icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه دانگ فنگ S30 و بسترن B30

مقایسه دانگ فنگ S30 و بسترن B30

comments 0 1397/9/25

 مقایسه دانگ فنگ S30 و بسترن B30 ،رقابتی  است که تا چندی پیش که نسخه هاچ بک دانگ فنگ H30 کراس  در بازار حضور داشت امری محال بود چرا که اختلاف قیمت این دو خودرو در حدود 50 میلیون تومان بود. اما رقابت برای افزایش قیمت در نزد خودروسازان داخلی در این بازار انحصاری و مریض باعث شده قیمت هر دو این گزینه های روزبروز از سوی سازنده آنها بالا برده شود. اما ایران خودرو بعنوان خودروساز ملی گوی رقابت را از گروه بهمن ربود و بطور باور نکردنی و با اضافه کردن یک صندوق عقب به هاچ بک H30 کراس ،قیمت نسخه این سدان را به 141 میلیون تومان رساند تا از قیمت امروز بسترن B30 گرانتر شود. این جاست که باید گفت وای بر ما با این صنعت خودروسازی ،بگذریم در هر صورت این دو خودرو امروز از نظر قیمت در یک حد و اندازه قرار دارند و ما در مقاله پیش رو قصد داریم که مقایسه شانه به شانه ما بین دانگ فنگ S30 و بسترن B30 داشته باشیم تا دریابیم که کدامیک گزینه بهتری می باشد.

مقایسه ابعاد دانگ فنگ S30 و بسترن B30

سدان های شهری اتوماتیک معمولا مورد توجه افراد میانسال به بالا قرار دارد که به منظور مصارف شهری  و گاها مسافرت بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد از این رو میزان فضای داخلی و فضای بار برای اعضای خانواده اینگونه افراد بسیار حائز اهمیت است . بر اساس جدول ذیل مشخص است بسترن B30 در از نظر طولی و فاصله دو محور از رقیب هموطن خودرو طویلتر است. لذا میزان فضای کابین این خودرو به تناسب بزرگتر است و فضای بیشتری را در جلوی پای سرنشینان هر ردیف فراهم می آورد. همچنین در عرض نیز بسترن B30 حدود 4 سانتی متری بزرگتر است که این بدان معناست که سه نفر بزرگسال در ردیف دوم این خودرو بدون مزاحمت در کنار یکدیگر خواهند نشست.

در آخر هم بسترن از ارتفاع بیشتری نسبت به دانگ فنگ S30 برخوردار است که منجر به ایجاد فضای بهتر در بالای سر سرنشنیان و همچنین فاصله بیشتر کف خودرو با جاده خواهد شد.

در نهایت باید گفت که بسترن B30 بدون شک در این بخش دست برتر را خواهد داشت.

 

خودروطول میلیمترعرض میلیمترارتفاع میلمترفاصله دو محور میلیمتروزن
دانگ فنگ S30 4526 1740 1465 2610 1240
بسترن B30 4625 1790 1500 2630 1270

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

در نمای جلوی S30 شاهد چراغهایی بزرگ و کشیده که بنا به شکل ظاهریش کاملا خشن و تهاجمی طراحی شده است . در ما بین این چراغها، جلو پنجره نسبتا بزرگ که لوگوی شرکت سازنده در میان آن خود نمایی می کند به ظاهر تهاجمی خودرو می افزاید . اما ناگهان در زیر این مجموعه چراغهای مه شکن دایره ای شکل لطیفی ،این ترکیب را تا حدودی زیر سئوال می برد. اما در کل نمایی جلوی خودرو از جذاب ترین نقاط S30 می باشد.

در نمای جانبی S30 اولین نکته ای که باعث رنجش می گردد ظاهر گوه ای شکل خودرو بوده که بیش از حد در شیب کل مجموعه به جلوی خودرو اغراق شده است. طراحان  S30  به منظور اسپرت شدن و تحقق بخشیدن به واژه کراس قطعات مشکی رنگ پلاستیکی را دور تا دور خودرو افزوده اند که در نمای جانبی کاملا مشهود خواهد بود.اما در نسخه سدان دیگر از این پلاستیک خبر نیست و این بخش از خودرو در عین سادگی جذابتر شده است. همچنین حضور قسمت صندوق بار در عقب این سدان باعث گردیده این خودرو از هارمونی خوبی برخوردار باشد که از نسخه هاچ بک بسیار شکیل تر شده است.

در عقب دانگ فنگ S30 بر خلاف نسخه هاچ بک با طراحی گیراتری روبرو هستیم چرا که چراغهای عقب از ترکیب مناسبی برخوردار است. از دیگر ویژگی های بخش عقب خودرو باید به  نوار کرمی متصل کننده دو چراغ و سپر همرنگ بدنه اشاره کرد

 بسترن B30 محصول 2015 کمپانی فاو است که بر روی پلت فرم قدیمی فولکس بورا توسعه داده شده است اما این برند چینی به منظور ایجاد ظاهری برجسته و جذاب و همچنین جدید جلو دادن این خودرو طراحی بسترن B30 را به کمپانی ایتال دیزاین سپرده از همین رو خروجی کار خودرویی جذاب و گیرا شده است بطوریکه  در نمای کلی خودرو هارمونی و هماهنگی خاص یک خودروی بروز مشاهده می گردد. از نکات برجسته طراحی این خودرو باید به نمای جلو خودرو اشاره کرده با برخورداری از چراغهای بزرگ که بصورت ماهرانه با جلو پنجره خودرو تلفیق شده است ،نمایی جسور به این سدان چینی بخشیده است. اما در نمای عقب از طراحی محطاطانه تری استفاده شده و با نمایی ساده و بدون ویژگی خاصی روبرو هستیم.

 

دانگ فنگ S30 محصولی تاریخ گذشته از کمپانی دانگ فنگ است که تقریبا در هیچ جای دنیا تولید نمی شود از این رو به هیچ وجه نمی توان این سدان چینی را با بسترنی مقایسه نمود که حداقل در ظاهر خود محصولی جدید است. این موضوع را می توان با یک نگاه گذرا به ظاهر دو خودرو متوجه شد چرا که بسترن B30 از هر نظر محصولی جذاب و شیک است.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

بسترن هر چقدر به طراحی ظاهری  بها داده در کابین این خودرو کم کاری نموده است چرا با ورود به کابین با نمایی ساده و تاریخ گذشته ای روبرو هستیم که به هیچ وجه زیبنده نمای ظاهری خودرو نیست. طراحی ساده جلو داشبورد ،فرمان سه پره قدیمی ادوات فیزیکی نازیبای تهویه هوا و تخت بودن داشبورد عومل موثر در این مهم می باشند.این گونه طراحی معمولا در خودروهای دهه 90 ژاپنی مورد استفاده قرار می گرفت و مشخص نیست چرا طراحان این خودرو زمان بیشتری را صرف بروز کردن کابین بسترن B30 نکرده اند.

با نشستن در کابین دانگ فنگ S30 متوجه خواهیم شد که  طراحان این خودرو هر چند در ظاهر خوب عمل نکرده اند، در کابین با سیلقه و هنرمندانه رفتار نموده اند . استفاده از قطعات کرمی در بخش های نظیر سر دنده ،دستگیره درب ها و غیره و همچنین استفاده از قطعات براق در قسمت میانی داشبورت ،جلوه زیبا به درون این خودروی ارزان قیمت بخشیده است. استفاده از طراحی متقارن برای داشبورد ، قرار گرفتن صفحه نمایش در قسمت میانی و دایره های تفکیک شده کیلومتر شمار و دور سنج سریعا بر دل هر بیننده ای خواهد نشست. توجه داشته باشید کلمات و جملات فوق برای یک خودروی اقتصادی استفاده شده و نباید با محصولات گرانقیمت چینی و غیر چینی مورد مقایسه قرار گیرد.

در بخش مقایسه طراحی کابین این دو خودرو باید نتیجه گرفت که هیچکدام برتری محسوسی نسبت به دیگری ندارد و این سلیقه مشتریان است که حرف آخر را می زند.

مقایسه مشخصات دانگ فنگ S30 و بسترن B30

مقایسه مشخصات دانگ فنگ S30 و بسترن B30
مقایسه مشخصات دانگ فنگ S30 و بسترن B30

 پیشرانه بسترن B30 همانند پلت فرمش از سری محصولات رده خارج فولکس واگن به عاریت گرفته شده که پس از عدم تولید آن توسط فولکس واگن امتیازش به کمپانی فاو فروحته و در برخی از محصولات این برند نظیر بسترن B30 مورد استفاده قرار گرفت. پیشرانه 4سیلندر. 1.6 لیتری فوق از قدرتی برابر با 106 اسب بخار و گشتاوری معادل 155 نیوتن متر بهره می برد. قدرت این موتور توسط جعبه دنده 6 سرعته ساخت آیسین ژاپن به چرخها جلو منتقل می گردد .نکته جالب در خصوص اعلام مشخصات بسترن B30 توسط گروه بهمن این است که هیچ اشاره ای به مصرف سوخت و شتاب خودرو در وب سایت این شرکت موجود نیست. این در حالی است که  این مولفه ها برای مخاطبان بسیار حائز اهمیت است و مشخص نیست چرا بهمن موتور به این موضوع نپرداخته است.البته شاید عملکرد ضعیف باعث عدم شفاف سازی شده باشد.

پیشرانه دانگ فنگ S30 موتور نام آشنای TU5 می باشد که در بسیاری از محصولات ایران نظیر پژو پارس ،پژو 206 تیپ 5 و 6 و رانا و غیره مورد استفاده قرار گرفته است.این پیشرانه 1600 سی سی  متعلق به نسلهای قبلی صنعت خودرو ،بیشنه قدرتی برابر با 105 اسب بخار و گشتاوری برابر با 142 نیوتن بر متر تولید می کند.در قسمت انتقال قدرت دانگ فنگ به این نتیجه رسیده است که نباید واقعا از کلیه پلت فرم تاریخ گذشته استفاده نماید و به همین منظور گیربکس سنتی پژو-سیتروئن را با یک جعبه دنده چهار سرعته اتوماتیک ساخته برند معتبر ژاپنی  "آیسین" جایگزین کرده است . البته باید توجه داشت که جعبه دنده ژاپنی مورد استفاده شده هم از فناوری روز بهره نبرده و از تولید نسل های گذشته این برند معتبر ژاپنی می باشد.

مجموع عملکرد دانگ فنگ S30 با مشخصات فوق الذکر رسیدن به حداکثر سرعت 171 کیلومتر و شتاب صفر تا صد 14 ثانیه خواهد بود که در این رنج قیمت مناسب بوده و تنها یک ثاینه از ساندرو استپ وی بیشتر می باشد.مصرف سوخت 6.1 لیتری دانگ فنگ S30 از نقاط قوت این خودرو نزد مشتریان ایران برخودار خواهد بود.البته باید توجه داشت در خصوص اعلام نتایج فوق اختلافی بین مهندسان ایران و چینی وجود دارد چرا که دانگ فنگ حداکثر سرعت این خودرو را 183 کیلومتر و مصرف سوختش را 7.1 اعلام کرده که در دنیایی کنونی این اختلاف نظر امری واقعا عجیب است.

همانطور که جدول ذیل مشخص می کند هر دو خودرو در اعداد و ارقام عملکرد فنی خودرو در یک سطح قرار دارند در نتیجه خیلی نمی شود بر روی این اعداد به نتیجه گیری صحیحی رسید. بنابر این باید پشت فرمان این دو خودرو نشست. ما نیز این کار را انجام دادیم البته هنوز به نسخه سدان دانگ فنگ S30 دسترسی نداشتیم و نسخه هاچ بک آن رانده ایم. در نهایت و پس بررسی این دو خودرو باید گفت دانگ فنگ S30 خودوریی کند و بسیار آرام است که هیچ جایی برای سبقت گیری های ناگهانی نمی گذارد. وقتی که پدال گاز را می فشارید حدود 14 الی 15 ثانیه طول خواهد کشید که این خودرو سرعت 100 را در پنل پشت فرمان به شما نشان دهد. تمامی این موارد را در کنار جعبه دنده قدیمی 4 سرعته این خودرو بگذارید تا بدانید با چه محصول تاریخ مصرف گذشته اس روبرو هستید. اما بسترن در مقابل دانگ فنگ S30 خودرویی چالاک با شتاب بهتر است که در کنار جعبه دنده 6 سرعته و نسبتا مدرن خود بدون شک کاملا بهتر از رقیب خود است.

 

خودروحجم موتور سی سینوع موتورقدرت خروجی اسب بخارگشتاور نیوتن مترشتاب 0 تا 100 ثانیهمصرف سوخت لتیرنوع جعبه دنده
دانگ فنگ S30 1600 تنفس طبیعی 105 142 14 7 4 سرعته اتوماتیک
بسترن B30 1598 تنفس طبیعی 106 155 - 6.4 6سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی
ایمنی

امکانات ایمنی بسترن B30 هم با توجه به کسب 5 ستاره ایمنی از CNCAP مناسب و قابل قبول می باشد.این خودرو بسته به تیپ های مختلف دارای 2،4 و6کیسه هوا بوده و از سیستم های ترمز ABS +EBD،BA و سیستم کنترل پایداری (ESP) و سیستم کنترل کشش (TCS) در تمامی رده‌های آن به طور استاندارد بهره می برد.

یکی از مواردی که به کسب 5 ستاره ایمنی از اداره استاندارد چین تاثیر گذاشته است استفاده از فولاد با استحکام بالا و همچنین ساختار 3H در بدنه خودرو می باشد.این نوع ساختار طراحی باعث جذب انرژی ناشی از ضربه وارده شده می‌شود و باعث می‌شود که باقی قسمت‌های خودرو از فرم و حالت خود خارج نشوند.

دانگ فنگ س30 از موسسه ایمنی C-NCAP که مربوط به کشور چینی بوده توانسته فقط 3 ستاره ایمنی را دریافت نماید ،این در حالی است که اکثر خودرو در این تست نامعبر براحتی 5 ستاره را دریافت می کنند.H30 کراس از دو کیسه هوا در جلو ،ترمز های مجهز به سیستم ABS و EBD و سنسور دنده عقب بهره می برد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

بسترن B30 از امکانات رفاهی نسبتا مناسبی برخوردار می باشد. پوشش چرمی صندلی ها و فرمان، فرمان برقی با دکمه‌های کنترلی ،رهیاب ماهواره ای، سیستم جلوگیری از عقب رفتن خودر ودر سربالایی ها، ESC، کروز کنترل ،آینه های تاشوی برقی ،سنسور دنده عقب ،سانروف و سیستم صوتی با 6 بلندگو امکاناتی هستند که بر روی نمونه ایرانی تایید شده است.البته موارد دیگری نظیر سسنور باد تایر ها ،ورود بدون کلید و گرمکن از دیگر امکانات بسترن B30 بر شمرده می شود.

S30 مانند دیگر هموطنان هم رده خود به انواع و اقسام امکانات رفاهی نظیر تجهیزاتی از قبیل سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه‌های جانبی دارای راهنما و سیستم گرمایشی، شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب، روکش چرمی غربیلک فرمان، كليدهای كنترلی سيستم صوتی و بلوتوث هندزفری، صفحه نمايش لمسی ۶.۵ اينچی با قابليت پخش فايل‌های صوتی و تصويری و سيستم رهياب، جاعینک، صندلی‌های عقب تاشو، سنسور پارک، دوربین دید عقب، صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در ۶ جهت و سانروف برقی و فرمان تلسکوپی مجهز شده است. اما باید توجه داشت نبود کروز کنترل برای یک این دو  خودروی اتوماتیک ضعف بزرگی محسوب می گردد.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

بسترن B30 با 3 سال گارانتی و خدمات پس از فروش توسط بهمن موتور عرضه می گردد اما شبکه بهمن موتور به هیچ وجه در حد و اندازه های ایران خودرو نبوده از همین رو در صورت بروز مشکلی دسترسی به نمایندگی های این شرکت مشکل تر از رقیب خود است. 

دانگ فنگ هم نیز توسط ایران خودرو با 2 سال گارانتی عرضه می گردد .

کلام پایانی

کلام پایانی

ایران خودرو از گذشته تاکنون برای عرضه محصولات جدید به بازار هیچگاه به نظر مشتریان خود اهمیت نداده و تنها با استفاده از انحصار بوجود امده نسبت به انتخاب محصولاتی که از سود دهی بیشتر برخوردار باشد اقدام نموده است.در گذشته هم درب های کشور بدلیل برجام بر روی شرکت های خودروسازی ایران باز بود این شرکت انواع و اقسام محصولات چینی شامل همین دانگ فنگ اچ 30 را وارد خط تولید خود کرد و فقط برای راضی کردن عموم مردم پژو 2008 را بصورت سمبلیک و با تولید محدود وارد بازار کرد که متاسفانه عمر این کراس اور هم دوام چندانی نداشت. از همین رو هیچگاه مشتریان ایرانی نتواستند که به یک خودروی مدرن و بروز دنیا دسترسی داشته باشند. دانگ فنگ S30 هم از محصولات چینی تاریخ گذشته است که در هیچ جای جهان نمونه آن را مشاهده نخواهید کرد. اما در مقابل بسترن B30 در حد و اندازه چینی خودروی نسبتا مدرن محسوب می گردد که در ظاهر و مشخصات فنی کاملا در وضعیت مناسبتری نسبت به دانگ فنگ S30 قرار دارد. از همین رو بدون شک بسترن گزینه مناسب تری است .

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/9/25
بسترن

بسترن

خودرو B30

 • طراحی و زیبایی5
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین6
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید5

امتیاز کل

4

بسترن

دانگ فنگ

خودرو S30

 • طراحی و زیبایی2
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین5
 • امکانات و قابلیت ها4
 • ارزش خرید4

امتیاز کل

3

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی بسترن , B30 , مدل 1396 و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

امتیاز کاربران به :خودرو بسترن , B30 , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  8
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  8
 • امکانات و قابلیت ها
  8
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  8

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی بسترن , B30 , مدل 1396 و دانگ فنگ , S30 , مدل 1398

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده فاو دانگ فنگ
کشور تولید کننده چین چین
نام و مدل خودرو بسترن B30 دانگ فنگS30
نمایندگی فروش در ایران گروه بهمن ایران خودرو

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان سواری
کلاس اتومبیل D segment سدان
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4625*1790*1500 4526 طول - 1740 عرض - 1465 ارتفاع
فاصله دو محور 2630 2610
وزن 1230 1240 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 205/60 R16
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 205/60 R16

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1598 1600سی سی
نوع موتور بنزین سوز تنفس طبیعی
تعداد سیلندرها 4 4
تعداد سوپاپ ها 16 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی خطس
محل قرار گیری موتور جلو جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای انژکتور
ظرفیت باک 50 51
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 109 105 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 155 142 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده اتوماتیک اتوماتیک
تعداد دنده (جلو) 6 4 سرعته
محور محرک دیفرانسیل جلو جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو سیستم مستقل مک فرسون ديسكي با سيستم خنك شونده
تعلیق عقب رمز عقب ديسكي توپر
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب هیدرولیکی
نوع سیستم فرمان برقی هيدروليكي

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز سيستم ترمز ضد قفل با سيستم توزيع الكترونيكي نيرو(ABS+EBD)
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه)
مصرف سوخت شهری
مصرف سوخت جاده ایی
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 6.7 7.04 لیتر در هر صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی 5 4
استاندارد ایمنی 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین 3 ستاره ایمنی C-NCAP
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP 5 ستاره ز موسسه استاندارد چین

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 2 راننده و سرنشين جلو
سیستم های پایداری و کمک راننده ABS , EBD
سیستم های امنیتی و حفاظتی دزدگیر هوشمند
سیستم فرمان و هدایت پذیری
نوع غربیلک کنترل های سیستم صوتی بر روی فرمان
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل دستی اتوماتیک
سیستم صوتی و تصویری قابليت پخش فايل هاي تصويري و داراي پورت AUX ،USB و GPS، كارت SD و بلوتوث، 4عدد بلندگو و 2عدد تيوتر
سیستمهای مولتی مدیا صفحه نمايشي لمسي 6.5 اينچي
سیستم صندلیهای جلو دستی
سیستم صندلیهای عقب دارای 2 عدد پشت سری
سیستم آیینه ها جانبی برقی ، همرنگ بدنه ، دارای راهنما ، تاشونده خودکار تظنیم برقی
سیستم شیشه ها بالابر شیشه های جلو و عقب برقی ، دارای سامانه پاور ویندو ، شیشه سولار ضد اشعه ماوراء بنفش
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو
سیستم روشنایی عقب چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز
سنسورهای پیش فعال سیستم سنسور دنده عقب
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 3 سال یا 100 هزار کیلو متر 2 سال یا 40 هزار کیلومتر
قیمت روز

بسترن , B30

آخرین بروز رسانی: 1398/5/24

قیمت نمایندگی

124,300,000 تومان

آخرین بروز رسانی: 1398/5/24

قیمت قیمت بازار

177,000,000 تومان

مطالب مرتبط