icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین والهالا ،جنگجوی جدید استون مارتین

والهالا ،جنگجوی جدید استون مارتین

comments 0 1398/3/31

در نمایشگاه خودروی ژنو 2019،کمپانی بریتانیایی استون مارتین از یک کانسپت با نام AM-RB003 رونمایی کرد و اعلام نمود نسخه نهایی این خودرو در نمونه های پایین تر از استون مارتین والکری به تولید خواهد رسید. حال بعد از گذشت چند ماه اعام گردیده این سوپر اسپرت خشن با نام والهالا عرضه خواهد شد.  این نام که از سنت باسابقهٔ نام‌های V آستون‌مارتین پیروی می‌کند، از اساطیر واکینیگ ها گرفته شده است. این نام تالار بزرگی است که در آن رهبر والکینگ ها، جنگجویان را برای نبرد انتخاب می‌کند.

استراتژی نام‌گذاری V آستون‌مارتین به هفت دهه پیش یعنی زمانی که در سال 1951 برای اولین بار مدل ونتیج به‌عنوان نسخه‌ای عملکرد بالا از مدل DB2 معرفی شد بازمی‌گردد. این شیوهٔ نام‌گذاری بعدها با مدل‌های ویراژ، ونکوئیش، ولکان و والکری ادامه پیدا کرد و حالا والهالا جدیدترین خودرویی است که از این سنت پیروی کرده است.

والهالا در حقیقت پروژه ای مشترک مابین استون مارتین و ردبول بوده و فناوری های بکار گرفته شده در این هایپر کار از تجربه ردبول در مسابقات فرمول 1 بر گرفته شده است.  در همین حال، والهالا در بخش زیادی از DNA خود با مدل پرچم‌دار والکری اشتراک دارد.البته مدیر طراحی استون مارتین تاکید دارد که والهالا نسخه ضعیف شده والکری نیست بلکه چکیده ای از آن است.خودروی مورد نظر برای کاهش وزن بطورکلی از فیبر کربن ساخته شده ،بعبارتی هم بدنه و هم شاسی مونوکوک والهالا از متریال گرانقیمت فیبر کربن برگرفته شده است. علاوه بر این، به‌منظور ارائهٔ سطح برجسته‌ای از داون‌فورس، والهالا به طیفی از ویژگی‌های آئرودینامیکی فعال مثل تکنولوژی جدید FlexFoil نیز مجهز شده است. این تکنولوژی که توسط ناسا تأیید شده است، در بال عقب خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد تا در سرعت‌های مختلف با تغییر شکل فیزیکی بال، میزان تولید داون‌فورس بهینه شود. این برای اولین بار است که از تکنولوژی FlexFoil در خودرویی تولیدی استفاده می‌شود.

مشصخات نهایی این هایپر کار بریتانیایی هنوز منتشر نشده است اما با بهره بردن از پیشرانه شش سیلندر تویین توربو در کنار سیستم هیبریدی ،عملا والهالا وارد کلوپ 1000 اسب بخاری ها خواهد شد.  انتظار می‌رود به‌منظور افزایش عملکرد در شتاب گیری‌های سخت، این خودرو به سیستم KERS مشابه خودروهای فرمول یک هم مجهز باشد. از دیگر ویژگی‌های فنی والهالا نیز می‌توان به گیربکس هشت سرعتهٔ دوکلاچهٔ الهام گرفته از فرمول یک، دیفرانسیل لغزش محدود و سیستم e-AWD اشاره کرد.این محصول خاص استون مارتین با وزن 1350 کیلوگرمی و قدرتی فراتر از 1000 اسب بخار ،فقط 2.5 ثانیه نیاز دارد تا سرعت خود را به 100 کیلومتر در ساعت برساند در حالی که حداکثر سرعت آن برابر با 354 کیلومتر بر ساعت عنوان شده است.

والهالا بر خلاف والکری خودروی مبتنی بر تردد در جاده ها است از این رو ویژگی های داخل کابین این هایپر کار با والکری متفاوت است. بخشی از سقف به درها متصل شده تا ورود و خروج به آن آسان‌تر گردد درحالی‌که کنسول مرکزی هم از نو طراحی شده که فضای بیشتری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. در همین حال، به‌منظور به حداکثر رساندن سادگی و انعطاف‌پذیری، بجای نمایشگر سیستم اطلاعاتی-سرگرمی در والهالا، یک پایهٔ اتصال گوشی هوشمند تعبیه شده است.

طبق اعلام استون مارتین از والهالا تنها 500 نسخه تولید خواهد شد و اولین آنها در سال 2021 وارد بازار خواهد شد.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/3/31
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط