icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه پژو پارس اتوماتیک با تندر 90 پلاس

مقایسه پژو پارس اتوماتیک با تندر 90 پلاس

comments 0 1397/11/26

مقایسه پژو پارس اتوماتیک و تندر 90 پلاس رقابت درون سازمانی محصولات اتوماتیک ایران خودرو است که هر از چندگاهی تولیداشان با مشکل مواجه می شود. اما به هر حال این دو خودرو از گزینه های اتوماتیک تقریبا ارزان قیمت بازار هستند که مشتریان زیادی در پی خرید آنها می باشند. تندر 90 پلاس از سال 96 وارد خط تولید ایران خودرو شد اما تولید این خودرو زیاد طول نکشید و با رفتن رنو از ایران تولیدش متوقف شد اما شاید روزی دوباره شاهد بازگشتش باشیم. اما تولید پژو پارس اتوماتیک دارای سابقه بسیاری زیادی است هر چند که در برهه از زمان تولید این نسخه اتوماتیک پارس متوقف شده بود.اما ایران خودرو مدتی است که عرضه و فروش این خودرو را مجددا آغاز کرده است. در این مقاله قصد داریم مقایسه ای شانه به شانه مابین پژو پارس اتوماتیک TU5 و تندر 90 پلاس داشته باشیم تا دریابیم کدامیک از ارزش خرید بیشتری برخودار است.

مقایسه ابعاد پژو پارس اتوماتیک و تندر 90 پلاس

قطعا ابعاد بیشتر برای سدان های شهری می تواند مشخص کننده برنده نهایی باشد چرا که مشتریان این بخش از بازار را خانواده هایی تشکیل می دهند که بدنبال فضای بیشتری هستند.جدول ذیل نیز مشخص می کند که پارس اتوماتیک با برخورداری از طول بیشتر و همچنین فاصله دو محور بزرگتر ،فضا داخلی و همچنین فضای صندوق بار مناسب تری را در اختیار مالکش قرار خواهد داد.اما عرض خودرو که در نشستن سه بزرگسال در صندلی عقب نقش بسزایی دارد در تندر 90 پلاس بهتر است.

وقتی از ابعاد صحبت می کنیم نباید ارتفاع خودرو را از یاد ببریم چرا که در خیابان های پر دست انداز ایران هر چقدر فاصله کف خودرو از زمین بیشتر باشد گزینه بهتری خواهد بود. همچنین ارتفاع بیشتر مشخص می کند که فضای بالای سر سر نشینان بیشتر است که این دو مورد در تندر 90 پلاس بواسطه ارتفاع بیشتر از رقیب خود در وضعیت بهتری قرار دارد.

در نهایت باید گفت در این بخش هر خودرو دارای معایب و مزایایی خاص خود است.

خودروطول میلیمترعرض میلیمترارتفاع میلمترفاصله دو محور میلیمتروزن
پژو پارس اتوماتیک 4250 1740 1525 2630 1214
تندر 90 پلاس 4250 1740 1525 2530 1115

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

ظاهر خودرو یکی از اساسی ترین گزینه ما ایرانیها محسوب می گردد. تندر 90 از همان روز اول با ورود به بازار به انتقاد های گوناگون به خاطر طراحی ظاهری مواجه شد اما گذشت زمان وبدلایل مختلف همگان متوجه شدند که تندر 90 چیزی فراتر از ظاهر دارد .تندر 90 پلاس با هدف بهبود ظاهری و داخلی این خودرو پا به عرضه گذاشت و مهندسان رنو سعی کردند با تلطیف کردن برخی زوایه های تند ظاهر بدنه خودرو و تعویض برخی قسمت نظیر جلو پنجره ،چهرهای جذابتر را از این خودرو ارائه دهند که تا حدودی هم موفق شدند اما با نگاه اول به تندر 90 پلاس شاید خیلی موارد تغییر یافته به  چشم نیاید.از مهمترین تغییرات ظاهری تندر 90 پلاس باید به تغییر سپر جلو و عقب خودرو ،هم رنگ شدن زه های و سپر ها با بدنه ،تغییر جلو پنجره ،اضافه شدن شاسی باز کردن درب صندوق بر روی بدنه و بیشتر شدن عمق بال عقب بمنظور خودنمایی بیشتر می توان اشاره کرد.

پژوپرس در سال 1380 (17 سال پیش) برای اولین بار توسط ایران خودرو معرفی گردید. بسیاری اعتقاد داشتند که طراحی پژو پارس بر اساس یکی از معروف ترین محصولات آن زمان پژو ،یعنی 406 انجام شده است. در این بین ایران خودرو ،طراحی این خودرو را آن خود دانسته و به نوعی پژو پارس یا همان پرشیا سابق را بعنوان نسخه جدید 405 معرفی نمود. در هر حال این خودرو از جذابیت های بسیاری نسبت به 405 برخوردار بود و سریعا مورد توجه ایرانی های قرار گرفت و این محبوبیت بعد از گذشت این 17 سال همچنان ادامه دارد.نمای جلو این خودرو از چراغها و جلو پنجره ای شبیه به زبان طراحی آن روزهای پژو بهره می برد . در عقب چراغهای اصلی تفاوت عمده با 405 داشته و بسیار شکیل تر شده بود. در سالهای نه چندان دور در نمای جانبی پژو پارس اتوماتیک از رینگ های فولادی با قالپاق مورد استفاده قرار می گرفت اما چند سالی است که این خودرو با رینگ های آلیاژی زیباتر عرضه می گردد.

تندر 90 پلاس به دلیل تغییرات صورت گرفته در ظاهر ، کمی جذابتر شده است اما همچنان نمی تواند با هیچکدام از هم رقیب خود در این بخش به رقابت بپردازد. از همین رو بدون شک پژو پارس از ظاهری چشمگیرتری بهره می برد.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

همانند ظاهر خودرو در کابین تندر 90 پلاس بروزرسانی هایی نیز انجام شده اما همچنان با ظاهری قدیمی و بسیار ساده روبرو هستیم. از جمله این تغییرات باید به مواردی از قبیل اضافه شدن قطعات نقره ای رنگ در داشبورد  ،تغییر رو دری ها و تغییر غربیلک فرمان اشاره کرد.البته باید گفت که کابین ال90 پلاس در عین سادگی کاملا کاربردی طراحی شده است.

کابین پژوپارس اتوماتیک از ابتدای خلقت خود تا کنون دچار تغییرات فراوانی شده است بطوریکه در هر برهه ای از زمان کابین این خودرو از طراحی های گوناگونی بهره می برد .در ابتدا داشبورد و صندلیهای پژو405 در این خودرو بکار گرفته شد اما امروزه کابین پژو پارس کاملا متحول شده و از چهره ای بروز تر برخوردار است.کلیت طراحی کابین پژو پارس اتوماتیک کاملا ساده و ابتدایی است که بازرترین نکات آن باید به تخت بودن داشبورد اشاره کرد. همچنین متریال مصرفی این خودرو همانند دیگر محصولات ارزان قیمت ایران خودرو کاملا بی کیفیت و از پلاستیک خشک است.

همانند ظاهر خودرو در کابین باز هم برگ برنده در دستان پژو پارس اتوماتیک است .

مقایسه مشخصات فنی تندر 90 پلاس و پژو پارس اتوماتیک

مقایسه مشخصات فنی تندر 90 پلاس و پژو پارس اتوماتیک
مقایسه مشخصات فنی تندر 90 پلاس و پژو پارس اتوماتیک

تندر 90 پلاس تغییر فنی را نسبت به تندر90 معمولی نداشته و قدرت موتور 1.6 لیتری با بیشنه قدرت 105 اسب بخار توسط جعبه نده 4 سرعته اتوماتیک به چرخهای جلو منتقل می شود.این فرانسوی اصیل با مشخصات فوق در مدت 10.2 ثانیه سرعت خود را به 100 کیلومتر در ساعت می رساند در حال که از مصرف سوخت ترکیبی 8 لیتر در 100 کیلومتر بهره می برد.

پژو پارس اتوماتیک از پیشرانه معروف TU5 بهره می برند که قدرتی برابر با 105 اسب بخار و گشتاوری معادل 142 نیوتن متر را در اختیار خودرو قرار می دهد . این موتور بر روی بدنه سنگین و قدیمی پژو عملکردی به مراتب ضعیف تر را از خود به نمایش می گذارد چرا که مصرف سوخت پارس اتوماتیک با این موتور برابر با 8.15 خواهد بود و شتاب صفر تا صد آن عدد نا امید کننده 15 ثانیه را نشان می دهد.به عبارتی تقریبا هر چه محصول تولید داخل در ایران وجود دارد از شتابی سریعتر از پارس برخوردار است چه برسد به تندر 90 پلاس.

همانطور که از جدول ذیل مشخص است  هر دو گزینه مورد نظر از گشتاور و قدرت خروجی یکسانی برخوردار هستند اما پارس اتوماتیک حدود 100 کیلو گرک سنگین تر است و پیشرانه آن از فناوری قدیمی تری برخودار است از این رو در شتاب اولیه،راندمان پیشرانه و نهایت رانندگی این تندر 90 پلاس است که در وضعیت بسیار بهتری سود می برد.همچنین در بحث هندلینگ و جذابیت سواری تندر 90 پلاس کاملا بهتر از رقیب خود است که می توانند تا حدودی نشانه هایی از یک سدان ارازن قیمت اسپرت را به نمایش بگذارد.

خودروحجم موتور سی سینوع موتورقدرت خروجی اسب بخارگشتاور نیوتن مترشتاب 0 تا 100 ثانیهمصرف سوخت لتیرنوع جعبه دنده
پژو پارس اتوماتیک 1585 تنفس طبیعی 105 142 15 7.4 4 سرعته اتوماتیک
تندر 90 پلاس 1598 تنفس طبیعی 105 140 10.2 8 4 سرعته اتوماتیک

ایمنی

ایمنی
ایمنی

تندر 90 در سال 2005 با شرکت در تست تصاف موسسه Euro NCAP توانست 3 ستاره ایمنی را دریافت کند که برای یک محصول عرضه شده در اروپا ناگوار است اما این میزان ستاره برای بازار ایران یک پیروزی بزرگ محسوب می گردد.از جمله محدود امکانات ایمنی این خودرو باید به مواردی نظیر "سيستم ترمز ضد قفل (ABS ) و سيستم توزيع متعادل نيروي ترمز 4 كاناله (EBD) ترمز جلو ديسكي و ترمز عقب كاسه‌اي" اشاره کرد.

بحث در خصوص ایمنی این محصول ایران خودرو کاری بس بیهوده است چرا که وضعیت ایمنی این خودرو در جاده تاکنون مشخص شده و دیگر نیاز به بازگو کردن نیست. همچنین این محصولات تاریخ گذشته هیچگاه در تست های معتبر بین الملی شرکت نکرده اند.

در خصوص تجیهزات ایمنی پژو پارس باید گفت هر دو به ابتدایی ترین تجیهزات ایمنی شامل دو کیسه هوا و سیستم های ترمز ABS و EBD مجهز شده اند.

امکانات رفاهی

تندر 90 پلاس به امکانات رفاهی از قبیل تنظيم برقي آينه‌هاي جانبي همرنگ بدنه گرمكن دار،ايموبيلايزر, قفل مركزي با ريموت راديويي, كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع, كمر بندهاي ايمني عقب سه نقطه اي ، بوق هشدار روشن ماندن چراغ هاي جلو،نمايشگر اطلاعات سفر(مسافت و مصرف سوخت)، ريموت كنترل سوييچ، جاي ليواني صندلي جلو، بلندگوي طاقچه عقب، جاي نقشه براي صندلي جلو ، آفتاب‌گير سمت شاگرد با آيينه مجهز شده است.

از جمله امکانات محدود پژو پارس اتوماتیک باید به کامپیوتر سفری ،سیستم عیب یابی مولتی پلکس ،سنسور دنده عقب ،سیستم ضد سرقت اشاره کرد.پژو پارس هم در این مقوله در وضعیت بحرانی قرار دارد و از اندک  تجهیزاتی شامل سنسور دنده عقب ،سیستم ضد سرقت و چند آپشن پیش پا افتاده بهره می برد.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

پژو پارس  و تندر 90 پلاس هر دو با دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می شوند و از آنجا که در هر دو محصولی از ایران خودرو هستند تفاوتی در میزان دسترسی به شبکه خدمات فروش وجود ندارد.

کلام پایانی

کلام پایانی

خرید یک  خودروی اتوماتیک در بازار فعلی ایران کاری بسیار دشوار و سخت است چرا که تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان ،ارسال قطعاتی حساسی مانند گیربکس های اتوماتیک را مشکل نموده و از همین رو قیمت خودروهای اتوماتیک بسیار افزایش یافته است . لذا تندر 90 پلاس ،دیگر توسط ایران خودرو تولید نشده و نسخه های موجود در بازار نیز به مانند جواهراتی گرانقیمت شده است ،چرا که در تمامی موارد این خودرو فرانسوی توانسته نظر مشتریان ایران را جلب نماید. لذا در مقام مقایسه باید گفت اگر یک خودرو ایمن ،پر توان ،اصیل و کم استهلاک نیاز دارید تندر 90 پلاس گزینه  اصلی شما خواهد بود اما اگر پول تو جیب شما چندان زیاد نیست و به زیبایی ظاهری بیشتر اهمیت می دهید پژو پارس اتوماتیک را خریداری نمایید.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/11/26
پژو

پژو

خودرو پارس اتومات

 • طراحی و زیبایی4
 • مصرف سوخت5
 • راحتی سرنشین3
 • امکانات و قابلیت ها3
 • ارزش خرید4

امتیاز کل

3

پژو

رنو

خودرو تندر 90 پلاس اتوماتیک

 • طراحی و زیبایی3
 • مصرف سوخت4
 • راحتی سرنشین3
 • امکانات و قابلیت ها3
 • ارزش خرید7

امتیاز کل

4

تجربیات کاربران
arrow-jou تجربیات کاربران در خصوص خودروی پژو , پارس اتومات , مدل 1389 تا 1396 و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

امتیاز کاربران به :خودرو پژو , پارس اتومات , مدل 1389 تا 1396

 • طراحی و زیبایی
  7
 • مصرف سوخت
  7
 • راحتی سرنشین
  8
 • امکانات و قابلیت ها
  8
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  8

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید

امتیاز کاربران به :خودرو و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

 • طراحی و زیبایی
  6
 • مصرف سوخت
  8
 • راحتی سرنشین
  7
 • امکانات و قابلیت ها
  6
 • ارزش خرید نسبت به قیمت
  9

شما هم می توانید تجربه خود را ثبت کنید

تجربه خود را اضافه کنید
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مشخصات فنی
مشخصات فنی خودروی پژو , پارس اتومات , مدل 1389 تا 1396 و رنو , تندر 90 پلاس اتوماتیک , مدل 1396

مشخصات کارخانه تولید کننده :

کارخانه سازنده پژو ایران خودرو
کشور تولید کننده ایران ایران،رومانی،فرانسه،چین،ترکیه
نام و مدل خودرو پژو پارس اتوماتیک تندر 90 پلاس
نمایندگی فروش در ایران ایساکو ایران خودرو

وزن و مشخصات بدنه :

کلاس بدنه سدان سدان
کلاس اتومبیل D segment C Segment
ابعاد(طول*عرض*ارتفاع)میلیمتر
فاصله دو محور
وزن 1215 کیلوگرم 1115 کیلوگرم
تعداد فضای سرنشینان 5 5
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای جلو 195/60 R 15 185/65 R 15
ابعاد و نوع لاستیک چرخهای عقب 195/60 R 15 185/65 R 15

مشخصات فنی موتور :

حجم موتور 1587 cc 1600 cc
نوع موتور بنزین سوز بنزین سوز
تعداد سیلندرها 4 4
تعداد سوپاپ ها 16 16
آرایش قرار گیری سیلندرها خطی مستقیم خطی مستقیم
محل قرار گیری موتور موتور جلو موتور جلو
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای انژکتوری پاشش چند نقطه ای
ظرفیت باک 70 لیتر 50 لیتر
حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 108 اسب بخار در 5600 دور در دقیقه 105/5750
حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 142 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه 140/3750

مشخصات جعبه دنده ( Transmission ) :

نوع جعبه دنده جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک جعبه دنده اتوماتیک تیپ ترونیک
تعداد دنده (جلو) 4 4
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو

مشخصات فنی سیستم تعلیق و فرمان :

نوع سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ
تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
تعلیق عقب مستقل
کمک فنرهای جلو هیدرولیکی
کمک فنرهای عقب هیدرولیکی
نوع سیستم فرمان قدرت کمکی هیدرولیکی قدرت کمکی هیدرولیکی

مشخصات فنی سیستم ترمز ها :

نوع سیستم ترمز روغنی با بوستر خلائی ترمز ضد قفل (ABS) چهار کاناله بهراه EBD
نوع دیسک و کالیبر ترمز جلو دیسکی دیسکی خنک شونده
نوع دیسک و کالیبر ترمز عقب کاسه ای دیسکی

عملکرد فنی خودرو :

حداکثر سرعت 187 کیلومتر بر ساعت 175 کیلومتر بر ساعت
شتاب 0 الی 100 (برحسب ثانیه) 14.2 ثانیه 11.7 ثانیه
مصرف سوخت شهری 13.8 لیتر در 100 کیلومتر 11.1
مصرف سوخت جاده ایی 7 لیتر در 100 کیلومتر 6.6
سیکل ترکیبی مصرف سوخت 8.2 لیتر در 100 کیلومتر 8.3
استاندارد آلایندگی یورو 3 یورو4
استاندارد ایمنی
ستاره ایمنی از مرکز استاندارد و ایمنی اروپا EURONCAP 3

امکانات ایمنی،رفاهی و آپشن ها :

کیسه های هوا ( نوع و تعداد ) 1 عدد ، کیسه هوای راننده راننده و سرنشين جلو
سیستم های پایداری و کمک راننده دارای ترمز ضد قفل ABS به همراه EBD ترمز ضد قفل (ABS) چهار كاناله بهراه EBD ، ترمز جلو ديسكي خنك شونده و ترمز عقب كاسه اي
سیستم های امنیتی و حفاظتی قفل مرکزی به همراه ریموت کنترل ، قفل میکرو سویچی دربها ايموبلايزر، قفل مركزي ، كمربند ايمني 3 نقطه اي جلو با تنظيم ارتقاع، كمربند سه نقطه اي عقب، بوق هشدار روشن ماندن چراغ هاي جلو
سیستم فرمان و هدایت پذیری قدرت کمکی هیدرولیکی
نوع غربیلک 4 شاخه طراحی جدید
سیستمهای تهویه مطبوع کنترل دستی کنترل دستی
سیستم صوتی و تصویری رادیو CD به همراه MP3 به همراه 4 بلند گو راديو پخش CD خوان با پورت USB ، AUX و بلوتوث
سیستمهای مولتی مدیا نمایشگر دمای داخل و خارج خودرو
سیستم صندلیهای جلو تزئینات جدید بژ ، تنظیم برقی پشت صندلی ها صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع، پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و پشت سري صندلي عقب با قابليت تنظيم ارتفاع
سیستم صندلیهای عقب تزئینات جدید بژ
سیستم آیینه ها جانبی برقی ، همرنگ بدنه ، دارای راهنما تنظیم برقی
سیستم شیشه ها بالابر شیشه های جلو و عقب برقی ، شیشه سولار ضد اشعه ماوراء بنفش جلو و عقب بالا بر برقي
سیستم های سقف
سیستم روشنایی جلو چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور ، مه شکن جلو تنظيم ارتفاع چراغ هاي جلو از داخل
سیستم روشنایی عقب چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز مه شکن-چراغ ترمز سوم
سنسورهای پیش فعال
سیستم های کمک رانندگی
سایر تجهیزات

محدوده گارانتی :

محدوده گارانتی 2 سال یا 40000 کیلومتر
قیمت روز

پژو , پارس اتومات

آخرین بروز رسانی: 1398/6/26

قیمت نمایندگی

0 تومان

آخرین بروز رسانی: 1398/6/26

قیمت قیمت بازار

136,000,000 تومان

مطالب مرتبط