icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین پیشرانه وانکل برای مزدا MX-30

پیشرانه وانکل برای مزدا MX-30

comments 0 1399/1/23

مزدا قرار است در سال 2021 کراس اوور جدید خود با نام MX-30 را به بازار عرضه نماید و حالا طبق اعلام این خودروساز ژاپنی قرار است  یک پیشرانه وانکل به‌عنوان افزایش‌دهنده بُرد  برای آن در نظر گرفته شود.این رویکرد مزدا بدلیل این است در سال جاری مزدا 100 ساله شده است و می خواهد با این کار تمرکز بیشتری بروی تاریخچه خود با پیشرانه ونکل داشته باشد.

گفته شده این شرکت قبلاً یک پروتوتایپ از مزدا 2 الکتریکی را با یک پیشرانه وانکل کوچک تک روتوره به‌عنوان افزایش‌دهنده بُرد توسعه داده و سیستمی مشابه این می‌تواند در MX-30 هم مورداستفاده قرار گیرد.

نسخهٔ اولیهٔ MX-30 که در ابتدا به بازار عرضه می‌شود به یک موتور الکتریکی با 143 اسب بخار قدرت و یک پکیج باطری نسبتاً کوچک 35.5 کیلووات ساعتی مجهز است. این مجموعه بُردی بر 210 کیلومتر را ارائه می‌کند. تاکنون برنامه‌ای برای عرضهٔ این کراس‌اوور در ایالات‌متحده اعلام نشده است اما تصور اینکه MX-30 با چنین بُرد محدودی در بازار آمریکا قابلیت رقابت داشته باشد دشوار است. با این بُرد ناچیز، می‌توان فهمید که چرا مزدا به دنبال راهی برای افزایش بُرد کراس‌اوور الکتریکی خود می‌گردد.

در کانسپت مزدا 2 الکتریکی از یک موتور وانکل تک روتوره با حجم 333 سی‌سی استفاده شده بود که 38 اسب بخار قدرت و فقط 100 کیلوگرم وزن داشت. باک سوخت این پیشرانه نیز تنها 8.7 لیتر ظرفیت داشت. برآوردها حاکی از آن بودند که این موتور وانکل می‌تواند بُرد باطری‌های 20 کیلووات ساعتی خودرو را دو برابر کند؛ بنابراین استفاده از یک پیشرانهٔ وانکل کوچک در کراس‌اوور MX-30 نیز می‌تواند بُرد آن‌را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/1/23
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط