icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هر آنچه در مورد دانگ فنگ های جدید ایران خودرو می دانیم

هر آنچه در مورد دانگ فنگ های جدید ایران خودرو می دانیم

comments 0 1398/2/25

حضور دو محصول جدید کمپانی دانگ فنگ در انبار ایران خودرو که توسط یکی از رسانه های منتشر شده است باعث گردیده خبر هایی مبنی بر ادامه همکاری بیشتر ایران خودرو با این برند چینی به گوش برسد اما سئوال این است که آیا در شرایط فعلی ایران خودرو می تواند سبد محصولات خود را با همکاری دانگ فنگ گسترش دهد یا خیر؟

پیش از پاسخ به این سئوال بهتر است به دو خودروی موجود در انبار این غول خودروسازی ایران بپردازیم.طبق تصاویر منتشر شده مشخص است  نمونه های اولیه دو کراس اوور دانگ فنگ AX3 و AX4توسط ایران خودرو به منظور فرایندهای مهندسی و تحقیقات به ایران آورده شده است تا در ادامه و پس از طی فرایند های لازم به خطوط تولید ایران خودرو وارد شود. البته با توجه به سابقه ایران خودرو دور از ذهن نیست که این شرکت قصد داشته که خودروهای مذکور را بصورت وارداتی به بازار ایران عرضه نماید. زیرا زمانی که بحث از گسترش همکاری های ایران خودرو و دانگ فنگ مطرح بود هنوز مشکلات فعلی گریبانگیرصنعت خودرو کشور نبود و امکان واردات خودرو مهیا بود. ایران خودرو پیش از این نیز چنین اقداماتی را انجام داده بود،برای مثال پس از برجام این شرکت به تولید پژو 2008 مشغول شد اما همزمان برخی از محصولات روز پژو نظیر 508 را بصورت وارداتی در لیست سبد محصولات خود قرار دارد.برای نتیجه گیری نهایی نگاهی به این دو محصول دانگ فنگ می اندازیم.

دانگ فنگ AX3

دانگ فنگ AX3

دانگ فنگ AX3 برای اولین بار در نمایشگاه خودروی شانگهای 2015 رونمایی شد لذا نباید این خودرو را محصولی مدرن از صنعت خودروی چین محسوب کرد. نکته مهم در خصوص AX3 به ظاهر آن باز می گردد چرا که سگمنت خودرو در میان شکل ظاهری خودروی گم شده است. در حقیقت این خودرو ترکیبی از هاچ بک ،کراس اوور و استیشن وگن ها ست . برخی منابع داخلی ایران محصول یاد شده را استیشن واگن دانسته اند. اما  در وب سایت رسمی از دانگ فنگ از AX3 بعنوان یک کراس اوور نام برده شده است .این خودروی عجیب و غریب دانگ فنگ بر روی پلت فرم با نام DF1 توسعه یاقته که در حقیقت همان نسخه چینی پلت فرم مشهور گروه پژو سیتروئن با نام PF1 می باشد. از نظر ظاهری AX3 بر اساس زبان طراحی دانگ فنگ شکل گرفته از همین رو شباهت های نمای جلو خودرو با H30 کراس موجود در ایران غیر قابل انکار است.

دانگ فنگ AX3

دانگ فنگ این محصول خود را در کشور های گوناگون با پیشرانه های مختلف عرضه نموده است.نخستین پیشنهاد این شرکت پیشرانه 1.6 لیتری 4 سیلندر است که دارای 117 اسب بخار قدرت و 153 نیوتن می باشد. وظیفه انتقال قدرت این موتور بر عهده جعبه دنده 4 سرعته اتوماتیک و یا 5 سرعته دستی سپرده شده است. این اعداد و ارقام مشخص می کند که AX3 از بردار کوچکتر خود H30 کراس چندان پیشرفته تر نیست و ابعاد بزرگتر بدنه همراه با این قوای محرکه جدید نتایج قاجعه باری را در پی خواهد داشت.

دانگ فنگ AX3

اما دومین پیشنهادی دانگ فنگ برای این چینی قدیمی موتور سه سیلندر 999 سی سی  توربویی است که توانایی تولید حداکثر قدرت 125 اسب بخار و بیشنه گشتاور 196 نیوتن متر را دارا خواهد بود. نیروی این پیشرانه توسط جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک دوکلاچه به چرخهای جلو منتقل می گردد.قابل ذکر است در برخی از بازار این خودرو با پیشرانه 1.4 لیتری توربو نیز عرضه شده است.

دانگ فنگ AX3

 نسخه فول آپشن AX3 از امکاناتی نظیر ۴ کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، کروز کنترل، مانیتور، سیستم تهویه دستی، سنسور و دوربین عقب، تریم داخلی چرم مصنوعی، چراغ روشنایی روز، سانروف، کنترل شروع حرکت در سربالایی، کامپیوتر سفر، نمایشگر ۷ اینچی، آینه تاشو برقی و… سود می برد.

دانگ فنگ AX3

قیمت AX3 طبق منابع چینی در نسخه 1.6 لیتری برابر 11500 دلار با و در نسخه 999 سی سی برابر 12000 دلار است . در صورتی که فرض کنیم ایران خودرو نسخه 1.6 لیتری را با نرخ داخلی سازی شبیه به H30 کراس در ایران عرضه نماید قیمت نهایی این خودرو با ارز نیمایی در ایران به  فراتر از 150 میلیون تومان خواهد رسید.

دانگ فنگ AX4

دانگ فنگ AX4

دیگر خودروی مشاهده شده در انبار ایران خودرو دانگ فنگ AX4 نام دارد که نسبت به مدل AX3 بسیار مدرن تر و بروزتر است  چرا که این این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه شانگهای 2017 رونمایی و در سپتامبر همان سال راهی بازار شد. از همین رو ظاهر خودرو بسیار جذابتر شده تا حدودی با صنعت فعلی خودروی چین هماهنگی دارد.AX4 برخلاف برادر عجیب و غریب خود دارای سگمنتی مشخص دارد و در میان کراس اوور های کوچک شهری طبقه می گردد. این خودرو نیز همانند AX3 بر روی پلت فرم DF1 بنا شده است.با توجه به بروز بودن این کراس اوور شاهد نمایی جذابتر هستیم که کاملا با زبان طراحی AX3 و H30 کراس متفاوت است . چراغهای جلو و ترکیب بندی کلیه بخش این خودرو کاملا با دیگر محصولات بروز چینی مطابقت دارد.

دانگ فنگ AX4

دانگ فنگ AX4 نیز با دو پیشرانه متفاوت عرضه شده که اولین گزینه قابل سفارش موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی با قدرت 124 اسب بخار و گشتاور 153 نیوتن متر می باشد.نیرو این موتور از طرق جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک دو کلاچه یا 5 سرعته دستی به چرخهای جلو انتقال داده می شود.و اما گزینه دوم پیشرانه 1.4 لیتری توربویی است که قدرت 140 اسب بخار و گشتاور 196 نیوتن متری را در اختیار راننده قرار می دهد. جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک دو کلاچه نیز وظیقه انتقال نیرو به محور جلو را عهده دار خواهد بود.

دانگ فنگ AX4

بالاترین تریم AX4 به امکاناتی نظیر  کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، سیستم کنترل پایداری، کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه استارت استاپ، استارت دکمه ای، کروز کنترل، چراغ روشنایی روز، سنسور نور، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب، تریم داخلی چرم مصنوعی، سیستم تهویه دستی الکتریکی، آینه تاشو برقی، کامپیوتر سفر، سانروف و… مجهز شده است.

دانگ فنگ AX4

دانگ فنگ AX4 در مرز های خارج از ایران و در نسخه 1.6 لیتری از قیمت 12500 دلاری برخوردار است در حالی که نسخه 1.4 لیتری توربو با قیمت 15 هزار دلار بفروش می رسد. لذا با توجه به شرایط ذکر شده برای AX3  ،این خودرو در ایران با قیمتی فراتر از 160 عرضه خواهد شد.

آیا این دو کراس اوور در ایران خودرو به تولید خواهد رسید

از آنجایی که هر دو خودروی فوق بر روی پلت فرم PF1 توسعه یافته اند و زیر ساخت های این پلت فرم در ایران خودرو وجود دارد از نظر فنی این احتمال وجود دارد که ایران خودرو در برنامه های آتی خود قصد تولید AX4 و AX3   داشته است.اما در ابتدای نوشتار ذکر شد که زمان وارد شدن این دو محصول دانگ فنگ دقیقا مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که پیش از مشکلات فعلی و قبل از خروج آمریکا از برجام مقدمات حضور آنها در انبار ایران خودرو مقدور شده است. لذا در حال حاضر که بیشتر برند های چینی ایران را ترک کرده اند قطعا اگر پروژه تولید این خودرو هم در دست بوده در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

اما نکته دوم حضور دو خودرو یاد شده در انبار معاونت بازاریابی و فروش ایران خودرو است نه در انبار واحد فرایند مهندسی و تحقیقات. لذا این ذم وجود دارد که ایران خودرو قبل از ممنوعیت واردات خودرو قصد داشته دو محصول جدید دانگ فنگ را بصورت وارداتی در لیست محصولات قابل فروش خود قرار دهد.در هر صورت بعید به نظر می رسد که ایران خودرو در شرایط فعلی قصد داشته باشد که این دو کراس اوور را به هر ترتیبی عرضه نماید.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/2/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط