icon-sign ورود / ثبت نام

نمایندگی های برگزیده (VIP)

 • 1398/2/4

  چرا کسی موفق به ثبت‌نام در طرح فروش فوری خودروسازان نمی‌شود؟

  پردیس خودرو-پس از آزادسازی قیمت خودرو، به منظور ساماندهی به بازار و جلوگیری از روند صعودی قیمت‌ها قرار شد خودروسازان نسبت به فروش فوری بخشی از تولیداتشان اقدام کنند. در نتیجه از بهمن سال گذشته فروش فوری برخی خودروها از سوی ایران خودرو و سایپا آغاز شد. بر این اساس اعلام شد که حدود 20 درصد تولیدات خودروسازان به صورت فروش فوری عرضه خواهد شد. در این شرایط شاهد کاهش تولید ایران خودرو و سایپا در سال گذشته و همچنین طی اسفند 97 نسبت به اسفند 96 نیز بودیم به طوری که تولیدات ایران خودرو در اسفند 97 معادل 39 هزار و 200 دستگاه خودرو بود که نسبت به اسفند 96 افت 34.1 درصدی را تجربه کرد. در این ماه، تولید سواری توسط این شرکت خودروساز نیز معادل 38 هزار و 556 دستگاه بود که نسبت به اسفند 96 معادل 34.1 درصد کاهش داشته است.

  تولید سایپا نیز در اسفند پارسال 39 هزار و 239 دستگاه بود که نسبت به اسفند 96 معادل 36 درصد کاهش داشت. تولید سواری در این شرکت نیز طی اسفند 97 به 35 هزار و 775 دستگاه رسید که 38 درصد نسبت به اسفند 96 کاهش داشته است.

  هرچند در دو ماه پایانی سال 97 بخشی از تولیدات ایران خودرو و سایپا به صورت فروش فوری عرضه شد اما تاکنون آمار مشخصی از میزان این عرضه‌ها اعلام نشده است. در عین حال قرار بود فروش فوری خودروها از ابتدای سال جاری نیز صورت گیرد ولی این اتفاق با تأخیر صورت گرفت و در روزهای پایانی فروردین ماه عملی شد.

  در این شرایط، برخی از متقاضیان خرید خودرو که برای ثبت نام به سایت ایران خودرو و سایپا مراجعه کرده‌اند با مشکل روبرو شده و موفق به خرید خودرو نشده‌اند. کیوان احمدی یک متقاضی خرید خودرو در این مورد به فارس می‌گوید: چند روز است که برای خرید خودرو به سایت مراجعه می‌کنم ولی موفق به ثبت نام نمی شوم.

  وی با انتقاد از عرضه خودروها به صورت تک رنگ از سوی شرکت خودروساز، می‌گوید: قیمت خودروها نسبت به اسفندماه حدود 30 درصد افزایش یافته و علاوه بر این، مدت انتظار تحویل خودرو هم از 30 روز به 45 روز افزایش یافته است.

  احمدی ادامه می‌دهد: یک بار که برای ثبت نام اقدام کردم، به صفحه فروش دسترسی پیدا کردم ولی در مراحل پایانی با پیغام تکمیل ظرفیت روبرو شدم. این سوال مطرح است که اگر ظرفیت تکمیل شده، چطور اجازه ثبت نام و شروع مراحل داده می‌شود؟

  عرضه خودرو محدود است

  مدیر نمایندگی‌ فروش یکی از شرکت‌های خودروساز نیز در خصوص وضعیت فروش فوری به فارس گفت:  عرضه خودرو در این بخش بسیار محدود است و نمی‌تواند التهاب بازار را برطرف کند.

  وی ادامه می‌دهد: با وجود اینکه شب عید، بازار خودرو کساد بود ولی انتشار برخی اخبار باعث بالا رفتن عطش بازار برای خرید خودرو شده و عده‌ای برای حفظ ارزش سرمایه خود قصد خرید خودرو دارند.

  به گزارش فارس، ایجاد تعادل در قیمت‌های بازار خودرو نیازمند عرضه کافی خودرو و رفع نیاز مشتریان است. قطعا این هدف از طریق عرضه قطره‌چکانی خودروسازان محقق نخواهد شد و مدیریت بهتر مدیران خودروساز و مسئولان وزارت صنعت را می‌طلبد. پایش عملکرد خودروسازان نیز از طریق شفاف سازی و اعلام آمار خودروهای عرضه شده در فروش فوری شرکت‌ها  قابل انجام است.

 • 1398/2/4

  پژو صدرنشین آمار تولید و فروش خودروی های داخلی شد

  پردیس خودرو-شرکت ایران خودرو با سرمایه 13 هزار و 300 میلیارد ریال گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به پایان فروردین ماه را منتشر کرد.

  شرکت ایران خودرو در دوره یک ماهه منتهی به پایان اسفند ماه سال جاری، معادل 4 هزار و 557 میلیارد و 550 میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده است.

  بررسی آمار تولید و فروش این شرکت نشان می دهد در این دوره "گروه پژو" با تولید 9 هزار و 838 دستگاه در صدر بیشترین تولید در بین محصولات شرکت ایران خودرو قرار داشته است. در این دوره یک ماهه، "گروه پژو" نیز با فروش 7 هزار و 738 دستگاه در صدر فروش های فروردین ماه "خودرو" قرار گرفت.

 • 1398/2/4

  تولید دوگانه سوزها 58 درصد کاهش یافت

  پردیس خودرو-طی سال گذشته در مجموع 42 هزار و 994 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز تکمیل شده است. این در حالی است که شرکت‌های خودروساز در سال 96 توانسته بودند 102 هزار و 533 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز تولید کنند.شرکت ایران خودرو در 12 ماهه سال 97، در مجموع 36 هزار و 850 دستگاه محصولات دوگانه‌سوز به بازار عرضه کرده و این در شرایطی است که در مدت مشابه سال پیش از آن 88 هزار و 857 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز تولید شده بود. مقایسه آمار تولید محصولات دوگانه‌سوز این شرکت در سال گذشته به نسبت سال 96، گویای افت 52 هزار و 7 دستگاهی به لحاظ عددی و به عبارت دیگر رشد منفی 5/ 58 درصدی است.وضعیت تولید دوگانه‌سوزها در دیگر خودروساز کشور، یعنی سایپا نیز با افت  تولید 58 درصدی مشاهده می‌شود. سایپا در سال گذشته 6 هزار و 144 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز وارد بازار کرده و این در حالی است که همین خودروساز در بازه زمانی مشابه در سال96، 13 هزار و 676 دستگاه خودروی دوگانه‌سوز به تولید رسانده بود.در میان سایت‌های ایران خودرو تنها اتومبیل‌سازی فردا در سمنان که با مشارکت بخش خصوصی اداره می‌شود توانسته رشد تولید را در بخش دوگانه‌سوزها تجربه کند. این سایت در سال گذشته، 6 هزار و 996 دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز تولید کرده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته، رشد 5/ 147 درصدی را به نام خود ثبت کرده است.ایران خودروی تبریز و ایران خودروی خراسان نیز به ترتیب افت تولید 5/ 61 و 61 درصدی را به نام خود ثبت کرده‌اند. در دیگر شرکت‌های خودروساز تنها سایپا کاشان خودروی دوگانه‌سوز تولید کرده است. در این سایت، تیبا دوگانه‌سوز تولید می‌شود که این خودرو نیز با افت 55 درصدی در بازه زمانی ذکر شده به نسبت سال 96 روبه‌رو بوده است.

 • 1398/2/4

  پراید از چرخه تولید سایپا حذف خواهد شد

  پردیس خودرو-«ولی ملکی» درباره دستور جلسه کمیسیون صنایع اظهارداشت: اعضای کمیسیون صنایع عصر روز دوشنبه برای بازدید از شرکت خودروسازی سایپا به این شرکت رفتند و مدیرعامل این شرکت گزارشی از فعالیت ها و برنامه های آتی خود ارائه کرد.
   
  سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قرار شده با حذف تولید پراید، تیبا یا کوئیک جایگزین آن شود.
   
  ملکی با اشاره به گزارش مدیرعامل سایپا گفت: شرکت سایپا تولید خود را از روزی 600 خودرو به 2 هزار خودرو افزایش داده است تا بتواند به تعهدات خود عمل کند.
   
  نماینده مردم مشکین شهر در مجلس اضافه کرد: امروز همچنین مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا به سوالات برخی نمایندگان پاسخ داد و قرار شد پاسخ برخی دیگر از نمایندگان را به صورت مستند و درقالب گزارش مکتوب ارائه کند.
   
  ملکی ادامه داد: از مدیرعامل سایپا خواسته شده تا به تعهدات خود در قبال فروش خودرو عمل کنند تا سر مردم در این میان بی کلاه نماند.
   
  سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: پس از استماع گزارش مدیرعامل سایپا، نمایندگان از خطوط تولید خودروهای تیبا و کوئیک بازدید کردند.

 • 1398/2/4

  خروج خودروهای برقی از برنامه تولید خودروسازان

  پردیس خودرو-گرچه صنعت خودرو ایران هنوز با محوریت تولید محصولات قدیمی دیگر شرکت‌های خودروساز جهانی به حیات خود ادامه می‌دهد اما خودروسازان جهانی با سرعت بالایی در حال حرکت به جلو هستند و هر سال فن‌آوری‌های گوناگونی از سوی آن‌ها معرفی و به بازار عرضه می‌شود. گذشته از محصولات خودران که برخی تولیدکنندگان تمرکز خود را بر پیشرفت فن‌آوری آن‌ها قرار داده‌اند، خودروهای برقی و ارتقای تکنولوژی این نوع خودروها نیز در دستور کار بسیاری از خودروسازان بزرگ جهانی قرار گرفته است. اما در شرکت‌های خودروسازی داخلی، دستیابی به خودروهای برقی سال‎هاست که در حد یک شعار باقی مانده است.

  پویا عباسیان، کارشناس صنعت خودرو و تجارت بین‌الملل درخصوص تغییر جایگاه خودروهای فسیلی‎سوز در بازارهای جهانی و واگذاری بازار خودرو به شرکت‌های تولیدکننده خودروهای هیبرید و الکتریکال معتقد است: «خودروسازان بزرگ جهان برای جلب رضایت مخاطبان و مصرف‌کنندگان به تغییر تکنولوژی‌های مورد مصرف در خودروهای با آلایندگی بالا روی آورده‌اند و حتی در کشورهایی همچون آمریکا که تولیدکننده سوخت‌های فسیلی هستند نیز این اتفاق افتاده است.»

   چشم‎انداز توسعه خودروهای برقی و هیبرید در جهان چگونه است؟ 

  طبق پیش‎بینی‎های موسسات پژوهشی بین‎المللی، میزان فروش خودروهای برقی در سال‌های ۲۰۲۰، ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰ به ترتیب ۲، ۸ و ۲۰ درصد از بازار فروش خودرو را در جهان به خود اختصاص خواهند داد. این در شرایطی است که طبق همین پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۴۰ بین ۳۵ تا ۴۷ درصد از فروش خودروهای جدید به خودروهای برقی تعلق می‌گیرد.

  همچنین در آمار دیگری، از لحاظ تعداد خودرو در بازه زمانی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ سهم خودروهای برقی از ۲میلیون خودرو در سال ۲۰۱۶ به بیش‌از ۴۰میلیون خودرو از مجموع ۱۹۰میلیون فروش خودرو در سال ۲۰۴۰ خواهد رسید.

  به موازات افزایش تعداد خودروهای برقی در جهان، ساخت ایستگاه‌های شارژ خصوصی و عمومی هم روند صعودی دارد. در سال ۲۰۱۶ نرخ رشد سالانه شارژ عمومی ۷۲درصد افزایش یافته است.

  به‌رغم افزایش مداوم و چشمگیر در سهم خودروهای برقی، نرخ رشد سالانه توسعه تامین تجهیزات و فروش خودروی برقی در پنج سال گذشته کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۶ رشد سهم خودروهاس برقی ۶۰ درصد بوده که کمتر از ۷۷ درصد در ۲۰۱۵ و ۸۵‌درصد در سال ۲۰۱۴ است.

  خودروهای برقی بیشترین فروش را در چه کشورهایی دارند؟

  چین و ایالات‌متحده بیشترین فروش را به خود اختصاص داده‌اند. نروژ با سهم بازار ۲۹‌درصدی، بدون‌شک به موفقیت بزرگی در توسعه خودروهای برقی دست یافته است و پس از نروژ، هلند با 6.4 درصد و سوئد با 3.4 درصد سهم بازار خودروهای برقی را در اختیار دارند. در سال ۲۰۱۶ همچنین چین بزرگ‌ترین بازار فروش خودروهای برقی را در اختیار داشت که معادل فروش بیش از ۴۰‌درصد خودروهای برقی در جهان و دو برابر فروش این خودروها در ایالات‌متحده است.

   با ‌توجه به این‎که بزرگ‌ترین بازارهای خودرو در اختیار کشورهای چین و آمریکا قرار دارد، وضعیت فروش خودروهای هیبرید و برقی در این کشورها چگونه است؟

  فروش برقی‌ها در چین و آمریکا ترتیب ۳۴ و ۲۶‌درصد افزایش در میزان فروش خودروهای برقی را در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ داشته‌اند. اما در کنار عرضه برقی‌ها قیمت باتری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

  قیمت باتری خودروهای برقی نیز از سال ۲۰۱۰ روند کاهشی داشته است به شکلی که از یک‎هزار دلار/کیلووات در سال ۲۰۱۰ به ۲۷۳ دلار/کیلووات در سال ۲۰۱۶ رسیده که یک کاهش ۷۳‌درصدی در قیمت را تجربه کرده است. این روند کاهش قیمت در باتری خودروهای برقی، این خودروها را با خودروهای بر پایه سوخت فسیلی قابل‌رقابت کرده است.

   در دهه‌های آینده چه کشورهایی پیشتاز صنعت خودرهای هیبرید و برقی خواهند شد؟ 

  پیش‌بینی شده است چین، ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بیش از ۶۰ درصد بازار جهانی خودروهای برقی را در سال ۲۰۴۰ به دست بگیرند. درحال‎حاضر نیز بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط‌زیست، تمام خودروهای با مصرف سوخت فسیلی را به خودروهای تمام‌الکتریکی و برقی تبدیل کنند.

  ایالات‌متحده آمریکا تا سال ۲۰۱۵ بیشترین سهم جهانی فروش خودروهای برقی را به خود اختصاص داده بود اما چین در سال ۲۰۱۶ بیشترین سهم خودروهای برقی - در حدود یک‎سوم سهم جهان - را مختص خود کرد. چین با بیش از ۲۰۰میلیون دوچرخه برقی، ۳ تا ۴‌میلیون وسیله نقلیه برقی کم‌سرعت و بیش‌از ۳۰۰هزار اتوبوس برقی، تاکنون پیشتاز جهان در برقی کردن دیگر روش‌های حمل‌ونقل نیز بوده است.

   کشورهای صاحب خودروسازی پاک چه اهدافی را در تغییر سیستم پیشران خودروها پیگیری می‌کنند؟

  امروزه برخی کشورها در جهان درحال حرکت به سمت تولید و استفاده از محصولات هیبرید و برقی هستند، اما ایران هنوز شرایط لازم برای استفاده گسترده از این خودروها را ندارد. انجام این‎گونه طرح‌ها نیاز به برنامه‌ریزی جامع دارد؛ به‌طوری‌که ابتدا باید زیرساخت‌ها فراهم باشد و بعد از آن وارد مراحل اجرایی تولید و استفاده از خودروهای برقی شد.

   میزان استقبال عمومی از خودروهای هیبرید و برقی در دیگر کشورها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

  در بسیاری از کشورها، خودروهای برقی مورداستقبال عمومی قرار گرفته است. در این کشورها بیش‌از همه دغدغه آلاینده‌ها و مشکلات زیست‎محیطی موجب رجوع دولت‌ها و عموم مردم به برقی‌ها شده است.

  سازمان تجارت جهانی استقبال عمومی از محصولات برقی در سراسر جهان را تایید می‌کند و در گزارشی عنوان کرده که ثبت‌نام‌های جدید خودروهای برقی در سال ۲۰۱۶ با فروش در حدود ۷۰۰هزار خودرو در سراسر جهان به رکورد جدیدی رسیده است.

  ناوگان خودروهای برقی در جهان در سال ۲۰۱۶ از مرز ۲ میلیون خودرو گذشت، اما میزان رشد فروش سالانه از ۷۰‌درصد در سال ۲۰۱۵ به ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۶ رسید.

   به‌نظر شما تا چه اندازه تولید خودروهای هیبرید و برقی در ایران امکان‌پذیر است؟

  افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ بپردازند و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

  اما در شرایطی که کشورهای مختلف برای وابستگی کمتر به سوخت‌های فسیلی و همچنین بهبود مسائل زیست‎محیطی تولید خودروهای برقی را در دستور کار قرار داده‌اند و برخی کشورها حتی حذف کامل محصولات با سوخت فسیلی را در سال‌های آینده برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اند، در ایران موضوع تولید یا واردات خودروهای برقی و تمام‌الکتریکی آن هم در شرایط کنونی که تحریم‌های بین‌المللی حتی ادامه تولید محصولات فعلی خودروسازان را درهاله‌ای از ابهام فرو برده است، منتفی به نظر می‌رسد. 

   دلایل عدم تمایل و موانع پیش‌روی شرکت‌های خودروساز داخلی در ورود به صنعت تولید خودروهای پاک را چگونه بررسی می‌کنید؟ 

  هزینه تولید بالا و واهمه از نبود تقاضا بیش از همه مانع ساخت و عرضه خودروهای برقی توسط خودروسازان داخلی بوده که البته نشان از عدم شناخت درست از بازارهای مصرف ایران و منطقه پیرامون آن دارد.

  خودروسازان داخلی مدعی‎اند به لحاظ دانش فنی طراحی و تولید خودروهای برقی دارای توانمندی لازم هستند، حال آن‎که مشکل اساسی در این ارتباط، هزینه تولید این مدل خودروهاست که گاه تا سه‎برابر نمونه بنزینی است. نبود تضمین لازم برای تقاضا مانع دیگری در زمینه تولید این نوع خودروها در کشور محسوب می‌شود.

   چگونه می‎توان توجه مثبت و موثر دولت را در این زمینه جلب کرد؟

  ظاهرا تمایل به عرضه خودروهای سبز و پاک برای کاهش آلودگی هوا و همچنین رفع مشکلات زیست‎محیطی در مجموعه دولت وجود دارد و در این زمینه حتی مشوق‌های متعددی نیز در نظر گرفته شده است. حتی مجلس نیز درخصوص طرح ساماندهی صنعت خودرو به موضوع خودروهای هیبرید و برقی رأی مثبت داده است. اما مشوق‌های متعددی که در قوانین و مصوبات دولت برای توسعه خودروهای برقی در کشور پیش‌بینی شده، تاکنون اثربخشی چندانی نداشته و کمکی به توسعه بازار خودروی برقی نکرده است.

  دلایلی را برای عدم اثربخشی این حمایت‌ها عنوان کرده‎اند. به‌عنوان مثال، منابع مالی پیش‌بینی‎شده عمدتا از محل صرفه‌جویی مصرف سوخت یا منابع حاصل از درآمدهای معاینات فنی و جرائم راهنمایی و رانندگی است اما در این موارد سهم جداگانه‌ای برای توسعه خودروهای برقی و هیبرید مشخص نشده و چون برای این منابع مالی مصارف دیگری نیز در قانون پیش‌بینی شده، اثربخشی آن کاهش پیدا کرده است.

   آیا به‌نظر شما راهکارهای بازدارنده مانند اخذ عوارض آلایندگی از خودروسازان می‎تواند در ترغیب آنان به تلاش برای تولید خودروهای پاک موثر باشد؟

  خیر، چون این امر تنها سبب خواهد شد قیمت خودروهای تولید داخل افزایش یابد و باتوجه به بازار غیررقابتی خودرو در کشور، درنهایت به ضرر مصرف‌کننده خواهد بود و به‌همین‌دلیل باید از دیگر ابزارهای تشویقی استفاده کرد.

  کاری که بسیاری از دولت‌ها برای ایجاد انگیزه در خرید برقی‌ها به آن پرداخته‌اند و مشوق‌های جذابی در این زمینه برای مشتریان در نظر گرفته‌اند. مانع دیگر برای توسعه برقی‌ها در ایران، نبود حمایت‌های زیرساختی نظیر احداث ایستگاه‌های شارژ، مسیرهای ویژه تردد و پارکینگ‌های اختصاصی برای خودروهای برقی عنوان شده است.

   آیا در شرایط تحریم نیز راهی برای افزایش سهم خودروهای پاک در کشور وجود دارد؟

  همان‌طور که گفته شد در شرایط کنونی که تحریم‌ها اقتصاد ایران را تحت‌تاثیر قرار داده و روند تولید خودرو در کشور را با سیر نزولی همراه کرده است، بحث  تولید یا عرضه برقی‌ها در ایران شاید بلندپروازی باشد.

  درحال‌حاضر تولید خودروهایی با برندهای قدیمی نیز چالش‌برانگیز شده است. به‎رغم این تفاصیل، بازوی پژوهشی مجلس در گزارشی به وضعیت خودروهای برقی در ایران پرداخته و با ذکر تاریخچه‌ای در این مورد عنوان کرده است ایران نیز همگام با دنیا اقدام به وارد کردن برخی خودروهای هیبرید کرد که موتور آن‎ها به‌صورت دوگانه با بنزین و با باتری کار می‌کند.

  مجلس همچنین تاکید کرده است خودروهای هیبرید نسبت به خودروهای سوخت فسیلی آلودگی کمتری دارند و برای شهرهای آلوده‌ای مانند تهران گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و ارزان و همچنین در دسترس‌تر بودن سوخت‌های فسیلی، مصرف‌کنندگان خودرو در کشور بیشتر از منبع انرژی سوخت فسیلی استفاده می‌کنند.

  از سوی خودروسازان و به‌خصوص وزارت صمت به‎عنوان متولی صنعت خودرو کشور نیز تاکنون اقدام موثری درخصوص تولید خودروهای برقی انجام نشده است و صرفا در این رابطه شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا مطالعاتی را انجام داده‌اند که به مرحله تجاری‌سازی نرسیده است.

   در صورت آزادسازی واردات خودروهای هیبرید و برقی یا فراهم‎آمدن امکان تولید آن‎ها، چه راهکارهایی را برای توسعه فرهنگ استفاده از این خودروها در ایران پیشنهاد می‎کنید؟

  توسعه خودروهای برقی در ایران نیازمند ایجاد هماهنگی لازم میان نهادهای مختلف است. مهم‌ترین زیرساخت لازم برای خودروهای برقی، ایجاد ایستگاه‌های شارژ باتری برای این مدل محصولات است. ساخت این ایستگاه‌ها فرآیندی زمانبر و پرهزینه است و در ابتدا دولت و خودروسازان باید چاره‌ای برای حل این مشکل بیندیشند.

  دولت‌های اروپایی و غربی زیرساخت‌های لازم برای ورود این خودروها به بازار را فراهم کردند و بعد از آن به‌منظور ایجاد تقاضا برای تولیدات شرکت‌های خودروساز، مشوق‌های مالی را در نظر گرفتند. اما متاسفانه در ایران زیرساخت‌های این فن‌آوری به‌طور جدی ایجاد نشده است و در خودروسازان داخلی نیز هیچ نوع تولیدات تجاری در این زمینه مشاهده نمی‌شود.

 • 1398/2/3

  ترخیص خودرو در پیچ‌وخم کاغذبازی

  پردیس خودرو-بخشنامه اجرایی مصوبه هیات‌وزیران درباره تعیین‌تکلیف خودروهای وارداتی، ۹ بهمن ابلاغ شد.

  این بخشنامه مربوط به مصوبه شماره ۱۳۷۱۶۱ در تاریخ ۹۷.۱۰.۱۶ هیات‌وزیران درباره تعیین‌تکلیف خودروهای وارداتی و ضوابط ورود و ترخیص آنها از گمرکات، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بندرها است. براساس این بخشنامه تمام خودروهای مشمول مصوبات یادشده، امکان ترخیص از گمرکات را دارند.
  به هر روی پس از شکایت‌های بسیاری از سوی افرادی که مبادرت به پیش‌خرید خودروهای وارداتی از طریق نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی فعال در کشور کرده بودند، هیات‌دولت مجوز ترخیص تمام خودروهای دپو در گمرکات را صادر کرد. البته در ادامه این موضوع عنوان شد که رسیدگی به پرونده متخلفات و ثبت‌سفارش‌های غیرقانونی همچنان سر جای خود باقیمانده که از سوی قوه قضاییه دنبال می‌شود.
  وقت زیادی تا پایان زمان تعیین شده برای ترخیص خودروها پس از تصویب بخشنامه ۱۶ دی سال گذشته نمانده است (۱۶ اردیبهشت ۹۸) در حالی که خودروها همچنان در گمرکات جا خوش کرده‌اند. حال باید دید در ادامه سرنوشت این خودروها چه خواهد شد.

  یکپارچه نبودن سامانه‌ها

  تا پیش از سال جدید هیچ خودرویی ترخیص نشده بود و این امر گلایه‌ انجمن واردکنندگان خودرو و خریداران را به‌دنبال داشت. مدت ۲ ماه از یک مصوبه‌ای که اعتبارش ۴ ماهه است، می‌گذرد و هنوز یک خودرو از بابت این مصوبه از گمرکات خارج نشده است. درباره آخرین وضعیت ترخیص خودروها از گمرکات کشور مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، به صمت گفت: تا شنبه ۱۷ فروردین هیچ اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده بود. اما بنا بر نشست مشترکی که اواسط فروردین با حضور فرشاد مقیمی معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارتخانه، محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و برخی مدیران اجرایی دیگر با حضور واردکنندگان خودرو (نمایندگی و غیرنمایندگی) در محل وزارتخانه داشتیم عنوان شد ۲۳ خودرو از بابت این مصوبه تا اواسط فروردین، امکان خروج از گمرکات کشور را پیدا کردند.
  وی افزود: این در حالی است که افزون بر ۵ هزار کد ثبت جدید، ایجاد شده اما با توجه به اینکه انجام فرآیند در سامانه‌ها مسلسل‌وار انجام می‌شود، اختلال در یکی ادامه روند را با چالش روبه‌رو می‌کند و چون سامانه جامع تجارت و سامانه EPL گمرکات و همچنین سامانه بانک مرکزی بهم متصل نیستند و برخی افراد وظایفی که بر عهده داشتند را نتوانستند به بهترین شکل ممکن انجام دهند نتیجه این شد که بیشتر از ۲۳ خودرو قابلیت خروج پیدا نکرد.
  او ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور ویژه پیگیری ترخیص خودروها داده بود، پیگیری انجام شد اما برخی مشکلات به خروج این خودروها نینجامید. بیشترین چالش گپ (فاصله) سیستمی و اجرایی و نیز نبود اطلاعات جامع و درست و ارتباط شبکه بانک مرکزی است. وزارتخانه و معاونان وزیر در حال پیگیری موضوع هستند تا بتوانند مصوبه اجرایی شود. بنابراین وضعیت نابهنجار نهاد‌ها و به‌ویژه بانک مرکزی مشکلاتی را به‌وجود آورده است.

  چالش‌ خودروهای دپو شده

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که مشکل مربوط به مسئله ارز و پرداخت مابه‌التفاوت ارز دولتی و نیمایی است، گفت: درموضوع پرداخت مابه‌التفاوت ارز و سامانه سنا، اگر فرض کنیم تمام فرآیندهای سیستمی اجرا شود و خودروها بخواهد از گمرکات خارج شود تازه این موضوع مطرح می‌شود که چرا این تفاوت قیمتی بالا است.
  وی ادامه داد: این موضوع یک مقوله گسترده از لحاظ حقوقی و اجرایی است. وقتی متقاضی یک سال پیش خودرویی را خریده و برنامه‌ریزی مالی‌ او براساس مبلغی مشخص بوده، امروز مبلغ چند برابری از او طلب می‌شود که ۲۰ تا ۳۰درصد بیشتر از نرخ همان خودرو در بازار کشور است. این امر منجر به ناامید و به‌وجود آمدن جو روانی در بازار این خودروها شده که شاهد هستیم قیمت‌ها هر روز در حال افزایش است. بنابراین دریافت مابه‌التفاوت ارزی از سوی بانک مرکزی غیرمنطقی است.
  دادفر درباره چالش بانک مرکزی به اطلاعات ارزهای تخصیصی اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی برای ارسال داده‌ها به سازمان توسعه تجارت اطلاعات متمرکز در اختیار ندارد. سیستم این مرکز از لحاظ شبکه‌ای به سامانه توسعه تجارت متصل نیست. همچنین بانک مرکزی اطلاعات برخی از ارزهای تخصیص داده شده ازسوی بانک‌های عامل را به‌طور متمرکز از این بانک‌ها در اختیار ندارد. این موضوعی است که در متن صورتجلسه‌ها آمده است. او تصریح کرد: بانک مرکزی اطلاعات خودروهایی که بدون انتقال ارز یعنی با ارز متقاضی (بعضی بدون ارزهای بانکی و دولتی و با ارز صرافی‌ها خودرو را ثبت و وارد کرده‌اند) ثبت‌سفارش داشتند را تایید نمی‌کند و امکان حضور این افراد در سیستم برای طی مراحل فراهم نشده است در حالی که مدعی دریافت مابه‌التفاوت ارز از افرادی است که همان زمان هم ارز مورد نیازشان را از بازار آزاد تهیه کرده بودند. این نشان از ناهماهنگی و بی‌نظمی در این شبکه دارد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: به‌‌عنوان نمونه، واردکننده‌ای سال ۹۵ از بازار آزاد که قانونی هم بوده ارز آزاد تهیه کرده و خودرو را خریده و امروز ۲ سال در گمرک دپو شده است. امروز که مسئولان اجرایی کشور تصمیم گرفتند این خودرو را آزاد کنند و برسانند به‌دست صاحبان‌شان بانک مرکزی مدعی گرفتن مابه‌التفاوت ارزی است. از سوی دیگر، برای آنها در شبکه مورد نظر برای ترخیص خودروها هنوز فیلدی تعریف نکرده‌اند. این یعنی بلاتکلیفی و به نتیجه نرسیدن.

  درخواست تمدید زمان

  برخی خودروها مشکل قانونی ثبت‌سفارش دارند و یکی از دلایل تاخیر ترخیص خودروها به این امر برمی‌گردد. مهدی‌داد‌فر در این‌باره گفت: انجمن صحبتی درباره خودروهایی که در اختیار مرجع قضایی یا در حال بررسی از سوی این مرجع است، نمی‌کند. مرجع قضایی رسیدگی می‌کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، مجوز ترخیص را ارائه می‌دهد. ما درباره خودروهایی صحبت می‌کنیم که فاقد هر نوع مشکل از لحاظ قضایی هستند و ماندن آنها در گمرکات به‌دلیل تصمیم نادرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمان وزیران پیشین است.
  حال پرسش این است که اگر در این فاصله نتیجه مورد انتظار به‌دست نیاید و زمان مصوبه به پایان برسد وضعیت این خودروها چگونه خواهد بود؟ دادفر در این‌باره با اشاره به درخواست انجمن برای تمدید زمان مصوبه گفت: از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست شد تمدید مصوبه را به هیات دولت ارائه دهد چون بنا بر مستندات موجود و اقرار تمامی ذی‌نفعان در این موضوع هیچ‌گونه اقدامی درباره ترخیص خودروها انجام و این مصوبه اجرایی نشده است.
  وی افزود: همچنین درخواست شد مصوبه ترخیص خودروها به تمام خودروهای وارد شده تا ۱۶ دی ۹۷ تعمیم داده شود اما درحال‌حاضر این مصوبه شامل خودروهای وارد شده تا ۱۶ مرداد ۹۷ می‌شود. این تعیین تاریخ هم از سوی رئیس بانک مرکزی بوده است.
  این مقام صنفی خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیر تمدید مصوبه است و امیدواریم موضوع به نتیجه برسد. دادفر در پاسخ به این پرسش که آیا در فاصله ۱۶ مرداد تا ۱۶ دی ۹۷ خودرویی وارد شده است، توضیح داد: بله. فرآیند واردات به این سادگی نیست. شرکت نماینده در بانک مرکزی ال‌سی باز می‌کند وجه را واریز کرده و اقدام‌های لازم را انجام داده و خودرو را خریداری می‌کند. اما بنا بر دلایلی مانند نبود کشتی یا حمل‌ونقل ضعیف و… بار دیر به گمرک رسیده است. از این‌رو، حدود ۳ تا ۴هزار خودرو پس از ۱۶ مرداد ۹۷ وارد بندرهای کشور شده است.

  سرنوشت کاغذی

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو کل خودروهای دپو در گمرک را ۱۴هزار و ۸۰۰ خودرو دانست که از این تعداد ثبت‌سفارش حدود ۴هزار و ۷۰۰ خودرو دارای ایرادهایی است اما بنا بر آخرین دستور مرجع قضایی براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۱۰۰ خودرو دارای مشکل قانونی‌بوده و ثبت‌سفارش آنها دارای شبهه است. وی در این‌باره عنوان کرد: یکی از ایرادهایی که به کار وارد است و اجازه نمی‌دهد موضوع ترخیص خودروها جلو برود، مربوط به مکاتبه‌ای است که رئیس کل پیشین سازمان توسعه تجارت در سال ۹۶ داشته است. وی طی نامه‌ای عنوان کرده ثبت‌سفارش حدود ۷هزار خودرو دچار مشکل است.
  وی ادامه داد: یکی از ایرادهایی که گمرک به کار دارد ارجاع موضوع به این نامه است. آنها عنوان می‌کنند ملاک عمل ما دستور مرجع قضایی است. سازمان توسعه‌تجارت چنین نامه‌ای داده اگر درست است که هیچ و اگر غلط است باید طی نامه‌ای دیگر آن را ملغی کنند.
  دادفر گلایه کرد: نبود یکپارچگی سیستمی باعث چنین مشکلاتی شده است. نتیجه چنین اتفاقی، اجحاف در حق مردم و مشتری است

 • 1398/2/3

  دلالان بیشتر از مردم خودرو می خرند

  پردیس خودرو-عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر، با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران با اشاره به کمپین نخریدن خودرو گران گفت:در قیمت همیشه عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می کند. در حال حاضر تقاضا از سوی دلال ها بیشتر از مردم است. این تقاضا باعث افزایش قیمت شده است. ۹۰ درصد خریداران خودرو دلال های خودرو هستند.

  نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوداگران به دنبال افزایش قیمت خودرو در پی بالا رفتن قیمت دلار هستند، افزود: در حال حاضر نبض بازار خودرو را دلالان به دست گرفته و عملا دولت نقشی در تعیین قیمت خودروها ندارد. در فضای آلوده فعلی که حاصل حضور سوء استفاده گران در بازار خودرو و سایر بازار ها از جمله بازار ارز و مسکن است، قربانیان اصلی مردم می باشند.

  وی بیان کرد: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و رکود بازار خودرو را در بر گرفته منطقی است که قیمت ها کاهش یابد اما با توجه به حذف مصرف کنندگان واقعی از بازار و جولان دلالان افزایش اخیر قیمت ها امری دور از انتظار نبوده است.

  منصوری گفت: در حال حاضر تقاضا بیشتر از عرضه است. تقاضا در حال حاضر از سوی دلال ها است که با نقدینگی که در دست دارند چندین دستگاه خریداری می کنند و همین موضوع باعث گرانی در بازار می شود.

  وی در پاسخ به اینکه چه ضمانتی است که اگر مردم اتحاد کردند دولت یک باره نگوید تسهیلات خرید پرداخت می کنیم گفت:با توجه به اتفاقاتی که افتاد و سیلی که در مناطق سیل زده افتاد دولت نمی تواند تسهیلات پرداخت کند. دولت بودجه ای برای این کار ندارد. در شرایط موجود امکانات پرداخت تسهیلات برای خرید خودرو وجود ندارد.

  منصوری با بیان اینکه اولویت دولت برای هزینه کرد مناطق سیل زده است گفت: کمپین نخریدن خودرو می تواند دلال ها را از عرصه خارج کند. معتقد هستم مردم در مورد خودرو صفر مدتی تحمل کنند تا عرضه و تقاضا متعادل شود. دولت می توانست با آوردن خودرو دست دوم که در بنادر اسقاط می شود بازار خودرو را متعادل کند.

  وی بیان کرد:طبق قانون اسقاط خودروهای دارای پلاک مناطق آزاد از جمله انزلی، اروند، ارس و ماکو، آن دسته از خودروهایی که بیش از۸ سال از تأسیس آن ها گذشته است باید اسقاط شوند. مگر چه اشکالی دارد. مگر ما حاتم طایی هستیم، که ماشینی که ۳۰هزارتا کار کرده اند باید اسقاط شوند. دولت اینها را ضایعات می کنند. اگر این ماشین ها بیاید نه ارز از کشور خارج شده و نه مشکلی دارد. بلکه به نفع دولت است. چرا باید این خودروها اسقاط شود؟در حال حاضر ۹۰درصد خرید خودرو از سوی دلالان است. راهکار آوردن ماشین هایی که در مناطق آزاد اسقاط می شود بسیار مناسب برای متعادل کردن عرضه و تقاضا است.

  وی گفت:زمانی که فردی را خریداری می کند و بعد از یک ماه می خواهد بفروشد، حق انتقال بالایی پرداخت کند. باید قانونی باشد که تا۳سال امکان فروش ماشین وجود نداشته باشد. آنکسی که مصرف کننده است واقعا خریداری کند و استفاده کند. منظور این است که فضا به سمتی نرود که فرد برای سرمایه گذاری ماشین خریداری کند. خودروسازان علاقه به فعالیت دلال ها در بازار خودرو دارند.

  منصوری ادامه داد:آماری که داریم این است که مصرف کننده به سمت خرید خودرو نمی آید. در صنعت خودرو بسیار بد کار شده است. بدهی های بسیاری ایجاد شده است. خودروسازان رقم های بدهی بالایی دارند. در دوره ای به ۳برابر قیمت کنونی خودرو به فروش رفت اما اکنون بزرگترین بدهکار جهان هستند. یکی باید ورود کند و مشاهده کند چطور شد کارخانه ای زمانی به سه برابر قیمت جهانی ماشین فروخته است، اما باز هم بزرگترین بدهکار هستند. کسی باید ورود کند که چطور ممکن است در دوره ای که واردات ممنوع بوده است و مردم مجبور بوده اند همین خودروهای تولید داخل را خریداری کنند اما قیمت خودرو اینقدر گران است و خودروسازان اینقدر بدهی دارند. باید به عقب بازگردند و بررسی کنند. چون کنترل نبوده است نمی توان ریشه فشاد را تعیین کرد.

  منصوری گفت: مافیای خودرو دوست ندارد عرضه در بازار زیاد شود ضمن اینکه قطعاً دفاع از منافع مردم مانع از سودجویی آنها خواهد شد. همچنین اصلاح ساختاری و توزیع متناسب با درآمد برای اقشار مختلف باید فراهم شود تا تهیه خودرو برای یک جوان به آرزو و آمال تبدیل نشود.

  وی در پاسخ به تحقیق و تفحص درباره خودروسازی گفت: تا به حال تحقیق و تفحص ها در مجلس به جایی نرسیده است . یا دوره نماینده ها تمام شده است یا به زباله دانی رسیده است. در نهایت قرار است به قوه قضائیه برسد. اکنون ضرورت دارد سازمان بازرسی و قوه قضائیه باید ورود کنند. سازمان تعزیرات که برای دولت است و تا کنون گزارشی مبنی بر اینکه فلان خوروساز خلاف کرده است دیده نشده است.

  منصوری بیان کرد:بانک ها باید مواخذه شوند که علت وام دادن به محلی که سودی نداشته است چه بوده است.به هر حال بانک ها از وضعیت بدهی خودروسازان مطلع هستند. بارها گفته ایم که اصل۴۴ اجرا نشده است. اینقدر تحمل می کنیم تا یک فاجعه در خودرو پیش بیاید.

  فشارهایی برای انتصاب از سوی مجلس به خودروسازی ها بوده است گفت: مدیران باید در زیان کارخانه ها شریک باشند تا انتصاب های سفارشی نباشد.

  وی با اشاره به تصویب تحقیق و تفحص از خودروسازان گفت: در نهایت گزارش این موضوع تهیه شده و تقدیم قوه قضاییه خواهد شد اما امیدوارم این قوه با مهربانی پایان نپذیرد چرا که ظلم زیادی از سوی خودروسازان به مردم شده است و سازمان تعزیرات حکومتی هم دراین خصوص به وظایف خود عمل نمی‌کند و امیدواریم این موضوع به سرعت از سوی دستگاه قضا مورد رسیدگی قاطعانه قرار گیرد.

 • 1398/2/2

  اعلام قیمت جدید جک S3 از سوی کرمان موتور

  پردیس خودرو-افزایش قیمت ارز و مشکلات ناشی از تحریم ها باعث شده است خودروسازن این روزها نسبت به افزایش قیمت محصولات اقدام نمایند. کرمان موتور نیز امروز صبح قیمت جک S3 را حدود 20 میلیون تومان افزایش تا قیمت این خودرو به 180 میلیون تومان برسد.بر اساس شنیده ها شرایط فروش نقد و اقساطی این خودرو همزمان با اعلام قیمت جدید اجرایی شده است.

   

  قیمت جک S3 در سال 98

 • 1398/2/2

  نخریدن خودرو برای کاهش قیمت؛ بجا یا غیرواقع‎بینانه

  پردیس خودرو-افزایش قیمت خودروها از سال گذشته تاکنون و رسیدن قیمت برخی از این خودروها به ارقام نجومی باعث شده است بسیاری کارشناسان درخصوص سیاست‌های فعلی برای کنترل قیمت خودرو و خارج‎کردن دلال‌ها از بازار ابراز تردید کنند. چند سالی بود که قیمت‌ها به‎وسیله شورای رقابت تعیین می‌شد و عملکرد شورا در تعیین نرخ خودروها همواره مورد انتقاد خودروسازان بود. اختلاف بین قیمت خودرو از کارخانه تا بازار نیز همواره وجود داشت، اما اختلاف چند ده میلیون تومانی از سال گذشته اوج گرفت و خودرو را تبدیل به کالایی سرمایه‌ای کرد.

  برای کم‎کردن اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار، فرمول فروش خودرو بر مبنای قیمت حاشیه بازار و 5درصد کمتر از قیمت بازار درنظر گرفته شد. بسیاری از کارشناسان این اتفاق را پیروی خودروسازان از بازار عنوان کردند و این روش را مناسب قیمت‌گذاری خودرو ندانستند. هرچند هنوز حتی 6ماه نیز از اجرا شدن این طرح نگذشته و فعلا مشخص نیست نتیجه آن چه می‌شود، اما دستیابی به یک قیمت قطعی و بدون حرف و حدیث بحثی است که ظاهرا کسی برای عملیاتی‎شدن آن طرح و پیشنهادی ندارد؛ این‎که چگونه می‌توان پای دلالان را از صنعت خودرو قطع کرد یا چگونه می‌توان خودروسازان را وارد کانالی کرد که قیمت‌هایی مناسب‌تر انتخاب کنند، آن‌گونه که خرید خودرو تبدیل به آرزو برای بخش بزرگی از اقشار جامعه نشود.

  این مورد در سال‌ 94 باعث شد تا کمپین نخریدن خودرو راه بیفتد، کمپینی که با ورود دولت و تخصیص وام خودرو به مشتریان خیلی زود شکسته شد، اما تا مدت‌ها قیمت خودرو دارای ثبات بود و قیمت حاشیه‌ای برای خودروها بسیار پایین بود.

  پیشنهادهایی با جزئیات غیرکارشناسی

  حال با گذشت 4سال از کمپین نخریدن خودرو که توسط مردم انجام شد و در آن‌ سال با واکنش محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صمت روبه‌رو شد، این بار تشویق مردم به نخریدن خودرو و راه‌اندازی کمپین دیگر توسط محمدرضا منصوری، نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح شده است.

  وی در این باره می‌گوید: «بهترین راه کاهش قیمت خودرو، نخریدن آن از سوی مردم و راه‌اندازی کمپین نخریدن خودرو است که تاثیر مثبت این کمپین در پایان سال ۹۴ و سال ۹۵ کاملا مشهود بود.»

  پیشنهاد نخریدن خودرو از سوی نمایندگان البته عجیب نیست و طی یکی، دو سال اخیر چند تن دیگر از نمایندگان پیشنهادهایی با این مضمون ارائه داده بودند، اما با توجه به جهش مهارناپذیر هزینه‎های تولید تا حدودی غیرواقع‎بینانه به نظر می‎رسد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین پیشنهاد کرده است دولت مالیات سنگینی از افرادی که به دلالی خودرو می‌پردازند، دریافت کند.

  وی اظهار می‌کند: «دولت باید برای کسانی که از طریق خرید و فروش خودرو سود بالا به دست می‌آورند، ارقام سنگینی را به‎عنوان حق بنگاه یا حق معامله در نظر بگیرد که هنگام معامله به حساب دولت واریز شود، به نحوی که دلالان مجبور شوند تا ۵۰درصد قیمت خودرو را هنگام معامله به دولت بپردازند که این موضوع می‌تواند عاملی برای حذف سوداگری در این بخش شود.»

  این پیشنهاد نیز به‎رغم آن‎که فی‎نفسه صحیح به نظر می‎رسد، در جزئیات مورد اشاره چندان کارشناسی نمی‎نماید.

  مخالفت با فرمول حاشیه بازار؛ 4‌ماه پس از اجرا

  این نماینده در ادامه پیشنهادهای خود، انتقاد تندی نیز از دولت انجام داده و افزایش قیمت خودرو را به دولت ربط داده است. منصوری می‌گوید: «سازمان تعزیرات باید از دولتی‌ها سوال کند؛ چرا به‎یک‌باره قیمت خودرو ۳۰۰درصد اضافه شده است؟ ضمن این‎که شورای رقابت در کجای این قضیه بوده و براساس کدام اصول قانونی قیمت‌ها ۳برابر شده است؟ متاسفانه تعزیرات و دادستانی به وظایف قانونی‌شان در این خصوص عمل نکرده‌اند.»

  وی معتقد است: «عرضه خودرو و قیمت‌گذاری براساس حاشیه بازار، نه مبنایی قانونی داشته و نه کارشناسی و به همین دلیل سازمان تعزیرات باید پاسخ دهد چرا با این تخلف برخورد نکرده است. ضمن این‎که با توجه به تعداد بالای شاکیان خصوصی از خودروسازان انتظار از قوه قضاییه ورود قاطع به تخلفات این بخش است.»

  این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که طی سال گذشته طرح ساماندهی بازار خودرو بارها توسط اعضای کمیسیون صنعت کنار گذاشته شده و در آخر تبدیل به طرح دیگری شد که حتی وارد صحن علنی مجلس هم نشد. ممنوعیت واردات خودرو توسط دولت که یکی از عوامل اصلی برای آشفتگی بازار در سال گذشته بوده است نیز با بی‌تفاوتی مجلس روبه‌رو شد. ضمن این‎که در اجرای طرح فروش خودرو بر مبنای حاشیه بازار، کمیسیون صنایع مجلس مخالفتی ابراز نکرد و حتی به نظر می‌رسد سازوکار اجرای آن را نیز از دولت سوال نپرسیده است، اما با گذشت 4ماه این‎چنین مخالفت نشان می‌دهد.

 • 1398/2/2

  سال 97 تیراژ محصولات سواری ۳۹ درصد افت کرد

  پردیس خودرو-سایپایی‌ها توانسته‌اند 2هزار دستگاه از این محصول مشترک با سیتروئن فرانسه را طی سال گذشته به تولید برسانند.

  در آمار منتشره، سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع 798 هزار و 928 دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در سال 96 موفق به ثبت تیراژی بیش از یک میلیون و 316 هزار دستگاهی شده بودند. افت تولید 39 درصدی در 97 نسبت به 96 در شرایطی است که تیراژ ماهانه خودروسازان طی اسفند سال گذشته و در مقایسه با بهمن‌ماه روند صعودی داشته است. بررسی آمار ماهانه خودروسازان بزرگ نشان می‌دهد تیراژ محصولات سواری آنها در اسفند و نسبت به بهمن، حدود 42 درصد رشد کرده است. ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا در مجموع طی اسفند سال گذشته 74 هزار و 331 دستگاه محصول سواری به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در بهمن تیراژ 52 هزار و 325 دستگاهی داشته‌اند. در بین خودروسازان بزرگ کشور، ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی، با تولید 38 هزار و 556 دستگاه انواع خودروی سواری در اسفند سال گذشته، افزایش تیراژ 44 درصدی نسبت به بهمن داشته است. گروه خودروسازی سایپا (شامل سایپا و پارس‌خودرو) نیز که 35 هزار و 775 دستگاه محصول سواری را در اسفند 97  به تولید رسانده در مقایسه با ماه قبل از آن 2/ 41 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است.

  طبق آمار سالانه خودروسازان اما ایران‌خودرویی‌ها تیراژی 415 هزار و 485 دستگاهی را به ثبت رسانده‌اند تا در مقایسه با سال 96، افتی 41 درصدی در کارنامه آنها به ثبت برسد. گروه خودروسازی سایپا نیز که 383 هزار و 443 دستگاه تیراژ در سال 97 داشته، افتی 38 درصدی را نسبت به 96 تجربه می‌کند. در حالت تفکیکی اما سایپا و سایت‌های شهرستانی‌اش 248 هزار و 485 دستگاه تیراژ طی سال گذشته داشته‌اند، بنابراین تولید این خودروساز نسبت به 96، حدود 34 درصد آب رفته است. همچنین از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد این شرکت با تولید 134 هزار و 958 دستگاه انواع خودرو‌های سواری تا پایان سال گذشته، 44 درصد افت تولید را نسبت به 96 به خود می‌بیند. در باب اینکه چرا خودروسازی در دام افت تیراژ افتاده، به تفصیل صحبت شده است، چه آنکه تحریم‌ها و مجموعه مشکلات اقتصادی داخلی دلایل اصلی این ماجرا به شمار می‌روند. تحریم‌ها سبب مختل شدن روند تامین قطعات از خارج شده‌اند و مشکلات اقتصادی نیز نقدینگی زنجیره خودروسازی را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه، تامین قطعات داخلی نیز روال طبیعی خود را طی نمی‌کند و اثر مستقیم آن بر تولید می‌نشیند. سال گذشته خودروسازی کشور از دو جهت تحت فشارهایی سنگین قرار گرفت؛ یکی تحریم و دیگری مشکلات اقتصادی. در نتیجه این فشار دو سویه، تیراژ از خرداد ماه 97 روندی رو به افت را در پیش گرفت و به تبع آن، قیمت‌ها نیز به شدت بالا رفت. خودروسازان در ابتدای سال گذشته قصد داشتند تیراژ خود را به رکورد سال 90 (یک میلیون و 640 هزار دستگاه) برسانند، اما در نهایت مجموعه مشکلات ناشی از تحریم و ضعف اقتصادی، اجازه نداد تولید آنها حتی به یک میلیون دستگاه نیز برسد. در سال جاری نیز خودروسازان پیش‌بینی تیراژی یک میلیون و 200 هزار دستگاهی را انجام داده‌اند که باید منتظر ماند و دید آیا این هدف با توجه به تداوم تحریم و چالش‌های اقتصادی، محقق می‌شود یا تیراژی کمتر از آن در کارنامه 98 صنعت خودرو به ثبت می‌رسد.
  سالی که نکو نبود

  نگاهی به جزئیات آمار تولید محصولات سواری در سال گذشته نشان می‌دهد غول‌های جاده‌مخصوص چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. طبق آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها باز هم در تولید بیشتر محصولات خود با کاهش تیراژ مواجه شده‌اند. آمار منتشره ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در بین محصولات ایران‌خودرو، پژو 206 تیراژی 116 هزار و 337 دستگاهی را تا پایان سال گذشته از خود به جا گذاشته و نسبت به 96، بیش از 35 درصد کاهش را تجربه کرده است. در آمار مربوطه، تولید 16 هزار و 482 دستگاه پژو 206 اتومات نیز به ثبت رسیده که البته منظور از آن، پژو 206 پلاس یا همان پژو 207‌ای است. تولید این محصول طی سال گذشته و نسبت به 96 حدود 4/ 4 درصد آب رفته است. با توجه به این آمار، پژو 206 پرتیراژترین محصول ایران‌خودرو در سال 97 بوده است.

  در بین دیگر محصولات پژویی ایران‌خودرو، پژو 405 نیز با کاهش تولید در سال 97 مواجه شده است. بر این اساس، 405 با تیراژی 75 هزار و 608 دستگاهی، 48 درصد کاهش تولید را به خود می‌بیند. در کنار 405 ، دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام پارس نیز در سال گذشته کاهش تولید داشته و تیراژ آن، 37 درصد پایین آمده است. ایران‌خودرویی‌ها تا پایان اسفند سال قبل، 75 هزار و 667 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. از پارس که بگذریم، آبی‌های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی سال گذشته، 54 هزار و یک دستگاه سمند را به تولید رسانده‌ و این آمار سبب کاهش 47 درصدی تیراژ این محصول نسبت به 96 شده است. در حال‌حاضر سمند تنها در سایت‌های مرکزی و مازندران ایران‌خودرو تولید می‌شود، هرچند تیراژ در سایت مرکزی طی سال گذشته، فقط 395 دستگاه بوده است. اما آن‌طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران‌خودرو نتوانسته روند صعودی خود را در تولید دنا حفظ کند. طبق آمار منتشره، در سال گذشته، 36 هزار و 88 دستگاه دنا (شامل مدل معمولی و پلاس) در ایران‌خودرو تولید شده که کاهش 2/ 16 درصدی را نسبت به 96 در پی داشته است. همچنین دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا نیز کماکان با افت تولید همراه بوده و تیراژ آن تا پایان اسفند سال گذشته، 44 درصد نزول را نشان می‌دهد. بنابر آمار منتشره، ایران‌خودرویی‌ها در سال 97، تنها 3 هزار و 880 دستگاه رانا به تولید رسانده‌اند.

  نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو، محصولاتی که با وجود تحریم‌ها، سرنوشت‌شان برای ادامه تولید طی سال‌جاری مشخص نیست. آن‌طور که آمار می‌گوید: آبی‌های جاده مخصوص تا پایان اسفند 97، دو هزار و 637 دستگاه سوزوکی گرند ویتارا مونتاژ کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد شاسی‌بلند مونتاژی و ژاپنی ایران‌خودرو در مقایسه با سال 96، حدود 3/ 48 درصد کاهش تولید داشته است. ایران‌خودرو همچنین توانسته 13 هزار و 152 دستگاه هایما را طی سال گذشته مونتاژ کند. بنابراین تیراژ این شاسی‌بلند چینی، حدود یک درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است. این در شرایطی است که دیگر محصول چینی ایران‌خودرو به نام دانگ‌فنگ، کاهش تولید را در بازه زمانی تحت‌بررسی به خود می‌بیند. دانگ‌فنگ آماری 19 هزار و 87 دستگاهی را در سال گذشته از خود به‌ جا گذاشته و بر این اساس، نسبت به سال 96 حدود 38 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلا در مدار رشد تولید قرار دارد؛ اما مشخص نیست با توجه به تداوم تحریم‌ها چه سرنوشتی در انتظار آن است. بنابر آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها طی سال گذشته هفت هزار و 385 دستگاه پژو 2008 را به تولید رسانده‌اند و با این حساب، تولید این خودرو نسبت به 96 نزدیک به 170 درصد رشد کرده است؛ یعنی بالاترین درصد در بین کل خودروهای تولیدی در 97. این محصول هفته گذشته موفق شد به تنها محصول پنج ستاره صنعت خودروی کشور تبدیل شود.
  پراید در خط یک تولید

  به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی سال 97 به‌جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت‌لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بر این اساس تا پایان اسفند سال گذشته 14 هزار و 510 دستگاه سراتو مونتاژ شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، 2/ 48 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا 136 هزار و 809 دستگاه تیراژ در سال گذشته داشته و در مقایسه با 96، حدود 27 درصد کاهش را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد بخشی از آمار تیبا را ساینا تشکیل می‌دهد؛ خودرویی که روی پلت فرم تیبا ساخته شده است. اما براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید پراید نیز در سال گذشته نزول کرده و سایپایی‌ها تنها 138 هزار و 884 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. این رقم نشان می‌دهد تولید پراید نسبت به 96، چیزی حدود 38درصد کاهش پیدا کرده است. با این حال اما پراید در نهایت توانست عنوان پرتیراژترین خودروی داخلی را در سال 97، به دست بیاورد. از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته 33 هزار و 148 دستگاه برلیانس را طی سال گذشته مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با سال 96، حدود 27درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی‌ها اما دو محصول چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگان تیراژی 10 هزار و 757 دستگاهی را طی سال گذشته از خود به‌جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با 96، کاهشی 5/ 9 درصدی را به خود می‌بیند. دیگر محصول چینی سایپا، آریو نام دارد که آمار اعلامی از مونتاژ هفت هزار و 300 دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به سال 96 چیزی حدود 3/ 28 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. طبق آمار اعلامی اما سایپا در بازه زمانی تحت بررسی فقط 16 دستگاه رهام را تولید کرده است. رهام محصول جدید سایپا به شمار می‌رود که اوایل سال گذشته در یکی از نمایشگاه‌های داخلی رونمایی شد.
  افت شدید تولید رنو

  نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال-90 تا پایان اسفند سال گذشته بیندازیم تا مشخص شود این محصول رنو چه افت‌و‌خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی سال گذشته به 51 هزار و 155 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با 96، نزدیک به 68 درصد کاهش را به خود می‌بیند که نشان می‌دهد این محصول بیشترین درصد افت را طی سال گذشته داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر‌90 را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم، مشخص می‌شود هر دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو با کاهش تولید این محصول مواجه شده‌اند. بر این اساس، ایران‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ 11 هزار و 643 دستگاهی خود تا پایان سال گذشته، با افتی 2/ 75 درصدی مواجه شده‌اند. این خودروساز، تندر90 را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند. با توجه به آمار، ایران‌خودرو در آخرین ماه سال گذشته 840 دستگاه تندر‌90 تولید کرده است. در پارس‌خودرو نیز آمار‌ها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر90 می‌دهند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، 39 هزار و 512 دستگاه انواع تندر90 و ساندرو در این شرکت به تولید رسیده که نسبت به 96، نزدیک به 64 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این بین، پارس‌خودرویی‌ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر90) را در سال گذشته به 20 هزار و 785 دستگاه رسانده‌اند که این آمار از کاهش تولید 62 درصدی این خودرو حکایت دارد. در بین دیگر محصولات، پارس‌تندر تیراژی 10 هزار و 338 دستگاهی را طی سال گذشته به ثبت رسانده که این آمار از کاهش تولید حدودا 62 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. تندر معمولی هم با تیراژی هشت هزار و 339 دستگاهی در سال گذشته، حدود 71 درصد کاهش تولید نسبت به 96 داشته است. پارس‌خودرویی‌ها در اسفند سال گذشته فقط دو هزار و 506 دستگاه از محصولات خانواده تندر-90 را به تولید رسانده‌اند.

خودروهای این شرکت