icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه شانه به شانه تویوتا یاریس هاچ بک و کراس

مقایسه شانه به شانه تویوتا یاریس هاچ بک و کراس

comments 0 1399/2/22

تویوتا نسل جدید یاریس را برای بازارهای اروپایی آماده نموده است اما در کنار آن ،خانواده این هاچ بک یک بلند قامت جدیدی را در بین خود می یبیند که یاریس کراس نام دارد که به تازگی رونمایی شده است. این اتفاق ممکن است برای خریداران تردید ایجاد نماید که یاریس هاچ بک را بخرند یا نسخه کراس آن را. به همین دلیل، در این مطلب یاریس هاچ‌بک را با یاریس کراس مقایسه کرده‌ایم تا مشخص شود کدام‌یک می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

پیشرانه و قیمت

مقایسه را با قوای محرکهٔ خودروها آغاز می‌کنیم یعنی جایی که هردو به یک قوای محرکهٔ 1.5 لیتری سه سیلندر هیبریدی جدید با 116 اسب بخار قدرت مجهز شده‌اند؛ اما بااین‌حال برای یاریس کراس سامانهٔ چهارچرخ محرک AWD-i هم ارائه می‌شود. در همین حال، مطمئناً قیمت یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب این خودروها محسوب می‌شود اما متأسفانه از این لحاظ نمی‌توانیم مقایسه‌ای داشته باشیم زیرا قیمت‌گذاری یاریس کراس هنوز اعلام نشده است. بااین‌حال میدانیم که قیمت یاریس هاچ‌بک در اروپا از زیر 20 هزار یورو آغاز می‌شود.

فاصلهٔ محوری یکسان، ابعاد متفاوت

فاصلهٔ محوری یکسان، ابعاد متفاوت
فاصلهٔ محوری یکسان، ابعاد متفاوت

با توجه به اینکه یاریس کراس روی همان پلت‌فرم نسخهٔ هاچ‌بک ساخته شده است، تعجبی ندارد که فاصلهٔ محوری هردو نسخه دقیقاً یکسان و برابر با 2.56 متر است؛ اما از فاصلهٔ بین دو محور که بگذریم، دیگر اندازه‌های دو خودرو باهم متفاوت بوده و نسخهٔ کراس خودروی بزرگ‌تری است. طول کلی یاریس کراس برابر با 4.18 متر است که افزایش قابل‌توجهی را نسبت به طول 3.94 متری یاریس هاچ‌بک نشان می‌دهد. کل این 24 سانتی‌متر اختلاف طول اما صرفاً در اوورهنگ‌های جلو و عقب نسخهٔ کراس اعمال شده به‌گونه‌ای که اوورهنگ جلوی آن 6 سانتیمتر و عقب 18 سانتیمتر کشیده‌تر از نسخهٔ هاچ‌بک است.

فضای بیشتر بار و سرنشین

فضای بیشتر بار و سرنشین
فضای بیشتر بار و سرنشین

همان‌طور که اعداد بالا نشان می‌دهند، یاریس کراس از فضای بیشتری در داخل و همین‌طور 3 سانتی‌متر فاصلهٔ بیشتر از سطح زمین برخوردار است. اختلاف ارتفاع کلی دو خودرو نیز 9 سانتی‌متر است که این به معنای فضای داخلی بیشتر کراس‌اوور است. همچنین بدنهٔ یاریس کراس هم اصلاح شده و حالا کمی عریض‌تر شده که این هم فضای بیشتری برای سرنشینان فراهم می‌کند. فعلاً هیچ عدد رسمی از ظرفیت بار این کراس‌اوور منتشر نشده ولی انتظار می‌رود حجم صندوق بار آن چیزی در حدود 350 لیتر باشد. در همین حال، میدانیم که صندوق بار این خودرو به کمربندهای قابل تنظیم برای ثابت کردن اشیاء و همین‌طور درب برقی مجهز است.

جعبه‌ای یا تخم‌مرغی؟

جعبه‌ای یا تخم‌مرغی؟
جعبه‌ای یا تخم‌مرغی؟

هرچند یاریس و یاریس کراس اشتراکات زیادی باهم دارند اما در طراحی بیرونی تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها به چشم می‌خورد. در یاریس کراس از خطوط تیزتر و با الهام از الماس استفاده شده تا احساس استحکام و کارایی بدهد. این استایل مربعی نه‌تنها برای شخصیت و روحیهٔ ماجراجویانه‌تر یک کراس‌اوور لازم است بلکه یاریس کراس را از نسخهٔ استاندارد که بجای خطوط صاف از خطوط منحنی و اشکال گِرد استفاده کرده متمایز نموده است؛ اما یکی از مشهودترین تفاوت‌ها در طراحی این دو خودرو، شکل دهانهٔ گلگیرهای آن‌ها است که در نسخهٔ کراس‌اوور برخلاف نسخهٔ هاچ‌بک، بجای دهانهٔ دایره‌ای از طرح چندضلعی استفاده شده است. همچنین دهانهٔ بزرگ گلگیرهای یاریس کراس نیز توسط رینگ‌های 18 اینچی آلیاژی پُر شده است.

داخل بسیار مشابه

داخل بسیار مشابه
داخل بسیار مشابه

همان‌طور که انتظار می‌رفت، طراحی داخلی یاریس کراس تقریباً با یاریس هاچ‌بک یکسان است بوده و از همان ترکیب داشبورد با غربیلک فرمان، کنسول میان و رو دری‌های مشابه استفاده کرده است؛ اما در صفحه آمپر خودروها تفاوت قابل‌توجهی به چشم می‌خورد زیرا درحالی‌که در صفحه آمپر یاریس هاچ‌بک دو بخش دایره‌ای در طرفین کار شده و صفحه‌نمایش اطلاعات در بین آن‌ها قرار گرفته، در صفحه آمپر یاریس کراس یک سرعت‌سنج تکی در مرکز جای گرفته است. علاوه بر این، تفاوت‌های کوچکی هم در پارچه‌ها و متریال داخلی به چشم می‌خورد اما درمجموع طراحی داخلی کلی دو خودرو تقریباً یکسان است.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/2/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط