گذشته این برند معتبر ژاپنی می باشد.

مجموع عملکرد دانگ فنگ S30 با مشخصات فوق الذکر رسیدن به حداکثر سرعت 171 کیلیومتر و شتاب صفر تا صد 12.5 ثانیه خواهد بود که در این رنج قیمت مناسب بوده و تنها یک ثاینه از ساندرو استپ وی بیشتر می باشد.مصرف سوخت 6.1 لیتری دانگ فنگ S30 از نقاط قوت این خودرو نزد مشتریان ایران برخودار خواهد بود.البته باید توجه داشت در خصوص اعلام نتایج فوق اختلافی بین مهندسان ایران و چینی وجود دارد چرا که دانگ فنگ حداکثر سرعت این خودرو را 183 کیلومتر و مصرف سوختش را 7.1 اعلام کرده که در دنیایی کنونی این اختلاف نظر امری واقعا عجیب است.

در مجموع عملکرد فنی موتور باید گفت هر دو  از موتوری با اصالت فرانسوی سود می برند . همچنین نزیدک بودن حجم موتور و مقادیر خروجی باعث گردیده که هر دو خودرو از رفتار هایی شبیه به برخوردار باشمد. اما در بحث هندلینگ و جذابیت سواری تندر 90 پلاس کاملا بهتر از رقیب خود است که می توانند تا حدودی نشانه هایی از یک سدان ارازن قیمت اسپرت را به نمایش بگذارد. اما دانگ فنگ با برخورداری از وزن بیشتر ،خودرویی کند است که نه هندلینگ مناسبی دارد نه می تواند به مانند رقیب فرانسوی خود راحتی را به ارمغان بیاورد.

خودروحجم موتور سی سینوع موتورقدرت خروجی اسب بخارگشتاور نیوتن مترشتاب 0 تا 100 ثانیهمصرف سوخت لتیرنوع جعبه دنده
دانگ فنگ S30 1600 تنفس طبیعی 105 142 14 7 4 سرعته اتوماتیک
تندر 90 پلاس 1598 تنفس طبیعی 105 140 10.2 8 4سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی
ایمنی

تندر 90 در سال 2005 با شرکت در تست تصاف موسسه Euro NCAP توانست 3 ستاره ایمنی را دریافت کند که برای یک محصول عرضه شده در اروپا ناگوار است اما این میزان ستاره برای بازار ایران یک پیروزی بزرگ محسوب می گردد.از جمله محدود امکانات ایمنی این خودرو باید به مواردی نظیر "سيستم ترمز ضد قفل (ABS ) و سيستم توزيع متعادل نيروي ترمز 4 كاناله (EBD) ترمز جلو ديسكي و ترمز عقب كاسه‌اي" اشاره کرد.

دانگ فنگ S30 از موسسه ایمنی C-NCAP که مربوط به کشور چینی بوده توانسته فقط 3 ستاره ایمنی را دریافت نماید ،این در حالی است که اکثر خودرو در این تست نامعبر براحتی 5 ستاره را دریافت می کنند.H30 کراس از دو کیسه هوا در جلو ،ترمز های مجهز به سیستم ABS و EBD و سنسور دنده عقب بهره می برد.امکانات

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

تندر 90 پلاس به امکانات رفاهی از قبیل تنظيم برقي آينه‌هاي جانبي همرنگ بدنه گرمكن دار،ايموبيلايزر, قفل مركزي با ريموت راديويي, كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع, كمر بندهاي ايمني عقب سه نقطه اي ، بوق هشدار روشن ماندن چراغ هاي جلو،نمايشگر اطلاعات سفر(مسافت و مصرف سوخت)، ريموت كنترل سوييچ، جاي ليواني صندلي جلو، بلندگوي طاقچه عقب، جاي نقشه براي صندلي جلو ، آفتاب‌گير سمت شاگرد با آيينه مجهز شده است.

S30 مانند دیگر هموطنان هم رده خود به انواع و اقسام امکانات رفاهی نظیر تجهیزاتی از قبیل سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه‌های جانبی دارای راهنما و سیستم گرمایشی، شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب، روکش چرمی غربیلک فرمان، كليدهای كنترلی سيستم صوتی و بلوتوث هندزفری، صفحه نمايش لمسی ۶.۵ اينچی با قابليت پخش فايل‌های صوتی و تصويری و سيستم رهياب، جاعینک، صندلی‌های عقب تاشو، سنسور پارک، دوربین دید عقب، صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در ۶ جهت و سانروف برقی و فرمان تلسکوپی مجهز شده است. اما باید توجه داشت نبود کروز کنترل برای یک این دو  خودروی اتوماتیک ضعف بزرگی محسوب می گردد.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

تندر 90 پلاس مانند بسیاری از محصولات ایران خودرو با 2 سال گارانتی عرضه می گردد اما شبکه گسترده ایران خودرو پشتیبانی مطمئن برای این خودرو محسوب می گردد

دانگ فنگ هم نیز توسط ایران خودرو با 2 سال گارانتی عرضه می گردد که از این حیث تفاوتی مابین این دو خودرو نیست.

کلام پایانی

کلام پایانی

ایران خودرو از گذشته تاکنون برای عرضه محصولات جدید به بازار هیچگاه به نظر مشتریان خود اهمیت نداده و تنها با استفاده از انحصار بوجود hمده نسبت به انتخاب محصولاتی که از سود دهی بیشتر برخوردار باشد اقدام نموده است.در گذشته هم که درب های کشور بدلیل برجام بر روی شرکت های خودروسازی ایران باز بود این شرکت انواع و اقسام محصولات چینی شامل همین دانگ فنگ اس 30 را وارد خط تولید خود کرد و فقط برای راضی کردن عموم مردم پژو 2008 را بصورت سمبلیک و با تولید محدود وارد بازار کرد که متاسفانه این  عمر این کراس اور هم دوام چندانی نداشت. از همین رو هیچگاه مشتریان ایرانی نتواستند که به یک خودروی مدرن و بروز دنیا دسترسی داشته باشند. دانگ فنگS30 هم از محصولات چینی تاریخ گذشته است که در هیچ جای جهان نمونه آن را مشاهده نخواهید کرد. اما در مقابل تندر 90 پلاس محصولی بود که در اکثر کشورهای بلوک شرق اروپا بصورت انبوه تولید گردید و از فروش خوبی نیز برخوردار بود. از این رو این چینی قدیمی هیچگاه نخواهد توانست جای تندر 90 پلاس را بگیرد.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/9/25
دانگ فنگ

دانگ فنگ

خودرو S30

 • طراحی و زیبایی2
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین5
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید4

امتیاز کل

3

دانگ فنگ

رنو

خودرو تندر 90 پلاس اتوماتیک

 • طراحی و زیبایی3
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین3
 • امکانات و قابلیت ها3
 • ارزش خرید7

امتیاز کل

4

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی دانگ فنگ , S30 , مدل 1398 و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

امتیاز کاربران به :خودرو دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  6
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  7
 • امکانات و قابلیت ها
  6
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی دانگ فنگ , S30 , مدل 1398 و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده دانگ فنگ ایران خودرو
کشور تولید کننده چین ایران،رومانی،فرانسه،چین،ترکیه
نام و مدل خودرو دانگ فنگS30 تندر 90 پلاس
نمایندگی فروش در ایران ایران خودرو ایران خودرو

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سواری سدان
کلاس اتومبیل سدان C Segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4526 طول - 1740 عرض - 1465 ارتفاع
فاصله دو محور 2610
وزن 1240 کیلوگرم 1115 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 185/65 R 15
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 185/65 R 15

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1600سی سی 1600 cc
نوع موتور تنفس طبیعی بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4 4
تعداد سوپاپ ها 16 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطس خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور جلو موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتور انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک 51 50 لیتر
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 105 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه 105/5750
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه 140/3750

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک
تعداد دنده (جلو) 4 سرعته 4
محور محرک جلو دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق
تعلیق جلو ديسكي با سيستم خنك شونده مک فرسون
تعلیق عقب رمز عقب ديسكي توپر
کمک فنرهای جلو
کمک فنرهای عقب
نوع سیستم فرمان هيدروليكي قدرت کمکی هیدرولیکی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز سيستم ترمز ضد قفل با سيستم توزيع الكترونيكي نيرو(ABS+EBD) ترمز ضد قفل (ABS) چهار کاناله بهراه EBD
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 175 کیلومتر بر ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه) 11.7 ثانیه
مصرف سوخت شهری 11.1
مصرف سوخت جاده ایی 6.6
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 7.04 لیتر در هر صد کیلومتر 8.3
استاندارد آلایندگی 4 یورو4
استاندارد ایمنی 3 ستاره ایمنی C-NCAP
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP 3

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) راننده و سرنشين جلو راننده و سرنشين جلو
سیستم های پایداری و کمک راننده ترمز ضد قفل (ABS) چهار كاناله بهراه EBD ، ترمز جلو ديسكي خنك شونده و ترمز عقب كاسه اي
سیستم های امنیتی و حفاظتی ايموبلايزر، قفل مركزي ، كمربند ايمني 3 نقطه اي جلو با تنظيم ارتقاع، كمربند سه نقطه اي عقب، بوق هشدار روشن ماندن چراغ هاي جلو
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک کنترل های سیستم صوتی بر روی فرمان
سیستمهای تهویه مطبوع اتوماتیک کنترل دستی
سیستم صوتی و تصویری قابليت پخش فايل هاي تصويري و داراي پورت AUX ،USB و GPS، كارت SD و بلوتوث، 4عدد بلندگو و 2عدد تيوتر راديو پخش CD خوان با پورت USB ، AUX و بلوتوث
سیستمهای مولتی مدیا صفحه نمايشي لمسي 6.5 اينچي
سیستم صندلیهای جلو دستی صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع، پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و پشت سري صندلي عقب با قابليت تنظيم ارتفاع
سیستم صندلیهای عقب
سیستم آیینه ها تظنیم برقی تنظیم برقی
سیستم شیشه ها جلو و عقب بالا بر برقي
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو تنظيم ارتفاع چراغ هاي جلو از داخل
سیستم روشنایی عقب مه شکن-چراغ ترمز سوم
سنسورهای پیش فعال
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 2 سال یا 40 هزار کیلومتر 2 سال یا 40000 کیلومتر
قیمت روز

دانگ فنگ , S30

آخرین بروز رسانی: 1398/2/4

قیمت نمایندگی

135,500,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1398/2/4

قیمت قیمت بازار

150,000,000 تومان

مطالب مرتبط