icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین کم مصرف ترین کراس اوور های بنزینی جهان را بشناسید

کم مصرف ترین کراس اوور های بنزینی جهان را بشناسید

comments 0 1398/2/22

در اغلب بازارهای دنیا بدلیل ارزشمند بودن حامل های انرژی یکی از اولیت اصلی خریداران مصرف بهینه سوخت خودروهای موجود است .در سالهای نه چندان دور  همین امر موجب افزایش محبوبیت خودروهای کوچک گردید. اما امروز شرایط تغییر کرده  و کراس اوور های کوچک با سوار شدن بر روی پلت فرم سواری ها به  گزینه اول خریداران تبدیل شده اند. خودروهای سواری هم‌اکنون تنها سهم 30 درصدی از کل فروش خودروها را به خود اختصاص داده‌اند که در مقایسه با سهم 50 درصدی سال 2013 کاهش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.

در این بین کم مصرف ترین کراس اوور های جهان به پیشرانه های هیبریدی و الکتریکی مجهز شده اند.  از این نظر هیوندای کنا الکتریکی در رتبه اول قرار داشته و مصرف سوخت آن در شهر و بزرگراه معادل 1.7 و 2.1 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است؛ اما در میان شاسی بلندهای هیبریدی نیز لکسس UX 250h 2019 با مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی به ترتیب 5.4/5.7/5.6 لیتر تحسین‌برانگیز ظاهر شده است.

اما مشکل اساسی پیش روی اینگونه خودروهای پاک قرار دارد و آنهم قیمت بالای آنها نسبت به نسخه های درون سوز است.بعنوان مثال هیوندای کنای حدود 15150 دلار گرانتر از نسخه بنزینی است.یا بهای لکسوس UX در بهترین حالت حدود 2000 دلار بیشتر از نسخه درون سوز است . این در حالی است که طبق بررسی های انجام شده  متوسط صرفه‌جویی هزینه‌های سوخت این خودرو در یک سال تنها 200 دلار تخمین زده شده است و برای اینکه قیمت گران‌تر این خودرو را جبران کنید باید حداقل 7 سال مالک UX 250h باشید.

پس این تفاسیر باید به سراغ کم مصرف ترین کراس اوور های درون سوزی بریم که گزینه های معقول تری محسوب می گردد. قاعدتا در لیست ما کراس اوور های کوچک قرار می گیرند و نباید انتظار مشاهده کراس اوور های غول پیکری نظیر شورولت تاهو یا فورد اکسپدیشن را داشته باشید. البته EPA می‌گوید کم‌هزینه‌ترین خودروی این لیست در طول 5 سال صرفه‌جویی حدود 1500 دلاری در مصرف کم سوخت را خواهد داشت. در ادامه شما را با 10 کراس اوور و شاسی‌بلند کم‌مصرف سال 2019 آشنا می‌کنیم.

1-سوبارو فارستر

1-سوبارو فارستر

مصرف سوخت شهری/ترکیبی/بزرگراهی: 9/7.1/8.1 لیتر در هر صد کیلومتر

سوبارو فارستر یکی از محصولات پرفروش این برند ژاپنی است که بعد از برادر بزرگتر خود یعنی اوت بک قرار دارد.البته دلیل این مهم نیز مشخص است چرا که این کراس اوور کوچک خودرویی جادار و راحت بوده و با سیستم چهار چرخ محرک درجه‌یک و قیمتی مناسب عرضه می‌شود.البته فارستر از نظر پرفورمنس عالی عمل می کند چرا که به پیشرانه 2.5 لیتری و جعبه دنده CVT مجهز شده است.

2-نیسان روگ

2-نیسان روگ

مصرف سوخت شهری/ترکیبی/بزرگراهی: 9/7.1/8.1 لیتر در هر صد کیلومتر

مشخصا نیسان روگ یکی از بزرگترین کراس اوور های حاضر در این لیست است که از پیشرانه 4 سیلندر 2.5 لیتری در کنار جعبه دنده CVT بهره می برد. مدل غیر هیبریدی این خودرو در صورت تجهیز به سیستم چهار چرخ محرک مصرف 7.3 لیتری در بزرگراه دارد که در نسخه‌ی هیبریدی این مصرف به 6.7 لیتر در هر صد کیلومتر کاهش می‌یابد.

3-تویوتا C-HR

3-تویوتا C-HR

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.7/7.5/8.1 لیتر در هر صد کیلومتر

شاید تویوتا C-HR زیاد دارای ظاهری جذاب نباشد اما در هر صورت برادر کوچکتر تویتا راو 4 محسوب می گردد و طرفداران بسیاری د ارد.این ژاپنی خاص دارای پیشرانه 2.0 لیتری 4 سیلندر است که با جعبه دنده CVT جفت شده است اما برخلاف رقبا منحصرا بصورت دیفرانسیل جلو عرضه می گردد.

4-تویوتا راو 4

4-تویوتا راو 4

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.7/6.9/7.8 لیتر در هر صد کیلومتر

تویوتا راو4 پرفروش ترین کراس اوور تویوتا محسوب گردیده که علاوه بر کم مصرف بودن از فناوری های زیادی نیز بهره مند است.در زیر درب موتور این خودرو پیشرانه 2.5 لیتری 4 سیلندر با پرفورمنس مناسبی قرار دارد . همچنین گیربکس 8 سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال قدرت این پیشرانه را بر عهده دارد. این خودرو بسته به تریم انتخابی با سیستم چهار چرخ محرک نیز عرضه می‌شود.

5-هیوندای کُنا

5-هیوندای کُنا

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.4/7.3/7.8 لیتر در هر صد کیلومتر

کنا بعنوان یک کراس اوور ساب کامپکت همانند تویوتا C-HR دارای استایل متفاوتی است. جبعه دنده 7 سرعته اتوماتیک در کنار پیشرانه 1.6 لیتری توربو مشخصات فنی این خودرو را تشکیل می دهند. مدل دیگر نیز با پیشرانه‌ی 2 لیتری در دسترس است که مصرف سوخت بالاتری دارد.

6-هوندا HR-V

6-هوندا HR-V

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.4/6.9/7.8 لیتر در هر صد کیلومتر

هوندا این کراس اوور را بعنوان جایگزین بلند قامت تر و البته کاربردی تر از هاچ بک فیت معرفی کرد چرا که بر روی پلت فرم همین هاچ بک سوار شده و از ردیف سوم نیز برخوردار گردیده است. یک پیشرانه‌ی 4 سیلندر 1.8 لیتری قدرت خود را از طریق گیربکس CVT به چرخ‌ها می‌رساند. این خودرو نیز با سیستم چهار چرخ محرک در دسترس می‌باشد.

7-هوندا CR-V

7-هوندا CR-V

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.4/6.9/7.8 لیتر در هر صد کیلومتر

هوندا CR-V هم یکی از پرفروش ترین کراس اوور های بازار است.این خودرو علاوه بر اینکه از بردار خود بزرگتر است اما از نظر میزان مصرف سوخت تفاوت چندانی با HR-V ندارد. نسخه‌ی پایه این شاسی‌بلند با پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2.4 لیتری تنفس طبیعی عرضه می‌شود که تقریباً مصرف مشابهی با مدل توربو دارد.

 

8-کیا سول

8-کیا سول

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.1/6.7/7.5 لیتر در هر صد کیلومتر

کیا نسل جدید سول را به تازگی معرفی کرده است. این خودروی جعبه ای کره ای از پیشرانه 2.0 لیتری تنفس طبیعی در تریم اکو و دینامیک مجهز شده است که در کنار جعبه دنده CVT به سومین خودروی کم مصرف این لیست تبدیل شده است.  سول یکی از معدود کراس اوورهای ساب کامپکت بازار است که بدون سیستم چهار چرخ محرک عرضه شده و دارای گیربکس CVT می‌باشد.

9-لکسس UX 200

9-لکسس UX 200

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 8.1/6.3/7.1 لیتر در هر صد کیلومتر

لکسوس برای ورود به بازار کراس اوورهای کوچک به تازگی UX را معرفی و به بازار عرضه کرده است.این خودرو همانند پسر عموی خود تویوتا CH-R از استایلی متفاوت و گیرا برخوردار است و نسخه اف اسپورت آن در دسترس است. یک پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری کم‌مصرف به همراه گیربکس CVT در این خودرو نصب‌شده است. اگرچه سیستم چهار چرخ محرک در مدل‌های هیبریدی این کراس اوور وجود دارند اما مدل بنزینی UX 200 از آن بی‌بهره است.

10-نیسان کیکس

10-نیسان کیکس

مصرف سوخت شهری/بزرگراهی/ترکیبی: 7.5/6.5/7.1 لیتر در هر صد کیلومتر

نیسان کیکس یک کراس اوور ساب کامپکت است که از تجهیزات ایمنی و رفاهی مناسبی سود می‌برد. این خودرو سریع‌ترین مدل حاضر در لیست نبوده و دارای یک پیشرانه‌ی 1.6 لیتری و گیربکس CVT می‌باشد اما مصرف سوخت خوبی دارد. این خودرو تنها به‌صورت دیفرانسیل جلو عرضه می‌شود.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/2/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط