icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه دو کراس اور مرسدس بنز،یکی بنزینی دیگری برقی

مقایسه دو کراس اور مرسدس بنز،یکی بنزینی دیگری برقی

comments 0 1397/6/22

مرسدس با معرفی کراس اور EQC عملا به دنیا الکتریکی سازان وارد شد.EQC محصولی زیبا و با تکنولوژی بسیار بالایی که از دو پیشرانه الکتریکی بهره می برد.این دو موتور مجموعا 407 اسب بخار قدرت و 765 نیوتن متر گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهند.همچنین پکیج باطری 80 کیلو وات ساعتی بکار گرفته شده در این خودرو سبب می گردد EQC بتواند با یک بار شارژ مسافت 450 کیلومتری را بپیماید.

مرسدس بنز با تولید این خودرو عملا وارد رقابت با محصولاتی نظیر تسلا مدل X ،جگوار I-Pace و کراس اور آینده آئودی E-Tron شده است. اما این کمپانی آلمانی در بین محصولات خود یک رقیب بنزینی سرسخت هم برای EQC دارد و آن هم کراس اور GLC می باشد. از همین رو در این مقاله قصد داریم مقایسه بین این دو خودروی مرسدس بنز داشته باشیم تا دریابیم که الکتریکی بهتر است یا بنزینی؟

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری
طراحی ظاهری

مرسدس بنز برای شکل دادن EQC سعی کرده از زبان طراحی جدید و آینده نگرانه ای استفاده نماید اما به اصول اولیه مرسدس بنز پایبند بوده است. از همین رو شاهد هستیم که ظاهر این خودرو هنوز هم نماینگر یک مرسدس بنز اصیل است که تداعی کنده یک محصول با تکنولوژی بالاست.فارغ از تکنولوژی و پیشرانه عواملی نظیر طول و ارتفاع می تواند رقبای یک خودرو را تعیین کند ،مهندسان مرسدس بنز تصمیم گرفته اند که هر دو خودرو را در یک اندازه طراحی کنند تا عملا مشتریان GLC به سمت این خودرو برقی تمایل داشته باشند. هر دو کراس اور آلمانی از طول 2.78 متر برخوردار هستند.در نهایت باید گفت EQC دارای ظاهری مدرن است اما GLC با طراحی تهاجمی و خشن تر خود کاملا برتر از رقیب برقی خود به نظر می رسد.

طراحی کابین

طراحی کابین

مطمئنا با حضور در کابین EQC شیفته طراحی آن خواهید شد. استفاده از جدیدترین غربیلک فرمان مرسدس بنز در کنار دو صفحه نمای 10.2 اینچی و ورودی های هوای جدید کابین، این کراس اور برقی را مدرن و در عین حال زیباتر از هر محصول مرسدس بنز نموده است.  این موارد تمام چیزی نیست که مرسدس بنز استفاده نموده بلکه نور پردازی رز طلایی، فضای کابین را کاملا جذاب نموده است.اما در GLC با همان طراحی سنتی روبرو هستیم که از المان های اصلی آن ورودی های هوای دایره شکل ،پشت آمپر سنتی سیلندری و صفحه نمایش تبلت مانند است.از این رو بی شک EQC یک سر و گردن بهتر از رقیب بنزینی خود است.

قیمت

قیمت

این بخش از مقایسه بین این دو خودرو می تواند کاملا  جذاب باشد چرا که در یک طرف محصول بنزینی با تکنولوژی نه چندان پیشرفته حضور دارد و در طرف دیگر خودروی با تکنولوژی جدید و آینده نگرانه . از همین رو قیمت می تواند نقش تعیین کننده داشته باشد. در این خصوص باید گفت مرسدس بنز تاکنون قیمت EQC را اعلام نکرده است اما با توجه به اینکه قیمت جگوار الکتریکی I-Pace دو برابر با نسخه پایه GLC خواهد بود دلیلی ندارد مرسدس بنز قیمتی کمتر از جگوار را بر روی محصول خود بگذارد . از همین رو باید قیمتی نزدیک به دو برابر GLC را برای EQC متصور بود.

برای  باز شدن موضوع جگوار I-Pace را بعنوان ملاک قرار خواهیم داد.این خودرو در آمریکا از قیمتی برابر با 69،900 دلار و در انگلستان از قیمتی برابر با 63،495  پوند برخوردار است.این در حالی است که مرسدس بنز GLC در نسخه پایه خود یعنی GLC220d در انگلستان با قیمت 37،975 پوند به فروش می رسد.در آمریکا این مدل عرضه نشده و مدل GLC300 هم که عرضه می گردد از برچسب قیمتی 40 هزار دلاری بهره می برد.برای مقایسه اگر نسخه GLC220d را مورد ارزیابی قرار دهیم باید این سئوال را بپرسیم در صورت خرید I-Pace، در طول مدت استفاده از آن چقدر در هزینهٔ بنزین یا گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود؟آیا این میزان صرفه جوی در مصرف به اندازه اختلاف بهای 27 هزار پوندی این دو خودرو خواهد شد. کاملا مشخص است جواب سئوال منفی است . قابل ذکر است قیمت مرسدس بنز EQC مطمئنا از جگوار I-Pace خواهد بود.

تمامی موارد فوق در حالی است که نسخه پایه EQC به سیستم های نظیر چهارچرخ متحرک مجهز نیست و برای سفارش آن باید بهای بیشتری را نیز پرداخت کرد.شاید عملکرد بالای EQC تاحدودی اختلاف قیمت این دو مدل را توجیح نماید چرا که میزان صفر تا 100 این الکتریکی مرسدس بنز تنها 5.1 ثانیه است .اما در جواب این موضع هم باید گفت مرسدس بنز GLC در نسخه پرفورمنس خود که مدل GLC43AMG خواهد بود عملکردی نزدیک به EQC را خواهد داشت اما باز هم اختلاف قیمت زیادی با EQC خواهد داشت.در نهایت باید گفت کسانی که برای حفاظت از محیط زیست بدنبال خودروی برقی هستند همچنان باید مبالغ بیشتری را پرداخت نماید و این داستان تا زمانی که فناوری خودروی الکتریکی پیشرفت نماید و این پیشرفت منجر به ارزان سازی شود ،ادامه خواهد داشت.

نتیجه

نتیجه

در پایان این مقایسه باید گفت ما از خودروهای برقی نظیر EQC متنفر نیستم و این مقایسه صرفا برای کسانی انجام شده که بدنبال خرید یک کراس اور پرمیویمی هستند چرا که این اشخاص همانند ما پیش از خرید مقایسه قیمتی بین این دو خودرو را خواهند داشت تا متوجه شوند کدام خودرو ارزش بیشتری خواهد داشت.شما به ما بگوید که کدام یک برای خرید مقرون به صرفه هستند؟

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/6/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط