icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین پورشه کاین کوپه در مقابل رنجروور اسپرت،جدال لوکس های اسپرت

پورشه کاین کوپه در مقابل رنجروور اسپرت،جدال لوکس های اسپرت

comments 0 1399/1/14

این روزها ثروتمندان زیادی هستند که بدنبال  خودروهای اسپرت هستند اما همچنان تمایل دارند المان های لوکس آن حفظ شده باشد .در این پورشه کاین و رنجروور اسپرت گزینه های مطلوب برای این دست از افراد هستند .

پورشه کاین کوپه برای جلب نظر افراد ثروتمندی که به دنبال یک شاسی‌بلند لوکس و اسپورت و البته جذاب هستند طراحی شده است.

این خودرو اشتراک بسیار زیادی با کاین استاندارد داشته اما خط سقف خمیده در بخش عقب باعث ایجاد ظاهر اسپورت تری شده است. البته این خودرو همچنان ارتفاع بالای مدنظر رانندگان برای راندن یک شاسی‌بلند را حفظ کرده است. دیگر خودرویی که واقعاً از نظر استایل دل افراد را ربوده رنجروور اسپورت می‌باشد.

البته که ما این خودرو را قبلاً چندین بار تست کرده‌ایم اما به‌روزرسانی‌های مداوم باعث حفظ طراوت این خودرو شده است. رنجروور اسپورت هم‌اکنون با پیشرانه‌ای جدید در دسترس بوده و از این نظر به کاین نزدیک شده است. مدل P400 که ما تست کرده‌ایم از پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری بنزینی سود می‌برد و بنابراین رقیب نسخه پایه کاین کوپه مجهز به پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری می‌باشد.

ما این دو خودرو را از نظر بهترین سواری و بهترین پیشرانه مقایسه کرده‌ایم. البته هر دو خودرو باید در دیگر بخش‌ها نیز بدرخشند. برنده این مقایسه باید از نظر تکنولوژی، راحتی، اشرافیت و کیفیت هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

طراحی و مهندسی پورشه کاین اسپرت

طراحی و مهندسی پورشه کاین اسپرت

پورشه کاین کوپه با پیشرانه‌های مختلفی عرضه می‌شود اما اینجا مدل پایه مجهز به پیشرانه 3 لیتری توربوی بنزینی بررسی شده است. قیمت این حدود 5 هزار پوند بیشتر از کاین استاندارد می‌باشد.

کاین کوپه از پلتفرم MLB Evo استفاده می‌کند، پلتفرمی که در آئودی Q7/Q8، بنتلی بنتایگا، لامبورگینی اوروس و فولکس‌واگن توارگ بکار رفته است. این پلتفرم پیشرفته دارای سیستم تعلیق چند اتصالی بوده و پورشه با تنظیمات خاص خود هندلینگ تیزی را به ارمغان آورده است.


سیستم تعلیق بادی 1511 پوندی هم در دسترس است که ارتفاع خودرو را بی‌وقفه بسته به شرایط گوناگون تنظیم می‌کند. همچنین سیستم کنترل شاسی دینامیک پورشه با قیمت 2315 پوند وجود دارد که برای کاهش لغزش خودرو از میله‌های پایدار کننده استفاده می‌کند.

همانند دیگر مدل‌های استفاده کننده از این پلتفرم، شما می‌توانید فرمان پذیری چرخ های عقب را هم به کاین کوپه اضافه کنید. البته این سیستم قیمت 1448 پوندی داشته و باعث می‌شود چرخ های عقب در جهت متضاد چرخ های جلو پیچیده و شعاع گردش کاهش یابد. در سرعت‌های بالا نیز باعث بهبودی پایداری خودرو می‌شود.

کاین کوپه از پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری‌ای استفاده می‌کند که قدرت 335 اسب بخاری و گشتاور 450 نیوتون متری دارد. این مدل در مقابل نسخه جدید P400 رنجروور اسپورت قرار می‌گیرد. پیشرانه رنجروور خروجی 395 اسبی و گشتاور 550 نیوتون متری داشته اما هر دو خودرو از گیربکس‌های 8 سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک استفاده می‌کنند.


کابین پورشه بیشتر از رقیب روی راننده تمرکز کرده و موقعیت رانندگی فوق‌العاده‌ای دارد که ما را به یاد دیگر محصولات اسپورت این برند می‌اندازد. کیفیت متریال بکار رفته در کابین بسیار خوب بوده و کابین کیفیت ساخت بهتری هم نسبت به رنجروور دارد.

از جمله تجهیزات استاندارد این خودرو می‌توان به رینگ‌های 19 اینچی، صندلی‌های چرمی، درب پشتی برقی و سیستم اطلاعات سرگرمی با صفحه‌نمایش بزرگ و اپل کارپلی اشاره کرد.

سواری پورشه کاین اسپرت

سواری  پورشه کاین اسپرت

ما قبلاً می‌دانستیم که کاین از نظر هندلینگ و لذت رانندگی بهترین خودروی کلاس خود است و مدل کوپه هم تفاوتی ندارد. این خودرو حتی با وجود چنین بدنه‌ی سنگین و قدبلندی همان هندلینگ جادویی پورشه را دارد. فرمان کاین کوپه دقیق بوده و سنگینی مناسبی دارد. تکان های بدنه نیز به خوبی کنترل شده و چسبندگی زیادی دیده می‌شود.

پیشرانه پورشه در روی کاغذ کم‌توان‌تر از رنجروور است اما پرفورمنس آن هنوز عالی می‌درخشد. پورشه در شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت حدود یک ثانیه سریع‌تر از رنجروور اسپورت می‌باشد.

بخشی از این برتری به اختلاف وزن دو خودرو مربوط می‌شود به گونه‌ای که کاین کوپه 255 کیلوگرم سبک‌تر است. همچنین گیربکس این خودرو عالی بوده و در حالت دستی تعویض‌های بسیار سریعی دارد. در حالت اتوماتیک هم تعویض‌های نرم و ریلکس دیده می‌شوند.

پیشرانه 6 سیلندر این خودرو با هدف پورشه کاملاً هماهنگی داشته و وقتی دور پیشرانه را بالا ببرید صدای اگزوز پرطنینی را خواهید شنید. البته در رانندگی روزمره با خودرویی بسیار نرم و لوکس طرف خواهید بود. پیشرانه این خودرو وحشی‌تر و پاسخگوتر از پیشرانه رنجروور اسپورت می‌باشد. در واقع پیشرانه رنجروور آرام تر و ریلکس تر حس می‌شود. از پشت فرمان پورشه سرزنده‌تر بوده و مشتاق‌تر نشان می‌دهد.


پورشه محصول راحتی را ساخته است. هرچه سرعت بالاتر برود خودرو نرم‌تر می‌شود و دست‌اندازها را به راحتی جذب می‌کند. وزن بالای خودرو در هنگام عبور از دست‌اندازهای بزرگ شهری حس می‌شود و این خودرو در سرعت‌های پایین به اندازه‌ای که انتظار داشتیم دست‌اندازها را جذب نمی‌کند. این موضوع درباره رنجروور اسپورت هم صدق می‌کند چراکه هر دو خودرو از رینگ‌های بزرگ استفاده می‌کنند.

به این ترتیب هر دو خودرو در بزرگراه لذت‌بخش‌تر خواهند بود چراکه ابعاد بزرگ و میدان دید محدودترشان باعث می‌شود در شهر با چالش‌هایی روبرو باشید. در کابین کاین کوپه حداقل صدای جاده و باد به گوش می‌رسد و پرفورمنس قوی خودرو باعث می‌شود سبقت گرفتن کار راحتی باشد.

فضای کابین و بار پورشه کاین اسپرت

فضای کابین و بار پورشه کاین اسپرت
فضای کابین و بار پورشه کاین اسپرت

: خط سقف خمیده این خودرو باعث شده میدان دید بخش عقب کابین محدودتر و فضای کابین تاریک‌تر باشد. البته فضای پای زیادی وجود داشته اما فضای سر صندلی‌های عقب کمتر است و تنها دو صندلی وجود دارد؛ بنابراین پورشه از این نظر امتیاز بزرگی را از دست داده است.

با فضای بار 625 لیتری، کاین کوپه کاملاً کاربردی است. البته فضای بار این خودرو به پای 780 لیتر رنجروور اسپورت نمی‌رسد. رنجروور اسپورت در بخش عقب کابین هم فضای زیادی داشته و بجای دو صندلی جداگانه از صندلی نیمکتی استفاده کرده است. حتی گزینه هفت‌نفره هم وجود دارد که باعث اضافه شدن دو صندلی مخصوص کودکان به عقب می‌شود. از نظر فضای بار و کابین، رنجروور دست برتر را دارد.

دیگر موارد

دیگر موارد
دیگر موارد

ایمنی: کاین استاندارد توانسته 5 ستاره کامل را از یورو انکاپ بگیرد و نسخه کوپه هم همین وضعیت را دارد؛ اما برای برخی آپشن های مهم ایمنی همچون دستیار حفظ خودرو بین خطوط، پایش نقاط کور و… باید پول بیشتری بپردازید. البته AEB و دوربین دنده‌عقب به‌صورت استاندارد وجود دارد.

هزینه‌های مالکیت: کاین کوپه در تست ما مصرف سوخت 12.5 لیتری را بر جای گذاشت که با بهای فعلی سوخت به معنی هزینه 3078 پوندی در یک سال خواهد بود. رنجروور اسپورت هم تقریباً مصرف مشابهی داشته و هزینه 3024 پوندی را به راننده تحمیل می‌کند.

هر دو خودرو از نظر مالیاتی در دسته 37 درصد قرار می‌گیرند اما قیمت پایین‌تر پورشه به این معنی است که کاین کوپه گزینه ارزان‌تری برای سازمان‌ها می‌باشد.

نظرات آزمایش‌کنندگان: کاین کوپه خیلی سبک‌تر از رقیب خود بوده و این امر باعث برتری این خودرو از نظر هندلینگ و راحتی سواری می‌باشد. البته وزن خودرو هنوز هم بالای 2 تن است.

طراحی و مهندسی رنجروور اسپورت P400 HSE

طراحی و مهندسی رنجروور اسپورت P400 HSE

این خودرو یکی از محبوب‌ترین شاسی بلندهای لوکس و بزرگ بازار بوده و اگر بتواند کاین کوپه را شکست دهد به سنگ محک این کلاس تبدیل می‌شود. خودرویی که در تصاویر دیده می‌شود از نوع HST است اما مدل تست شده واقعی با تریم HSE بوده است.

این اولین باری است که رنجروور را با پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری بنزینی تست می‌کنیم، هرچند این خودرو همانند دیگر نسخه‌ها دارای گیربکس 8 سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک می‌باشد. این پیشرانه قدرت زیادی داشته و با خروجی 395 اسبی، حداقل روی کاغذ قوی‌تر از پورشه می‌باشد. البته وزن 2285 کیلوگرمی اسپورت باعث می‌شود این خودرو قافیه را به رقیب ببازد. پیشرانه موردبحث از تکنولوژی هیبریدی ملایم نیز سود برده و باتری بزرگ‌تر آن برای کاهش مصرف سوخت بکار رفته است.

تکنولوژی‌های زیادی در سیستم تعلیق و شاسی رنجروور اسپورت بکار رفته است. این خودرو به‌صورت استاندارد از سیستم تعلیق بادی برخوردار بوده و تنظیمات ارتفاع متنوعی دارد. برای آفرود هم یک دیفرانسیل مرکزی و سیستم پاسخ به سطوح لندروور وجود دارد که دارای حالت‌های مختلفی همچون برف، گل‌ولای و برف و… می‌باشد. با پرداخت 930 پوند می‌توان پکیج آفرود را سفارش داد که شامل جعبه انتقال، حالت رانندگی روی صخره‌ها و… می‌باشد.

اگر هدف شما از خرید چنین خودروهایی رفتن به آفرود است رنجروور اسپورت جزو بهترین‌ها بوده و درست در مقابل کاین کوپه قرار دارد که از نظر سواری در جاده حرف اول را می‌زند.

تجهیزات استاندارد این خودرو بیشتر از کاین کوپه بوده به گونه‌ای که شاهد رینگ‌های 20 اینچی، چراغ‌های ماتریکس LED، صندلی‌های چرمی و گرم شونده، ورود بدون کلید، سیستم تهویه مطبوع، دوربین دنده‌عقب، پشت آمپرهای دیجیتالی، اندروید اتو، اپل کارپلی و… هستیم.

سواری رنجروور اسپورت P400 HSE

سواری رنجروور اسپورت P400 HSE

رنجروور اسپورت تیزی سواری کاین کوپه را ندارد اما وقتی وزن خودرو را بدانید سواری خودرو را تحسین خواهید کرد. فرمان خودرو توازن وزنی خوبی داشته و چسبندگی بالا هم به این معنی است که رنجروور اسپورت هنوز هم شاسی‌بلند نسبتاً درگیر کننده‌ای است و پرفورمنس بالایی هم دارد.


البته شتاب خودرو به پای حریف نمی‌رسد اما گشتاور بیشتر این شاسی‌بلند بریتانیایی باعث شده در شتاب گیری بین دنده دست برتر را داشته باشد.

رنجروور بیشتر می‌خواهد ریلکس باشد زیرا پیشرانه آن به اندازه پورشه در تجربه رانندگی دخیل نیست. اگرچه این پیشرانه عملکرد نرمی دارد اما به اندازه پیشرانه‌ی رقیبی همچون ب ام و آرام یا نرم نیست و گیربکس هم تعویض‌های کندی نسبت به کاین دارد. انتخاب دنده مناسب هم گاها صورت نمی‌گیرد و بعضاً یک دنده بیش از حد نیاز نگه داشته می‌شود. تکنولوژی هیبریدی ملایم را نیز به ندرت می‌توان متوجه شد و واضح‌ترین نشانه از آن سیستم استارت/استاپ سریع است.

وجود سیستم تعلیق بادی به معنی تنظیم میزان سفتی خودرو است. نرم‌ترین حالت باعث سواری خوبی می‌شود اما پایداری خودرو در زمان عبور از دست‌اندازها مختل خواهد شد. هرچند این وضعیت در یک شاسی‌بلند 2.5 تنی که از رینگ‌های 20 اینچی استفاده می‌کند طبیعی می‌باشد. هرچقدر سرعت بگیرید و در بزرگراه‌ها برانید، رنجروور اسپورت خودروی نرم‌تری خواهد بود.

در سفت ترین حالت نیز همچنان تکان هایی در بدنه وجود خواهد داشت اما نه به اندازه سایر موارد.

فضای کابین و بار رنجروور اسپورت P400 HSE

فضای کابین و بار رنجروور اسپورت P400 HSE
فضای کابین و بار رنجروور اسپورت P400 HSE

با فضای بار 780 لیتری رنجروور اسپورت گزینه‌ی جاداری است. وقتی صندلی‌ها خوابیده شوند این فضا به 1686 لیتر خواهد رسید که 146 لیتر بیشتر از کاین کوپه می‌باشد.


دیگر ویژگی کلیدی این خودرو گزینه هفت‌نفره است که مناسب خانواده‌های پرجمعیت می‌باشد. فضای صندلی‌های عقب خوب بوده هرچند فضای افراد بزرگ‌سال می‌توانست بیشتر باشد. فضای سر کفایت می‌کند اما فضای پا می‌توانست بیشتر باشدهر دو خودرو ظرفیت یدک کشی 3500 کیلوگرمی داشته و از این نظر هم مناسب می‌باشند. پیشرانه‌های قوی هم باعث می‌شوند هر دو خودرو در کشیدن وسایل سنگین مشکلی نداشته باشند.

دیگر موارد

دیگر موارد

ایمنی: رنجروور اسپورت تجهیزات ایمنی بیشتری نسبت به پورشه داشته و به‌صورت استاندارد از دوربین دنده‌عقب و دستیار حفظ خودرو بین خطوط استفاده می‌کند. لندروور در نظرسنجی رضایت سال 2019 رتبه سی ام را به دست آورد و مشتریان از سرویس مشتری ضعیف این برند انتقاد داشتند. خود این برند در نظرسنجی خودروسازان هم رتبه بیستم را کسب کرد.

هزینه‌های مالکیت: هر دو شاسی‌بلند لوکس موردبحث ارزش باقی مانده خوبی دارند. کارشناسان می‌گویند رنجروور اسپورت پس از سه سال 55.7 درصد ارزش خود را حفظ خواهد کرد درحالی‌که این مقدار برای پورشه برابر با 58.5 درصد خواهد بود.

نظرات آزمایش‌کنندگان: باک سوخت 104 لیتری رنجروور اسپورت باعث می‌شود هزینه پر شدن آن بیشتر باشد اما از طرف دیگر شعاع حرکتی بیشتری خواهید داشت. باک سوخت پورشه ظرفیت 90 لیتری دارد.

رتبه اول: پورشه کاین کوپه

رتبه اول: پورشه کاین کوپه

اگر به دنبال شاسی‌بلند اسپورتی باشید کاین کوپه انتخاب بهتری خواهد بود. این خودرو سواری درگیر کننده تری نسبت به رنجروور اسپورت داشته و درعین‌حال راحت‌تر است. بهای این خودرو نیز کمتر بوده و شما می‌توانید تجهیزات سفارشی بیشتری را انتخاب کنید. این مدل پایه منطق بیشتری برای خرید داشته اما ما هنوز هم نسخه استاندارد کاین را به مدل کوپه ترجیح می‌دهیم.

رتبه دوم: رنجروور اسپورت

رتبه دوم: رنجروور اسپورت

رنجروور اسپورت به اندازه رقیب خود چابک و راحت نیست اما یک مزیت قابل‌توجه دارد. کابین این خودرو فضای بیشتری داشته و از نظر فضای بار نیز دست برتر را دارد. این خودرو همچنین به‌صورت هفت‌نفره نیز در دسترس است. به این ترتیب رنجروور اسپورت گزینه بهتری برای افراد پرجمعیت خواهد بود. البته مدل P400 انتخاب ما نیست هرچند پیشرانه نرم و تجهیزات استاندارد بیشتری دارد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/1/14
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط