icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه پاسات با اپتیما ،جدال سدان های گرانقیمت

مقایسه پاسات با اپتیما ،جدال سدان های گرانقیمت

comments 0 1396/10/19

در گذشته نه چندان دور اپتیما و سوناتا تنها گزینه های سدان نیمه لوکس محسوب می شدند و این دو خودرو بدون داشتن رقیب حاکمان بلامنازع بازار ایران بودند. اما با وود رنو تلیسمان به یکباره همه معادلات دچار دگرگونی شد و حالا یک رقیب قدرتمند اروپایی آمده تا بتواند با ظاهر باوقار و مشخصات فنی بهتر کره ای ها را به چالش بکشد . همین امر موجب ریزش خریداران کره ای ها بازار شد و حالا تلیسمان بعنوان یک سدان خانوادگی به گزینه اول خریداران ایران تبدیل شد.این حضور قدرتمند تلیسمان مانند کره ای ها زیاد به طول نینجامید و در نهایت فولکس واگن پاسات بعنوان یک آلمانی اصیل وارد بازار شد تا رقبات بین این چهار خودرو حساس تر گذشته دنبال شود. البته در این بین پژو 508 هم در حالا تلاش برای بقا می باشد اما خریداران ایران با توجه به خاطره نه چندان خوب 407 روی خوشی به 508 هم نشان نداده اند. در این بین شاید نزدیک بودن قیمت اپتیما به پاسات باعث خواهد شد که این دو خودرو برای کسب سهم بیشتر از بازار به صورت مستقیم رو در روی هم قرار گیرند . در این مقاله مقایسه جامع میان این دو خودرو خواهیم داشت تا متوجه شویم که کدام یک ارزش خرید بیشتری را خواهند داشت.

ابعاد بدنه

سدان های بزرگ خانوادگی به دلیل ابعاد کشیده خود بسیار مورد توجه خانواده های پر جمعیت قرار دارد و این راحتی سرنشینان و ابعاد بزرگتر است که شاید بتواند حکم نهایی را صادر نماید.برای مقایسه ابعاد پاسات و اپتیما ابتدا به طول و عرضه خارجی می پردازیم.با نگاه به جدول ذیل مشخص است که اپتیما از نظر عرضی حدود 25 میلیمتر بزرگتر است و پاسات در طول خودرو حدود 20 میلیمتر طویلتر از رقیب خود می باشد. شاید طول بیشتر و فاصله دو محور خودرو مهم تر از عرض خودرو باشد چرا این طول و فاصله دو محور خودرو خواهد بود که منجر به ایجاد فضای بیشتر برای پای سرنشنیان خواهد شد.اما ارتفاع از دو منظر قابل توجه است . اولین مورد فضای سر سرنشنیان است که هر چقدر ارتفاع کابین خودرو مناسب تر باشد منجر به فضای بهتر خواهد شد.مورد دوم، ارتفاع بیشتر باعث می گردد که خودرو از زمین بیشتر فاصله داشته باشد و در نهایت در خیابان نامناسب داخلی کمتر به مشکل خواهد خورد. اپتیما هم با داشتن حدود 30 ملیمتر بیشتر در ارتفاع مناسب تر از رقیب خود به نظر می رسد.برای نتیجه این بخش باید گفت که ابعاد دو خودرو زیاد تفاوت محسوسی ندارد اما شاید باید گفت پاسات کمی مناسب تر به نظر می رسد.

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

اپتیما

4855

1860

1500

2805

پاسات

4875

1835

1472

2803

طراحی

کیا چند سالی است که با بکار گیری طراحان برجسته دنیا توانسته خودروهای شیک و باوقار را معرض ظهور برساند از همین رو ظاهر زیبای محصولات کیا در حال حاضر در اکثر دنیا طرفرداران بسیاری دارد. کیا اپتیما که چندین بار مورد فیس لیفت قرار گرفته از چهره جسور و جوان پسندی برخودار است که با وجود سابقه زیاد در بازار ایران بسیار محبوب شده است.چراغهای باریک جلو در کنار جلو پنجره همیشگی کیا موسوم به "بینی ببر" و بدنه کشیده این خودرو دلایل موفقیت ظاهری این خودرو محسوب می گردند.

در مقابل پاسات به اتکا به برند آلمانی  و سابقه حضور بلند مدت خدر بازار جهانی حقانیت خود را در طراحی ظاهری اثبات کرده است .استفاده از خطوط شکسته و چراغهای دوگانه جلو خودرو در کنار جلو پنجره کرکره ای از مشخصات بارز محصولات فولکس واگن محسوب می گردد که در پاسات هم قابل مشاهده می باشد. نمای جلوی پاسات با توجه به خصصیه های فوق کاملا تهاجی و زیبا به نظر می رسد ودر مقابل رقیب خود کم نخواهد آورد.اما نمای عقب این خودر کاملا ساده  و بدور از تجمل خاصی طراحی شده است در صورتی که یکی نقاط قوت اپتیما طراحی زیبا چراغهای عقب خودرو است که در هنگام شب لامپ های LED عقب هوش را از سر هر بیننده ای خواهد برد.

در پایان این بخش باید گفت طراحی دو خودرو کاملا مورد قبول و زیبا به نظر می رسد اما باید گفت که پاسات با توجه تازه وارد بودنش در بازار ایران می توان حس خاص بودن را به مالک خود هدیه دهد اما اپتیما با ظاهرهایی شبیه به یکدیگر سالهاست که در بازار بوده و مطمئنا در حال حاضر با سوار شدن بر این  خودرو نباید منتظر نشانه رفتن انگشت ها باشیم.

مشخصات فنی

اپتیما از یک موتور 2.4 لیتری 4 سیلندر با بیشنه قدرت 172 اسب بخار وگشتاور 222 نیوتن بر متر بهره می برد . این موتور سنتی بصورت تنفس طبیعی عمل کرده و خبری از توربو شارژر نمی باشد .مصرف سوخت این موتور برابر با 8.1 لیتر در 100 کیلومتر خواهد بود.جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال قدرت به چرخهای جلو را بر عهده خواهد داشت.

اما پاسات از یک موتور کاملا بروز 1.8 لیتری مجهز به توربو شارژر بهره می برد. این پیشرانه توانایی تولید 180 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن متر گشتاور را خواهد داشت.این موتور جهت انتقال قدرت به یک جعبه دنده  7 سرعته کلاچ دوبل متصل شده است. طبق ادعای سازنده مصرف سوخت سیکل ترکیبی پاسات برابر 5.8 لیتر در 100 کیلومتر عنوان شده است.

مشخص است که پاسات در تمام زمینه ها از رقیب سنتی خود پیش است و با حجم کمتر، قدرت بیشتر و مصرف سوخت کمتر را به ارمغان می آورد.

نوع خودرو

حجم موتور

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

اپتیما

2.4

تنفس طبیعی

172

222

8.5

8.1

6 سرعته اتوماتیک

ام جی 360

1.5

توربوشارژر

180

250

7.9

5.8

7 سرعته اتوماتیک

ایمنی

هر دو گزینه موجود در نوع خود جزو ایمن ترین خودروهای جهان محسوب می گردد که توانسته اند از موسسه تست تصادف اروپا موسوم به Euro NCAP پنج ستاره ایمنی را دریافت کنند.

فولکس واگن پاسات به تجهیزاتی از قبیل کنترل پایداری الکتریکی شامل ABS به همراه سیستم کمکی ترمز EDL,ASR,EDTCو کنترل پایداری یدک کش ،سیستم کمکی شروع به حرکت در شیب ،هشدار باز بودن کمربند ایمنی ،سیستم محافظت از عابر پیاده ،سیستم هشدار خستگی راننده ،پشت سری های ردیف جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع ،عایق حرارتی شیشه جلو،کمربند 3 نقطه ای ردیف های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع ،3پشت سری برای صندلی ردیف عقب ،کمربند 3 نقطه ای و پیش کشنده سرنشینان عقب ،ایربگ راننده و سرنشین جلو با امکان غیر فعال نمودن ایربگ سر نشین جلو ،ایربگ زانو راننده ،سیستم ضد سرقت ،نمایشگر فشار باد لاستیک ها ،قفل امنیتی کودک ،قابلیت اتصال 2 صندلی کودک روی صندلی عقب ISOFIX  مجهز شده است.

در مقبل اپتیما هم از امکاناتی نظیر قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل ، سیستم استارت بدون کلید،سیستم های کمک راننده EBD , HAC , TCS , ABS , ESP , ESC ،10 کیسه هوا ،سیستم نگه دارنه خودرو در سر بالایی ها HAC ، سیستم هشدار خروج از خط ،رادار نقاط کور ،دوربین عقب به همراه نمایشگر داخل آینه ، سیستم ECO و غیره بهره می برد.

امکانات رفاهی

کیا اپتیما بطور اختصار از امکاناتی نظیر صفحه نمایش 8 اینچی ،گرمکن صندلی جلو و عقب ،سرد کن صندلهای جلو ،گرمکن فرمان،ترمز دستی برقی ،اتو هلد،سقف پانورما،حافظه صندلی ،صندلیهای برقی جلو ،گرمکن آینه های جانبی ،سیستم صوتی پیشرفته دارای 6 بلند گو ،سیستم ورود بدون کلید،دوربین دید عقب ،پدال تعویض دنده پشت فرمان ،فرمان سه حالت،سیستم هشدار خروج از خط ،رادار نقاط کور و چراغهای جلوی پویا HID بهرمند می باشد.

فولکس واگن پاسات هم جهت فراهم آرودن آسایش سرنشنیان به امکاناتی نظیر آینه‌های جانبی تاشو و برقی همراه با حافظه و گرمکن ،گرمکن اتوماتیک نازل آب پاش شیشه‌های جلو ،پانارامیک سانروف ،شیشه های سولار و دودی ،اگزوز دوبل در سمت چپ ،سیستم یدک کش با قابلیت تاشوندگی به صورت الکترونیکی ،سنسور عقب و جلو ،ترمزهای دیسکی چرخها و سنسور باران مجهز شده است.

مدت زمان گارنتی و خدمات پس از فروش

فولکس واگن پاسات با گارانتی 5 ساله توسط شرکت ماموت خودرو عرضه می گردد و در مقابل هم اپتیما توسط اطلس خودرو با همین مدت زمان گارانتی بفروش می رسد. اما باید توجه داشت که اطلس خودرو از شرکت های باسابقه ایران می باشد و تقریبا در تمامی شهرها دارای نمایندگی خدمات پس از فروش می باشد اما ماموت خودرو شرکتی تازه تاسیس بوده و به تازگی در حال گسترش خدمات پس از فروش خود بوده و مطمئنا در چند سال اول فعالیت خود در دسترس همگان نخواهد بود.

قیمت

اپتیما توسط اطلس خودرو با قیمتی در حدود  220 الی 230 میلیون تومان عرضه می گردد البته این قیمت مربوط به مدلها 2017 می باشد که پس از ورود مدل 2018 تا حدود 240 الی 250 میلیون افزایش خواهد داشت. اما فولکس واگن پاسات 2018 توسط ماموت خودرو با قیمت برابر با 278 میلیون تومان به فروش می رسد.

کلام پایانی

فولکس واگن برندی معتبر در سرتاسر جهان محسوب می گردد و علاقمندان فراوانی برای محصولات این شرکت وجود دارد بطوریکه این شرکت در حال حاضر بزرگترین تولید کننده خودروی جهان به شمار می آید . محصولات فولکس واگن هم به شدت مورد اعتماد بازار های بزرگ دنیا قرار دارد و شاید ایرانی ها برای حضور محصولات برند اصیل آلمانی لجظه شماری می کردند. از همین رو فولکس واگن پاسات می تواند با قیمت گذاری مناسب انجام شده و با توجه به مشخصات فنی فوق العاده مناسب به یکی از بازیگران بازار سدان های نیمه لوکس خانوادگی تبدیل شود. اما از اپتیما هم نباید به سادگی گذشت چرا که این خودرو در کالبد مردمان ایران جایی ابدی برای خود دست و پا کرده و شاید رقیبی نتواند براحتی جای این خودرو را در بازار ایران پر نماید .ولی درنهایت باید گفت این فولکس واگن است که با داشتن موتوری قدرتمندتر و برند اصیل تر می تواند ارزش خرید بیشتری را داشته باشد.

user-img

نویسنده :

گروه خبری

comments 0 1396/10/19
کیا

کیا

خودرو اپتیما

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0

فولکس

فولکس

خودرو پاسات

 • طراحی و زیبایی0
 • مصرف سوخت0
 • راحتی سرنشین0
 • امکانات و قابلیت ها0
 • ارزش خرید0

امتیاز کل

0تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی کیا , اپتیما , مدل 2016 تا 2017 و فولکس , پاسات , مدل 2018

امتیاز کاربران به :خودرو کیا , اپتیما , مدل 2016 تا 2017

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و فولکس , پاسات , مدل 2018

 • طراحی و زیبایی
  0
 • مصرف سوخت
  0
 • راحتی سرنشین
  0
 • امکانات و قابلیت ها
  0
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  0

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی کیا , اپتیما , مدل 2016 تا 2017 و فولکس , پاسات , مدل 2018

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده کیا فولکس واگن
کشور تولید کننده کره آلمان
نام و مدل خودرو اپتیما JF پاسات
نمایندگی فروش در ایران اطلس خودرو ماموت خودور

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان
کلاس اتومبیل D segment سدان
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر 4855*1860*1465
فاصله دو محور 2804
وزن 1585-1436 kg
تعداد فضای سرنشینان 5 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 235/45R18
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 235/45R18

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 2400 cc 1800 سی سی
نوع موتور بنزین سوز بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4 4
تعداد سوپاپ ها 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور جلو جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری تزریق مستقیم
ظرفیت باک 70
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 6000/172 180
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 4000/222 250

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک اتوماتیک کلاچ دوبل
تعداد دنده (جلو) 6 7
محور محرک جلو دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو مک فرسون
تعلیق عقب اتصال چندگانه ( مولتی لینک )
کمک فنرهای جلو کمک فنرهای گازی به همراه سیستم تنظیم ارتفاع
کمک فنرهای عقب کمک فنرهای گازی به همراه سیستم تنظیم ارتفاع
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرولیکی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب دیسکی خنک شونده

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه) 10 7.9
مصرف سوخت شهری 9.8 لیتر در 100 کیلومتر
مصرف سوخت جاده ایی 6.2 لیتر در 100 کیلومتر
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 8.1 لیتر در 100 کیلومتر 5.8
استاندارد آلایندگی یورو 5
استاندارد ایمنی 5
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 10 عدد : راننده ، سرنشین کناری ، جانبی ، پرده ای
سیستم های پایداری و کمک راننده EBD , HAC , TCS , ABS , ESP , ESC
سیستم های امنیتی و حفاظتی قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل ، سیستم استارت بدون کلید
سیستم فرمان و هدایت پذیری قدرت کمکی هیدرولیکی ، حساس به سرعت ، تلسکوپی با تنظیم دستی
نوع غربیلک دارای دکمه های کنترل کننده سیستم صوتی
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک دو منطقه ای
سیستم صوتی و تصویری دارای سیستم صوتی حرفه ای و جدید Infinity با چنجر 6تایی و قابلیت MP3/USB/iPod Cable/AUX ، سیستم صوتی 530 وات خروجی
سیستمهای مولتی مدیا
سیستم صندلیهای جلو تنظیم برقی به همراه گرمکن صندلیهای جلو ، روکش چرمی ، پشت سری های فعال هنگام تصادف ، دارای سیستم حافظه برای یکپارچه کردن تنظیمات صندلی و آینه ها برای راننده ، دارای تنظیم میزان گودی کمر برای راننده
سیستم صندلیهای عقب دارای سیستم تا شوندگی ، دارای سیستم پشت سری های فعال ، روکش چرمی
سیستم آیینه ها تنظیم برقی آیینه ها به همراه گرمکن ، سیستم جمع شوندگی آینه ها
سیستم شیشه ها شیشه بالابر جلو و عقب برقی به همراه سیستم قطع کنندگی بالابر ، سیستم یخ ضدایی شیشه های جلو
سیستم های سقف دارای سانروف
سیستم روشنایی جلو زنون - چرخش نور در پیچ ها - تنظیم هوشمند پرتو نور
سیستم روشنایی عقب چراغهای LED طیفی ، دارای مه شکن
سنسورهای پیش فعال سنسور پارک خودرو برای جلو و عقب خودرو ، سنسور باران به همراه کنترل کننده سرعت برف پاکن ها
سیستم های کمک رانندگی سیستم نگه دارنه خودرو در سر بالایی ها HAC ، دوربین عقب به همراه نمایشگر داخل آینه ، سیستم ECO
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 5 سال یا 150 هزار کیلومتر 5 سال یا 150 هزار کیلومتر
قیمت روز

کیا , اپتیما

آخرین بروز رسانی: 1396/3/16

قیمت نمایندگی

0 تومان

آخرین بروز رسانی: 1396/3/16

قیمت قیمت بازار

200,000,000 تومان

مطالب مرتبط