icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین پیشرانه دورانی مزدا باز خواهد گشت

پیشرانه دورانی مزدا باز خواهد گشت

comments 0 1397/12/23

در زمان نه چندان دور کمپانی مزدا از نسل جدیدی از موتورها  رونمایی کرد که از ساختاری کاملا متفاوت نسبت به موتور های رایج برخوردار است. این موتور برخلاف پیشرانه های فعلی از قطعاتی نظیر پیستون ،شاتون و سیلندر برخودار نبود و در عوض دارای مکانیزم چرخش به روشی خاص است.از مزیتهای این موتور می توان به کوچک و کم حجم بودن ،قدرت بیشتر ،لرزش کمتر و برد بیشتر می توان اشاره کرد. مزدا حدود نیم قرن پیش این موتور را رونمایی کرد اما هیچ زمان در یک خودروی تولیدی از آن استفاده نکرد.

یکی از دلایل عدم استفاده از این پیشرانه آلایندگی بیشتر نسبت به موتورهای روز دنیاست .همین امر باعث گردیده که مزدا در طول این سالها استفاده از پیشرانه عجیب و غریب به تعویق بیاندازد. همچنین بارها شایعه بازگشت این موتور به محصولات مزدا بر سرزبان ها افتاد اما هر با مشخص گردید که خبر فوق شایعه بیش نبوده است. حالا ظاهرا این خبر دوباره در رسانه های مختلف بی المللی منتشر شده است ولی اینبار شایعه ای در کار نیست چرا که ایچیرو هیروس مدیر اجرایی مزدا اینبار در خصوص بازگشت پیشرانه‌های دروانی صحبت کرده است.

 

 

وی در حاشیه رونمایی از مزدا در نمایشگاه خودروی ژنو 2019 در مصاحبه ای با یکی از رسانه های خودرویی جهان خبری مهمتر از رونمایی از این کراس اوور را ارائه کرد. ایچیرو هیروس گفته است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی مزدا موفق به طراحی و تولید پیشرانه دورانی چند منظوره شده است که با تمامی استاندارد های روز دنیا مطابقت دارد. وی ادامه داد که این پیشرانه هیبریدی دروانی هم اکنون در دست توسعه است و به قدری بهینه و کاربردی است که هیچ منعی برای فروشش در بازارهای جهانی وجود ندارد. این پیشرانه به راحتی قادر به پاس کردن سختگیرانه‌ترین قوانین آلایندگی در دنیا است.

بر اساس گفته های این مدیر ارشد مزدا پیشرانه دورانی جدید به مانند تویوتا پریوس عمل می کند بطوریه موتور الکتریکی تنها وظیفه شارژ را بر عهده نخواهد داشت و در مواقع مورد نیاز نیروی خود را به چرخها منتقل می کند. این تکنولوژی که XEV نام دارد در محصولات آینده مزدا قطعا دیده خواهد شد.

برچسب ها:

مزداmazda
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1397/12/23
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط