icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین دور باطل برگزاری نمایشگاه خودرو درشهر تهران ،تهران شهری با دو نمایشگاه خودرو

دور باطل برگزاری نمایشگاه خودرو درشهر تهران ،تهران شهری با دو نمایشگاه خودرو

comments 0 1397/2/23

در سالهای دور اکثر نمایشگاه معتبر و غیر معتبر کشور در محل نمایشگاه بین الملی تهران واقع در تقاطع سئول و چمران برگزار می گردید اما با گستردگی امکانات در شهر های مختلف باعث گردید که به مرور زمان نمایشگاه ها  در دیگر شهر های کشور هم رونق خاصی بگیرد اما همچنان نمایشگاه بین الملی و مهم در تهران بعنوان پایتخت ایران  برگزار می گردد .از همین رو با توجه به مشکلات ترافیکی بسیار زیاد در حوالی خیابان سئول و چمران ،شهردای تهران را ملزم کرد که پروژه نمایشگاهی شهر تهران واقع در جنوب اطراف تهران را تسریع ببخشد که نهایتا چند سال پیش به بهره برداری رسید و از آن زمان نمایشگاه هایی که با استقبال مردم روبرو می گردد در این محل برگزار می گردد. یکی از این موارد نمایشگاه خودروی تهران بود که سالانه به استقبال میلیونی مردم تهران و گاها شهرستان ها برگزار می گردید. نمایشگاه خودرو تهران در سالهای نه چندان دور به دلایل مختلف از قیبل تحریم ها و عدم گستردگی محصولات به تعطیلی کشیده شده بود. اما از سال 95 با کمک بخش خصوص این نمایشگاه دوباره در نمایشگاه شهر آفتاب  آغاز به فعالیت کرد که بدلیل عملکرد بسیار موفقیت آمیز بخش خصوص برگزار کننده ،با استقبال خودروسازان داخلی و حتی بین الملی روبرو گردید.

وزارت صنعت که تاکنون در خواب غفلت بسر می برد وقتی که با استقبال  از این نمایشگاه روبرو گردید  خود تصمیم به برگزاری نمایشگاه خودرو در تهران گرفت و از آنجا که این نمایشگاه در تقویم شهر آفتاب به نام شرکت خصوصی ثبت شده بود تصمیم گرفت که در اقدامی عجولانه و بدون منطق نمایشگاه خودروی مورد نظر خود را در نمایشگاه بین الملی تهران واقع در خیابان سئول برگزار کند. این اتفاق دور از ذهن مشکلات عدیده ای را در پی دارد که در ذیل به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

1-تهران شهری با دو نمایشگاه خودرو

اگر کمی به خودرو علاقمند باشید و اخبار روز دنیا را پیگیری کرده باشید حتما می دانید که تمامی نمکایشگاه خودروی بزرگ دنیا در یک شهر خاص انجام می گیرد و تاکنون و در هیچ نقطه دنیا ،شهری با دو نمایشگاه خودرو وجود ندارد .برای مثال نمایشگاه خودرو ژنو ،فرانکفورت ،دیترویت ،شیگاکو ،پکن ،شانگهای و غیره برای یکبار در سال و در یک شهر برگزار می گردند. اما وزارت صنعت با این عمل در حقیقت اعتبار هر دو نمایشگاه را زیر سئوال خواهد برده و بدعتی نوینی در صنعت نمایشگاهی جهان از خود بجای خواهد گذاشت.

2- واگذاری به بخش خصوصی

همواره در تمامی دولت ها و تمامی ارکان نظام واگذاری فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی سر لوحه قرار داده شده است از این رو وزارت صنعت هم باید به مانند دیگر وزرات خانه ها این دستورالعمل اجرایی را عملیاتی سازد .اما در عمل می بینیم زمانی که یک شرکت خصوصی در یک فعالیت اقتصادی عملکرد مثبتی دارد و تمامی طرفین ماجرا از برگزاری نمایشگاه رضایت دارند ،وزارت صنعت بجای کمک به این شرکت در جهت اعتلای صنعت خودروسازی ،با برگزاری موازی نمایشگاه خودرو قصد دارد تا با سنگ اندازی این شرکت خصوصی را از دور خارج نماید.

3-مشکلات ترافیکی شهر تهران

همانطور که اشاره شد در زمان نه چندان دور وقتی یک نمایشگاه مهم در خیابان سئول برگزار می گردید عملا محدوده شمال غرب و غرب تهران با مشکلات ترافیکی قابل توجهی روبرو می گردید بطوریکه عملا خیابان ها اطراف در طی برگزاری نمایشگاه بطورکامل قفل می گردید و علاوه بر مردم منطقه ،بازدیدگنندگان ،پلیس ،شهرداری و چندین سازمان دیگر را دچار مشکل می نمود. همین مشکلات باعث گردید طی سالهای متمادی و با فعالیت های شبانه روزی بخش ها مختلف این نمایشگاه ها به بیرون تهران انتقال یافت. اما ظاهرا وزرات صنعت  بدون توجه به نهاد ها و سازمان های دیگر  قصد دارد این دور باطل را مجددا تکرار نماید و  مردم تهران را با مشکلات گذشته که به سختی حل شده بود ،گریبان گیر نماید.

با توجه به موارد فوق کاملا مشخص است که برگزاری نمایشگاه خودرو در شهر تهران به صلاح هیچ کس جز وزارت صنعت نیست و عملا باید برگزاری آن متوقف گردد چرا که در طول سالهای گذشته نهاد های مختلفی از قبیل پلیس،شهرداری تهران ،مردم و غیره ضربه ای سخت از برگزاری اینگونه نمایشگاه های پرمخاطب خورده اند و نباید بدلیل منفعت صرفا مالی  عده ای خاص ، حقوق دیگران نادیده گرفته شود.البته در روزهای اخیر خبر هایی مبنی بر عدم برگزاری این نمایشگاه که قراراست  در خرداد ماه برگزار گردد به گوش می رسد که امیدواریم این امر محقق گردد.

user-img

نویسنده :

هومن زمانی

comments 0 1397/2/23
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط