icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه تمام الکتریکی ،پورشه تایکان در برابر تسلا مدل S

مقایسه تمام الکتریکی ،پورشه تایکان در برابر تسلا مدل S

comments 0 1398/6/21

تسلا در سال 2012 برای نخستین بار سدان لوکس و تمام الکتریکی مدل S را روانه بازار کرد تا عملا کلاس جدیدی را معرفی نماید.بنابر این زمانی که که آئودی ،مرسدس بنز و  بی ام و سدان های اسپرت و لوکس الکتریکی خود را وارد بازار نمایند حدود یک دهه از معرفی این کلاس در بازارهای جهانی توسط تسلا گذشته است. اما در این بین پورشه برای این اتفاق صبر نداشته و زودتر از دیگر اورپایی ها تایکان را بعنوان رقیب تسلا مدل S معرفی نمود. از همین رو قصد داریم بالاترین نسخه تایکان یعنی توربو S را در مقابل پرچم دار تسلا یعنی مدل S یعنی P100D  قرار دهیم تا دریابیم که این رقابت الکتریکی به نفع کدام تمام خواهد شد.

طراحی ظاهری

زمانی که پورشه قصد داشت تایکان را طراحی نماید از یک امتیاز ویژه بهره می برد چرا که از پیش همه چیز را در خصوص تسلا مدل S می دانست.لذا در حالی که تسلا مدل S در زمان رونمایی خودرو بسیار زیبا و جذاب بود و البته همچنان نیز هست ،ژرمن های محصول خود را به یک سطج بالاتر برده  و خودرویی را معرفی نمودند که به وضوح جذاب تر ،آینده نگرانه تر و مدرن تر از تسلا است. لبته نمی‌خواهیم بگوییم یکی از این خودروها نمای بهتری نسبت به دیگری دارد اما وقتی به آن‌ها در کنار هم نگاهی می‌کنیم پورشه جدیدتر به نظر می‌رسد که البته کاملاً طبیعی است چون چندین سال است مدل S را دیده‌ایم. علاوه بر این، تایکان به لطف دماغهٔ تخت و گلگیرهای برجسته، اسپرت‌تر به نظر می‌رسد اما بااین‌حال هردو خودرو از گلگیرهای عقب عضلانی و برآمده‌ای برخوردارند و به همین دلیل نمی‌توان گفت مدل S در ظاهر خیلی کمتر از تایکان تهاجمی به نظر می‌رسد.

 

 

طراحی کابین ،کیفیت و راحتی

طراحی کابین ،کیفیت و راحتی
طراحی کابین ،کیفیت و راحتی

مشخصا برای اینکه متوجه شویم کدامیک از این دو سدان از راحتی در سفر و کیفیت بهتری برخودار هستند باید اندکی صبر کنیم چرا که پورشه هنوز اطلاعات بیشتری را در خصوص این خودروی جدید خود منتشر نکرده است اما اگر بگوییم که پورشه از کیفیت بهتری بهره خواهد برد چندان سوپرایز کننده نخواهد بود. داشبورد این سدان آلمانی نیز با صفحه آمپر دیجیتالی منحنی 16.8 اینچی، نمایشگر مرکزی 10.9 اینچی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی، نمایشگر 8.4 اینچی برای کنترل سیستم تهویه، تنظیمات صندلی‌ها و… و نهایتاً صفحه‌نمایش سفارشی سرنشین جلو، بیشتر از تسلا راننده محور است. در همین حال، مدل S هم به یک صفحه آمپر دیجیتالی 12.3 اینچی مجهز است و صفحه‌نمایش عظیم 17 اینچی مرکزی آن نیز مطمئناً نیازی به معرفی ندارد.

پیشرانه

پیشرانه
پیشرانه

اگر قصد دارید در بازار بدنبال سوپر اسپرتی سریعتر از این دو سدان باشید سخت در اشتباه هستید حال اگر بدبنال خودرویی الکتریکی هستید که بتواند تایکان و مدل S را پشت سر بگذارد مطمئنا آب در هاون خواهید کوبید چرا هر دو گزینه از سریعترین خودروهای الکتریکی امروز جهان هستند.  بااین‌حال اگر خواهان پرشتاب‌ترین خودروی خانوادگی دنیا هستید اعداد و ارقام میگویند مدل S P100D پرفورمنس هنوز هم سریع‌تر است اما اختلاف آن با پورشه چندان زیاد نیست زیرا درحالی‌که تسلا ظرف 2.4 ثانیه از صفر به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد، پورشه برای انجام این کار تنها به دودهم ثانیه زمان بیشتری نیاز دارد. اما هرچند شاید بتوان از این اختلاف شتاب چشم‌پوشی کرد ولی این واقعیت که مدل S با هر بار شارژ باطری‌ها مسافت بسیار بیشتری را طی می‌کند هرگز قابل کتمان نیست زیرا بااینکه بُرد 412 کیلومتری تایکان توربو S مسافت کمی نیست اما P100D با بُرد 555 کیلومتر از این لحاظ کاملاً برتری دارد.

کابردی بودن و قیمت

کابردی بودن و قیمت
کابردی بودن و قیمت

پورشه تایکان 4,963 میلی‌متر طول و 1,966 میلی‌متر عرض داشته و فاصلهٔ محوری آن 2,900 میلی‌متر است درحالی‌که طول، عرض و فاصلهٔ محوری مدل S به ترتیب برابر با 4,980 میلی‌متر، 1,964 میلی‌متر و 2,960 میلی‌متر است. این نشان می‌دهد دو خودرو از لحاظ اندازه بسیار نزدیک به هم هستند اما بااین‌حال فضای بار تسلا بسیار بیشتر است زیرا مجموع ظرفیت صندوق‌های بار جلو و عقب آن به 850 لیتر می‌رسد درحالی‌که دو صندوق بار تایکان روی‌هم تنها 447 لیتر حجم دارند؛ اما مهم‌ترین برتری تسلا بدون شک قیمت آن است که میزان قابل‌توجهی کمتر از رقیب آلمانی است. قیمت تایکان توربو S از 187,610 دلار آغاز می‌شود درحالی‌که مدل S P100D پرفورمنس با قیمت 99,990 دلار به بازار عرضه می‌شود؛ بنابراین اگر چند آپشن برای تایکان سفارش داده شود قیمت آن به دو برابر قیمت پرچم‌دار مدل S می‌رسد که اختلاف بسیار زیاد و تعیین‌کننده‌ای خواهد بود.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

پیش از نتیجه گیری باید بگیوییم که پورشه از تایکان بعنوان یک خودروی اسپرت الکتریکی یاد می کند نه یک GT چهار درب  یا خودروی خانوادگی و یا هر چیز دیگری که تسلا به مدل S نسبت داده است لذا ممکن است از برخی جهات این مقایسه منصفانه نباشد.اما مشخصا شباهت های این خودرو بیشتر از تفاوت هایشان است از همین رو بدون شک تایکان همیشه با مدل S مقایسه خواهد شد. شباهت‌های میان این دو ماشین بیشتر از تفاوت‌های آن‌ها است و این باعث می‌شود تایکان همواره با مدل S مقایسه شود؛ اما موضوع مهم دیگر اینکه تایکان قبل از هر چیز یک پورشه است نه رقیب مستقیمی برای X، Y یا Z. این اولین محصول تمام الکتریکی پورشه است و برای پرفورمنس پایدار ساخته شده است. این یعنی تایکان می‌تواند در پیست‌ها اقدام به دورزنی‌های پیاپی کند بدون آنکه باطری‌هایش داغ شوند که این ویژگی به میزان زیادی به ارزش آن اضافه می‌کند؛ اما با همهٔ این‌ها آیا سدان الکتریکی پورشه ارزش پرداخت نزدیک به صد هزار دلار بیشتر نسبت به تسلا را دارد؟

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1398/6/21
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط