icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1397/10/27

  افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده خلاف قانون است

  پردیس خودرو-بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به جلسه نمایندگان مجلس، شرکت‌های خودروسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی و مرکز پژوهش‌ها در کمیسیون متبوعش به منظور بررسی نحوه قیمت‌گذاری خودرو، گفت: دو هفته پیش جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مشاور رییس جمهور، نمایندگان سازمان تعزیرات و بازرسی و حمایت از مصرف کننده و خودروسازان برگزار شد. در این جلسه مقرر شد کارگروهی به منظور تعیین قیمت خودرو، نحوه واگذاری خودروهای پیش فروش شده و… مشخص شود. پیرو این تصمیم جلسه‌ای در این باره در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شد.

  نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه در این جلسه به بحث گذاشته شد این بود که آیا افزایش قیمت خودرو شامل خودروهای پیش فروش شده و خودروهایی که تحویل آنها از شهریور سال جاری بوده می‌شود یا نه؟ در این باره مدیرعامل دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا نظرات خود را مطرح کردند و نماینده سازمان‌های نظارتی هم بحث‌هایی را مطرح کردند که قیمت‌گذاری نمی‌تواند عطف به ماسبق شود

  وی با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار، گفت: براساس این مصوبه قیمت خودروهای پیش فروش شده که زمان تحویل آنها از ابتدای شهریور ماه به بعد است افزایش پیدا می‌کند این در حالی است که افزایش قیمت باید با طی مراحل قانونی صورت گیرد و از زمان تصویب اجرایی شود.

  نظر حقوقی سازمان تعزیرات، شورای عالی رقابت و کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰؛ افزایش قیمت‌ خودرو عطف به ماسبق نمی‌شود

  این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: خودروسازان مدعی هستند که این اجازه با اذن سران قوا به آنها داده شده که افزایش قیمت خودرو را از اول شهریور ماه اجرایی کنند. کمیسیون این اجازه را از مدعیان مطالبه می‌کند درحالیکه نظر حقوقی سازمان تعزیرات، سازمان بازرسی، شورای عالی رقابت و کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ این بود که این قیمت‌گذاری عطف به ماسبق نمی شود.

  افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده غیرقانونی است

  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: همچنین خودروسازها معتقد بودند دو نوع قرارداد وجود دارد یکی قرارداد قطعی که مشتریان در زمان ثبت نام پول را یک جا دادند و یکی ثبت‌نام غیر قطعی که بخشی از پول در یک قسط داده شده و چند قسمت از آن باقی مانده است که خودروسازان این نوع قرارداد را شامل افزایش قیمت می‌دانند. اما براساس مطالعه‌ای که داشتیم متوجه شدیم در این قرارداد تنها یک راه افزایش قیمت پیش بینی شده آن هم در موردی است که خریدار به تعهد خود عمل نکند و در زمان سررسید قسط خود را پرداخت نکند، لذا از نظر ما این کار غیرقانونی است که افزایش قیمت‌ها بخواهد شامل گذشته شود.

  پارسایی ادامه داد: نهایتا قرار شد دستگاه‌های نظارتی و معاونت حقوقی رئیس جمهور ظرف مدت ۱۰ روز نظر مکتوب خود را در این باره که آیا این قیمت گذاری طبق قانون عطف به ماسبق می‌شود، را به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه کنند تا تصمیم گیری نهایی در این باره صورت گیرد. به زعم شورای عالی رقابت، سازمان بازرسی، سازمان تعزیرات و مشاوران حقوقی کمیسیون معتقد بودند که قیمت‌گذاری نمی تواند شامل گذشته شود. عطف به ما سبق نمی‌شود.

  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگرچه خودروسازان برای عمل به تعهدات خود با قیمت‌های گذشته ضرر بسیاری را متحل می‌شوند اما نباید مردم تاوان سوءمدیریت و شفاف نبودن قرادادهای پیش فروش را پس دهند.

  ضرورت اصلاح قراردادهای پیش فروش خودرو

  وی اضافه کرد: نوع قرارداد خودروسازان با خریداران خودرو یکی دیگر از موادی بود که در جلسه مذکور مورد بررسی قرار گرفت و بر ضرورت اصلاح این قراردادها تاکید شد. زیرا خودروسازان این قراردادها را با نظر خودشان تنظیم کردند و در این جلسه مقرر شد با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور و همچنین سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و سازمان تعزیرات و شورای عالی رقابت و کمیسیون اصل ۹۰ قرارداد جدیدی تنظیم شود که شفاف و روشن باشد.

  بازار خودرو به بهانه ممنوعیت واردات انحصاری شده است

  پارسایی با بیان اینکه به زعم خودروسازان واردات خودرو لطمه‌ای به آنها وارد نمی‌کند، عنوان کرد: این در حالی است که بازار خودرو به بهانه ممنوعیت واردات انحصاری شده. در حقیقت خودروسازان به هیچ وجه نمی‌توانند تقاضای بازار را پاسخ دهند و عرضه و تقاضا در این بازار متناسب نیست، وقتی هم متناسب نباشد این نگرانی وجود دارد که عرضه کننده به دلیل اینکه از بودن مشتری اطمینان دارد کیفیت کالای خود را کاهش دهد.

  سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کمیسیون اصل ۹۰ عطف به ما سبق شدن افزایش قیمت خودرو را نمی‌پذیرد اگرچه افزایش قیمت خودرو به دلیل تورم و گرانی منقطعی است اما این افزایش قیمت در وهله نخست باید توسط شورای رقابت و سامان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده مشخص شود و از سوی دیگر نباید افزایش قیمت عطف به ما سبق شود

 • 1397/10/26

  واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

  پردیس خودرو-امروز برخی از خریداران خودروهای داخلی در اعتراض  به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمتهای اخیر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتراض کردند که این موضوع واکنش رضا رحمانی - وزیر صمت - را به دنبال داشت.

  طبق اعلام این وزارتخانه، رحمانی در این زمینه اعلام کرد:" وزیر صمت در کنار مردم و مطالبه‌گر حقوق مردم از خودروسازان است. در جلسات روزهای اخیر به جد از مدیران دو خودروساز بزرگ خواسته که براساس قراردادها روند تحویل خودروها تسریع شود. قراردادهای قطعی مشمول افزایش قیمت نمی‌شود".

  هفته گذشته پس از صدور مجوز از سوی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت جدید خودروهای پرتیراژ داخلی اعلام شد.

 • 1397/10/26

  قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد

  پردیس خودرو-همانطور که انتظار می رفت سایپا همگام با دیگر رقیب خود یعنی ایران خودرو به زودی قیمت محصولات خود را افزایش خواهد داد. البته قیمت های که در جدول ذیل مشاهده می کنید پیش از این اعلام شده بود اما اینبار سایپا بصورت کلی قیمت رسمی محصولات تمامی زیر مجموعه های خود را اعلام کرده است.

  قیمت جدید محصولات گروه سایپا

 • 1397/10/25

  خودروهای پیش‌فروش شده به زودی تحویل می‌شود

  پردیس خودرو-اکبر صادقی با اشاره به بازدید از شرکت خودروسازی سایپا، گفت: هدف از این بازدید، نظارت عالیه بر شرکت‌های تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین پیگیری دستور وزیر مبنی بر بهبود وضعیت تولید خودرو است.

  وی با اشاره به تاخیر خودروسازان در تحویل خودروهای پیش فروش شده، افزود: علت تأخیر در تحویل خودروها، تحریم و به تبع آن مشکل در واردات مواد اولیه قطعه‌سازی بود که با تدابیر و مساعدت مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت این مشکل تا پایان بهمن ماه حل می‌شود و خودروسازان می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند.

  مدیرکل دفتر بازرسی و ارزیابی عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره اعلام قیمت جدید خودروها تاکید کرد که در افزایش قیمت ها، حقوق مصرف‌کنندگان و مشتریان در نظر گرفته شده است.

 • 1397/10/25

  اطلاعیه داتیس خودرو در خصوص تحویل خودروهای ثبت نامی به مشتریان

  پردیس خودرو-شرکت داتیس خودرو در راستای ترویج فرهنگ مشتری مداری و در پاسخ به حاشیه سازی برخی از رسانه ها وافراد که به دنبال خدشه دار کردن نام این مجموعه هستند، به اطلاع مشتریان محترم می رساند از تاریخ 30 دی ماه 97 آمادگی آن را دارد تا بر طبق مفاد مندرج در قرارداد فی مابین ودر صورت تکمیل وجه از سوی مشتریان، خودروهای ثبت نامی را بصورت آنی تحویل نماید.

 • 1397/10/25

  ادعای عجیب مدیران خودروساز برای ارزش ١٢٠ میلیونی پراید تا چه اندازه درست است؟

  پردیس خودرو-«پراید باید ۱۲۰ میلیون تومان باشد» پدرام الوندی، معاون خبر ایرنا این موضوع را در توییترش نوشته و توضیح داده است که مدیرعامل سایپا به خبرگزاری جمهوری اسلامی رفته و گفته است که نسبت به قیمت سکه و مسکن در‌ سال ٧٢ پراید باید الان ١٢٠‌ میلیون تومان باشد! این ادعای عجیب مدیرعامل سایپا در شرایطی است که هرجور حساب کنید قیمت پراید ١٢٠‌ میلیون نمی‌شود. قیمت صادرات پراید در حال حاضر حدود ٤‌هزار دلار است که اگر از کیفیت پراید صادراتی و آپشن‌های متفاوت و هزینه حمل‌و‌نقلش صرف نظر کنیم، قیمت آن با دلار ١٠‌ هزار تومانی همان حدود ٤٠‌ میلیون تومان بازار داخلی می‌شود و اگر بخواهیم تصور کنیم تمام قطعات پراید صددرصد تولید داخل است و با افزایش قیمت فولاد بسنجیم، نرخ پراید حدود ٣٠‌ میلیون تومان می‌شود.

  فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو می‌گوید که در هیچ کجای دنیا قیمت خودرو را با طلا نمی‌سنجند و خودروسازان بزرگ خودروهای باکیفیت خود را با اقساط طولانی و سود ناچیز به مشتریان می‌فروشند. این‌که خودروساز ایرانی می‌گوید قیمت پراید با قیمت طلا ١٢٠‌میلیون تومان می‌شود از آن ادعاهای عجیب و غریب است.

  پراید را باید ٣ برابر قیمت صادراتی بفروشیم!

  مدیرعامل سایپا درحالی مدعی شده است که قیمت پراید براساس قیمت دلار و سکه ١٢٠‌میلیون تومان است که او قبلا به اقتصاد نیوز گفته است که پراید را با نرخ ٤‌هزار و ٢٥٠ دلار به کشورهای خارجی صادر می‌کنند. اگر بخواهیم مبنا را ادعای خود او درباره محاسبه قیمت پراید براساس بازارهای واسطه‌ای و دلالی مانند دلار درنظر بگیریم، با قیمت دلار ١٠‌هزار تومانی فعلی قیمت تمام‌شده پراید صادراتی ٤٢‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان می‌شود. این درحالی است که قیمت پراید در بازار داخلی کمتر از این اعداد و ارقام نیست و بین ٣٨ تا ٤٠‌میلیون تومان فروخته می‌شود که اگر کیفیت پراید صادراتی و هزینه حمل‌ونقل آن را درنظر بگیریم، متوجه می‌شویم حتی با قیمت فعلی دلار خودروسازان به مشتریان‌شان لطفی نکرده‌اند.

  قیمت پراید با حساب رشد قیمت فولاد

  ادعای دیگری که خودروسازان درباره افزایش قیمت خودرو داشته‌اند، این است که قیمت خودرو به دلیل افزایش قابل توجه قیمت فولاد بالا رفته است؛ زیرا بیشتر قطعات خودرو از فولاد تهیه می‌شود. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که براساس گفته محمد آزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد قیمت فولاد در ‌سال ٩٧ چیزی حدود ٧٥‌درصد افزایش داشته است. بنابراین اگر کل بدنه پراید را فولاد درنظر بگیریم، قیمت این خودرو باید ١,٥برابر می‌شد. با این حساب قیمت پراید ٢٠‌میلیون تومانی با احتساب رشد قیمت فولاد باید حدود ٣٠‌میلیون تومان می‌شد. گذشته از این، فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو درباره قیمت ١٢٠‌میلیون تومانی خودرو و تأثیر قیمت مواد اولیه روی ساخت این خودرو به «شهروند» توضیح می‌دهد: «خودروسازان با کمبود مواد اولیه همچون فولاد روبه‌رو هستند. فولادی‌ها قطعات مورد نیاز خودروسازان را تأمین نمی‌کنند و از این‌رو بعد از افزایش نرخ ارز تمام این چالش‌ها دست به دست هم داد تا قیمت‌ها به‌طور چشمگیری افزایش یابد.»

  او ادامه می‌دهد: «البته این حرف‌هایی که می‌گویند تمام قطعات پراید ساخت داخل است، حرف درستی نیست؛ چون ما از دهه ۸۰ تاکنون خودرو مونتاژ می‌کنیم و خبری از تولید خودروی داخلی نیست. این‌که گفته می‌شود پراید به‌طور صد‌درصد داخلی‌سازی است تصور اشتباهی است، چراکه ما قطعات این خودروها را از کشورهای مختلفی همچون چین تهیه و تأمین می‌کنیم و طبیعی است که قیمت ارز روی قیمت این خودرو تأثیر داشته باشد اما این‌که چقدر باید قیمت خودرویی مثل پراید افزایش پیدا کند، یک بحث دیگر است.»

  سکه و طلا چه ربطی به خودرو دارد؟!

  مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا درحالی از لزوم افزایش قیمت پراید و فروش ١٢٠‌میلیون تومانی آن در بازار می‌گوید که لزومی ندارد این خودرو نسبت به افزایش نرخ ارز واکنش نشان دهد و به‌طور چشمگیری در بازار آزاد افزایش قیمت داشته باشد، حتی وقتی که شاهد افزایش ١٥‌میلیون تومانی قیمت پراید بودیم هم، کارشناسان بازار خودرو از این اتفاق انتقاد کردند و از مردم خواستند تا زمانی که قیمت پراید به آن‌چه استحقاق آن را دارد، برنگشته، اقدام به خرید آن نکنند. با این حال نه‌تنها این اتفاق رخ نداد و خبری از کاهش قیمت نبود بلکه حالا مدیرعامل سایپا قیمت واقعی پراید را ١٢٠‌میلیون تومان دانسته است.

  فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو درباره ادعای جدید مدیرعامل شرکت سایپا درباره این‌که با توجه به نرخ سکه و دلار و مسکن، پراید هم باید ١٢٠‌میلیون تومان به فروش برسد، به «شهروند» می‌گوید: «در هیچ کجای دنیا چنین مقایسه‌هایی انجام نمی‌شود، چون اصولا قیمت خودرو در سطح دنیا ارتباطی به افزایش قیمت طلا و سکه و دلار ندارد. نمی‌توانیم تورم‌های بی‌ارتباط با یکدیگر را به زور به هم وصل کنیم و بگوییم امروز چون قیمت جهانی طلا بالا رفته ما هم باید پراید را گران‌تر بفروشیم!» او ادامه می‌دهد: «به جای این‌که بخواهیم به فکر درست‌کردن اصولی همه چیز باشیم، به‌دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود هستیم. ضمن این‌که مردم ما در ایران درحالی برای خرید خودرو به‌صورت نقدی پول پرداخت می‌کنند که این کارها در بازار خودروی دنیا منسوخ است و در آمریکا و اروپا هیچ فردی برای خرید خودرو یک‌میلیون دلار پرداخت نمی‌کند، بلکه شرکت‌های معتبر خودروسازی خودرو‌های خود را به‌صورت اجاره‌ و لیزینگ‌های طولانی در اختیار مردم قرار می‌دهند و هر فردی بنا بر بودجه و درآمدی که دارد، خودروی مورد نظر خود را انتخاب می‌کند؛ مثلا اگر قدرت خرید یک فرد آمریکایی ٥٠‌هزار دلار باشد به اندازه درآمدش برای خودرو هزینه می‌کند، نه این‌که در ایران کف درآمد یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان باشد و ارزان‌ترین خودرو ٤٠‌میلیون تومان.»

  قیمت شگفت‌آور پراید ١٢‌هزار دلاری!

  آیا واقعا پراید تولید شرکت سایپا ارزش هزینه ١٢٠‌میلیون تومانی دارد؟ زاوه در این‌باره می‌گوید: «باز هم حرف‌هایی از خودروسازان داخلی می‌شنویم که حیرت‌زده می‌مانیم. قطعا قیمت خودرویی مثل پراید ١٢‌هزار دلار نیست و با این پول می‌توان انتخاب‌های بسیار بهتری نسبت به پراید داشت. سال‌هاست از کیفیت خودرو‌های چینی انتقاد می‌کنیم و آنها را آشغال می‌نامیم در صورتی که خودرو‌های تولید داخل ازجمله پراید حتی با خودرو‌های چینی هم قابل قیاس نیست. در واقع در سایر کشورها با ١٢‌هزار دلار می‌توان خودرو‌های مدل بالایی با کیفیت‌های غیرقابل مقایسه با پراید خرید و عجیب است که آقایان مدعی هستند که باید پراید را با قیمت ١٢٠‌میلیون تومان به فروش برسانند.»

  چه خودرو‌هایی را می‌توان با ١٢ هزار دلار خرید؟

  شاید باورنکردنی باشد ولی با ١٢‌هزار دلار در کشورهای مختلف دنیا می‌توان خودرو‌هایی خرید که اصلا قابل قیاس با پراید نیست. شرکت‌هایی مثل تویوتا و هیوندا ازجمله شرکت‌هایی است که هرساله خودرو‌های مینی برخی از مدل‌های خود را با قیمت‌های بین ١٠ تا ١٢‌هزار دلار عرضه می‌کنند تا افرادی که بودجه پایینی دارند یا اقدام به خرید آنها کنند یا این‌که از طریق لیزینگ و اجاره‌های طولانی‌مدت بتوانند از این خودروها استفاده کنند. یکی از معروف‌ترین سایت‌های بین‌المللی در زمینه خرید و فروش خودرو carsales است که در آن هر فردی می‌تواند بنا به بودجه خود نسبت به انتخاب و خرید خودرو از هر برندی اقدام کند. در این سایت حتی خودرو‌های دسته دوم از شرکت‌های بین‌المللی به فروش گذاشته می‌شود؛ به‌عنوان مثال در این سایت خودرو سانتافه تولید ‌سال ٢٠١٥ با قیمت ١٠‌هزار دلار به فروش می‌رسد. یعنی در آن سوی آب‌ها می‌توانید با ١٠٠‌میلیون تومان سوار یک سانتافه شوید. یکی دیگر از خودرو‌هایی که می‌توان با قیمت بسیار پایین‌تر از آن‌چه برای پراید ادعا می‌کنند خرید، تویوتا کمری‌های دسته دوم است که در سایت‌های فروش خودرو با قیمت‌های نازل ٨ و ١٠‌هزار دلار به فروش می‌رسد. علاوه بر اینها، شرکت میتسوبیشی هم خودرو‌هایی با قیمت‌های زیر ١٢‌هزار دلار تولید می‌کند که اغلب مهاجران در کشورهایی مثل کانادا و استرالیا از خودروهای این شرکت استفاده می‌کنند.

 • 1397/10/25

  مخالفت وزیر صنعت با نظر همتی ؛ خودروهای مانده در گمرک اجازه ترخیص دارند

  پردیس خودرو-رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت درخصوص بخشنامه اخیر هیئت دولت درباره ثبت سفارش‌های خودرو در گمرک گفت:‌ با این بخشنامه ثبت سفارش خودرو رسما قدغن شده است.
  وی افزود: در این بخشنامه هم نوشته شده که ثبت سفارش خودرو ممنوع بوده و ثبت سفارش‌های قبلی هم "کن لم یکن" شده است.

  وزیر صنعت درباره تکلیف خودروهایی که در گمرک باقی مانده‌ اظهار داشت: به خودروهایی که در گمرک بودند اجازه ترخیص داده می‌شود اما ثبت جدیدی صورت نخواهد گرفت. پرونده وارد کنندگان متخلف نیز در قوه قضاییه مفتوح است و در اسرع وقت رسیدگی می‌شود.

  به گزارش تسنیم، تصویب‌نامه مصوب جلسه مورخ 9 دیماه 97 هیئت وزیران در خصوص ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری، طی نامه شماره 137161در تاریخ 16 دیماه 97 توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

  این در حالی است که همتی رئیس کل بانک مرکزی امروز با ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک که بعداز 16مرداد 97 وارد گمرکات کشور شده اند مخالفت کرده است که بر این اساس، اجازه ورود بدون انتقال ارز خودروهای واردشده به گمرک به تاریخ بعد از سیاستهای جدید ارزی داده نخواهد شد.

 • 1397/10/25

  واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع

  پردیس خودرو-یک مقام مسئول در نظام بانکی  گفت: رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی که بعد از 16 مرداد 97 وارد گمرکات شده است، مخالفت کرده و گفته است دولت اجازه ورود بدون انتقال ارز خودروهای وارد شده به گمرکات از این تاریخ به بعد را نخواهد داد.

  وی که خواست نامش ذکر نشود ادامه داد: واردات بدون انتقال ارز موجب می شود منشا تامین ارز جهت واردات خودرو مشخص نباشد و این در حالی است که طی ماههای گذشته بانک مرکزی تمام تلاش خود را مصروف آن کرده که با حاکم کردن نظم بر بازار ارز، حساب دخل و خرج ارزی کشور را بدست بگیرد. اما مصوبه اخیر هیات وزیران که اجازه می دهد خودروهای وارداتی بدون انتقال ارز وارد کشور شوند، بهانه تازه ای برای بی نظمی در بازار ارز خواهد بود. 

  هیات وزیران در مصوبه ای که 16 دی ماه برای ترخیص 13 هزار دستگاه خودروی دپو شده در گمرکات داشت، در بند یک آن، اجازه ثبت سفارش بدون انتقال ارز این خودروهای وارداتی را داده بود.

  در بند یک این مصوبه آمده بود: ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی می باشند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشا ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع می باشد. همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می شود. 

  موضع تازه عبدالناصر همتی در مخالفت با واردات خودروهای مذکور بدون انتقال ارز در حالی است که طی روزهای گذشته همگان انتظار داشتند وزارت صنعت هرچه زودتر با ابلاغ آیین نامه موضوع بند 7 مصوبه هیات وزیران به گمرک، زمینه ترخیص 13 هزار خودروی وارداتی دپو شده در گمرکات را فراهم کند. 

  به نظر می رسد با مخالفت رئیس کل بانک مرکزی،  اجرای این مصوبه عملا متوقف خواهد شد.

 • 1397/10/25

  استقبال گرم از قیمت‌های داغ

  پردیس خودرو-دو خودروساز بزرگ کشور به فاصله کوتاهی پس از اعلام آزادسازی قیمت، از پیش‌فروش محصولات خود خبر دادند. در این بین، سایپا با وجود اعلام مدیرعامل این شرکت مبنی‌بر پیش‌فروش محصولات در روز یکشنبه گذشته، آن را به روزهای آتی موکول کرده است. ایران‌خودرو اما دیروز سایت فروش خود را به روی مشتریان باز و امکان خرید محصولاتی مانند پژو 405 و 206 و سمند را برای متقاضیان فراهم کرد. طبق شنیده‌ها، ایران‌خودرو روز گذشته 20 هزار دستگاه محصول را پیش‌فروش کرده که تا لحظه تنظیم این خبر، بیش از 18 هزار دستگاه آن فروش رفته است. البته به‌نظر می‌رسد خودروهای باقیمانده نیز تا آخر وقت دیروز به فروش رفته باشند.

  با توجه به استقبال بالا از پیش‌فروش موردنظر، مشتریان به نوعی با قیمت جدید خودروها کنار آمده‌اند و بنابراین احتمال واکنش مثبت به پیش‌فروش سایپا طی روزهای آینده نیز بالا است. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که به‌دلیل بالا بدون تورم انتظاری مشتریان ایران در شرایط فعلی روابط خارجی و اقتصاد داخلی، پیش‌خرید خودرو با وجود جهش قیمتی، بازهم از دید افکار عمومی به اصطلاح به‌صرفه بوده است. به‌عبارت بهتر، مشتریان احتمالا از یکسو گمان به افزایش قیمت دوباره و چندباره خودروها در ماه‌های آتی برده و از سوی دیگر نسبت به آینده تولید نیز خوشبین نیستند و از همین‌رو پیش‌فروش‌های جدید را کماکان مغتنم می‌دانند.

 • 1397/10/24

  دعوتنامه محصولات سایپا صادر شد + جدول

  پردیس خودرو-به اطلاع متقاضیان محترم میرساند، دعوتنامه تعهدات نقدی و اعتباری محصولات سایپا ویژه مشتری و مشارکت در تولید جهت تکمیل وجه به شرح جدول ذیل از روز یکشنبه مورخ 97/10/23 ارسال میگردد.
  دعوتنامه محصولات به شرح ذیل می باشد:

  دعوتنامه سایپا

خودروهای این شرکت