icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تایکان،سوپر اسپرت تمام الکتریکی پورشه رسما معرفی شد

تایکان،سوپر اسپرت تمام الکتریکی پورشه رسما معرفی شد

comments 0 1398/6/14

پورشه مدتها که کمپین تبلغات پیش از رونمایی نخستین محصول الکتریکی خود را آغاز کرده و  حالا نهایتا از این سوپر سدان الکتریکی خود با نام تایکان رونمایی کرد تا به نوعی جواب دندان شکن اروپایی های به تسلا مدل S بصورت رسمی عرض اندام نماید.پورشه برای معرفی این خودرو ،تایکان را در سه قاره اروپا ،آسیا و آمریکا بصورت همزان در معرض دید عموم قرار داد.این خودروی پرفورمنس دوستدار محیط زیست پورشه پکیج کاملی از عملکرد معمول پورشه را قابلیت استفاده روزانه در اختیار قرار می دهد.

طراحی تایکان به نوعی آمده تا یک رزنانس تاریخی در محصولات پورشه ایجاد نماید  اما همچنان DNA یک پورشه اصیل را حفظ کرده است.  دماغهٔ خودرو عریض و تخت به نظر می‌رسد درحالی‌که در پروفیل جانبی آن با خط سقف اسپرت شیب‌دار، ستون C کشیده به سمت عقب و شانه‌های برجسته، کاملاً استایل یک پورشه به تصویر کشیده شده است. یکی از ویژگی‌های ظاهری خلاقانهٔ تایکان نیز نوشتهٔ شیشه‌ای PORSCHE است که با نوار چراغ عقب ادغام شده است.

تایکان 4,963 میلی‌متر طول و 1,966 میلی‌متر عرض (بدون احتساب آینه‌های جانبی) دارد و فاصلهٔ محوری آن‌هم برابر با 2,900 میلی‌متر است. این بدان معناست که از لحاظ ابعاد تایکان در حد و اندازه های تسلا S ظاهر شده است اما پورشه ضریب آیرودینامیک این سوپر اسپرت برقی را به 0.22 رسانده تا به نوعی باعث افزایش برد خودرو کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

با ورود به کابین تایکان نمایشگر منحصر به برای سرنشین کنار جلب توجه می کند اما همچنان ترکیب بندی این خودرو نیز بصورت راننده محور طراحی شده است.  در بالاترین نقطهٔ داشبورد یک صفحه آمپر دیجیتالی منحنی جای گرفته درحالی‌که یک صفحه‌نمایش 10.9 اینچی مرکزی و یک صفحه‌نمایش سفارشی سرنشین جلو نیز باهم ترکیب شده‌اند تا تمام اطلاعات موردنیاز را ارائه کنند. این نمایشگرها موجب شده کنترلرهای فیزیکی مثل دکمه‌ها بسیار کاهش پیدا کنند اما در عوض می‌توان از طریق لمس کردن یا با استفاده از سیستم کنترل صوتی که به فرمان «هی پورشه» پاسخ می‌دهد، قسمت‌های مختلف خودرو را کنترل کرد. تمام رابط‌های کاربری نیز کاملاً جدید بوده و برای تایکان طراحی شده‌اند.

اما نکته عجیب عدم استفاده از چرم در کابین خودرو است که تقریبا برای نخستین بار اتفاق افتاده اما پورشه تاکید کرده از آنجایی که تایکان خودرویی دوستدار محیط زیست است پوشش کابین از نوعی مواد بازیافتی نوآورانه تولید شده است. پورشه همچنین در باطری‌های تایکان که در کف آن نصب شده‌اند شکاف‌هایی بنام «پارکینگ پا» ایجاد کرده است که موجب راحتی سرنشینان عقب می‌شود. این ویژگی همچنین امکان دستیابی به ارتفاع پایینی که برای خودروهای اسپرت معمول است را هم فراهم کرده است. در جلو و عقب این خودرو نیز دو صندوق بار وجود دارد که جلویی 81 لیتر و عقبی 366 لیتر ظرفیت دارد.

تایکان در ابتدا فقط در دو نسخهٔ توربو و توربو S به بازار عرضه می‌شود اما اواخر سال آینده مدل کراس توریسمو نیز به‌عنوان اولین نسخهٔ مشتق‌شده به خانوادهٔ تایکان اضافه خواهد شد. هردو مدل توربو و توربو S در حالت عادی 625 اسب بخار قدرت دارند اما شباهت‌ها میان این دو مدل در همین‌جا به پایان می‌رسد زیرا در حالت اووربوست، خروجی قوای محرکهٔ مدل توربو به 680 اسب بخار قدرت و 850 نیوتن متر گشتاور می‌رسد درحالی‌که در این حالت مدل پرچم‌دار توربو S خروجی فوق‌العاده‌ای برابر با 761 اسب بخار قدرت و 1050 نیوتن متر گشتاور خواهد داشت؛ بنابراین تایکان یکی از قوی‌ترین محصولات حال حاضر پورشه محسوب می‌شود.

تایکان توربو با استفاده از لانچ کنترل ظرف 3.2 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت (صفر تا 96 کیلومتر در 3 ثانیه) می‌رسد درحالی‌که توربو S برای انجام این کار به تنها 2.8 ثانیه (صفر تا 96 در 2.6 ثانیه) زمان نیاز دارد. مدل توربو برای اینکه از صفر به سرعت دویست کیلومتر بر ساعت برسد به 10.6 ثانیه زمان نیاز دارد درحالی‌که توربو S این کار را ظرف 9.8 ثانیه انجام می‌دهد اما حداکثر سرعت هردو نسخه 260 کیلومتر بر ساعت است.

پورشه برای تأمین انرژی موتورهای الکتریکی تایکان یک پکیج باطری لیتیوم یونی 93.4 کیلووات ساعتی با معماری 800 ولتی در نظر گرفته است؛ بنابراین تایکان اولین خودروی تولیدی دنیا محسوب می‌شود که بجای استفاده از معماری 400 ولت که ولتاژ معمول خودروهای الکتریکی است، در آن از سیستم 800 ولتی استفاده شده است. این ولتاژ بالا مزیت بزرگی برای رانندگان به همراه خواهد داشت زیرا با استفاده از شبکه‌های شارژ توان بالای 270 کیلوواتی می‌توان باطری‌ها را برای پیمودن صد کیلومتر تنها ظرف 5 دقیقه شارژ کرد. با این شارژرها همچنین از 5 تا 80 درصد از باطری‌ها ظرف 22 دقیقه شارژ می‌شوند.

با استفاده از شارژرهای سریع 150 کیلواتی DC نیز می‌توان ظرف 36 دقیقه تا 80 درصد از ظرفیت باطری‌ها را شارژ کرد. علاوه بر این، هرچند حداکثر ظرفیت شارژ تایکان 270 کیلووات است اما خریداران می‌توانند خودروی خود را از طریق پریزهای برق خانگی 240 ولتی با شارژرهای 9.6 کیلوواتی به‌راحتی شارژ کنند. البته در این صورت برای شارژ کامل باطری‌ها باید یازده ساعت صبر کرد. طبق اعلام پورشه، نسخهٔ توربو با هر بار شارژ کامل باطری‌ها می‌تواند تا حداکثر 450 کیلومتر را طی کند درحالی‌که بُرد توربو S حداکثر به 412 کیلومتر می‌رسد.

تایکان توربو و توربو S هر دو به دو موتور الکتریکی مجهز شده اند که یکی بر روی محور جلو و دیگری بر روی محور عقب سوار شده اند و سامانه چهار چرخ متحرک تکمیل کننده این سیستم خواهد بود. اما ابتکار جدید پورشه را باید در گیربکس دو سرعته جستجو کرد که توسط مهندسین پورشه توسعه یافته است. در این گیربکس دندهٔ اول شتاب بیشتری را در هنگام شروع حرکت فراهم می‌کند درحالی‌که دندهٔ دوم با ضریب بلندتر روی بهره‌وری بالا و ذخیرهٔ انرژی تمرکز دارد و در سرعت‌های بالا درگیر می‌شود.

پورشه برای شاسی تایکان از یک سیستم شبکهٔ کنترل مرکزی استفاده کرده است که تمامی سیستم‌های مربوط به شاسی را تجزیه‌وتحلیل و هماهنگ‌سازی می‌کند. ازجملهٔ این سیستم‌ها می‌توان به سیستم تعلیق تطبیقی با مدیریت تعلیق فعال پورشه و کنترل الکترونیکی کمک‌فنرها، سیستم سفارشی کنترل پویایی اسپرت شاسی پورشه و سیستم تثبیت‌کنندهٔ الکترومیکانیکی با سیستم کنترل بُرداری گشتاور پورشه اشاره کرد. در تایکان چهار حالت رانندگی مختلف شامل بُرد، معمولی، اسپرت و اسپرت پلاس وجود دارد اما علاوه بر این، حالتی بنام شخصی هم در خودرو تعبیه شده که با استفاده از آن می‌توان سیستم‌ها را به‌صورت مجزا و طبق نیاز و سلیقه تنظیم کرد.

توان سیستم بازیابی انرژی ترمزهای تایکان نیز به میران قابل‌توجهی بیشتر از رقبا است به‌گونه‌ای که آزمایش‌های رانندگی نشان داده‌اند تقریباً 90 درصد از ترمز گیری‌های روزمره توسط موتورهای الکتریکی صورت می‌گیرد بدون اینکه ترمزهای معمولی چرخ‌ها فعال شوند. پورشه تایکان توربو در آلمان با قیمت پایهٔ 152,136 یورو و توربو S با قیمت 185,456 یورو عرضه می‌شود درحالی‌که آمریکایی‌ها برای خرید این سدان الکتریکی به ترتیب باید 153,310 دلار و 187,610 دلار بپردازند.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/6/14
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط