icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین چری آریزو 6-مشخصات فنی ،قیمت و هر آنچه که باید بدانید

چری آریزو 6-مشخصات فنی ،قیمت و هر آنچه که باید بدانید

comments 0 1397/11/9

بازار این روزهای خودروی داخلی کشور بدلیل مشکلات فراوان که خارج از این بحث است به محل تاخت و تاز محصولات چینی تبدیل شده است چرا که خودروسازان برتر و با کیفیت جهان بدلیل تحریم های ظالمانه آمریکا رفتن را به ماندن ترجیح داده اند. از همین رو چه بخواهیم و چه نخواهیم مجبور هستیم که برای خرید خودروی دلخواه به یکی از گزینه های داخلی چینی رجوع کنیم.مدیران خودرو بعنوان اولین شرکتی که در چینی کردن بازار ایران نقش عمده را ایفا کرده است به تازگی از یک سدان جدید چری با نام آریزو 6 رونمایی کرده است که بنا بر ادعا این شرکت خودروی خاص خواهد بود که با دیگر محصولات این شرکت متفاوت است. از همین رو در این نوشتار به نقد و بررسی این خودرو خواهیم پرداخت تا متوجه شویم آیا به واقع اینچنین است یا خیر؟

تاریخچه

کمپانی چری از خودروسازان جوان چینی محسوب می گردد که کار خود را از سال 1995 آغاز نمود و اولین محصول خود را از سال 1999 روانه بازار کرد. چری علی رغم عمر کوتاه خود پیشرفت های قابل ذکری را تجربه کرده است اما همچنان در بازار داخلی چین  جزو کمپانی های نه چندان مطرح محسوب می گردد بطوریکه سهم بازار چری در این کشور از 2.14 در سال 2016 به 1.88 درصد کاهش داشته است. پرفروشترین محصول این برند در سال 2017 و  در بازار داخلی چین مربوط به تیگو 7 بوده که حدود 455 هزار دستگاه بفروش رسید. کاهش تقاضا باعث گردیده که چری به فکر تنوع بخشیدن به سبد محصولات خود باشد از این رو در سال 2018 سدان چری آریزو 6 را در نمایشگاه خودروی پکن با نام آریزو GX رونمایی کرد.این خودرو هنوز نه در بازار چین و نه در هیچ کجای دنیا عرضه نشده است و ظاهرا مدیران خودرو بعنوان یکی از شرکای مهم چری قرار است همزمان با دیگر نقاط جهان آریزو 6 را در ایران عرضه نماید.

ابعاد

ابعاد

چری آریزو 6 کاملا بر اساس پایه پلت فرم آریزو 5 توسعه داده شده است از همین رو شاهد هستیم که میزان فاصله دو محوری این خودرو که از مهمترین گزینه های سنجش میزان فضای داخلی است بسیار نزدیک به آریزو 5 باشد در نتیجه نمی توان تصور کرد که آریزو 6 در بخش فضای داخلی و میزان فضای پای سرنشنیان بهتر از برادر کوچکتر خود عمل کرده باشد.اما به دلیل افزایش عرض خودرو در ردیف عقب فضای بیشتری مهیا شده است. همچنین طول بیشتر خودرو نیز به منجر به افزایش میزان فضای بار صندوق خواهد شد.در نتیجه نمی توان در فضای داخلی تفاوت عمده ای بین این دو محصول چری قائل شد.

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

چری آریزو 6

4700

1825

1480

2670

چری آریزو 5

4532

1814

1487

2650

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری

چری چند سالی است که با به خدمت گرفتن طراح های بزرگ دنیا در پی ایجاد یک زبان طراحی واحد برای تمامی محصولات خود بوده بطوریکه امروز شاهد هستیم که المان طراح خودروی های مختلف این شرکت دارای مشخصات یکسانی هستند. چری آریزو 6 هم بر اساس همین زبان طراحی شکل گرفته است بطوریکه شباهت های بین این خودرو و آریزو 5 کاملا محسوس است.

در پیشانی خودرو با همان جلوپنجره مشبک  بکار گرفته شده در آریزو 5 هستیم که کمی بزرگتر شده است . همچین چراغهای جلو این خودرو هم شباهت زیادی به آریزو 5 دارد اما  کشیده تر شده و تا طرفین خودرو ادامه یافته است. اما باید گفت قسمت زیرین خودرو با مجموعه ای از سپر جدید و چراغ های مه شکن خوش فرم ،کاملا جذابتر از برادر کوچکتر خود شده است.

اما مهندسان چری هیچ زحمتی برای تغییر نمای جانبی این خودرو نکشیده بطوریکه شاهد هستیم در این بخش از خودرو عملا تفاوتی بین آریزو 5 و آریزو 6 مشاهده نمی گردد چرا که نمای ساده هر دو خودرو از دو خط جانبی تشکیل شده است.تنها تغییر نمای جانبی  به استفاده رینگ های جدید محدود شده است.

اما در نمای عقب بیشترین تغییرات بین این دو خودرو اتفاق اتفاده است.جایی که چراغهای عقب تقریبا با ترکیب از همان چراغهای آریزو 5 شکل داده شده اما کاملا بزرگتر و به صورت سه بعدی شده است.همچنین نوار کرمی که در آریزو 5 موجود بود در  آریزو 6 کاملا عریضتر شده و تا میانه چراغهای اصلی امتداد یافته که زیبایی خاصی را به آریزو 6 بخشیده است.دیگر تغییراتی که در نمای عقب مشهود است تغییر جای قاب پلاک از روی درب صندوق به روی سپر است که این مهم بدلیل استفاده از مجموعه سپر جدید مقدور گردیده است.قابل ذکر است خطوط جانبی در آریزو 6 در عقب خودرو تا روی لبه صندوق عقب کشده شده که حالت یک اسپویلر را تداعی می کند.

در پایان این بخش باید گفت آریزو 6 از طراحی قابل قبولی و مدرنی برخوردار است اما شباهت های زیادی با محصول ارزان قیمتر آریزو 5 دارد که شاید برای کسانی که خواهان پرداخت مبلغ بیشتری هستند تا یک خودرو خاص سوار شوند چندان مقبول واقع نشود.

طراحی کابین

طراحی کابین

چری از مدتهای پیش متوجه شده است کابین خودرو بعنوان مکانی که بیشترین تماس مالک با خودرو انجام می شود از اهمیت خاصی برخوردار است از همین رو طراحی کابین مدرن و جذاب را بعنوان رهکاری برای جذب مشتریان خود قرار در نظر گرفته است. همین مهم باعث گردیده پیشرفت قابل توجهی را در درون کابین آریزو 6 شاهد باشیم بطوریکه برخلاف نمای ظاهری هیچ شباهتی با آریزو 5 ندارد.

طراحان آریزو 6 برای شکل دادن کابین این خودرو سعی کرده اند از محصولات روز دنیا نظیر رنجروور و غیره الگو برداری نمایند که حاصل کار کابینی مینمالیسیتی شده است. حضور صفحه نمایش تخت نسبتا بزرگ 9 اینچی در میانه داشبورد به همراه سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک ذیل آن جذابیت بصری خاصی را بوجود آورده است. اما نکته ای که چندان جالب به نظر نمی رسد استفاده از قطعات مشکی براق در طرفین صفحه نمایش به منظور بزرگتر جلو دادن مونیتور است که تقریبا امری منسوخ شده در طراحی امروز محسوب می گردد و حس فیک بودن دارد.در کنسول میانی اداوات فیزیکی زیادی در طرفین اهرم دنده خوش فرم تعبیه شده است که سیستم های نظیر گرم کن صندلی ،ترمز پارک الکترونیکی ،اتوهود و غیره را فعال می کند.از دیگر جذابیت های بصری خودرو باید به پنل پشت فرمان اشاره کرد از نوع عقربه ای کلاسیک استفاده شده اما در مابین دو نشانگر سرعت و دور موتور صفحه نمایش TFT رنگی جهت ارائه اطلاعات به راننده بکار گرفته شده است.

استفده از دوخت غیر همرنگ در روی روکش صندلی چرمی در کنار اشکال لوزی شکل برخی قسمت نظیر رو دری ها به منظور داعی کردن لوکس بودن کابین صورت گرفته است. البته قسمت میانی داشبورد هم دارای رنگی متفاوت است که به زیبایی دوچندانی ختم شده است. اما استفاده از متریال کم کیفیت در قسمتهای که در دید راننده نیست هنوز هم آزار دهنده جلو می کند.

در نهایت به غربیلک فرمان آریزو 6 می رسیم که با بروز رسانی های نسبت به آریزو 5 کاملا جذابتر شده است.

مشخصات فنی چری آریزو 6

مشخصات فنی چری آریزو 6

در دنیای امروز استفاده از پیشرانه های یکسان در محصولات متنوع به امری مرسوم تبدیل شده است اما یک نکته اساسی که مهندسان به آن توجه می کنند نسبت قدرت تولیدی به وزن است . پیشرانه بکار گرفته شده برای آریزو 6 موتوری 4 سیلندر 1.5 لیتری توربو با بیشنه قدرت 147 اسب بخار و گشتاوری معادل 210 نیوتن متر است که این پیشرانه  قبل از این در آریزو 5 توربو مشاهده کرده بودیم.پر واضح است که آریزو 6 به تناسب ابعاد بزرگتر خود نسبت به آریزو 5 از وزن بیشتری هم برخوردار است در نتیجه این روزها که خودروسازان جهان برای کاهش 5 الی 10 کیلوگرمی ترفند های زیادی را بکار می برند ، وزن بیشتر این خودور باعث کاهش شدید عملکرد فنی خواهد شد.همین امر باعث گردیده شتاب صفر تا 100 این سدان چری بنا بر ادعای سازنده به 9.2 برسد که عدد بالایی است . در ضمن معمولا اعداد اعلام شده توسط چینی دقیق نیست باید 2 الی 3 ثانیه به این اعداد اضافه کرد.

اما چری برای رانندگی نرم تر محصول جدید خود از نسخه جدید جعبه دنده CVT استفاده کرده که بنا بر ادعای مدیران خودرو قابلیت تعویض 9 دنده مصنوعی را خواهد داشت.همچنین طبق ادعای مدیران خودرو آریزو 6 از مصرف سوخت ترکیبی 6.9 لیتری در هر 100 کیلومتر برخوردار است اما مشخص نیست چگونه خودرویی که از نظر ضریب آیرودنیامکی تفاوت آنچنانی با آریزو 5 ندارد و در مقابل از وزن بیشتری برخوردار است از مصرف سوخت یکسانی بهره می برد.

ایمنی

ایمنی

چری آریزو 6 با توجه به اینکه از معرفی آن مدت زمان زیادی نگذشته است فرصت شرکت در تست های ایمنی را نداشته  یا حداقل در منابع بین الملی نشانی از آن نیست .همچنین برخلاف ظاهر و کابین این خودرو که به محصولات روز دنیا نزدیک شده است از سیستم های  پیشرفته ایمنی  نظیر سامانه هشدار خروج از خط ،سامانه هشدار نقط کور و غیره در آیزو 6 خبری نیست.تنها نکات ایمنی این خودرو که تاکنون در دسترس رسانه قرار گرفته باید به 10 کیسه هوا ، سیستم‌های ترمز و پایداریABS) (EBD – TCS – HHC – DTC – EBA – ASR، محدود اشاره کرد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

چینی به عرضه امکانات گوناگون رفاهی شهرتی خاص دارند از این رو برخلاف سیستم های ایمنی در آریزو 6 شاهد امکانات رفاهی زیادی شامل سانروف، مانیتور تمام لمسی مجهز به رهیاب ماهواره‌ای، دوربین 360 درجه، دوربین عقب و جلو، سنسور پارک در جلو و عقب، سیستم رانندگی ECO، سنسور نور، فرمان برقی، کنترل سیستم باد لاستیک‌ها TPMS، گرمکن صندلی‌های جلو، سیستم ورود بدون کلید، استارت دکمه‌ای، تهویه مطبوع اتوماتیک و دوگانه، صندلی برقی راننده و شاگرد و...هستیم. اما مشخص نیست که کدام یک از این آپشن ها را در خودروهای عرضه شده توسط مدیران خودرو شاهد خواهیم بود. قابل ذکر در نسخه رونمایی شده در ایران صندلی راننده دستی است و خبری از صندلی برقی نیست. البته مدیران خودرو نمونه رونمایی شده را بعنوان تست و آزمایش های فنی به ایران آورده است و شاید نسخه قبل عرضه تفاوت هایی را داشته باشد.

قیمت و زمان عرضه

قیمت و زمان عرضه

مدیران خودرو در اوایل پاییز  97 چری آریزو 6 را بصورت رسمی معرفی کرد و انتظار می رود که این خودرو در نمایشگاه تهران به برای اولین بار نمایش عمومی گذاشته شود. طبق اطلاعات موجود قرار است پیش فروش تولید آریزو 6 از اواخر پاییز سال 97 آغاز و چندین ماه بعد روانه بازار شود.در خصوص قیمت سدان جدید مدیران خودرو برای بازار ایران صحبتی به میان نیامده است اما از انجا که مدیران خودرو علاقه به ارائه گرانترین چینی های بازار دارد ،انتظار می رود قیمت آریزو 6 نزدیک به تیگو 7 و در حدود 220 لی 230 میلیون تومان عرضه شود. البته قیمت فوق با توجه به نرخ ارز این روزهای پیش بینی شده و شاید در آینده شاهد  افزایش قیمت این خودرو باشیم چرا که محصولات مدیران خودرو همراه با نرخ ارز در مدت زمانهای کوتاهی افزایش می یابد!

بروزرسانی 97/11/9:مدیران خودرو در مراسم رونمایی رسمی ،قیمت چری آریزو 6 را برابر با 289میلیون 700 هزار تومان اعلام کرد.

کلام پایانی

کلام پایانی

در این مورد که چینی ها در آینده نه چندن دور بازارهای جهانی را از آن خود می کنند شکی نیست اما اینکه شرکت هایی نظیر مدیران خودرو کشور ما را محلی برای آزمایش و خطای چینی کرده اند کمی باعث آزردگی خاطر می گردد.در هر صورت چری مانند دیگر چینی ها در حال پیشرفت و توسعه محصولات خود است و آریزو 6 را می توان به عنوان نماید پیشرفت این شرکت محسوب کرد .اما نکته که چینی امروزه به آن بیشتر بها می دهند طراحی ظاهری وکابین خودرو است که امری مناسب برای فروش بهتر در بازار است .ولی همچنان شاهد هستیم که در بخش پیشرانه و ایمنی خودرو فرسنگ ها فاصله بین برند های چینی و خودروسازان جهان وجود دارد در نتیجه به هیچ عنوان نمی توان محصولی نظیر چری آریزو 6 را علی رغم ظاهر جذابش با محصولات روز دنیا نظیر هیوندای النترا یا کیا سراتو مقایسه کرد امری که مدیران خودرو برای فروش این خودرو بر روی آن اصرار دارد.

در نهایت باید گفت چری آریزو 6 در ظاهر خودروی جذاب و عامه پسند است اما ایمنی و مشخصات فنی در حد همان آریزو 5 توربو است در نتیجه اگر اختلاف قیمت نجومی مابین این دو خودرو وجود داشته باشد نمی تواند گزینه مناسبی باشد .اما اگر با قیمت مناسب و نزدیک به آریزو 5 عرضه گردد ارزش پرداخت اندک مبلغی بیشتر را خواهد داشت.قابل ذکر است آریزو 5 هم علی رغم برخورداری از ظاهر جذابش هرگز نتواسنت در بازار ایران موفق عمل نماید و زمانی که بازار خودرو دچار تلاطم نشده بود مدیران خودرو برای فروش آریزو5 مجبور به ارائه شرایط فروش اقساطی بلند مدت بود. از همین رو انتظار می رود که در صوت قیمتگذاری نامناسب سرنوشت آریزو 6 همانند عضو کوچکتر خانواده چری گردد.

user-img

نویسنده :

comments 0 1397/11/9
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط