icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین انفجار جایگاه سوخت گیری هیدروژن در نروژ مانعی جدید در برابر پیل سوختی ها

انفجار جایگاه سوخت گیری هیدروژن در نروژ مانعی جدید در برابر پیل سوختی ها

comments 0 1398/3/22

امروزه خودروسازان برای یافتن جایگزینی برای خودروهای بنزینی راه حل های متفاوتی را ارائه می دهند. در حالی که کمپانی برتر دنیا بدنبال الکتریکی کردن بیشتر محصولاتشان هستند و این دست از خودورها را جایگزینی مناسب می دانند ،ژاپنی وها و بعضا کره ای اعتقاد دارند خودروهای الکتریکی بدلیل محدودیت های فراوان محصولات مناسبی برای آینده نیستند. چشم بادامی های شرق آسیا خوردوهای پیل سوختی با سوخت هیدروژن را مناسب می دانند و معتقد هستند که علاوه بر مزیت های فراوان ،خودروهای پیل سوختی کاملا پاک و دوستدار محیط زیست هستند.

اما مهمترین معضل پیش روی خودروهای پیل سوختی ،احتمال احتراق بالای هیدوژن است چرا که پایه و اساس این عنصر شیمیایی به گونه ای است که به شدت اشتعال زا بوده و سریعا با هوای محیط در مجاروت جرقه یا نور خورشید مشتعل می گردد. اگر هیدروژن با هوا آمیخته شود و غلظت آن میان ۴ تا ۷۴ درصد باشد یا آمیزه‌ای از هیدروژن و کلر با درصد ۵ تا ۹۵ درصد می‌تواند ماده‌ای انفجاری را پدیدآورد. این آمیزه‌های گازی با یک جرقه، کمی گرما یا نور خورشید بی‌درنگ منفجر می‌شود. همین امر سبب شده که کارشناسان از فراگیر شدن خودروهای هیدوژنی ابراز نگرانی کنند.

دو روز پیش یعنی 10 ژوئن 2019 اتفاقی در نروژ افتاد که به گونه بر این امر صحه می گذارد. در این روز یکی از جایگاه سوخت گیری هیدروژن در نروژ منفجر شده و شدت این انفجار به حدی بود که کیسه هوای خودروی عبوری را فعال کرد و باعث آسیب دیدگی رانندگان شد. به همین دلیل، Uno-X دو ایستگاه هیدروژنی دیگر خود را در نروژ بسته است، درحالی‌که خودروسازان تویوتا و هیوندایفروش خودروهای پیل سوختی هیدروژنی (FCV) خود را به‌طور موقت متوقف کردند؛ هر چند فقط چند دستگاه خودروی پیل سوختی هیدروژنی در هر ماه به فروش می‌رسید. انتظار می‌رود که صاحبان خودروهای پیل سوختی هیدروژنی، خودروهای اجاره‌ای دریافت کنند.باتوجه‌به اینکه چند ایستگاه سوخت‌گیری سوخت هیدروژن در سراسر جهان نصب شده است، با این انفجار متوسط ​​تعداد انفجارها در هر ایستگاه احتمالاً به میزان بالاتری نسبت به هر سوخت دیگر خواهد بود.

حالا با این اتفاق که رخ داده مخالفان خودروهای پیل سوختی بهانه ای در دست دارند که بر این فناوری تاخت تاز نمایند.همین امر ادامه کار و فراگیر شدن خودروهای های پیل سوختی را در هاله ای از ابهام قرار خواهد داد و ژاپنی بعنوان پیشرو در این صنعت باید تصمیمات اساسی در خصوص ایمنی بیشتر این فناوری اتخاذ نمایند.هرگونه مسائل مربوط‌به ایمنی(به‌ویژه اگر چنین حوادثی باز هم تکرار شود)، فقط به چالش فناوری پیل سوختی می‌افزاید.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/3/22
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط