icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین وضعت فروش خودرو در مارس 2020 بدتر از سال 2008

وضعت فروش خودرو در مارس 2020 بدتر از سال 2008

comments 0 1399/3/5

امروزه در جهان صنعت خودرو بعنوان یکی از مهم ترین صنیع برشمرده می شود چرا که برای تولید خودرو بسیار از صنایع دیگر نیز درگیر هستند.اما شیوع بیماری منحوس کرونا شدیدترین ضربات ممکنه را به این صنعت وارد نموده است.دلیل اصلی آن اعمال قرینطه توسط دولت ها و فاصله گذاری اجتماعی بوده که نهایتا منجر به افت شدید فروش خودرو شده است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که افت فروش خودروهای صفرکیلومتر طبق انتظارات بسیار شدید و بد بوده است. با توجه به داده‌های منتشر شده توسط جاتو دینامیک، فروش خودروها در سراسر جهان طی ماه مارس 2020 به 5.55 میلیون دستگاه رسیده که نسبت به ماه مارس 2019 افت 39 درصدی را نشان می‌دهد.

این افت 39 درصدی بی‌سابقه بوده و نشان دهنده‌ی بزرگ‌ترین افت فروش ماهانه از سال 1980 تاکنون است. میزان کاهش فروش خودروها طی این بازه زمانی حتی بدتر از بحران مالی نوامبر 2008 بوده که طی آن فروش جهانی خودرو با افت 25 درصدی روبرو شد.

در سه‌ماهه اول امسال، فروش خودروهای جدید با افت 26 درصدی به 17.42 میلیون دستگاه رسید. این افت فروش فاحش در مارس 2020 چند دلیل دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، قرنطینه برخی بازارهای کلیدی و همچنین ترس مشتریان از آینده و اقتصادی غیرمطمئن اشاره کرد.

فلیپه مانوز تحلیل‌گر جاتو می‌گوید:

این روند رو به کاهش به‌طور ساده به خاطر محدودیت‌های اجتماعی یا قرنطینه نیست. صنعت خودرو بیشترین تأثیر را از مبهم بودن آینده پذیرفته و این مشکل حتی پیش از شیوع گسترده ویروس کرونا نیز خود را کم‌وبیش نشان داده بود.

این تحلیلگر ارشد می‌گوید جنگ‌های تجاری، رشد اقتصادی کم و استانداردهای آلایندگی سخت گیرانه تر از جمله دلایل کاهش فروش خودرو طی سال جاری هستند.

همان‌گونه که تصور می‌کنید همه‌ی کشورها افت فروش یکسانی نداشته‌اند و تفاوت‌های بزرگی بین آن‌ها دیده می‌شود. اروپا بیشترین افت فروش را داشته و تحویل خودروهای سواری در اتحادیه اروپا به جزو بریتانیا به 848800 دستگاه در مارس 2020 رسیده که افت 52 درصدی سال‌به‌سال را نشان می‌دهد. این بیشترین میزان افت فروش ماه مارس طی 38 سال اخیر بوده است. فروش سه‌ماهه اول این منطقه نیز برابر با 3.04 میلیون دستگاه می‌باشد.

بیشترین سگمنت خودرویی که تحت تأثیر این وضعیت قرار گرفته کلاس مینی ون‌ها و خودروهای شهری و ساب کامپکت ها بوده درحالی‌که خودروهای الکتریکی رکورد جدیدی برای سهم از بازار بر جای گذاشته‌اند به گونه‌ای که فروش 147500 دستگاهی در ماه مارس تجربه کرده و سهم 17.4 درصدی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. تسلا مدل 3 دومین خودروی پرفروش اروپا در این ماه بوده است.

چین و آمریکا نیز افت فروش دو رقمی طی ماه مارس را تجربه کرده و در کل فروش 1 میلیون دستگاهی را ثبت کرده‌اند. فروش خودروهای جدید کشور آمریکا در ماه مارس 2020 افت 38 درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش را نشان می‌دهد. در نظر داشته باشید که وضعیت چین از ماه نوامبر به بعد بهبود یافته است. فروش خودروها در بازار چین طی ماه نوامبر افت 79 درصدی داشت درحالی‌که این میزان افت در ماه مارس به 30 درصد رسیده است.

ژاپن، کره و کشورهای مشترک‌المنافع افت فروش بسیار کمی را ثبت کرده‌اند درحالی‌که تقاضا برای خودروهای جدید در آمریکای لاتین با کاهش 30 درصدی به 318 هزار دستگاه رسیده است. هند جزو کشورهایی با بیشترین افت فروش بوده و ماه پیش حتی یک خودروی صفرکیلومتر هم در این بازار که پنجمین بازار بزرگ خودرو در سراسر دنیا می‌باشد به فروش نرفته است.

برچسب ها:

ویروس کرونا
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/3/5
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط