icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه فراری F8 تریبوتو با لامبورگینی اوراکان اوو ،نبرد غول های قرمز

مقایسه فراری F8 تریبوتو با لامبورگینی اوراکان اوو ،نبرد غول های قرمز

comments 0 1399/1/7

در دنیای خودروها، بصورت سنتی فراری و لامبورگینی فارغ از هر گونه مشخصات فنی یا شباهت های احتمالی رقیب یکدیگر بر شمرده می شوند. در مقایسه امروز ما نیز شاید فراری F8 تریبوتو و لامبورگینی اوراکان اوو اصلا رقیب یدگر نباشند اما اگر حساب بانکی شما پر پول باشد احتمالاً یکی از این‌ها یا هر دو را خریداری خواهد کرد! اما این موضوع برای ما مهم نیست. ما هر دو خودرو را کنار یکدیگر قرار داده و آن‌ها را باهم مقایسه کرده‌ایم.

F8 تریبوتو خودروی جدیدتری بوده و اواخر سال پیش به عنوان جانشین 488 پدیدار شده است. پشت سر راننده یک نیروگاه 8 سیلندر 3.9 لیتری با قدرت 710 اسب بخار قرار گرفته و صدای تولیدی آن بی‌شک جزو بهترین‌ها و لذت‌بخش‌ترین‌های صنعت خودروست.

اوراکان کمی پیرتر بوده و در سال 2014 معرفی شده است اما نسخه اوو داستان دیگری داشته و همانند سلاحی مخوف به نظر می‌رسد. پیشرانه 10 سیلندر 5.2 لیتری این خودرو به‌صورت طبیعی نفس می‌کشد اما قدرت 631 اسبی آن در دور 8 هزاری به دست می‌آید و نسبت به سن خود بسیار بسیار خوب به نظر می‌رسد.

طراحی و استایل ظاهری

طراحی و استایل ظاهری
طراحی و استایل ظاهری

اگر یک‌چیز وجود داشته باشد که فراری و لامبورگینی در انجام آن استاد باشند جذابیت بصری آن‌هاست. یکی از نویسندگان مجله درباره لامبورگینی می‌گوید:

تکه‌ای نارنجی‌رنگ و جادویی از یک گوِه که ظاهر و صدای دلپذیری دارد. اگر نویسندگان لغت‌نامه‌ها می‌خواستند تصویر سوپرکار را نشان دهند قطعاً اوراکان را نشان می‌دادند.

اما بی‌شک F8 جذاب‌تر و خاص‌تر است. یکی دیگر از نویسندگان می‌گوید:

شما در F8 سریعاً شخصیت یک ستاره دنیای موسیقی را پیدا می‌کنید. با این خودرو شاهد سلفی بی‌شمار طرفداران خواهید بود. افراد احمق به دنبال مسابقه با شما خواهند بود. فردی در پمپ‌بنزین پالمدیل پیشنهاد شستن رایگان شیشه‌های فراری را به شما خواهد داد.

ما تصمیم گرفتیم هر دو خودرو را کنار هم پارک کرده و ساعت‌ها به آن‌ها خیره شویم که خب این کار عملی نشد چرا؟! چون نمی‌توانستیم وسوسه راندن آن‌ها را کنار بگذاریم!

حمله به پیست

حمله به پیست
حمله به پیست

جنگ ستارگان ما در پیست شروع شده و اینجاست که می‌خواهیم خودروی بهتر را انتخاب کنیم. اوراکان چهار چرخ محرک چسبندگی زیادی فراهم کرده و البته طرفداران زیادی هم دارد. سردبیر مجله که درباره میزان ارتباط لامبورگینی و آئودی باهم صحبت می‌کرد می‌گوید:

اوراکان خودرویی ایتالیایی با تربیت آلمانی است. البته این خودرو در مقایسه با هیولای مارانللو هنوز هم شبیه یک خودروی کیت حس می‌شود.

البته همه با نظر او موافق نبودند.

تقریباً همه در پیست اوراکان اوو را دوست داشتند. راننده مسابقه‌ای ما می‌گوید:

فقط طغیان! اگر من یک میتسوبیشی اوو یا سوبارو STi بودم، در هنگام بزرگ شدن می‌خواستم شبیه اوراکان شوم. اوراکان اوو از نظر دریفت و توانایی‌ها در پیست خودروی بسیار توانایی است. دیوانه‌وار به نظر می‌رسد؛ اوراکان اوو مرا به یاد خودروهای فرمول 1 پیش از عصر توربو می‌اندازد. انگار یک خودروی حاضر در بازی‌های ویدئویی به واقعیت تبدیل شده است.

اما فراری F8 تریبوتوی دیفرانسیل عقب نیز به همین اندازه تحسین‌برانگیز است. سواری خودرو شبیه حسی است که داخل یک انفجار پیدا می‌کنید اما در حقیقت F8 به‌طور سورپرایز کننده‌ای با رانندگان دوست می‌شود. یکی دیگر از نویسندگان اظهار می‌دارد:

این خودرو از همان لحظه اول حسی شبیه فراری‌های غیر GT را القا می‌کند. راندن این خودرو در پیست از همان پیچ اول شروع شد و انگار قدرت و گشتاور بیشتری نسبت به هر چیز دیگری وجود دارد. درعین‌حال همانند مادربزرگ‌ها نترسیدم و زود ترمز نکردم. این خودرو فاقد کم فرمانی بوده و به نظر می‌رسد به چرخیدن علاقه دارد. من بهترین حس فرمان را در این خودرو یافتم. گیربکس عالی بود. تعویض‌های فوق‌العاده سریع!

حرکت در جاده

حرکت در جاده
حرکت در جاده

زمانی که شروع به راندن خودروها در جاده کردیم نظرات تغییر کرد. تقریباً تمامی نویسندگان سواری فراری را همچنان تحسین می‌کردند. یکی از آن‌ها می‌گوید:

من به خاطر راندن خودروهایی همچون F8 نویسنده خودرویی شدم. عجب مهندسی تحسین‌برانگیزی! همه‌ی آن چیزهایی که درباره 458 و 488 دوست داشتم در F8 تکرار و تیزتر شده است. طراحی ظاهری خودرو واقعاً حرفی برای گفتن نمی‌گذارد. کابین هم حس مشابهی دارد. پرفورمنس خودرو مغز شما را زیر و رو خواهد کرد و شما هرگز به این خودرو به طریق قبلی نگاه نخواهید کرد. من هیچ‌چیز اشتباهی در این خودرو پیدا نمی‌کنم به جز اینکه نمی‌توانم آن را با خود به خانه ببرم.

لامبورگینی اما برخی انتقادات را متوجه خود می‌کند که اکثر آن‌ها درباره کیفیت سواری است. یکی از نویسندگان می‌گوید:

در مسیر تست و در مقایسه با رقبای دیگر، سواری اوراکان راننده را تنبیه می‌کند و هندلینگ آن نیز فاقد حس و دقت بهترین‌های رقبا می‌باشد. سواری خودرو در مقایسه با فراری واقعاً خشن است.

یکی دیگر از افراد هم می‌گوید:

فضای بار و کابین؟ نه! اما می‌توانید مواد غذایی خود را داخل اوراکان گذشته و صدای تولیدی پیشرانه به حدی بلند است که می‌تواند گفت‌وگوهای ناخواسته‌ای را شروع کند!

کدام‌یک بهتر است؟!

کدام‌یک بهتر است؟!
کدام‌یک بهتر است؟!

پیش از آنکه تست‌های گسترده‌ای را انجام دهیم نیز می‌دانستیم که انتخاب نویسندگان کدام خودرو است اما بین این دو هیولا، فراری F8 تریبوتو برنده‌ای واضح است. هر دو خودرو از نظر چشمان و گوش‌هایمان جذاب و لذت‌بخش هستند. هر دو فوق‌العاده سریع و چابک بوده و نگاه‌ها را به خود خیره می‌کنند. هر دو باعث می‌شوند مثل احمق‌ها بخندیم؛ اما هنوز هم یکی از آن‌ها بالاتر از دیگری است.

یکی از تست کنندگان می‌گوید:

شما می‌خواهید خودرویی را همانند لامبورگینی اوراکان اوو دوست داشته باشید؛ و قطعاً اوراکان خودرویی دوست‌داشتنی است؛ اما در مقایسه با رقبایی همچون فراری F8 تریبوتو کاریزماتیک، متأسفانه بچه لامبو نمی‌تواند رقابت کند. اگر فراری تا این اندازه خوب نبود من لامبورگینی را انتخاب می‌کردم.

اما اگرچه لامبورگینی در اکثر بخش‌ها کار خود را به خوبی انجام داده اما فراری همه‌چیز را به خوبی به پایان رسانده است. یکی دیگر از دوستان می‌گوید:

تمامی محصولات فراری نسبت به رقبا متمایز هستند اما F8 ثابت کرده فوق‌العاده خاص است. بله ظاهر خودرو از 488 الهام گرفته اما سواری بسیار درگیر کننده و توازنی مثال‌زدنی دارد.

سردبیر هم می‌گوید:

من این خودرو را انتخاب می‌کنم. هر دو را در پیست و جاده راندم و فکر می‌کنم از زمان 512BB، دیتونا کوپه یا 250 GT SWB، هیچ فراری‌ای را به اندازه F8 دوست نداشته‌ام. اگر من بخواهم با یک خودرو به خانه بروم آن F8 خواهم بود.

در نهایت هم یکی دیگر از نویسندگان می‌افزاید:

فراری F8 تریبوتو احتمالاً بهترین خودرویی بوده که من رانده‌ام.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/1/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط