icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین چرا باید خودرو را در فصل سرما بشوییم

چرا باید خودرو را در فصل سرما بشوییم

comments 0 1397/9/25

تمیز نگه داشتن خودروی یک از اصول اولیه حفاظت از رنگ و بدنه خودرو می باشد. البته برخی در فصل سرما و بارندگی علاقه ای به شستشوی خودرو  ندارند چرا که اعتقاد دارند که بدلیل بارندگی های پی در پی شستشوی خودرو کار بیهوده است. اما دلایلی زیادی وجود دارد که ثابت می نماید شستشوی بدنه خودرو در  فصول سرما از فصل ها گرم سال واجب تر است .به همین منظور در ادامه با همراه باشید تا با دلایل شستشوی بدنه ماشین تان در فصول سرما آشنا شوید

وجود سنگ ریزه و نمک در کف خیابان

در فصول سرما بدلیل بارش برف و باران شهرداری به منظور عدم یخ زدگی معابر از مخلوط شن و نمک استفاده می نماید. همین رو اکثر خیابان های شهر مملو از مخلوط می گردد که به مرور زمان به همراه برف و گل و لای به بدنه خودرو می چسبد. همه می دانیم که نمک خاصیت خورندگی شدیدی بر روی فلزات دارد از همین رو در صورت ماندگاری زیاد باعث تسریع در فرایند خوردگی بدنه خودرو می شود.

ماندگاری بیشتر رطوبت درون کثیفی

بدنه خودرو پاک و تمیز وقتی که در اثر بارندگی و رانندگی در جاده های خیس ،مرطوب می گردد خیلی زود خشک خواهد شد. اما اگر در بخش های نظیر گلگیر ها دیگر بدنه خودرو تجمع گل و لای زیاد باشد باعث می گردد که رطوبت برای مدت طولانی در این محل وجود دارد و باعث آسیب به بدنه و رنگ خودرو خواهد شد.

باران های اسیدی

باران های اسیدی

بسیار وقتی که باران بصورت اندک شروع به باریدن می کند و سپس قطع می شوند خیلی اهمیت نداده و به اثر قطره های باقی مانده بر روی بدنه خودرو توجهی ندارند. اما باید بدانید در شهر های بزرگ نظیر تهران بدلیل آلاینده فراوان نظیر دود کارخانه و خودرو ها اسید سولفوریک و اسید نیتری در هوا وجود دارد و با اولین بارندگی ولو اندک جذب قطرات بارن شده و بر روی خودرو شما خواهند بارید. از آنجا که وزن این اسید ها بیشتر از آب است در قسمت پایین قطره، درست جایی که با بدنه در تماس است تجمع می کنند. سپس به مرور زمان آب تبخیر شده و این اسید های هستند که باقی می مانند و به مرور زمان لایه شفاف کننده رنگ خودرو را از بین می برند. گفتنی است این پدیده موقع نشستن قطرات شبنم هنگام صبح نیز صادق است.

 

حضور نمک و شن در زیر برف پاکن

در روزهای برفی و بارندگی آب خارج شده از لاستیک های عبوری به همراه نمک و شن ریزه به سمت شیشه جلو خودرو پاشیده خواهد شد. از همین رو باید بلافاصله این موارد با شستشو نمایید چرا که در اثر ماندگاری به تیغه های برف پاکن می چسبد و باعث خش افتادن روی شیشه جلو خودرو خواهند شد.

حضور برگ و شاخه

فصل سرما عموما با افتادن برگ ها و شاخه های کوچک همراه است. از همین رو اگر خودروی خود را زیر درخت پارک کرده باشید بعد از یک بارندگی و یا طوفان مقدار زیادی شاخه و برگ بر روی خودرو شما خواهد ریخت. بهتر است برگ‌ ها و بقیه خس و خاشاکی که در زیر شیشه جلو یا کانال‌ های آب در زیر در موتور خودرو و صندوق عقب جمع می‌ شوند را تمیز کنید. چراکه وجود برگ‌ ها هم موجب مسدود شدن خروجی آب می شوند و هم اینکه رطوبت را در خود جمع می‌ کنند و باعث تسریع فرآیند خوردگی و ایجاد بوی نم در داخل خودرو می‌ شوند.

در نهایت توصیخ می گردد تنبلی را کنار بگذارید و در فصول سرد سال و در بازه های کوتاه زمانی خودروی خود را به کارواش ببرید،چرا که در غیر اینصورت عمر رنگ و بدنه خودروی شما به شدت کاهش خواهد یافت.

برچسب ها:

آموزشی
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1397/9/25
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط