icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو تاکید محیط زیست تهران برای تعویض به‌موقع‌ کاتالیست‌کانورتر خودروها

تاکید محیط زیست تهران برای تعویض به‌موقع‌ کاتالیست‌کانورتر خودروها

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اعلام میزان آلودگی ناشی از خودورهای یورو ۲، یورو ۴ و موتورسیکلت‌ یورو ۲ در هر کیلومتر پیمایش، به ضرورت تعویض به‌ موقع قطعه کاتالیست‌کانورتر خودروها تاکید کرد

یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو: معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اعلام میزان آلودگی ناشی از خودورهای یورو ۲، یورو ۴ و موتورسیکلت‌ یورو ۲ در هر کیلومتر پیمایش، به ضرورت تعویض به‌ موقع قطعه کاتالیست‌کانورتر خودروها تاکید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری "پردیس خودرو" معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اعلام میزان آلودگی ناشی از خودورهای یورو ۲، یورو ۴ و موتورسیکلت‌ یورو ۲ در هر کیلومتر پیمایش، به ضرورت تعویض به‌ موقع قطعه کاتالیست‌کانورتر خودروها تاکید کرد و گفت: این قطعه گازهای خطرناک را به گازهای کم‌خطر تبدیل می‌کند.

محمد رستگاری در مورد میزان آلایندگی خودروهای یورو ۲ و ۴ گفت: خودروهای سواری یورو۴ در هر کیلومتر پیمایش۱٫۱۷ گرم آلودگی ایجاد می‌کنند و خودروهای یورو۲ که تا سال پیش در سطح کشور تولید می‌شد، در هر کیلومتر ۲٫۷ گرم و خودروهای کاربراتوری با فرض درست کار کردن در هر کیلومتر بیش از ۵۰ گرم آلودگی تولید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه یک موتورسیکلت یورو ۲ نو در هر کیلومتر، ۷ گرم آلایندگی دارد، اظهارکرد: یک موتورسیکلت یورو۲ صفر به اندازه ۳ خودروی صفر آلودگی دارد، موتورهایی که در حال حاضر در سطح شهر تردد می‌کنند به طور میانگین حدود ۱۵ گرم و دو برابر حد نرمال خود تولید آلودگی دارند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه تولید خودرو یورو۲ از سال ۸۳ جایگزین خودروی کاربراتوری شد، اظهار کرد: تغییر خوروهای کاربراتوری به انژکتوری باعث کاهش بخش بسیاری از آلودگی شد، همچنین بخشی از آلودگی‌ها نیز به وسیله ابزارهای کنترل آلایندگی چون کاتالیست‌کانورتر کنترل می‌شود. این قطعه گازهای خطرناک را به گازهای کم‌خطر تبدیل می‌کند مثلا مونوکسیدکربن را به دی‌اکسیدکربن تبدیل می‌کند، گرچه دی‌اکسیدکربن هم گاز است، اما آلاینده شهری محسوب نمی‌شود و مسموم‌کننده نیست.

وی با بیان اینکه قطعه کاتالیست کانورتر خودروها بسته به نوع سوخت، رانندگی و نوع نگهداری می‌تواند میزان آلودگی را کنترل کند و دارای عمر متفاوتی باشد، افزود: حداکثر عمر این قطعه ۱۲۰ هزار کیلومتر است، بنابراین خودرویی که در سال ۸۳ تولید شده، تا به حال حداقل ۲۰۰ هزار کیلومتر پیمایش داشته و عمر آن به پایان رسیده است و خودروهای در حال تردد در سطح شهر خودروی یورو ۲ نیستند، بنابراین مشکل اصلی آلودگی کنونی، ناشی از عدم تعویض قطعه کاتالیست‌کانورتر است که صاحبان خودرو باید به تعویض به موقع این قطعه اقدام کنند.

به گفته رستگاری، در سال ۹۳ در سطح کل کشور ۲۶۰ هزار خودرو از رده خارج شده که قطعا بخشی از آن در تهران هم بوده است و این امردر کاهش آلاینده‌ها تاثیرگذار بوده، چون میزان انتشار آلودگی خودروی فرسوده چندین برابر یک خودروی نو است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در مورد میزان آلاینده‌های تولیدی منابع متحرک و ثابت کشور گفت: آخرین مطالعات جامع در این مورد به سال ۷۹ بر می‌گردد که آژانس بین المللی جایکای ژاپن با همکاری شهرداری تهران و محیط زیست استان تهران این مطالعه را انجام داده‌اند که مشخص شد بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی به منابع متحرک و ۲۰ درصد آن به منابع ساکن مرتبط است.

وی با اشاره به اینکه شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران، با همراهی اداره محیط زیست و کمک جایکا دنبال به‌روز‌رسانی این مطالعات است، افزود: این یک پروژه سه ساله است که سهم خودروها و موتورسیکلت‌ها و سایر منابع آلاینده در آلودگی تهران را مشخص می‌کند.

برای دریافت آخرین اخبار صنعت خودری ایران و جهان  و پیوستن به  کانال اختصاصی تلگرام  پردیس خودرو اینجا کلیک کنید.

برچسب ها:

آلودگی هوا
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب