icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین کیا اپتیما با نام جدید وارد بازار خواهد شد

کیا اپتیما با نام جدید وارد بازار خواهد شد

comments 0 1399/3/7

سدان نسبتا محبوب اپتیما در بازار بومی کره جنوبی با نام K5 عرضه می شود اما در بازار های دیگر دنیا نظیر بازار آمریکای شمالی از نام اپتیما عرضه می گردد. حال بنا بر شواهد موجود این خودروسازا کره ای قصد دارد از همان نام بومی برای بازار آمریکای شمالی بهره ببرد.

سال گذشته هنگامی‌که خودرونویسان منتخبی برای رانندگی با K5 جدید در کرهٔ جنوبی دعوت شدند، کیا اعلام کرد که می‌تواند نام اپتیما را در ایالات‌متحده کنار بگذارد و حالا نیز موتورترند با جستجو در وب‌سایت مصرف سوخت EPA متوجه شده که اپتیما مدل 2021 با نام K5 مدل 2021 ثبت شده است که این ظاهراً تغییر نام سدان میان سایز کیا را تأیید می‌کند. البته کیا هنوز رسماً در این مورد اظهارنظری نکرده است.

کیا مدت‌ها است که در زادگاه خود از این شیوهٔ نام‌گذاری محصولات استفاده می‌کند و علاوه بر اپتیما، سدان‌های فورته، کادنزا و K900 نیز در کرهٔ جنوبی به ترتیب با نام‌های K3، K7 و K9 عرضه می‌شوند؛ بنابراین اگر در بازار آمریکای شمالی نام اپتیما به K5 تغییر کند، ممکن است همین تغییر در نام دیگر سدان‌های کیا در این بازار نیز ایجاد شود. درهرحال، فعلاً K5 فقط در یک مدل و با یک پیشرانه در سایت EPA ثبت شده است. مدلی که در این سایت دیده می‌شود، به پیشرانهٔ 1.6 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ و گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک مجهز بوده و از سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برخوردار است.

هرچند در سایت EPA قدرت موتور K5 ذکر نشده اما همین موتور با 180 اسب بخار قدرت و 260 نیوتن متر گشتاور برای هیوندای سوناتا هم ارائه می‌شود. اعداد اعلامی EPA نشان می‌دهند که K5 مدل 2021 در هر صد کیلومتر در شهر 9 لیتر، در بزرگراه 6.9 لیتر و در سیکل ترکیبی 8.1 لیتر بنزین مصرف می‌کند. بااینکه در سایت EPA موتور دیگری برای K5 ثبت نشده اما این خودرو بسته بازار با پیشرانه‌های مختلفی ارائه می‌شود که ازجملهٔ آن‌ها می‌توان به موتور 2 لیتری با 150 اسب بخار قدرت و 192 نیوتن متر گشتاور و موتور 2.5 لیتری با 190 اسب بخار قدرت و 246 نیوتن متر گشتاور اشاره کرد.

همچنین انتظار می‌رود نسخهٔ قوی‌تری هم از این سدان کره‌ای با نام K5 GT با پیشرانهٔ 2.5 لیتری توربو در آمریکا شمالی عرضه گردد. این موتور 286 اسب بخار قدرت و 422 نیوتن متر گشتاور خواهد داشت اما هنوز زمان عرضهٔ این نسخه در آمریکا مشخص نیست.ی

برچسب ها:

کیاسدان
user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/3/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط