icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هر آنچه باید در مورد محصول جدید ایران خودرو بدانید

هر آنچه باید در مورد محصول جدید ایران خودرو بدانید

comments 0 1397/11/22

قطعا یکی از خبر های مهم این روزها رونمایی قریب الوقوع یک خودرو جدید توسط ایران خودرو است . اما سئوال این است که این خودرو جدید چیست و چرا تاکنون از این محصول جدید خبری منتشر نشده است. در ابتدای باید یادآور شویم که  محصول جدید ایران خودرو ،خبری جدید و غیر منتظر نیست چرا که این شرکت از سال گذشته و با عناوین مختلف فعالیت خود بر روی یک پروژه ملی را رسانه ای کرده بود. مهمترین این اخبار به نخستین نشست مشترک سازندگان پلت‌فرم جدید ایران‌خودرو در آبان سال گذشته باز می گردد. این نشست که در حضور کارشناسان داخلی و مدیران شرکت های مختلف بین المللی و شرکای ایران خودرو برگزار شد اطلاعات مهمی در خصوص پلت فرم ملی و محصولات جدید ایران خودرو منتشر شد.

در اين مراسم حسين نجاري مديرعامل شركت ساپكو در خصوص پروژه پلت فرم جديد ایران خودرو گفت: "پروژه از طراحي تا مدل كانسپت و توليد ادامه خواهد داشت و با همكاري شركت هاي پيشرو در طراحي مثل پينين فارينا، ماهله و بيش از ١٠٠ قطعه ساز داخلي به انجام مي رسد. در اين پروژه پينين فارينا در طراحي ٤ بدنه مختلف خودرو و پيشرانه هاي برقي و هيبريدي به ما كمك مي كند"

.با توجه سخنان وی مشخص می گردد که پلت فرم ملی ایران خودرو یک معماری ماژولار است که قابلیت توسعه کلیه سگمنت های خودرویی بر روی آن امکان پذیر است. همچنین این پلت فرم قابلیت توسعه محصولات برقی و هیبریدی هم نیز خواهد داشت که می تواند گامی بزرگ در جهت تولید اولین خودرو الکتریکی ایرانی محسوب گردد.

طراحی محصول جدید ایران خودرو چگونه انجام شده است

طراحی محصول جدید ایران خودرو چگونه انجام شده است

با توجه سخنان مدیر ساپکو مشخص است که ایران خودرو برای طراحی بدنه محصولات خود از تجربه یکی از بزرگتری کمپانی های طراحان خودروی دنیا یعنی پنین فارینا بهره برده است از همین رو باید شاهد یک زبان طراحی واحد در تمامی محصولات جدید ایران خودرو هستیم که شاید تا حدودی به طراحی محصول ملی قبلی ایران خودرو یعنی دنا شباهت داشته باشد.

اولین محصول جدید ایران خودرو چیست؟

در خبر های متعدد غیر رسمی که تاکنون منتشر شده ،به گوش می رسد که ایران خودرو مدتی پیش از یک کراس اوور جدید در یک محفصل خصوص رونمایی کرده است، از این رو انتظار می رفت اولین محصول جدید ایران خودرو که بر روی این پلت فرم ملی سوار شده است یک کراس اوور باشد. اما چندی پیش دبیر امنیت ملی از مرکز تحقیقات ایران خودرو بازدیدی به عمل آورد که خبری از آن به جز یک عکس به بیرون درز نکرد. در این تصویر آقای علی شمخانی در حال امضاء یادبودی بر روی بدنه یک خودرو جدید بود. از آنجاییکه ا یشان برای امضاء بر روی درب موتور خودرو خم شده بود ،مشخص می کند که خودروی جدید ایران خودرو دارای ارتفاع زیادی نبوده و قطعا یک هاچ بک یا سدان است.همچنین برجستگی درب موتور مشخص می کرد که این خودرو از محصولات فعلی ایران خودرو نبوده و خودرویی کاملا جدید است.

محصول جدید ایران خودرو

همچنین ایران خودرو سال گذشته در نشست طراحان صنعتی ایران تصاویری را بصورت شطرنجی و مبهم را بر روی پرده ای نمایش داد که ظاهرا این تصاویر نمونه های  کانسپت یا پرتوتایب اولیه محصولات جدید ایران خودرو بودند. در یکی از این تصاویر که نمای جلو یک سدان را به نمایش می گذاشت شباهت زیادی با تصویر خودرویی که دبیر امنیت ملی در حال امضاء بر روی آن می باشد مشاهده می گردد. چرا که در هر دو تصویر  برجستگی غیر معمول روی درب موتور کامل مشهود است.از همین رو این گمان می رود که اولین محصول جدید ایران خودرو یک سدان شهری است .

البته مدیر عامل ایران خودرو پیش از این اشاره کرده است که طراحی چهار خودروی جدید توسط پنین فارینا تمام شده و مراحل اجرای انها آغاز شده است . از این رو اگر ایران خودرو چندین محصول جدید را با هم رونمایی کند نباید تعجب کنیم.

پیشرانه محصول جدید ایران خودرو دارای چه مشخصاتی است

پیشرانه محصول جدید ایران خودرو دارای چه مشخصاتی است

ایران خودرو بطور رسمی در خصوص پیشرانه محصولات جدید خود سخنی به میان نیاورده است اما در این خصوص اطلاعات زیادی در دسترس است.حسین نجاری مدیر پلتفرم جدید ایران خودرو در نشست سال گذشته عنوان نمود که طراحی پیشرانه احتراق بنزینی محصولات جدید ایران خودرو بر عهده شرکت معتبر "ماهله " است وی نیز در ادامه گفت: محصولات در دو بخش مشخصات سطح بالا و معمولي طراحي خواهد شد كه پيشرانه محصولات در هر دوبخش موتور سه سيلندر توربو شارژ است.

تولید موتور خودرو با تعداد سیلندر کم  یکی از روش های خودروسازی بزرگ  برای کاهش آلایندگی‌های هوا و کاهش مصرف سوخت است. ایپکو با همکاری مشاوران آلمانی و اتریشی خود مراحل طراحی و تولید اولین موتور ملی سه‌سیلندر ویژه خودروهای هیبریدی را پشت سر گذاشته است. به گفته منابع آگاه این موتور با حجم ۱.۲لیتر و با الگو‌برداری از موتورهای روز دنیا تولید شده است. از این رو به نظر می رسد ایران خودرو به جد دنبال عرضه محصولات هیبریدی است. اما این موتور سه سیلندر بخش از این پروژه بوده و به احتمال فراوان پیشرانه های فعلی ایران خودرو نظیر EF7 نیز برروی این خودرو قابل عرضه خواهد بود.

قابل ذکر است طبق اطلاعات ارائه شده در این نشست وظیفه طراحی جعبه دنده محصولات جدید ایران خودرو بر عهده شرکت کره ای پاور تک بوده است.

زمان عرضه محصول جدید ایران

سئوالی که شاید بسیاری بدنبال آن هستند زمان عرضه اولین محصول جدید ملی ایران خودرو است.در این خصوص مديرعامل ساپكو زمان عرضه اولين محصول اين همكاري را دو سال و نیم آینده اعلام كرد . این سخن مدیر پلتفرم جدید ایران خودرو در آبان ماه سال 1396 اعلام شد از این رو به نظر می رسد که این پروژه در حال گذاران مراحل اولیه خود است و برای تجاری شدن آن حدود یک سال و نیم دیگر باید صبر کرد. البته ایران خودرو احتمال نسخه های کانسپت یا شاید هم پرتوتایپ اولین محصولات جدید خود را همزمان با جشن چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی رونمایی کند

آیا محصول جدید ایران خودرو ،یک خودروی صد در صد ایرانی است.؟

در صنعت خودروی این روزهای دنیا تولید خودروی ملی یا صد در صد داخلی مفهومی ندارد چرا که بسیاری از قطعات خاص هستند که بدلیل صرفه اقتصادی و فناوری پیشرفته توسط چند شرکت محدود در دنیا تولید می شوند. اما برای جواب این سئوال باید گفت محصول جدید ایران خودرو یک خودروی ملی است اما صد در صد داخلی سازی نیست .

حسن نجاری مدیر عامل پلتفرم ملی ایران خودرو در این خصوص می گوید: صادرات 30 درصدي و بومي سازي بيش از 70 درصد قطعات و مجموعه ها را از ديگر اهداف این پروژه است.با توجه به سخنان وی مشخص است که میزان درصد داخلی سازی محصولات ایران خودرو در ابتدا چندان قابل توجه نیست اما رسیدن به 70 درصد داخلی سازی از اهداف آینده ایران خودرو محسوب می گردد. از این رو ظاهرا ایران خودرو برای تولید یک خودروی داخلی بدون نیاز به تولید کنندگان جهانی هنوز آماده نشده است.

قیمت محصول جدید ایران خودرو در چه حدود است؟

اظهار نظر در خصوص قیمت محصولات جدید ایران خودرو بسیار زود است چرا که هنوز اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما مديرعامل ساپكو زمان در این مورد مهم گفت: قيمت محصولات در دو بخش سطح بالا و معمولي رقابتي خواهد بود. 

از این رو احتمالا ایران خودرو قصد دارد محصولات خود را با توجه به نوع پیشرانه و تجهیزات و همچنین کلاس بدنه با قیمت های مختلف عرضه نماید تا مشتریان با هر توان مالی موفق به خرید یکی از این محصولات شوند. مدیر عامل ساپکو در ادامه صحبت های خود در خصوص قیمت گفته بود: "در صورت تحقق اهداف داخلي سازي، قيمت محصول رقابتي خواهد بود ".

با توجه این نقل قول مشخصا قیمت محصولات جدید ایران خودرو شدیدا به میزان داخلی سازی وابسته است که در حال حاضر اطلاعاتی در این خصوص در دسترس نیست.

آیا تولید محصول جدید ایران خودرو قطعی است

پروژه پلت فرم ملی توسط ایران خودرو در زمانی آغاز شده که تحریم های غرب علیه کشورمان تا حدود زیادی بدلیل برجام برداشته شده بود و شرکت های معتبر جهانی برای اجرای کردن این پروژه وارد همکاری با ایران خودرو شده بودند. اما حالا شرایط تغییر کرده و به نظر می رسد که شریک های تجاری ایران خودرو در این پروژه دیگر علاقه به همکاری ندارند و ایران خودرو را برای پیش برد اهدافش دچار مشکل نموده است. البته با توجه به دیدار دبیر امنیت ملی از ایران خودرو، حدس و گمانه زنی هایی وجود دارد نهاد هایی غیر از شرکت های مرتبط با ایران خودرو برای اجرایی شدن این پروژه دست بکار شده اند و ایران خودرو مصر است که به هر صورت خودروی ملی خود را به عرضه ظهور برساند. لذا باید تا رونمایی و انتشار بیشتر اطلاعات از سوی ایران خودرو منتظر بمانیم.

user-img

نویسنده :

گروه خبری

comments 0 1397/11/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط